Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги мамлакатимизда кенг нишонланмоқда
Илдизлари мустаҳкам дарахт кўкка бўй чўзади. Тарихини билган, қадрлаган халқнинг мартабаси баланд, келажаги буюк бўлади.
Мамлакатимиз бутун дунёда ана шундай ҳурмат-эътибор қозонган. Ўтганлар руҳини шод этиш, хайрли ишларини эслаш ва улуғлаш миллий қадриятимизга айланган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 27 мартдаги «Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида»ги қарори бу борадаги ишларнинг, миллий ғурур-ифтихорнинг юксак намунаси бўлди.
6 ноябрь – Шароф Рашидов туғилган куни Жиззахда ушбу санага бағишланган тантанали тадбирлар бўлиб ўтди.
Тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Дастлаб эҳсон дастурхони ёзилиб, Қуръон тиловат қилинди.
Жиззах шаҳри марказида ўрнатилган Шароф Рашидов ҳайкалининг очилиш маросими бўлди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, ҳукумат аъзолари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, меҳнат фахрийлари, адабиёт ва санъат намояндалари, вилоят аҳли, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан келган юртдошларимиз, чет эллик меҳмонлар, ёшлар иштирок этди. Шароф Рашидовнинг фарзандлари, дўстлари, ҳамкасблари, шогирдлари ва бошқа яқинлари қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Давлатимиз раҳбари Шароф Рашидовнинг ҳаёти ва фаолияти, юксак инсоний фазилатлари, халқимиз манфаатлари йўлидаги буюк хизматлари ҳақида сўз юритди.
Шароф Рашидов 1917 йил 6 ноябрда Жиззах шаҳрида туғилган. Жиззах педагогика техникуми, Самарқанд давлат университетининг филология факультетида ўқиган. Фаолиятини Самарқанд вилояти газетасида бошлаб, билим ва қобилияти юксаклиги боис университетнинг охирги курсида ўқиб юрган давридаёқ ушбу газетага муҳаррир бўлган.
Иккинчи жаҳон урушидан 1942 йил ярадор бўлиб қайтган. Ўттиз ёшида республиканинг ўша пайтдаги энг нуфузли нашри – «Қизил Ўзбекистон» газетасига муҳаррир этиб тайинланган.
Шароф Рашидов шоир, ёзувчи ва публицист сифатида танилган. Унинг “Чегарачи” достони, “Қаҳрим” шеърлар тўплами, “Икки дил достони” асари, “Бўрондан кучли”, “Қудратли тўлқин”, “Ғолиблар” каби романлари шуҳрат қозонган. Атоқли адиб 1949 йил Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси бошқаруви раиси этиб сайланган.
У 1959 йил Ўзбекистон раҳбари этиб сайланганида эндигина қирқ ёшдан ошган эди. Шароф Рашидов бу юксак вазифада қарийб чорак аср фидойилик билан ишлади.
Бу жуда мураккаб, зиддиятли давр эди. Шароф Рашидов шундай шароитда ҳам халқига фарзандлик бурчини адо этди.
Мирзачўл, Қарши, Ёзёвон, Сурхон-Шеробод чўлларининг ўзлаштирилиши, миллионлаб гектар қўриқ ерларда боғ-роғлар ва озиқ-овқат экинларининг жой олиши узоқни ўйлаб амалга оширилган эди. Бу майдонлар бугун ҳам халқимиз фаровонлигига хизмат қилмоқда.
Шароф Рашидов раҳбарлиги даврида Ўзбекистон харитасида Навоий, Зарафшон, Янгиер, Гулистон ва бошқа ўнлаб шаҳарлар пайдо бўлди. Республиканинг барча ҳудудида қурилиш ва ободончилик ишлари авж олди. Жуда кўп иншоотлар – заводлар, фабрикалар, шифохоналар, олий ўқув юртлари, йўллар, мактаблар қурилиши, конларнинг очилиши у кишининг номи билан боғлиқ.
Бу даврда пойтахтимиз Шарқнинг энг гўзал шаҳарларидан бирига айланди. Бу, айниқса, Тошкент зилзиласидан кейин янада чирой очди. Тошкент метрополитени, “Истиқлол” санъат саройи, “Ўзбекистон” меҳмонхонаси, Тошкент телеминораси пойтахтимизнинг кўрки ҳисобланади.
Шароф Рашидов ниҳоятда камтар, очиқкўнгил одам бўлган. Чўпон билан чўпондек, деҳқон билан деҳқон тилида гаплашган. Ҳар қандай шароитда одамларнинг қалбига йўл топа билган.
