Бугун 7 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида икки давлат раҳбарлари томонидан 2017 йил октябрь ойида Туркия Республикасига амалга оширилган олий даражадаги самарали ташриф кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ўзбек-турк ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиққанлиги мамнуният билан қайд этилди.
Ушбу тарихий ташриф якунлари бўйича эришилган аниқ келишув ва имзоланган битимларнинг бажарилиши, жумладан савдо-иқтисодий, инвестициявий, технологик, банк-молия, транспорт, туризм ва бошқа муҳим соҳалардаги йирик қўшма лойиҳаларни тайёрлаш ҳамда амалга ошириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Мазкур келишувларни ҳаётга тўлиқ ва муддатида татбиқ этиш, муҳим лойиҳаларни жадаллаштириш мақсадида икки мамлакат ҳукуматлари ўртасида мунтазам равишда мулоқотлар олиб борилиши ва учрашувлар ўтказилиши юзасидан келишиб олинди.
Шу ўринда Режеп Таййип Эрдоған Ўзбекистонда Туркия фуқаролари учун 30 кун муддатга визасиз режим жорий этиш бўйича қарор қабул қилинганини юқори баҳолаб, давлатимиз раҳбарига самимий миннатдорлигини билдирди.
Ўзбекистон Президенти мазкур қарор олий даражадаги учрашувлар доирасида эришилган келишувларнинг амалий натижаси эканини алоҳида қайд этди. Бундай қарорнинг қабул қилиниши савдо-иқтисодий, инвестиция ва туризм соҳаларида янги имкониятлар яратишга хизмат қилиши ва энг асосийси, қардош халқлар ўртасидаги дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлаб, турк фуқароларининг Ўзбекистонга ташриф буюришлари учун кенг йўл очиб бериши таъкидланди.
Суҳбат давомида халқаро ва бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари минтақада тинчлик, осойишталик ва барқарор тараққиётни таъминлаш мақсадида жорий йил март ойида Тошкент шаҳрида ўтказилиши режалаштирилаётган Афғонистонда тинчликка эришиш бўйича халқаро конференцияга Туркия Республикасининг делегациясини таклиф этди.
Ўз навбатида, Режеп Таййип Эрдоған ушбу ташаббусни юксак баҳолаб, уни амалга оширишни тўлиқ қўллаб-қувватлаши ҳамда мазкур тадбирда Туркиядан юқори даражадаги вакиллар иштирок этишини билдирди.
Мулоқот сўнгида икки давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги азалий дўстлик ва қардошлик алоқалари ҳамда анъанавий яқин ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш ва мустаҳкамлашга тайёр эканларини яна бир бор тасдиқладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғанни давлат ташрифи билан мамлакатимизга таклиф этди.

7 февраля 2018 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Режепом Тайипом Эрдоганом.
В беседе главы двух государств с удовлетворением отметили, что состоявшийся плодотворный визит на высшем уровне в Турецкую Республику в октябре 2017 года вывел многоплановое и взаимовыгодное узбекско-турецкое сотрудничество на качественно новый уровень.
Стороны всесторонне рассмотрели ход реализации достигнутых по итогам этого исторического визита конкретных договоренностей и соглашений, вопросы подготовки и осуществления крупных совместных проектов в торгово-экономической, инвестиционной, технологической, банковско-финансовой, транспортной, туристической и других важных сферах.
Была достигнута договоренность о поддержании постоянного диалога и проведении встреч между правительствами двух государств в целях полноценной и своевременной реализации этих соглашений, ускорения осуществления важных проектов.
Режеп Тайип Эрдоган высоко оценил принятое решение о введении Узбекистаном безвизового режима для граждан Турции сроком на 30 дней и выразил за это искреннюю благодарность главе нашего государства Шавкату Мирзиёеву.
Президент Узбекистана подчеркнул, что данное решение является практическим результатом договоренностей, достигнутых в рамках встреч на высшем уровне. Отмечалось, что его принятие послужит созданию новых возможностей в торгово-экономической, инвестиционной и туристической сферах, самое главное - дальнейшему укреплению уз дружбы между братскими народами, созданию широких условий для посещения Узбекистана гражданами Турции.
Стороны обменялись мнениями по международной повестке дня и другим актуальным вопросам.
Глава нашего государства пригласил делегацию Турецкой Республики на международную конференцию по достижению мира в Афганистане, которую планируется организовать в Ташкенте в марте текущего года с целью обеспечения мира, спокойствия и устойчивого развития в регионе.
Режеп Тайип Эрдоган, в своею очередь, высоко оценив данную инициативу, выразил полную поддержку ее реализации и готовность Турции принять участие в этом мероприятии с делегацией высокого уровня.
В завершение разговора главы двух государств еще раз подтвердили готовность всесторонне развивать и укреплять традиционно дружественные и братские связи и тесное сотрудничество между Узбекистаном и Турцией.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев пригласил Президента Турецкой Республики Режепа Тайипа Эрдогана посетить нашу страну с государственным визитом.