Президентимиз Жиззах вилояти мусиқали драма театрини бориб кўрди
Атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги муносабати билан Жиззах вилоят мусиқали драма театри ҳам жаҳон андозалари даражасида реконструкция қилинди.
Бу ерда амалга оширилган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари жараёнида театр биносининг олд қисмига замонавий қопмала ва витраж ўрнатилди, йўлакларга керамик плиталар ётқизилди. Бино олдида фусункор фаввора, яшил майсазор барпо этилиб, ҳудудга ноёб манзарали дарахт ва гул кўчатлари ўтқазилди.
Санъат даргоҳининг биринчи ва иккинчи қаватлари миллий ва замонавий архитектура меъёрлари асосида қайта таъмирдан чиқарилди. Иситиш тизими, ҳаво алмаштириш, электр, ичимлик суви тармоқлари янгиланди. 550 ўринли томоша залидаги ўриндиқлар, саҳнани ёритиш, овоз кучайтириш ускуналари янгисига алмаштирилди, грим хоналарида зарур шарт-шароит яратилди.
Президентимиз театр биноси билан танишар экан, ушбу замонавий санъат даргоҳи Шароф Рашидовнинг қутлуғ таваллуд санаси нишонланаётган кунда Жиззах вилояти халқига катта туҳфа бўлганини таъкидлади.
Мазкур санъат кошонаси фаолиятини вилоятнинг олис туманларида яшовчи одамлар ҳам сезиши керак, деди Шавкат Мирзиёев. Бунинг учун театр ижодий жамоаси салоҳиятини юксалтириш, унинг фаолиятига янги ижодкорларни жалб қилиш, бугунги замон даражасидаги саҳна асарларини қўйиш устида ишлаш зарур. Шу орқали одамларнинг театрга қизиқишини ошириш, уларнинг маънавиятини тарбиялаш лозим.
Театрнинг вилоят маънавий-маърифий ҳаётидаги ролини ошириш ҳамда самарали ишлашини ташкил этиш мақсадида 2018 йилга мўлжалланган намунавий дастур тузиш бўйича кўрсатмалар берилди. Бу дастурда ижодкорларни қўллаб-қувватлаш, улар учун 7 қаватли уй-жой қуриш, актёр ва режиссёрларнинг малакасини ошириш, театрдаги ижодий муҳитни вилоятдаги мусиқа ва санъат мактабларига ҳам ёйиш каби масалалар эътиборга олинади.

Jizzakh regional musical drama theater was reconstructed at the level of modern requirements in connection with the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman, famous writer Sharaf Rashidov.
The facade of the theater building is revetted with a modern cover, stained-glass windows are installed, and the sidewalks are laid with ceramic tiles in the process of large-scale activities carried out here. A majestic fountain is erected in front of the theater, rare ornamental trees and flowers are planted on the territory.
The first and second floors of the building are reconstructed on the basis of traditions of national and modern architecture. The heating and ventilation systems, water and electricity networks, seating in the auditorium for 550 seats, stage lighting devices, sound amplifying equipment are renovated, necessary conditions in dressing rooms are created.
The President of our country, inspecting the theater building, noted that this modern center of art became a great gift for residents of Jizzakh region during the celebration of the anniversary of Sharaf Rashidov.
The activity of the creative team of the theater should now be felt by residents of remote districts of the region, said Shavkat Mirziyoyev. To do this, it is necessary to increase the potential of the creative team, attract new artists, and work on creating theatrical works at the level of today’s requirements. People’s interest in the theater should be increased, and their spirituality should be educated through this.
Instructions were given on development of a model program for 2018 with the aim of increasing the role of the theater in spiritual and educational life of the region and organizing its effective work. This program will include such issues as support for artists, erection of a 7-storey residential building for them, improvement of qualifications of actors and directors, dissemination of the creative atmosphere of the theater for children’s schools of music and arts of the region.