Атоқли давлат арбоби раҳбарлик борасида ҳам улкан мактаб яратган. У кишининг донолиги, дипломатлиги, одиллиги ва айни пайтда оддийлиги барча раҳбарларга намуна бўлган.
Шароф Рашидов ўта зиёли киши бўлган. Фарзандларига ҳам пухта сабоқ берган. У кишининг фарзандлари, невара-чеваралари турли соҳаларда самарали меҳнат қилмоқда.
Шароф Рашидов вафотидан кейин республиканинг иқтисодий тараққиёти сустлашди. Бу аввало ўша пайтдаги нотўғри сиёсат, қолаверса, халқ обрўли, тажрибали йўлбошчини йўқотганининг оқибати бўлди. Кучли раҳбарсиз, ҳимоячисиз қолган юртимиз ёвуз тажриба майдонига айлантирилди.
Албатта, у ўз даврининг фарзанди эди, ўша пайтдаги тузумга хизмат қилди. Аммо дунёдан ўтганида бу тузум унга хиёнат қилди. Хотирасини таҳқирлади, яқинларини таъқиб этди.
Республика раҳбарлигига Ислом Каримов келгач, барча туҳмат ва таъқибларни тўхтатди. Тарихий адолат тикланди. Унинг пок номи оқланди. Биринчи Президентимиз ташаббуси билан 1992 йил Шароф Рашидов таваллудининг 75 йиллиги кенг нишонланди.
Шавкат Мирзиёев маросимдаги сўзида яхшиликнинг мукофоти фақат яхшилик эканини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг эътибори билан элу юртимизга меҳнати сингган инсонларнинг ҳурмати жойига қўйилмоқда, ўтганлар хотираси улуғланмоқда. Кейинги бир йилда бу борада улкан ишлар амалга оширилди. Тошкент ва Самарқандда Ислом Каримов, Наманган вилоятида Исҳоқхон Ибрат, Хоразм вилоятида Комилжон Отаниёзов, Қорақалпоғистонда Ибройим Юсупов, Фарғонада Эркин Воҳидов, Қашқадарёда Абдулла Орипов, Андижонда Муҳаммад Юсуф хотиралари абадийлаштирилди. Уларнинг номи билан аталадиган марказлар, ижодий мактаблар ташкил этилди. Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия хотирасига бағишлаб барпо этилган ёдгорлик мажмуаси очилди.
Юртимиз тараққиёти йўлида фидокорона хизмат қилган, миллий адабиётимиз ва маданиятимиз ривожига улкан ҳисса қўшган атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги нишонланиши халқимизни беҳад қувонтирди.
Жиззахда бу воқеага катта тайёргарлик кўрилди. Вилоят марказида Шароф Рашидов хиёбони янгидан барпо этилди. 3 гектардан зиёд майдон кўкаламзорлаштирилди. Ҳудудга Бельгиядан келтирилган тоғ қарағайи, қорақайин, лола дарахти каби 20 дан ортиқ дарахт турлари экилди. Диаметри 24 метр бўлган рангли фаввора қурилди.
Хиёбон тўрида қўр тўкиб турган “Ўзбекистон” меҳмонхонаси ҳам реконструкция қилинди. Унинг икки томонида жойлашган “Бўстон” ва “Наврўз” мажмуалари тўла таъмирланиб, йирик анжуманлар ўтказиш учун қулай шароитлар яратилди.
Тадбирда Ўзбекистон Фанлар академияси академиги О.Салимов, меҳнат фахрийси И.Жўрабеков, учувчи-космонавт В.Жонибеков, меҳнат фахрийси Қ.Камалов, академик С.Рашидова Шароф Рашидов билан боғлиқ хотиралари, у кишининг ҳаёти ва фаолияти ҳақида сўзлади.
Шароф Рашидов ҳайкалини Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Шароф Рашидовнинг қизи Сайёра Рашидова очди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янгради.
Шароф Рашидов ҳайкали пойига гуллар қўйилди.
Шавкат Мирзиёев юбилей арафасида қуриб битказилган Шароф Рашидов мемориал музейида бўлиб, бу ерда яратилган шароитлар ва экспонатлар билан танишди.
Музейга кираверишда Президентимизнинг «Ҳеч шубҳа йўқки, Шароф Рашидов номини ўзбек халқининг тарихидан, ҳаётидан айри тасаввур қилиб бўлмайди. Шароф Рашидов ўз халқига ва Ватанига фидойи фарзанд эди», деган сўзлари битилган. Бинонинг ички ва ташқи қисми миллий меъморчилигимиз анъаналари асосида безатилиб, анжуманлар залида Шароф Рашидов фаолиятига доир фильмларни намойиш этиш имконияти яратилган.
