Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги мамлакатимизда кенг нишонланмоқда
Илдизлари мустаҳкам дарахт кўкка бўй чўзади. Тарихини билган, қадрлаган халқнинг мартабаси баланд, келажаги буюк бўлади.
Мамлакатимиз бутун дунёда ана шундай ҳурмат-эътибор қозонган. Ўтганлар руҳини шод этиш, хайрли ишларини эслаш ва улуғлаш миллий қадриятимизга айланган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 27 мартдаги «Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида»ги қарори бу борадаги ишларнинг, миллий ғурур-ифтихорнинг юксак намунаси бўлди.
6 ноябрь – Шароф Рашидов туғилган куни Жиззахда ушбу санага бағишланган тантанали тадбирлар бўлиб ўтди.
Тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Дастлаб эҳсон дастурхони ёзилиб, Қуръон тиловат қилинди.
Жиззах шаҳри марказида ўрнатилган Шароф Рашидов ҳайкалининг очилиш маросими бўлди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, ҳукумат аъзолари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, меҳнат фахрийлари, адабиёт ва санъат намояндалари, вилоят аҳли, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан келган юртдошларимиз, чет эллик меҳмонлар, ёшлар иштирок этди. Шароф Рашидовнинг фарзандлари, дўстлари, ҳамкасблари, шогирдлари ва бошқа яқинлари қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Давлатимиз раҳбари Шароф Рашидовнинг ҳаёти ва фаолияти, юксак инсоний фазилатлари, халқимиз манфаатлари йўлидаги буюк хизматлари ҳақида сўз юритди.
Шароф Рашидов 1917 йил 6 ноябрда Жиззах шаҳрида туғилган. Жиззах педагогика техникуми, Самарқанд давлат университетининг филология факультетида ўқиган. Фаолиятини Самарқанд вилояти газетасида бошлаб, билим ва қобилияти юксаклиги боис университетнинг охирги курсида ўқиб юрган давридаёқ ушбу газетага муҳаррир бўлган.
Иккинчи жаҳон урушидан 1942 йил ярадор бўлиб қайтган. Ўттиз ёшида республиканинг ўша пайтдаги энг нуфузли нашри – «Қизил Ўзбекистон» газетасига муҳаррир этиб тайинланган.
Шароф Рашидов шоир, ёзувчи ва публицист сифатида танилган. Унинг “Чегарачи” достони, “Қаҳрим” шеърлар тўплами, “Икки дил достони” асари, “Бўрондан кучли”, “Қудратли тўлқин”, “Ғолиблар” каби романлари шуҳрат қозонган. Атоқли адиб 1949 йил Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси бошқаруви раиси этиб сайланган.
У 1959 йил Ўзбекистон раҳбари этиб сайланганида эндигина қирқ ёшдан ошган эди. Шароф Рашидов бу юксак вазифада қарийб чорак аср фидойилик билан ишлади.
Бу жуда мураккаб, зиддиятли давр эди. Шароф Рашидов шундай шароитда ҳам халқига фарзандлик бурчини адо этди.
Мирзачўл, Қарши, Ёзёвон, Сурхон-Шеробод чўлларининг ўзлаштирилиши, миллионлаб гектар қўриқ ерларда боғ-роғлар ва озиқ-овқат экинларининг жой олиши узоқни ўйлаб амалга оширилган эди. Бу майдонлар бугун ҳам халқимиз фаровонлигига хизмат қилмоқда.
Шароф Рашидов раҳбарлиги даврида Ўзбекистон харитасида Навоий, Зарафшон, Янгиер, Гулистон ва бошқа ўнлаб шаҳарлар пайдо бўлди. Республиканинг барча ҳудудида қурилиш ва ободончилик ишлари авж олди. Жуда кўп иншоотлар – заводлар, фабрикалар, шифохоналар, олий ўқув юртлари, йўллар, мактаблар қурилиши, конларнинг очилиши у кишининг номи билан боғлиқ.
Бу даврда пойтахтимиз Шарқнинг энг гўзал шаҳарларидан бирига айланди. Бу, айниқса, Тошкент зилзиласидан кейин янада чирой очди. Тошкент метрополитени, “Истиқлол” санъат саройи, “Ўзбекистон” меҳмонхонаси, Тошкент телеминораси пойтахтимизнинг кўрки ҳисобланади.
