2018 йилнинг 19 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизда ўз миссиясини якунлаётган Малайзия Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Дато Нораини бинти Абд Ҳамидни қабул қилди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг ҳолати ва истиқболли йўналишлари, қатор долзарб халқаро ва минтақавий муаммолар муҳокама қилинди.
Ўзаро савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни кенгайтириш соҳасидаги Ўзбекистон ва Малайзиянинг фаол мулоқоти икки давлат манфаатларига бирдек жавоб бериши таъкидлаб ўтилди.
Учрашувда туризм соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилганидек, Малайзия фуқаролари учун 2018 йил 10 февралдан эътиборан 30 кунгача визасиз тартиб жорий этилиши ҳамда «Тошкент – Куала-Лумпур - Тошкент» йўналишида тўғридан тўғри авиарейслар Малайзиядан туристик оқимларнинг янада кўпайиши, жумладан Самарқанд ва Бухоро исломий ёдгорликларида зиёрат ҳажми ошишига хизмат қилади.
Ўзбекистонда дипломатик миссиясини якунлаётгани муносабати билан Элчига икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга қўшган шахсий ҳиссаси учун миннатдорчилик изҳор этилди.
Муҳтарама Дато Нораини бинти Абд Ҳамид ўз навбатида, Ўзбекистондаги фаолияти доимий равишда қўллаб қуватлангани учун ўз миннатдорчилигини билдирди.

Встреча с Послом Малайзии
19 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Малайзии Дато Нораини бинти Абд Хамид, завершающую свою миссию в нашей стране.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективные направления двусторонних отношений, ряд актуальных международных и региональных вопросов.
Подчеркивалось, что динамичный узбекско-малазийский диалог в различных областях и расширение взаимовыгодных торгово-экономических, инвестиционных связей в равной степени отвечает интересам обеих стран.
Отдельное внимание на встрече было уделено вопросам взаимодействия в сфере туризма. Стороны отметили, что введение с 10 февраля 2018 года безвизового режима для граждан Малайзии сроком на 30 дней, а также наличие прямых авиарейсов по маршруту «Ташкент – Куала-Лумпур – Ташкент» будут способствовать дальнейшему увеличению туристического потока из Малайзии, в том числе для совершения паломничества к исламским святыням Самарканда и Бухары.
В связи с окончанием дипмиссии в Узбекистане Послу была выражена признательность за личный вклад в укрепление и развитие сотрудничества между двумя странами.
Дато Нораини бинти Абд Хамид, в свою очередь, поблагодарила за постоянную поддержку в ее деятельности в Узбекистане.