Музейда атоқли давлат арбоби ва ёзувчининг ҳаёт йўли ва ижодига дахлдор 2 минг 700 дан ортиқ экспонат бор. Улар Шароф Рашидовнинг болалик даври, талабалик йиллари, муҳаррирлик даври, Ўзбекистонда чўл ва қўриқ ерларни ўзлаштириш, бунёдкорлик жараёнидаги фаол иштироки, ижтимоий-сиёсий ва адабий фаолияти ҳамда бошқа мавзуларга бағишланган ўнта бўлимга ажратилган.
Музей ёнига Шароф Рашидов ҳудудларга сафарлари чоғида фойдаланган поезд вагони ўрнатилган. Ундаги шароит ва буюмлар асл ҳолича сақланган.
Музей Шароф Рашидов ҳақида тўлиқ маълумот берадиган, у кишининг руҳини сезадиган жой бўлиши керак, деди давлатимиз раҳбари. Бу ерга ўқувчи-ёшларнинг мунтазам ташрифини йўлга қўйиб, турли тадбирлар ўтказиш зарур.
Шавкат Мирзиёев мемориал музей фахрий меҳмонлар китобига ўз фикр ва таассуротларини ёзиб қолдирди. Унда шундай сўзлар бор: «Халқимизнинг буюк фарзанди, атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов эл-юртимиз учун фидойи раҳбар, бетакрор ва беназир шахс эди…
Ҳар қандай мураккаб шароитда ҳам эл-юртимиз манфаатини ўйлаб яшаган Шароф Рашидовнинг буюк хизматлари халқимиз хотирасида абадий сақланиб қолади.
Бугун Жиззах шаҳрида иш бошлаётган Шароф Рашидов мемориал музейи ана шу эзгу мақсадга хизмат қилади, деб ишонаман».
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуасини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 27 апрелда Жиззах вилоятига ташрифи давомида улкан шоирлар Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш, асарларидаги эзгу тушунчалар моҳиятини ёшларга етказиш лозимлигини таъкидлаган эди.
Президентимиз ташаббуси билан барпо этилган Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, икки шоир номи билан аталувчи ўзбек тили ва адабиётини чуқур ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернат ҳамда музей халқимизнинг ардоқли фарзандларига кўрсатилган улкан эҳтиром намунаси бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 23 июндаги «Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги она тили ва адабиёти фанини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернатни ташкил этиш тўғрисида»ги қарори билан мазкур мактаб-интернат учун 4 қаватли замонавий бино қуриб битказилди. Бу ерда яратилган замонавий шароитлар, 100 ўринли ётоқхона, ошхона, фаоллар зали ўқувчиларнинг муносиб таълим олишига хизмат қилади.
Жиззах шаҳридаги тарихий Хўжа Нуриддин мадрасасида адабиётимизнинг улкан намояндалари Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш мақсадида музей ташкил этилди. Бунинг учун мадраса биноси тубдан таъмирланиб, тарихий кўриниши тикланди. Мадрасанинг гумбаз қисми сирланган кошин билан қопланди.
Музей экспозицияси мазмуни Президентимизнинг «Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз» асари ҳамда Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, улар номи билан аталувчи мактаб-интернат ташкил этиш бўйича билдирган фикр-мулоҳазалари асосида шакллантирилган.
Давлатимиз раҳбари Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги хиёбон атрофини янада ободонлаштириш, музей фаолиятини такомиллаштириш, мактаб-интернат моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича топшириқлар берди. Шоирлар ҳайкали пойига гул қўйди.
Атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги муносабати билан Жиззах вилояти мусиқали драма театри ҳам замонавий талаблар даражасида реконструкция қилинди.
Бу ерда амалга оширилган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари жараёнида театр биносининг олд қисмига замонавий қоплама ва витраж ўрнатилди, йўлакларга керамик плиталар ётқизилди. Бино олдида фусункор фаввора, яшил майсазор барпо этилиб, ҳудудга ноёб манзарали дарахт ва гул кўчатлари ўтқазилди.
Бинонинг иситиш тизими, ҳаво алмаштириш, электр, ичимлик суви тармоқлари янгиланди. 550 ўринли томоша залидаги ўриндиқлар, саҳнани ёритиш, овоз кучайтириш ускуналари янгисига алмаштирилди, грим хоналарида зарур шарт-шароит яратилди.
Президентимиз театр биноси билан танишар экан, ушбу замонавий санъат даргоҳи Шароф Рашидовнинг қутлуғ таваллуд санаси нишонланаётган кунда Жиззах вилояти халқига катта туҳфа бўлганини таъкидлади.
