Конституциясининг яратилиши тарихига бағишланган архив ҳужжатлари кўргазмаси очилди
Ўзбекистон тарихи давлат музейида Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг яратилиши тарихига бағишланган архив ҳужжатлари кўргазмаси очилди.
Кўргазма Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари томонидан Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги "Ўзархив" агентлиги, "Ўзбеккино" миллий агентлиги, Ўзбекистон тарихи давлат музейи ҳамкорлигида ташкил этилди.
Кўргазманинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, депутатлар, судьялар, архив ходимлари, олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари ва талабалар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг ўринбосари С.Ортиқова, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг раиси Б.Мирбобоев ва бошқалар мамлакатимиз қўлга киритган барча ютуқ ва марралар пойдевори Конституциямиз эканлигини алоҳида таъкидлади. Бош қомусимиз юртимиз равнақини белгиловчи, унинг мустақиллигини мустаҳкамлаб, халқимизнинг тинч-осуда, фаровон ҳаётини таъминлашга хизмат қиладиган муҳим асосдир.
Мазкур кўргазма Конституциянинг ҳаётимиздаги ўрни ва аҳамиятини тарғиб этишга, унинг яратилиш тарихи ҳақида фуқаролар, айниқса, ёшларга кенгроқ тушунча бериш, уларнинг қалбида Ватанга садоқат, Бош қомусимиз ва қонунларимизга ҳурмат туйғусини мустаҳкамлаш, ҳуқуқий онгини юксалтиришга хизмат қилиши билан ҳам аҳамиятлидир.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг 25 йиллиги муносабати билан ташкил этилган кўргазма экспозициясида Бош қомусимиз тарихига оид ҳужжатларнинг асл нусхалари, Конституция лойиҳасини тайёрлаш жараёнига оид тарихий ҳужжатлар, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов томонидан Конституция лойиҳаси матнларига қўлёзма тарзида киритган тузатишлари жой олган. Бундан ташқари вазирликлар, давлат қўмиталари, суд ва прокуратура органлари, ёзувчилар, олий ўқув юртларининг профессор-ўқитувчилари, имом-хатиблар томонидан Асосий қонун лойиҳаси юзасидан йўллаган таклиф ва мулоҳазалари ҳамда халқимизнинг Конституция лойиҳасини муҳокама қилиш жараёнидаги иштирокига оид материаллар жойлаштирилган. Кўргазмада Конституциямизнинг ўзбек, рус ва инглиз ҳамда бошқа тиллардаги илк босма матнлари нусхалари ҳам намойиш этилмоқда.
Тадбирда Асосий қонунимизнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида сўз юритилди, Конституциямизнинг қабул қилиниши тарихига бағишланган ҳужжатли фильм намойиш этилди.
– Бу кўргазма орқали Бош қомусимизнинг яратилиш тарихи ҳақида маълумотга эга бўлиб, ушбу жараёнда бевосита иштирок этган инсонларнинг сўзларини тингладик, – дейди Тошкент давлат юридик университети талабаси Бунёд Қодиров. – Конституция ҳуқуқий демократик давлатнинг пойдеворидир. Шундай экан, биз ёшлар ҳуқуқий билимларимизни янада бойитиб, Бош қомусимизни мукаммал ўрганишимиз, ҳаётимиз ва иш фаолиятимизни ушбу муҳим хужжат билан чамбарчас боғлиқ ҳолда олиб боришимиз лозим.

Посвящается истории создания Конституции
В Государственном музее истории Узбекистана открылась выставка архивных документов, посвященных истории создания Конституции Республики Узбекистан.
Выставка организована палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Конституционным судом Республики Узбекистан, агентством "Узархив" при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Национальным агентством "Узбеккино", Государственным музеем истории Узбекистана.
В открытии выставки приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты, судьи, сотрудники архивов, профессора-преподаватели высших учебных заведений, студенты.
Заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С. Артыкова, председатель Конституционного суда Республики Узбекистан Б. Мирбобоев и другие особо отметили, что Конституция является фундаментом всех достигнутых нашей страной успехов, важной правовой основой, определяющей развитие нашей страны, способствующей укреплению ее независимости, обеспечению мирной и благополучной жизни народа.
Данная выставка особо значима тем, что пропагандирует роль и значение Конституции в нашей жизни, способствует широкому осведомлению граждан об истории ее создания, укреплению в сознании представителей молодого поколения чувства преданности Родине, уважения Конституции и законов нашей страны, повышению его правового сознания.
В экспозицию выставки, организованной в связи с 25-летием принятия Конституции Республики Узбекистан, вошли подлинные экземпляры документов по истории нашего Основного Закона, исторические материалы о процессе подготовки проекта Конституции, рукописные поправки, внесенные Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым в текст проекта Конституции. Кроме того, здесь также можно ознакомиться с материалами касательно мнений и предложений по проекту Конституции, направленных министерствами, государственными комитетами, органами суда и прокуратуры, писателями, профессорами-преподавателями высших учебных заведений, а также участия народа в процессе обсуждения проекта Основного Закона. На выставке также представлены первые печатные тексты нашей Конституции на узбекском, русском, английском и других языках.
На мероприятии говорилось о сути и значении нашего Основного Закона, состоялся показ документального фильма об истории принятия Конституции Республики Узбекистан.
- Благодаря данной выставке мы получили много интересной информации об истории создания нашей Конституции, послушали рассказы людей, непосредственно участвовавших в данном процессе, - сказал студент Ташкентского государственного юридического университета Бунёд Кодиров. - Конституция - фундамент правового демократического государства. Следовательно, мы, молодежь, должны непрерывно обогащать свои правовые знания, глубоко изучить наш Основной Закон, в своей жизни и деятельности руководствоваться этим важным документом.