Шароф Рашидов ниҳоятда камтар, очиқкўнгил одам бўлган. Чўпон билан чўпондек, деҳқон билан деҳқон тилида гаплашган. Ҳар қандай шароитда одамларнинг қалбига йўл топа билган.
Атоқли давлат арбоби раҳбарлик борасида ҳам улкан мактаб яратган. У кишининг донолиги, дипломатлиги, одиллиги ва айни пайтда оддийлиги барча раҳбарларга намуна бўлган.
Шароф Рашидов ўта зиёли киши бўлган. Фарзандларига ҳам пухта сабоқ берган. У кишининг фарзандлари, невара-чеваралари турли соҳаларда самарали меҳнат қилмоқда.
Шароф Рашидов вафотидан кейин республиканинг иқтисодий тараққиёти сустлашди. Бу аввало ўша пайтдаги нотўғри сиёсат, қолаверса, халқ обрўли, тажрибали йўлбошчини йўқотганининг оқибати бўлди. Кучли раҳбарсиз, ҳимоячисиз қолган юртимиз ёвуз тажриба майдонига айлантирилди.
Албатта, у ўз даврининг фарзанди эди, ўша пайтдаги тузумга хизмат қилди. Аммо дунёдан ўтганида бу тузум унга хиёнат қилди. Хотирасини таҳқирлади, яқинларини таъқиб этди.
Республика раҳбарлигига Ислом Каримов келгач, барча туҳмат ва таъқибларни тўхтатди. Тарихий адолат тикланди. Унинг пок номи оқланди. Биринчи Президентимиз ташаббуси билан 1992 йил Шароф Рашидов таваллудининг 75 йиллиги кенг нишонланди.
Шавкат Мирзиёев маросимдаги сўзида яхшиликнинг мукофоти фақат яхшилик эканини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг эътибори билан элу юртимизга меҳнати сингган инсонларнинг ҳурмати жойига қўйилмоқда, ўтганлар хотираси улуғланмоқда. Кейинги бир йилда бу борада улкан ишлар амалга оширилди. Тошкент ва Самарқандда Ислом Каримов, Наманган вилоятида Исҳоқхон Ибрат, Хоразм вилоятида Комилжон Отаниёзов, Қорақалпоғистонда Ибройим Юсупов, Фарғонада Эркин Воҳидов, Қашқадарёда Абдулла Орипов, Андижонда Муҳаммад Юсуф хотиралари абадийлаштирилди. Уларнинг номи билан аталадиган марказлар, ижодий мактаблар ташкил этилди. Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия хотирасига бағишлаб барпо этилган ёдгорлик мажмуаси очилди.
Юртимиз тараққиёти йўлида фидокорона хизмат қилган, миллий адабиётимиз ва маданиятимиз ривожига улкан ҳисса қўшган атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги нишонланиши халқимизни беҳад қувонтирди.
Жиззахда бу воқеага катта тайёргарлик кўрилди. Вилоят марказида Шароф Рашидов хиёбони янгидан барпо этилди. 3 гектардан зиёд майдон кўкаламзорлаштирилди. Ҳудудга Бельгиядан келтирилган тоғ қарағайи, қорақайин, лола дарахти каби 20 дан ортиқ дарахт турлари экилди. Диаметри 24 метр бўлган рангли фаввора қурилди.
Хиёбон тўрида қўр тўкиб турган “Ўзбекистон” меҳмонхонаси ҳам реконструкция қилинди. Унинг икки томонида жойлашган “Бўстон” ва “Наврўз” мажмуалари тўла таъмирланиб, йирик анжуманлар ўтказиш учун қулай шароитлар яратилди.
Тадбирда Ўзбекистон Фанлар академияси академиги О.Салимов, меҳнат фахрийси И.Жўрабеков, учувчи-космонавт В.Жонибеков, меҳнат фахрийси Қ.Камалов, академик С.Рашидова Шароф Рашидов билан боғлиқ хотиралари, у кишининг ҳаёти ва фаолияти ҳақида сўзлади.
Шароф Рашидов ҳайкалини Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Шароф Рашидовнинг қизи Сайёра Рашидова очди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янгради.
Шароф Рашидов ҳайкали пойига гуллар қўйилди.
Шавкат Мирзиёев юбилей арафасида қуриб битказилган Шароф Рашидов мемориал музейида бўлиб, бу ерда яратилган шароитлар ва экспонатлар билан танишди.