Мазкур санъат кошонаси фаолиятини вилоятнинг олис туманларида яшовчи одамлар ҳам сезиши керак, деди Шавкат Мирзиёев. Бунинг учун театр ижодий жамоаси салоҳиятини юксалтириш, бугунги замон даражасидаги саҳна асарларини қўйиш устида ишлаш зарур. Шу орқали одамларнинг театрга қизиқишини ошириш, уларнинг маънавиятини тарбиялаш лозим.
Театрнинг вилоят маънавий-маърифий ҳаётидаги ролини ошириш ҳамда самарали ишлашини ташкил этиш мақсадида 2018 йилга мўлжалланган намунавий дастур тузиш бўйича кўрсатмалар берилди. Бу дастурда ижодкорларни қўллаб-қувватлаш, улар учун 7 қаватли уй-жой қуриш, актёр ва режиссёрларнинг малакасини ошириш, театрдаги ижодий муҳитни вилоятдаги мусиқа ва санъат мактабларига ҳам ёйиш каби масалалар эътиборга олинади.
Куннинг иккинчи ярмида Жиззах вилояти мусиқали драма театрида атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечаси ва концерт дастури бўлиб ўтди.
Унда сенатор ва депутатлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ёзувчи-шоирлар, маданият ва санъат намояндалари, адибнинг авлодлари, фахрийлар, ёшлар, адабиёт ихлосмандлари қатнашди.
Шароф Рашидов атоқли давлат арбоби бўлиш билан бирга, улкан сўз санъаткори, моҳир таржимон, инсон қалбининг зукко билимдони эди. Унинг ёшлик, баҳор, гўзаллик, эзгулик, Ватан меҳри тараннум этилган асарлари халқимиз қалбидан чуқур жой олган. Хусусан, «Кашмир қўшиғи», «Икки дил достони», «Дил амри» каби асарлари миллий адабиётимиз хазинасидан муносиб жой олган, қатор асарлари асосида бадиий фильмлар суратга олинган, спектакллар саҳналаштирилган.
Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги мамлакатимиз миқёсида катта тантана билан нишонланмоқда. Бу тадбирларда халқимизнинг улуғ адибни қанчалар ардоқлаши, унинг ижодий мероси, одамлар дардига малҳам бўлишдек ўзбекона сифатлари ва фазилатларини қадрлаши намоён бўлмоқда.
Бу адибнинг 100 йиллик юбилейига бағишлаб ўтказилган хотира кечаси концертида ҳам ўзининг ёрқин ифодасини топди. Унда юртимиз санъат усталари томонидан миллий ашула ва рақслар, жаҳон санъатининг энг сара асарларидан намуналар ижро этилди.
Ушбу куй-қўшиқлар қалбларда Ватанга муҳаббат, ҳаёт сурури туйғуларини жўш урдирди. Шароф Рашидов сўзи билан айтилувчи «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур» қўшиқлари, Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг «Ўзбекистон», «Ёшлик чоғимда», «Кел, ассалом» шеърларига басталанган тароналар, халқ ашулалари, жаҳон санъатидан ижро этилган ария ва композициялар тингловчиларга бир олам завқ бағишлади.
Саҳна ортидаги улкан мониторда донишманд инсоннинг болалик ва ёшлик даврлари, уни вояга етказган ота-онаси сиймолари, Шароф Рашидовнинг она Ватанимиз, халқимиз ғурурини кўтариш, юртимизни обод этиш йўлида бутун борлиғини бағишлаган ҳаёти Президентимиз раҳнамолигида ардоқли адиб номини абадийлаштириш борасида амалга оширилаётган улкан ишлар, бугунги дориломон ҳаётимиз акс эттирилган лавҳалар намойиш этилади.
Буларнинг бари ўз элига ва Ватанига фидойи инсоннинг халқимиз юрагидан муносиб жой олгани ва меҳрига сазовор бўлганини намоён қилади.
Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечалари, маънавий-маърифий тадбирлар мамлакатимизнинг барча ҳудудлари, таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда давом этмоқда.
7 ноябрь куни Ўзбекистон Фанлар академияси, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамкорлигида “Шароф Рашидовнинг Ўзбекистон тарихида тутган ўрни” мавзусида илмий конференция ўтказилади.
«Жиззах» эркин иқтисодий зонасида Франциянинг “Пежо Ситроен” гуруҳи билан ҳамкорликда автомобиль заводи барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Жиззах вилоятига ташрифи давомида мазкур замонавий корхона қурилиши билан танишди.
