Исроиллик профессор-ўқитувчилар Тошкентда
Исроил давлатининг Холон технология институти профессор-ўқитувчиларидан иборат делегация Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетига ташриф буюрди.
Меҳмонлар университетнинг физика, математика, биология, кимё факультетларида талабаларга маърузалар ўқийди ва ҳамкорликда давра суҳбатлари, илмий-амалий анжуманлар ўтказади.
Ўтган йил октябрь ойида ЎзМУда ўтказилган «Математика ва физиканинг долзарб масалалари» мавзусидаги халқаро илмий анжуман Исроил – Ўзбекистон таълим тизимидаги ҳамкорлик учун муҳим пойдевор бўлди. Ҳамкорлик алоқалари шу йил 13-20 февраль кунлари Ўзбекистон Миллий университети бир гуруҳ академик ва профессор-ўқитувчилари Исроилнинг бир нечта олий ўқув юртларига ташрифи давомида ўтказган қатор илмий-амалий анжуманлардан сўнг янада мустаҳкамланди.
Делегация аъзолари Холон технология институтининг президенти Эдуард Яковнинг самимий саломини етказиб, у 50 йил олдин Ўзбекистон Миллий университетининг математика факультетини тугатганини доимо фахр билан эслашини алоҳида таъкидлашди.
Физика факультетининг катта аудиториясида талабалар Холон технология институти инновация маркази раҳбари Яков Даматов, илм-фан факультети лектори Майкл Кипер ва магистратура бўлими бошлиғи Борис Лембриковнинг турли мавзулардаги қизиқарли маърузаларини тинглади. Исроиллик олимлар талабаларнинг саволларига атрофлича жавоб беришар экан, ўзбекистонлик ёшларнинг илм-фанга қизиқиши, билим даражасини юқори баҳолади.
Амалий машғулотлар давомида физика факультети лабораториялари ва юқори технологиялар маркази исроиллик меҳмонларда катта таассурот қолдирди.

Израильские профессора и преподаватели в Ташкенте
Делегация Технологического института Холона (Государство Израиль) посетила Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
Гости выступали с докладами перед студентами факультетов физики, математики, биологии и химии, провели совместные "круглые столы", научно-практические конференции.
Проведенная в октябре прошлого года в НУУз международная научная конференция на тему "Современные проблемы математики и физики" послужила толчком к дальнейшему развитию узбекско-израильского сотрудничества в сфере образования. Оно еще более укрепилось после того, как 13-20 февраля текущего года группа академиков и профессоров-преподавателей Национального университета Узбекистана посетила несколько высших учебных заведений Израиля и приняла участие в ряде научно-практических конференций.
Члены делегации передали искренние слова приветствия от президента Технологического института Холона Эдуарда Якова, особо отметили, что он всегда с гордостью вспоминает, как 50 лет назад окончил факультет математики Национального университета Узбекистана.
В большой аудитории факультета физики студенты заслушали интересные доклады руководителя инновационного центра Технологического института Холона Якова Даматова, лектора научного факультета Майкла Кипера и начальника отделения магистратуры Бориса Лембрикова. Израильские ученые, подробно отвечая на вопросы студентов, высоко оценили уровень и жажду знаний узбекской молодежи.
В ходе практических занятий на израильских гостей произвели большое впечатление лаборатории факультета физики, а также центр высоких технологий университета.