Музейга кираверишда Президентимизнинг «Ҳеч шубҳа йўқки, Шароф Рашидов номини ўзбек халқининг тарихидан, ҳаётидан айри тасаввур қилиб бўлмайди. Шароф Рашидов ўз халқига ва Ватанига фидойи фарзанд эди», деган сўзлари битилган. Бинонинг ички ва ташқи қисми миллий меъморчилигимиз анъаналари асосида безатилиб, анжуманлар залида Шароф Рашидов фаолиятига доир фильмларни намойиш этиш имконияти яратилган.
Музейда атоқли давлат арбоби ва ёзувчининг ҳаёт йўли ва ижодига дахлдор 2 минг 700 дан ортиқ экспонат бор. Улар Шароф Рашидовнинг болалик даври, талабалик йиллари, муҳаррирлик даври, Ўзбекистонда чўл ва қўриқ ерларни ўзлаштириш, бунёдкорлик жараёнидаги фаол иштироки, ижтимоий-сиёсий ва адабий фаолияти ҳамда бошқа мавзуларга бағишланган ўнта бўлимга ажратилган.
Музей ёнига Шароф Рашидов ҳудудларга сафарлари чоғида фойдаланган поезд вагони ўрнатилган. Ундаги шароит ва буюмлар асл ҳолича сақланган.
Музей Шароф Рашидов ҳақида тўлиқ маълумот берадиган, у кишининг руҳини сезадиган жой бўлиши керак, деди давлатимиз раҳбари. Бу ерга ўқувчи-ёшларнинг мунтазам ташрифини йўлга қўйиб, турли тадбирлар ўтказиш зарур.
Шавкат Мирзиёев мемориал музей фахрий меҳмонлар китобига ўз фикр ва таассуротларини ёзиб қолдирди. Унда шундай сўзлар бор: «Халқимизнинг буюк фарзанди, атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов эл-юртимиз учун фидойи раҳбар, бетакрор ва беназир шахс эди…
Ҳар қандай мураккаб шароитда ҳам эл-юртимиз манфаатини ўйлаб яшаган Шароф Рашидовнинг буюк хизматлари халқимиз хотирасида абадий сақланиб қолади.
Бугун Жиззах шаҳрида иш бошлаётган Шароф Рашидов мемориал музейи ана шу эзгу мақсадга хизмат қилади, деб ишонаман».
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуасини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 27 апрелда Жиззах вилоятига ташрифи давомида улкан шоирлар Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш, асарларидаги эзгу тушунчалар моҳиятини ёшларга етказиш лозимлигини таъкидлаган эди.
Президентимиз ташаббуси билан барпо этилган Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, икки шоир номи билан аталувчи ўзбек тили ва адабиётини чуқур ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернат ҳамда музей халқимизнинг ардоқли фарзандларига кўрсатилган улкан эҳтиром намунаси бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 23 июндаги «Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги она тили ва адабиёти фанини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернатни ташкил этиш тўғрисида»ги қарори билан мазкур мактаб-интернат учун 4 қаватли замонавий бино қуриб битказилди. Бу ерда яратилган замонавий шароитлар, 100 ўринли ётоқхона, ошхона, фаоллар зали ўқувчиларнинг муносиб таълим олишига хизмат қилади.
Жиззах шаҳридаги тарихий Хўжа Нуриддин мадрасасида адабиётимизнинг улкан намояндалари Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш мақсадида музей ташкил этилди. Бунинг учун мадраса биноси тубдан таъмирланиб, тарихий кўриниши тикланди. Мадрасанинг гумбаз қисми сирланган кошин билан қопланди.
Музей экспозицияси мазмуни Президентимизнинг «Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз» асари ҳамда Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, улар номи билан аталувчи мактаб-интернат ташкил этиш бўйича билдирган фикр-мулоҳазалари асосида шакллантирилган.
Давлатимиз раҳбари Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги хиёбон атрофини янада ободонлаштириш, музей фаолиятини такомиллаштириш, мактаб-интернат моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича топшириқлар берди. Шоирлар ҳайкали пойига гул қўйди.
Атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги муносабати билан Жиззах вилояти мусиқали драма театри ҳам замонавий талаблар даражасида реконструкция қилинди.
Бу ерда амалга оширилган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари жараёнида театр биносининг олд қисмига замонавий қоплама ва витраж ўрнатилди, йўлакларга керамик плиталар ётқизилди. Бино олдида фусункор фаввора, яшил майсазор барпо этилиб, ҳудудга ноёб манзарали дарахт ва гул кўчатлари ўтқазилди.