Президентимизнинг 2017 йил 13 июндаги “Хорижий инвестициялар иштирокидаги "Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive" корхонасини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, “Ўзавтосаноат” АК ва Peugeot Citroen Automotive гуруҳи ўртасида эришилган келишув асосида барпо этилаётган ушбу қўшма корхона Ўзбекистон автомобиль саноатининг истиқболига хорижлик ишбилармонларнинг катта ишончи самарасидир.
Заводда йўловчи ва юк ташишга мўлжалланган «Пежо Эксперт» ва «Пежо Боксер» тижорат автомобиллари ишлаб чиқариш режалаштирилган. 600 иш ўрни яратиладиган корхона 2019 йил маҳсулот ишлаб чиқара бошлайди.
Йилига 16 минг дона замонавий автомобиль ишлаб чиқариш қувватига эга корхона маҳсулоти ички бозордан ташқари МДҲ мамлакатлари, Эрон, Франция ва бошқа давлатларга экспорт қилинади.
Президентимиз қурилиш ишларини жадаллаштириш, сифат ва самарадорликка алоҳида эътибор қаратиш юзасидан тегишли топшириқлар берди. Шавкат Мирзиёевга бу ерда ишлаб чиқариладиган автомобиллар намуналари намойиш қилинди.
Шу ерда Марказий Осиёдаги энг йирик ойна ишлаб чиқариш заводи тақдимоти ҳам ўтказилди.
"Жиззах" эркин иқтисодий ҳудудида барпо этилаётган шишага чуқур ишлов бериш ва йирик ўлчамдаги шиша маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича янги лойиҳанинг умумий қиймати қарийб 110 миллион АҚШ долларини ташкил этмоқда. Хитойнинг "Минъюань силу" компанияси ҳамкорлигида ташкил этилаётган корхонанинг биринчи навбатини 2017 йил якунигача фойдаланишга топшириш кўзда тутилган. 2019 йил сентябрь ойида корхона тўла қувватда ишлай бошлайди.
Президентимизга «Ўзқурилишматериаллари» АЖ томонидан Жиззах вилоятида 2017-2018 йилларда қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган истиқболли лойиҳалар тўғрисида ҳам маълумот берилди.

Кто любит народ, тот и народом любим
100-летие со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова широко отмечается в нашей стране
Дерево с крепкими корнями высоко поднимается ввысь. У народа, знающего, ценящего свою историю, высок авторитет, великое будущее.
Наша страна завоевала уважение и признание в мире благодаря тому, что отдает дань уважения памяти ушедших, вспоминает их добрые дела, возвеличивает их светлые имена. Это является нашими национальными ценностями.
Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова" от 27 марта 2017 года стало ярким отражением проводимой в этом направлении работы, национальной гордостью.
6 ноября – в день рождения Шарафа Рашидова в Джизаке состоялись торжественные мероприятия, посвященные его юбилею.
В мероприятиях принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Состоялась церемония открытия воздвигнутого в центре города Джизака памятника Шарафу Рашидову.
В мероприятии приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, представители государственных и общественных организаций, ветераны труда, деятели литературы и искусства, жители области, наши соотечественники из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, зарубежные гости, молодежь. Участвовали близкие Шарафа Рашидова, его друзья, коллеги и ученики.
Глава нашего государства говорил о жизни и деятельности, высоких человеческих качествах Шарафа Рашидова, его великих заслугах в интересах нашего народа.
Шараф Рашидов родился 6 ноября 1917 года в городе Джизаке. Обучался в Джизакском педагогическом техникуме, на филологическом факультете Самаркандского государственного университета. Трудовую деятельность начинал в газете Самаркандской области, благодаря глубоким знаниям и способностям еще во время учебы на выпускном курсе университета стал редактором этой газеты.
Участвовал во Второй мировой войне, в 1942 году вернулся после ранения. В тридцать лет был назначен редактором ведущего в то время издания республики – газеты «Кизил Узбекистон».
Шарафа Рашидова хорошо знают как поэта, писателя и публициста. Известны его поэма "Пограничник", сборник стихов “Мой гнев”, произведение “Поэма двух сердец”, такие романы, как “Сильнее бури”, “Могучая волна”, “Победители”. Талантливый писатель в 1949 году был избран председателем правления Союза писателей Узбекистана.
Когда в 1959 году он был назначен руководителем Узбекистана, ему было чуть более сорока лет. Шараф Рашидов на этой чрезвычайно ответственной должности самоотверженно проработал почти четверть века.
Это было очень сложное, противоречивое время. Шараф Рашидов и в таких условиях с честью выполнил свой сыновний долг перед народом.
