Мўғулистон делегацияси билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида мамлакатимизга ташриф буюрган Мўғулистон Дўстлик жамиятлари кенгаши раиси, Мўғулистон Қаҳрамони, космонавт Ж.Гуррагча бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Р.Қурбонов делегация аъзоларига Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган мазкур қўмита фаолияти тўғрисида маълумот берди. Ҳозирги кунда қўмита «халқ дипломатияси» механизмидан фаол фойдаланган ҳолда тинч ва фаровон ҳаётни асраш, хорижий мамлакатлар билан дўстона муносабатлар ва маданий-маърифий алоқаларни ривожлантириш, чет элдаги ватандошларимиз билан яқин муносабатларни йўлга қўйишга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Учрашувда мамлакатимизнинг туристик салоҳияти хусусида ҳам маълумот берилди. Ўзбекистонда ҳар йили бир нечта халқаро туристик ярмарка ва фестиваллар ташкил этилади. Унда Мўғулистон туристик компанияларининг иштироки икки давлат халқлари учун фойдали бўлиши таъкидланди.
Ж.Гуррагча самимий қабул учун миннатдорчилик билдириб, Ўзбекистон билан аввалдан дўстона алоқалар ўрнатилгани ва анъанавий маданият кунлари ташкил қилиниб келинганини эслади. Мазкур учрашувдан асосий мақсад ҳам шу алоқаларни тиклашдир.
Учрашув доирасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси ҳамда Мўғулистон Дўстлик жамиятлари кенгаши ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ушбу меморандум бир муддат узилиб қолган Ўзбекистон ва Мўғулистон халқлари ўртасидаги дўстлик муносабатларининг янада ривожланишида муҳим аҳамият касб этиши қайд этилди.

Meeting with the delegation of Mongolia
Meeting with a delegation led by the Chairman of the Mongolian Friendship Societies Union, Hero of Mongolia, cosmonaut J.Gurragchaa, was held at the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
Chairman of the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries R.Kurbanov provided information on activities of this committee, as well as on tourism potential of Uzbekistan. Uzbekistan annually hosts several international tourism fairs and festivals. It was noted that participation of Mongolian travel companies in these events would be beneficial for both countries.
J.Gurragchaa expressed gratitude for sincere reception and noted that the main goal of this meeting is to develop bilateral cooperation.
Within the framework of the meeting, a Memorandum of Cooperation was signed between the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the Mongolian Friendship Societies Union.
It was emphasized that this memorandum will serve to further development of friendly relations between the people of Uzbekistan and Mongolia.