Бинонинг иситиш тизими, ҳаво алмаштириш, электр, ичимлик суви тармоқлари янгиланди. 550 ўринли томоша залидаги ўриндиқлар, саҳнани ёритиш, овоз кучайтириш ускуналари янгисига алмаштирилди, грим хоналарида зарур шарт-шароит яратилди.
Президентимиз театр биноси билан танишар экан, ушбу замонавий санъат даргоҳи Шароф Рашидовнинг қутлуғ таваллуд санаси нишонланаётган кунда Жиззах вилояти халқига катта туҳфа бўлганини таъкидлади.
Мазкур санъат кошонаси фаолиятини вилоятнинг олис туманларида яшовчи одамлар ҳам сезиши керак, деди Шавкат Мирзиёев. Бунинг учун театр ижодий жамоаси салоҳиятини юксалтириш, бугунги замон даражасидаги саҳна асарларини қўйиш устида ишлаш зарур. Шу орқали одамларнинг театрга қизиқишини ошириш, уларнинг маънавиятини тарбиялаш лозим.
Театрнинг вилоят маънавий-маърифий ҳаётидаги ролини ошириш ҳамда самарали ишлашини ташкил этиш мақсадида 2018 йилга мўлжалланган намунавий дастур тузиш бўйича кўрсатмалар берилди. Бу дастурда ижодкорларни қўллаб-қувватлаш, улар учун 7 қаватли уй-жой қуриш, актёр ва режиссёрларнинг малакасини ошириш, театрдаги ижодий муҳитни вилоятдаги мусиқа ва санъат мактабларига ҳам ёйиш каби масалалар эътиборга олинади.
Куннинг иккинчи ярмида Жиззах вилояти мусиқали драма театрида атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечаси ва концерт дастури бўлиб ўтди.
Унда сенатор ва депутатлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ёзувчи-шоирлар, маданият ва санъат намояндалари, адибнинг авлодлари, фахрийлар, ёшлар, адабиёт ихлосмандлари қатнашди.
Шароф Рашидов атоқли давлат арбоби бўлиш билан бирга, улкан сўз санъаткори, моҳир таржимон, инсон қалбининг зукко билимдони эди. Унинг ёшлик, баҳор, гўзаллик, эзгулик, Ватан меҳри тараннум этилган асарлари халқимиз қалбидан чуқур жой олган. Хусусан, «Кашмир қўшиғи», «Икки дил достони», «Дил амри» каби асарлари миллий адабиётимиз хазинасидан муносиб жой олган, қатор асарлари асосида бадиий фильмлар суратга олинган, спектакллар саҳналаштирилган.
Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги мамлакатимиз миқёсида катта тантана билан нишонланмоқда. Бу тадбирларда халқимизнинг улуғ адибни қанчалар ардоқлаши, унинг ижодий мероси, одамлар дардига малҳам бўлишдек ўзбекона сифатлари ва фазилатларини қадрлаши намоён бўлмоқда.
Бу адибнинг 100 йиллик юбилейига бағишлаб ўтказилган хотира кечаси концертида ҳам ўзининг ёрқин ифодасини топди. Унда юртимиз санъат усталари томонидан миллий ашула ва рақслар, жаҳон санъатининг энг сара асарларидан намуналар ижро этилди.
Ушбу куй-қўшиқлар қалбларда Ватанга муҳаббат, ҳаёт сурури туйғуларини жўш урдирди. Шароф Рашидов сўзи билан айтилувчи «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур» қўшиқлари, Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг «Ўзбекистон», «Ёшлик чоғимда», «Кел, ассалом» шеърларига басталанган тароналар, халқ ашулалари, жаҳон санъатидан ижро этилган ария ва композициялар тингловчиларга бир олам завқ бағишлади.
Саҳна ортидаги улкан мониторда донишманд инсоннинг болалик ва ёшлик даврлари, уни вояга етказган ота-онаси сиймолари, Шароф Рашидовнинг она Ватанимиз, халқимиз ғурурини кўтариш, юртимизни обод этиш йўлида бутун борлиғини бағишлаган ҳаёти Президентимиз раҳнамолигида ардоқли адиб номини абадийлаштириш борасида амалга оширилаётган улкан ишлар, бугунги дориломон ҳаётимиз акс эттирилган лавҳалар намойиш этилади.