Освоение Мирзачульских, Каршинских, Язъяванских, Сурхан-Шерабадских степей, создание садов и посевов продовольственных культур на миллионах гектаров целинных земель – это были меры, направленные на будущее. Эти посевные площади сегодня служат благополучию и процветанию нашего народа.
В период руководства Шарафа Рашидова на карте Узбекистана появились новые города, такие, как Навои, Зарафшан, Янгиер, Гулистан и другие. Во всех регионах республики осуществлялась масштабная строительная и благоустроительная работа. Строительство множества сооружений – заводов, фабрик, больниц, высших учебных заведений, школ, прокладка дорог, разработка рудников связаны с именем этого человека.
В этот период Ташкент превратился в один из самых красивых городов Востока. Это особенно ярко проявилось после землетрясения в Ташкенте. Сегодня метрополитен, Дворец искусств “Истиклол”, гостиница “Узбекистан”, Ташкентская телебашня являются украшением нашей столицы.
Шараф Рашидов был очень скромным, великодушным человеком. Он мог найти путь к сердцу каждого.
Выдающийся государственный деятель также создал большую школу управленчества. Мудрость, справедливость, дипломатичность этого человека и вместе с тем его простота служили примером для всех руководителей.
Шараф Рашидов был очень интеллигентным человеком. Преподал также глубокие жизненные уроки и знания своим детям. Его дети, внуки и правнуки плодотворно трудятся в различных сферах.
После смерти Шарафа Рашидова снизился экономический рост республики. Это стало, прежде всего, следствием непродуманной политики в то время, наконец, потери народом своего авторитетного, опытного лидера, без которого наша республика была превращена в экспериментальную площадку.
Шараф Рашидов был представителем своей эпохи, служил действовавшему в то время строю. Однако с его кончиной этот строй изменил ему, оскорбил его память, преследовал близких.
После того, как Ислам Каримов стал руководителем республики, была восстановлена историческая справедливость, оправдано честное имя Шарафа Рашидова. По инициативе Первого Президента нашей страны в 1992 году широко отмечалось 75-летие со дня его рождения.
Шавкат Мирзиёев в своей речи на церемонии отметил, что добро вознаграждается добром.
В результате внимания главы нашего государства проявляется уважение и почтение к людям, внесшим достойный вклад в процветание страны и народа, отдается дань уважения их светлой памяти. За последний год в этом направлении осуществлена огромная работа. В Ташкенте и Самарканде увековечена память Ислама Каримова, в Наманганской области – Исхакхана Ибрата, в Хорезмской области – Комилжона Отаниёзова, в Каракалпакстане – Ибраима Юсупова, в Фергане – Эркина Вахидова, в Кашкадарье – Абдуллы Арипова, в Андижане – Мухаммада Юсуфа. Созданы центры, творческие школы имени этих людей. В Джизаке открыт мемориальный комплекс, посвященный памяти Хамида Алимджана и Зульфии.
Широкое празднование 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля, известного писателя Шарафа Рашидова, самоотверженно служившего во благо процветания нашей страны, внесшего огромный вклад в развитие национальной литературы и культуры, обрадовало весь наш народ.
В Джизаке проведена большая подготовка к этому событию. Реконструирована аллея Шарафа Рашидова в областном центре. На территории высажено свыше 20 видов завезенных из Бельгии деревьев, таких, как горная сосна, береза, тюльпанное дерево и других. Установлен цветовой фонтан диаметром 24 метра.
Реконструирована также гостиница "Узбекистон" рядом с аллеей. Расположенные с ее двух сторон комплексы "Бустон” и “Навруз” капитально отремонтированы, в них созданы современные условия для проведения крупных форумов.
На мероприятии академик Академии наук Узбекистана О.Салимов, ветеран труда И.Джурабеков, летчик-космонавт В.Джанибеков, ветеран труда К.Камалов, академик С.Рашидова и другие поделились воспоминаниями о Шарафе Рашидове, говорили о его жизни и деятельности.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и дочь Шарафа Рашидова Сайёра Рашидова открыли памятник Шарафу Рашидову.
Возложены цветы к памятнику Шарафу Рашидову.
Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный музей Шарафа Рашидова, строительство которого было завершено в преддверии юбилея, ознакомился с созданными здесь условиями и представленными в нем экспонатами.
При входе в музей запечатлены слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева о том, что вне всякого сомнения, Шарафа Рашидова трудно представить в отрыве от истории, жизни узбекского народа. Шараф Рашидов был преданным сыном своего народа и Родины. Фасад и внутренняя часть музея оформлены в традициях национального зодчества. В конференц-зале создана возможность для показа фильмов о деятельности Шарафа Рашидова.
