Мўғулистон делегацияси билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида мамлакатимизга ташриф буюрган Мўғулистон Дўстлик жамиятлари кенгаши раиси, Мўғулистон Қаҳрамони, космонавт Ж.Гуррагча бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Р.Қурбонов делегация аъзоларига Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган мазкур қўмита фаолияти тўғрисида маълумот берди. Ҳозирги кунда қўмита «халқ дипломатияси» механизмидан фаол фойдаланган ҳолда тинч ва фаровон ҳаётни асраш, хорижий мамлакатлар билан дўстона муносабатлар ва маданий-маърифий алоқаларни ривожлантириш, чет элдаги ватандошларимиз билан яқин муносабатларни йўлга қўйишга салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Учрашувда мамлакатимизнинг туристик салоҳияти хусусида ҳам маълумот берилди. Ўзбекистонда ҳар йили бир нечта халқаро туристик ярмарка ва фестиваллар ташкил этилади. Унда Мўғулистон туристик компанияларининг иштироки икки давлат халқлари учун фойдали бўлиши таъкидланди.
Ж.Гуррагча самимий қабул учун миннатдорчилик билдириб, Ўзбекистон билан аввалдан дўстона алоқалар ўрнатилгани ва анъанавий маданият кунлари ташкил қилиниб келинганини эслади. Мазкур учрашувдан асосий мақсад ҳам шу алоқаларни тиклашдир.
Учрашув доирасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси ҳамда Мўғулистон Дўстлик жамиятлари кенгаши ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ушбу меморандум бир муддат узилиб қолган Ўзбекистон ва Мўғулистон халқлари ўртасидаги дўстлик муносабатларининг янада ривожланишида муҳим аҳамият касб этиши қайд этилди.

Встреча с делегацией Монголии
В Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялась встреча с прибывшей в нашу страну делегацией во главе с председателем Совета обществ дружбы Монголии, Героем Монголии, космонавтом Ж. Гуррагчей.
Председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Р. Курбанов предоставил гостям сведения о деятельности данного комитета, организованного по инициативе Президента нашей страны. В настоящее время комитет, активно используя механизм "народной дипломатии", вносит весомый вклад в сохранение мирной и благополучной жизни, развитие дружеских отношений и культурно-просветительских связей с зарубежными странами, налаживание тесных связей с нашими соотечественниками за рубежом.
На встрече также были даны сведения о туристическом потенциале нашей страны. В Узбекистане ежегодно проводятся несколько международных туристических ярмарок и фестивалей. Отмечалось, что участие в них туристических компаний Монголии будет выгодным для наших стран.
Ж. Гуррагча выразил благодарность за искренний прием и напомнил, что с Узбекистаном изначально были установлены дружеские связи и проводились традиционные дни культуры. Основная цель этой встречи заключается в восстановлении этих связей.
В рамках встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Советом обществ дружбы Монголии.
Подчеркнуто, что этот меморандум будет иметь важное значение в дальнейшем развитии оборвавшихся на некоторое время дружеских связей между народами Узбекистана и Монголии.