Буларнинг бари ўз элига ва Ватанига фидойи инсоннинг халқимиз юрагидан муносиб жой олгани ва меҳрига сазовор бўлганини намоён қилади.
Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечалари, маънавий-маърифий тадбирлар мамлакатимизнинг барча ҳудудлари, таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда давом этмоқда.
7 ноябрь куни Ўзбекистон Фанлар академияси, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамкорлигида “Шароф Рашидовнинг Ўзбекистон тарихида тутган ўрни” мавзусида илмий конференция ўтказилади.
«Жиззах» эркин иқтисодий зонасида Франциянинг “Пежо Ситроен” гуруҳи билан ҳамкорликда автомобиль заводи барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Жиззах вилоятига ташрифи давомида мазкур замонавий корхона қурилиши билан танишди.
Президентимизнинг 2017 йил 13 июндаги “Хорижий инвестициялар иштирокидаги "Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive" корхонасини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, “Ўзавтосаноат” АК ва Peugeot Citroen Automotive гуруҳи ўртасида эришилган келишув асосида барпо этилаётган ушбу қўшма корхона Ўзбекистон автомобиль саноатининг истиқболига хорижлик ишбилармонларнинг катта ишончи самарасидир.
Заводда йўловчи ва юк ташишга мўлжалланган «Пежо Эксперт» ва «Пежо Боксер» тижорат автомобиллари ишлаб чиқариш режалаштирилган. 600 иш ўрни яратиладиган корхона 2019 йил маҳсулот ишлаб чиқара бошлайди.
Йилига 16 минг дона замонавий автомобиль ишлаб чиқариш қувватига эга корхона маҳсулоти ички бозордан ташқари МДҲ мамлакатлари, Эрон, Франция ва бошқа давлатларга экспорт қилинади.
Президентимиз қурилиш ишларини жадаллаштириш, сифат ва самарадорликка алоҳида эътибор қаратиш юзасидан тегишли топшириқлар берди. Шавкат Мирзиёевга бу ерда ишлаб чиқариладиган автомобиллар намуналари намойиш қилинди.
Шу ерда Марказий Осиёдаги энг йирик ойна ишлаб чиқариш заводи тақдимоти ҳам ўтказилди.
"Жиззах" эркин иқтисодий ҳудудида барпо этилаётган шишага чуқур ишлов бериш ва йирик ўлчамдаги шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича янги лойиҳанинг умумий қиймати қарийб 110 миллион АҚШ долларини ташкил этмоқда. Хитойнинг "Минъюань силу" компанияси ҳамкорлигида ташкил этилаётган корхонанинг биринчи навбатини 2017 йил якунигача фойдаланишга топшириш кўзда тутилган. 2019 йил сентябрь ойида корхона тўла қувватда ишлай бошлайди.
Президентимизга «Ўзқурилишматериаллари» АЖ томонидан Жиззах вилоятида 2017-2018 йилларда қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган истиқболли лойиҳалар тўғрисида ҳам маълумот берилди.

A person who loves people, is also loved by people
The 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov is widely celebrated in our country
A tree with strong roots rises high up. People, who know and value their history, have high authority, a great future.
Our country has won respect and recognition in the world due to the fact that it pays tribute to the memory of the deceased, recalls their good deeds, exalts their blessed names. These are our national values.
Resolution of the President of our country Shavkat Mirziyoyev “On celebration of the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov” of March 27, 2017 became a bright reflection of activities carried out in this direction, the national pride.
On November 6 – on the birthday of Sharaf Rashidov, solemn events dedicated to his anniversary were held in Jizzakh.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the events.
The opening ceremony of the monument to Sharaf Rashidov, erected in the center of the city of Jizzakh, was held.
The event was attended by members of the Senate, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, members of the government, representatives of state and public organizations, labor veterans, writers and artists, residents of the region, our compatriots fr om the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent, foreign guests, and youth. It was also attended by relatives of Sharaf Rashidov, his friends, colleagues and students.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech at the ceremony.
The Head of our state spoke about life and activities, high human qualities of Sharaf Rashidov, his great merits for the benefit of our people.
Sharaf Rashidov was born on November 6, 1917 in the city of Jizzakh. He studied at Jizzakh Pedagogical Technicum, at the Faculty of Philology of Samarkand State University. He started his career in a newspaper of Samarkand region, became an editor of the newspaper due to his profound knowledge and abilities, while studying at the university’s final year.