В музее более 2700 экспонатов, повествующих о жизненном пути и творчестве выдающегося государственного деятеля и писателя. Демонстрируемые здесь экспонаты представлены в десяти разделах, посвященных детству, студенческим годам, периоду журналистской работы, активному участию в освоении степных и целинных земель в Узбекистане, в процессах строительства, общественно-политической и литературной деятельности Шарафа Рашидова и другим темам.
Рядом с музеем установлен железнодорожный вагон, которым Шараф Рашидов пользовался в период государственной службы. Интерьер вагона сохранен в подлинном виде.
Музей должен предоставить полную информацию о Шарафе Рашидове, сказал глава нашего государства. Надо постоянно организовывать экскурсии учащейся молодежи в музей, проводить различные мероприятия.
Шавкат Мирзиёев в Книге почетных гостей оставил запись.
В ней есть такие слова: "Великий сын нашего народа, выдающийся государственный деятель и писатель Шараф Рашидов был самоотверженным руководителем, уникальной личностью...
Его великие заслуги навечно сохранятся в памяти нашего народа.
Убежден, что начинающий сегодня свою деятельность в городе Джизаке мемориальный музей Шарафа Рашидова будет служить такой благородной цели".
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев осмотрел мемориальный комплекс, созданный в Джизаке в память о Хамиде Алимджане и Зульфии.
Глава нашего государства в ходе поездки 27 апреля текущего года в Джизакскую область отметил необходимость широкой пропаганды литературного наследия великих поэтов Хамида Алимджана и Зульфии, доведения до молодежи сути и философии благородных идей в их произведениях.
Созданные по инициативе Президента нашей страны аллея Хамида Алимджана и Зульфии, школа-интернат их имени, специализированная на углубленном изучении узбекского языка и литературы, а также музей свидетельствуют о безграничном уважении и почтении к преданным сыну и дочери узбекского народа.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 июня 2017 года в Джизаке построено и сдано в эксплуатацию 4-этажное современное здание специализированной школы-интерната по углубленному изучению узбекского языка и литературы имени Хамида Алимджана и Зульфии. Просторные и светлые кабинеты, 100-местное общежитие, столовая, актовый зал будут способствовать достойному обучению подрастающего поколения.
В расположенном в Джизаке медресе Хужи Нуриддина, являющемся историческим памятником, в целях широкой пропаганды литературного наследия выдающихся деятелей нашей литературы Хамида Алимджана и Зульфии организован музей. Для этого здание медресе кардинально реконструировано, восстановлен его исторический облик, купольная часть покрыта облицовочной мозаикой.
Идея и суть экспозиции музея сформированы на основе произведения Президента нашей страны «Великое будущее мы построим вместе с нашим мужественным и благородным народом» и мнений, высказанных в ходе создания аллеи Хамида Алимджана и Зульфии, школы-интерната.
Глава нашего государства дал поручения по дальнейшему благоустройству аллеи имени Хамида Алимджана и Зульфии, совершенствованию деятельности музея, укреплению материально-технической базы школы-интерната. Возложил цветы к подножию памятника поэтам.
В связи со 100-летием со дня рождения выдающегося государственного деятеля, известного писателя Шарафа Рашидова в Джизакском областном театре музыкальной драмы проведена реконструкция на уровне современных требований.
В процессе осуществленной здесь масштабной созидательной работы фасад здания театра облицован современным покрытием и установлены витражи, тротуары выложены керамическими плитками. Перед зданием театра возведен величественный фонтан, на территории высажены редкие декоративные деревья и цветы.
Обновлены отопительная и вентиляционная системы здания, водопроводные и электросети, сидения в зрительном зале на 550 мест, приборы освещения сцены, звукоусилительная аппаратура, созданы необходимые условия в гримерных комнатах.
Президент нашей страны, осматривая здание театра, отметил, что этот современный очаг искусства стал большим подарком для жителей Джизакской области в дни празднования юбилея Шарафа Рашидова.
Деятельность творческого коллектива театра теперь должны ощутить и жители отдаленных районов области, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого необходимо повысить потенциал творческого коллектива, работать над созданием сценических произведений на уровне требований сегодняшнего дня. Посредством этого следует повышать интерес людей к театру, воспитывать в них духовность.
Даны поручения по составлению типовой программы на 2018 год с целью повышения роли театра в духовно-просветительской жизни области и организации его эффективной работы. В этой программе будут предусмотрены такие вопросы, как поддержка творческих работников, возведение для них 7-этажного жилого дома, повышение квалификации актеров и режиссеров, распространение творческой атмосферы театра на детские школы музыки и искусства области.
