Хитой мудофаа вазирлиги делегацияси Ўзбекистонда
Тошкент шаҳрида 20 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазири Абдусалом Азизовнинг Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, мудофаа вазири Чан Ваньцюан билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда ҳарбий, ҳарбий-техник ва ҳарбий таълим соҳаларидаги икки томонлама муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, Марказий Осиё минтақасида хавфсизликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академияси ва Хитой Халқ озодлик армияси Миллий мудофаа университети ўртасида ҳарбий таълим соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.
ХХР мудофаа вазири пойтахтимиздаги Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, Мотамсаро она ҳайкали пойига гул қўйди.
Ташриф дастури доирасида Хитой делегацияси аъзоларининг мамлакатимиз ҳарбий қисмлари ва муассасаларида учрашувлар ўтказиши ҳамда Самарқанд шаҳрининг қадимий тарихий ёдгорликлари билан танишиши кўзда тутилган.

Delegation of the Ministry of Defense of China in Uzbekistan
On December 20, a meeting of the Minister of Defense of our country Abdusalom Azizov with member of the State Council, the Minister of Defense of the People’s Republic of China, Chang Wanquan, was held in Tashkent.
At the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral relations in military, military-technical fields and in the sphere of military education were discussed, current aspects of strengthening security in the Central Asian region were considered.
An agreement on cooperation in the sphere of military education between the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and the National Defense University of the People's Liberation Army of China was signed.
The Minister of Defense of the People’s Republic of China laid flowers at the monument of Sorrowful Mother in Mustakillik square, in Tashkent.
Members of the Chinese delegation will visit military units, institutions of our country, as well as historical sights of ancient Samarkand.