Participated in the Second World War, in 1942, returned after being injured. At the age of thirty was appointed editor of the leading edition of the republic of that time – “Kizil Uzbekiston” (“Red Uzbekistan”) newspaper.
Sharaf Rashidov is well known as a poet, writer and publicist. His poem “Border guard”, a collection of poems “My anger”, the work “Poem of two hearts”, such novels as “Stronger than the storm”, “The mighty wave”, “The victors” are known. A talented writer was elected chairman of the board of the Union of Writers of Uzbekistan in 1949.
When he was appointed head of Uzbekistan in 1959, he was just over forty. Sharaf Rashidov devoted himself to this extremely responsible post for almost a quarter of a century.
It was a very difficult, contradictory time. Sharaf Rashidov fulfilled his filial duty to people in such conditions with honor.
Development of Mirzachul, Karshi, Yazyavan, Surkhan-Sherabad steppes, creation of gardens and food crops on millions of hectares of virgin lands – these were the measures aimed towards the future. These cultivated areas are serving the well-being and prosperity of our people today.
During the period of Sharaf Rashidov’s leadership, new cities such as Navoi, Zarafshan, Yangiyer, Gulistan and others appeared on the map of Uzbekistan. A large-scale construction and improvement work was carried out in all regions of the republic. Construction of a variety of facilities – plants, factories, hospitals, higher educational institutions, schools, laying of roads, development of mines are associated with the name of this person.
During this period, Tashkent turned into one of the most beautiful cities in the East. This was especially evident after the earthquake in Tashkent. Today, the metro, the Palace of arts “Istiklol”, “Uzbekistan” hotel, Tashkent TV Tower are the decoration of our capital.
Sharaf Rashidov was a very modest, generous man. He could find a way to everyone’s heart.
An outstanding statesman also established a large school of management. Wisdom, justice, diplomacy of this person and at the same time his simplicity served as an example for all leaders.
Sharaf Rashidov was a very intelligent person. He also taught deep life lessons and knowledge to his children. His children, grandchildren and great-grandchildren are working fruitfully in various spheres.
The economic growth of the republic decreased after the death of Sharaf Rashidov. This became, first of all, the result of an ill-conceived policy at that time, finally, the loss by people of their authoritative, experienced leader, without whom our republic was turned into an experimental site.
Sharaf Rashidov was a representative of his era, served the system operating at that time. However, with his death, this system betrayed him, insulted his memory, pursued his relatives.
After Islam Karimov became the head of the republic, historical justice was restored, the good name of Sharaf Rashidov was justified. At the initiative of the First President of our country, his 75th anniversary was widely celebrated in 1992.
Shavkat Mirziyoyev noted in his speech at the ceremony that one good turn deserves another.
As a result of attention of the Head of our state, respect and esteem are shown for people who have made a worthy contribution to the prosperity of the country and people, tribute is paid to their bright memory. A great work has been implemented in this direction over the past year. The memory of Islam Karimov in Tashkent and Samarkand, Iskhakhan Ibrat in Namangan region, Komiljon Otaniyozov in Khorezm region, Ibraim Yusupov in Karakalpakstan, Erkin Vakhidov in Fergana, Abdulla Aripov in Kashkadarya, Muhammad Yusuf in Andijan has been immortalized. Centers, creative schools named after these people have been established. A memorial complex dedicated to the memory of Hamid Alimjan and Zulfiya has been opened in Jizzakh.
A wide celebration of the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman, the famous writer Sharaf Rashidov, who selflessly served the prosperity of our country, made a great contribution to the development of national literature and culture, pleased all our people.
Large-scale preparation for this event was carried out in Jizzakh. The alley of Sharaf Rashidov in the regional center has been reconstructed. Over 20 species of trees imported fr om Belgium, such as mountain pine, birch, tulip tree and others, have been planted on the territory. A color fountain with a diameter of 24 meters is installed.
“Uzbekistan” hotel next to the alley is also reconstructed. The “Buston” and “Navruz” complexes located on its two sides have been thoroughly renovated, modern conditions for holding large forums have been created.
At the event, academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan O.Salimov, labor veteran I.Djurabekov, cosmonaut V.Djanibekov, labor veteran K.Kamalov, academician S.Rashidova and others shared their memories about Sharaf Rashidov, talked about his life and work.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and daughter of Sharaf Rashidov Sayyora Rashidova opened the monument to Sharaf Rashidov.
The National Anthem of the Republic of Uzbekistan has sounded.
