Наманган вилоят ҳокимлиги томонидан шаҳар ва туман давлат хизматлари марказларига 12 “Damas” автомобили топширилди
2018-01-30 | Жамият
Шу муносабат билан Намангандаги “Уч фаввора” хиёбонида ўтказилган маросимда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Наманган вилояти ҳокимлиги, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
2003 йилдан буён тадбиркорлик субъектларини “Ягона дарча” тамойили бўйича рўйхатдан ўтказиш шаҳар, туман ҳокимликлари ҳузуридаги махсус инспекциялар томонидан амалга ошириб келинган бўлса, 2016 йилдан эътиборан мазкур инспекциялар тизимида тадбиркорлик субъектларига “Ягона дарча” тамойили асосида давлат хизматлари кўрсатиш ягона марказлари иш бошлади. Ўтган йили ушбу марказларнинг ҳокимликлар тузилмасидан Адлия вазирлиги тасарруфига ўтказилиши вертикал бошқарувни шакллантириш ва давлат хизматларини самарали ташкил этиш имконини берди. Натижада Ягона марказлар томонидан кўрсатиладиган давлат хизматлари сони 33 тагача ошди.
2017 йилнинг 1 апрелидан бошлаб рўйхатга олиш тартиб-таомилларини 30 дақиқагача қисқартириш имконини берувчи тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказишнинг автоматлаштирилган тизими ишга туширилгани мамлакатимизнинг бу борадаги рейтинг кўрсаткичи юксалишига хизмат қилди.
Президентимизнинг 2017 йил 12 декабрдаги “Аҳолига давлат хизматлари кўрсатишнинг миллий тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига биноан Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузурида Давлат хизматлари агентлиги ва агентликнинг вилоятлардаги шаҳар ва туман марказлари ташкил этилди. Жисмоний ва юридик шахсларга давлат хизматлари кўрсатиш ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, ортиқча маъмурий тартиб-таомилларни бартараф этиш, аҳолига тез, қулай ва сифатли давлат хизматлари кўрсатиш тартибини такомиллаштириш ҳамда идоралараро электрон ҳамкорликни ривожлантириш мазкур тузилмаларнинг асосий вазифаси этиб белгиланди.
– Бу Президентимиз томонидан илгари сурилган “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак”, деган улуғвор ғояни руёбга чиқаришга хизмат қилади, – дейди Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги директори Х.Тўрахўжаев. – Масалан, Наманганда энг олис қишлоқдан вилоят марказига келиш учун 100 километрдан зиёд масофани босиб ўтиш керак. Шунча йўлдан келган фуқаронинг иши бир кунда битса – яхши, акс ҳолда, унинг қанча вақти, маблағи беҳуда сарф бўлади. Агентлик ва унинг марказларини ташкил этишдан кўзланган мақсад давлат хизмати идораларини халққа яқинлаштиришдир. Мана, кеча биз вилоятнинг энг олис қишлоқларидан бири – Нанайда бўлдик ва рўйхатга олиш бўйича тўпланиб қолган ўнлаб муаммолар жойида ҳал этилди. Давлат хизматлари маркази кадастр дейсизми, нотариус ва ёки бошқа давлат хизмати идораларими, барчасини энг олис қишлоқларгача етказиб боради. Ҳатто абитуриентлардан ҳужжат қабул қилиш ҳам мобиль хизматлар кўрсатиш орқали амалга оширилади.

Центрам государственных услуг переданы автомобили “Damas”
В состоявшемся в этой связи мероприятии на аллее "Три фонтана" в Намангане приняли участие представители Министерства юстиции Республики Узбекистан, Наманганского областного хокимията, государственных и общественных организаций, средств массовой информации.
На мероприятии отмечалось, что реализуемые в нашей стране социальные, экономические и демократические реформы совершают кардинальный поворот в жизни общества. В частности, последовательно совершенствуется система предоставления государственных услуг, что способствует повышению уровня жизни населения, улучшению инвестиционной и деловой атмосферы, созданию рабочих мест и расширению возможностей бизнеса.
Если с 2003 года регистрация субъектов предпринимательства осуществлялась на основе принципа «одно окно» специальными инспекциями при городском, районных хокимиятах, то начиная с 2016 года в системе инспекций начали функционировать единые центры по предоставлению государственных услуг субъектам предпринимательства на основе принципа «одно окно». В прошлом году передача этих центров из структуры хокимиятов в Министерство юстиции позволила сформировать вертикаль управления и эффективно организовать государственные услуги. В результате количество предоставляемых данными едиными центрами государственных услуг увеличилось до 33.
С 1 апреля 2017 года задействована автоматизированная система государственной регистрации субъектов предпринимательства, что позволяет сократить эту процедуру до 30 минут, способствует росту международных рейтинговых показателей в этом направлении.
В соответствии с Указом Президента нашей страны «О мерах по коренному реформированию национальной системы оказания государственных услуг населению» от 12 декабря 2017 года при Министерстве юстиции создано Агентство государственных услуг, городские и районные центры агентства. Основными задачами данной структуры определены реализация единой государственной политики в области оказания государственных услуг физическим и юридическим лицам, совершенствование порядка оказания государственных услуг за счет устранения избыточных административных процедур, а также развития межведомственного электронного взаимодействия.
- Это способствует реализации выдвинутой Президентом нашей страны идеи «Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу», - говорит директор Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан Х. Тураходжаев. - К примеру, чтобы из дальнего села Наманганской области приехать в областной центр, нужно преодолеть более 100 километров. Потратив столько времени на дорогу, предпринимателю не всегда удавалось решить проблему за один день, напрасно расходовались и время, и средства. Цель создания Агентства и его центров на местах — приближение органов государственных услуг к народу. Вчера мы посетили одно из отдаленных сел области — Нанай, и накопившиеся проблемы по регистрации были решены прямо на месте. Государственные центры услуг доводят до самых отдаленных сел услуги в сферах кадастра, нотариата или других. Даже прием документов у абитуриентов осуществляется через мобильные услуги.
На мероприятии хокимиятом области городским и районным центрам государственных услуг переданы 12 автомобилей “Damas”.