Во второй половине дня в Джизакском областном театре музыкальной драмы состоялись вечер памяти и концертная программа, посвященные 100-летию со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова.
В вечере памяти участвовали сенаторы и депутаты, представители государственных и общественных организаций, писатели и поэты, деятели культуры и искусства, родные писателя, ветераны, молодежь, поклонники литературы.
Шараф Рашидов был не только выдающимся государственным деятелем, но и великим мастером слова, талантливым переводчиком, знатоком человеческой души. Его произведения «Кашмирская песня», «Поэма двух сердец», «Веление сердца», в которых воспеты молодость, весна, красота, доброта, любовь к Родине, заняли достойное место в сокровищнице национальной литературы, на основе ряда произведений созданы художественные фильмы, сценические постановки.
100-летие со дня рождения Шарафа Рашидова с большой торжественностью отмечается в масштабе страны. В проводимых мероприятиях отражается то, насколько наш народ любит и ценит великого литератора, каким примером для нынешних поколений служит его творчество, а также присущие узбекскому народу благородные качества.
Это также нашло свое яркое отражение в вечере памяти, проведенном в связи со 100-летием Шарафа Рашидова. На концерте мастерами искусств нашей страны были исполнены национальные мелодии, песни и танцы, представлены жемчужины мирового искусства.
Эти мелодии и песни усилили в сердцах присутствующих чувство любви к Родине, радость жизни. Песни на слова Шарафа Рашидова «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур», а также на стихи Хамида Алимджана и Зульфии «Узбекистон», «Ёшлик чогимда», «Кел, ассалом», народные песни, арии и композиции мирового оперного искусства подарили слушателям незабываемые впечатления.
...На большом мониторе демонстрируются сюжеты, о детских и юношеских годах этого мудрого человека, о его родителях, жизни Шарафа Рашидова, олицетворенной стремлением возвеличить и благоустроить свою Родину, значительной работе, осуществляемой под руководством Президента нашей страны в целях увековечения имени выдающегося государственного деятеля и писателя, сегодняшней счастливой жизни нашего народа.
Все это свидетельствует о том, что преданный своему народу и Родине человек занял достойное место в сердцах соотечественников и удостоился их уважения и любви.
Посвященные 100-летию выдающегося государственного деятеля и писателя вечера памяти, духовно-просветительские мероприятия продолжаются по всей нашей стране, в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях.
7 ноября Академией наук Узбекистана совместно с Союзом писателей Узбекистана, Республиканским центром духовности и просветительства будет проведена научная конференция на тему "Роль Шарафа Рашидова в истории Узбекистана".
В свободной экономической зоне «Джизак» совместно с группой “Пежо Ситроен” (Франция) возводится автомобильный завод.
Глава нашего государства в ходе поездки в Джизакскую область ознакомился со строительством этого современного предприятия.
Совместное предприятие, созданное согласно постановлению Президента нашей страны от 13 июня 2017 года об организации предприятия "Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive" с участием иностранных инвестиций, на основе соглашения между АК “Узавтосаноат” и группой Peugeot Citroen Automotive, является результатом высокого доверия зарубежных бизнесменов к перспективам автомобильной промышленности Узбекистана.
На заводе планируется выпуск коммерческих автомобилей для перевозки пассажиров и грузов – «Пежо Эксперт» и «Пежо Боксер». На предприятии, где будет создано 600 рабочих мест, производство продукции начнется в 2019 году.
Предприятие мощностью производства 16 тысяч единиц современных автомобилей в год наряду с поставкой на внутренний рынок, также будет экспортировать их в страны СНГ, Иран, Францию и другие государства.
Президент нашей страны дал соответствующие поручения по ускорению строительных работ, обращению особого внимания на качество и их эффективность.
Шавкату Мирзиёеву были продемонстрированы образцы планируемых здесь к производству автомобилей.
Состоялась также презентация крупнейшего в Центральной Азии стекольного завода.
Общая стоимость реализуемого в СЭЗ "Джизак" нового проекта по глубокой переработке стекла и производству крупнообъемной стеклянной продукции составляет около 110 миллионов долларов США. Первую очередь предприятия, создаваемого совместно с китайской компанией "Минъюань силу", предусмотрено сдать в эксплуатацию до конца 2017 года. В сентябре 2019 года предприятие начнет действовать на полную мощность.
Президенту нашей страны также была представлена информация о перспективных проектах, осуществляемых АО «Узкурилишматериаллари» в Джизакской области по развитию производства строительных материалов в 2017-2018 годах.