Flowers at the monument to Sharaf Rashidov were laid.
Shavkat Mirziyoyev visited the memorial museum of Sharaf Rashidov, the construction of which was completed on the eve of the jubilee, got acquainted with conditions created here and the presented expositions.
At the entrance to the museum, the words of the President of our country Shavkat Mirziyoyev that there is no doubt that the name of Sharaf Rashidov is difficult to imagine in isolation from the history, life of people of Uzbekistan, are imprinted. Sharaf Rashidov was a devoted son of his people and country. The facade and interior of the museum are decorated in traditions of national architecture. An opportunity of showing films about activities of Sharaf Rashidov is created in the conference hall.
There are more than 2700 exhibits in the museum, which tell the story of the life and work of the outstanding statesman and writer. The exhibits in the museum are presented in ten sections devoted to the childhood, student years, period of journalistic work, active participation in development of steppe and virgin lands in Uzbekistan, in the process of construction, socio-political and literary activities of Sharaf Rashidov and other themes.
There is a railway car next to the museum, which Sharaf Rashidov used during the state service. The interior of the railway car is kept in its original form.
The museum should provide full information about Sharaf Rashidov, said the Head of our state. We must constantly organize excursions of students to the museum, conduct various events.
Shavkat Mirziyoyev left a record in the Book of honored guests.
There are the following words in it: “The great son of our people, the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov was a self-sacrificing leader, a unique personality...
His great merits will forever remain in the memory of our people.
I am convinced that the memorial museum of Sharaf Rashidov, which is starting to operate in the city of Jizzakh today, will serve to such a noble goal”.
President Shavkat Mirziyoyev visited the memorial complex created in Jizzakh in memory of Hamid Alimjan and Zulfiya.
The Head of our state during the trip to Jizzakh region on April 27 of this year noted the need for wide propaganda of the literary heritage of the great poets Hamid Alimjan and Zulfiya, bringing the essence and philosophy of noble ideas in their works to the youth.
The alley of Hamid Alimjan and Zulfiya created on the initiative of the President of our country, the boarding school named after them, specialized in in-depth study of the Uzbek language and literature, as well as the museum show unlimited respect for the devoted son and daughter of people of Uzbekistan.
According to the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of June 23, 2017, a 4-storey modern building of a specialized boarding school for in-depth study of the Uzbek language and literature named after Hamid Alimjan and Zulfiya was built and put into operation in Jizzakh. Spacious and bright rooms, a 100-person dormitory, a dining room, an assembly hall will serve to worthy education of the younger generation.
A museum was organized for wide promotion of the literary heritage of prominent figures of our literature Hamid Alimjan and Zulfiya, in a historical monument – Khoja Nuriddin madrassah, which is located in Jizzakh. The building of the madrassah has been radically reconstructed for this, its historical appearance has been restored, the dome part is covered with a mosaic facing.
The idea and essence of the museum’s exposition are formed on the basis of the work of the President of our country “We will build a great future together with our courageous and noble people” and opinions expressed during the creation of the alley of Hamid Alimjan and Zulfiya, the boarding school.
The Head of our state gave instructions for further landscaping of the alley named after Hamid Alimjan and Zulfiya, improvement of the museum’s activities, strengthening the material and technical base of the boarding school. Laid flowers at the foot of the monument to the poets.
Jizzakh regional musical drama theater was reconstructed at the level of modern requirements in connection with the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman, famous writer Sharaf Rashidov.
The facade of the theater building is revetted with a modern cover, stained-glass windows are installed, and the sidewalks are laid with ceramic tiles in the process of large-scale activities carried out here. A majestic fountain is erected in front of the theater, rare ornamental trees and flowers are planted on the territory.
The heating and ventilation systems, water and electricity networks, seating in the auditorium for 550 seats, stage lighting devices, sound amplifying equipment are renovated, necessary conditions in dressing rooms are created.
The President of our country, inspecting the theater building, noted that this modern center of art became a great gift for residents of Jizzakh region during the celebration of the anniversary of Sharaf Rashidov.
The activity of the creative team of the theater should now be felt by residents of remote districts of the region, said Shavkat Mirziyoyev. To do this, it is necessary to increase the potential of the creative team, work on creating theatrical works at the level of today’s requirements. People’s interest in the theater should be increased, and their spirituality should be educated through this.
Instructions were given on development of a model program for 2018 with the aim of increasing the role of the theater in spiritual and educational life of the region and organizing its effective work. This program will include such issues as support for artists, erection of a 7-storey residential building for them, improvement of qualifications of actors and directors, dissemination of the creative atmosphere of the theater for children’s schools of music and arts of the region.
A memorial evening and a concert program dedicated to the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov was held in Jizzakh regional musical drama theater.
The ceremony was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Senators and deputies, representatives of state and public organizations, writers and poets, cultural and art figures, relatives of the writer, veterans, youth, and admirers of literature attended the memorial evening.
Sharaf Rashidov was not only an outstanding statesman, but also a great master of the word, a talented translator, a connoisseur of the human soul. His works “Kashmir song”, “Poem of two hearts”, “Call of the heart”, in which youth, spring, beauty, kindness, love for the Motherland are sung, took a worthy place in the treasury of national literature, art films, stage productions were created based on a number of works.
In accordance with the resolution of the President of our country Shavkat Mirziyoyev “On celebration of the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov” of March 27, 2017, this date is celebrated with great solemnity throughout the country. The events reflect the love and appreciation of our people for the great writer, the example of his works for present generations, as well as noble qualities inherent in people of Uzbekistan.
It also found its bright reflection in the memorial evening, held in connection with the 100th anniversary of Sharaf Rashidov. At the concert, the masters of arts of our country performed national melodies, songs and dances, pearls of world art were presented.
These melodies and songs strengthened the sense of love for the Motherland, the joy of life. Songs based on the words of Sharaf Rashidov “Olamda gullar yashar” (“Flowers living in the universe”), “Vatan fidoyilariga” (“To the selfless people of the Homeland”), “Dugonalar” (“Friends”), “Yor kelur” (“Sweetheart is coming”), as well as the poems of Hamid Alimjan and Zulfiya “Uzbekiston”, “Yoshlik chogimda” (“In my youth”), “Kel, assalom” (“Come, hello”), folk songs, arias and compositions of the world opera art left unforgettable impressions on the audience.
…The large monitor shows scenes about childhood and youth of this wise man, his parents, the life of Sharaf Rashidov, personified by the desire to exalt and develop his homeland, significant work carried out under the leadership of the President of our country in order to perpetuate the name of the outstanding statesman and writer, today’s happy life of our people.
All this shows that a person devoted to his people and the Motherland took a worthy place in the hearts of compatriots and received their respect and love.
Memorial evenings, spiritual and educational activities devoted to the 100th anniversary of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov are continuing throughout our country, in educational institutions, military units, labor collectives and makhallas.
On November 7, the Academy of Sciences of Uzbekistan in cooperation with the Union of Writers of Uzbekistan, the Republican Center of Spirituality and Enlightenment, will hold a scientific conference on “The role of Sharaf Rashidov in the history of Uzbekistan”.
An automobile plant is being built in “Jizzakh” free economic zone together with “Peugeot Citroen” (France) group.
The Head of our state during the trip to Jizzakh region got acquainted with the construction of this modern enterprise.
The joint venture, established in accordance with the resolution of the President of our country of June 13, 2017 on organization of “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” enterprise with participation of foreign investments, based on the agreement between SC “Uzavtosanoat” and Peugeot Citroen Automotive group, is the result of the high trust of foreign businessmen to the prospects of the automobile industry of Uzbekistan.
It is planned to produce commercial vehicles for passenger and cargo transportation – “Peugeot Expert” and “Peugeot Boxer” in the plant. Production will start in 2019 at the enterprise, wh ere 600 workplaces will be created.
The enterprise with production capacity of 16 thousand units of modern cars a year, along with supply to the domestic market, will also export them to the CIS countries, Iran, France and other states.
The President of our country gave corresponding instructions on acceleration of construction activities, paying special attention to the quality and their effectiveness.
Samples of cars planned for production were demonstrated for Shavkat Mirziyoyev.
Presentation of the largest glass factory in Central Asia was also held.
The total cost of a new project on deep processing of glass and production of large-volume glass products in FEZ “Jizzakh” is about 110 million US dollars. The first stage of the enterprise, that is being established jointly with the Chinese company “Ming Yuan Silu”, is planned to be put into operation before the end of 2017. The enterprise will start operating at full capacity in September 2019.
The President of our country was also provided with information on prospective projects being implemented by “Uzkurilishmateriallari” (construction materials industry) JSC in Jizzakh region on development of construction materials production in 2017-2018.