Президентимиз Жиззах вилояти мусиқали драма театрини бориб кўрди
Атоқли давлат арбоби, таниқли ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги муносабати билан Жиззах вилоят мусиқали драма театри ҳам жаҳон андозалари даражасида реконструкция қилинди.
Бу ерда амалга оширилган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари жараёнида театр биносининг олд қисмига замонавий қопмала ва витраж ўрнатилди, йўлакларга керамик плиталар ётқизилди. Бино олдида фусункор фаввора, яшил майсазор барпо этилиб, ҳудудга ноёб манзарали дарахт ва гул кўчатлари ўтқазилди.
Санъат даргоҳининг биринчи ва иккинчи қаватлари миллий ва замонавий архитектура меъёрлари асосида қайта таъмирдан чиқарилди. Иситиш тизими, ҳаво алмаштириш, электр, ичимлик суви тармоқлари янгиланди. 550 ўринли томоша залидаги ўриндиқлар, саҳнани ёритиш, овоз кучайтириш ускуналари янгисига алмаштирилди, грим хоналарида зарур шарт-шароит яратилди.
Президентимиз театр биноси билан танишар экан, ушбу замонавий санъат даргоҳи Шароф Рашидовнинг қутлуғ таваллуд санаси нишонланаётган кунда Жиззах вилояти халқига катта туҳфа бўлганини таъкидлади.
Мазкур санъат кошонаси фаолиятини вилоятнинг олис туманларида яшовчи одамлар ҳам сезиши керак, деди Шавкат Мирзиёев. Бунинг учун театр ижодий жамоаси салоҳиятини юксалтириш, унинг фаолиятига янги ижодкорларни жалб қилиш, бугунги замон даражасидаги саҳна асарларини қўйиш устида ишлаш зарур. Шу орқали одамларнинг театрга қизиқишини ошириш, уларнинг маънавиятини тарбиялаш лозим.
Театрнинг вилоят маънавий-маърифий ҳаётидаги ролини ошириш ҳамда самарали ишлашини ташкил этиш мақсадида 2018 йилга мўлжалланган намунавий дастур тузиш бўйича кўрсатмалар берилди. Бу дастурда ижодкорларни қўллаб-қувватлаш, улар учун 7 қаватли уй-жой қуриш, актёр ва режиссёрларнинг малакасини ошириш, театрдаги ижодий муҳитни вилоятдаги мусиқа ва санъат мактабларига ҳам ёйиш каби масалалар эътиборга олинади.

Президент нашей страны посетил Джизакский областной театр музыкальной драмы
В связи со 100-летием со дня рождения выдающегося государственного деятеля, известного писателя Шарафа Рашидова в Джизакском областном театре музыкальной драмы проведена реконструкция на уровне современных требований.
В процессе осуществленной здесь масштабной созидательной работы фасад здания театра облицован современным покрытием и установлены витражи, тротуары выложены керамическими плитками. Перед зданием театра возведен величественный фонтан, на территории высажены редкие декоративные деревья и цветы.
Первый и второй этажи здания реконструированы на основе традиций национального зодчества и современной архитектуры. Обновлены отопительная и вентиляционная системы, водопроводные и электросети, сидения в зрительном зале на 550 мест, приборы освещения сцены, звукоусилительная аппаратура, созданы необходимые условия в гримерных комнатах.
Президент нашей страны, осматривая здание театра, отметил, что этот современный очаг искусства стал большим подарком для жителей Джизакской области в дни празднования юбилея Шарафа Рашидова.
Деятельность творческого коллектива театра теперь должны ощутить и жители отдаленных районов области, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого необходимо повысить потенциал творческого коллектива, привлечь новых артистов, работать над созданием сценических произведений на уровне требований сегодняшнего дня. Посредством этого следует повышать интерес людей к театру, воспитывать их духовность.
Даны поручения по составлению типовой программы на 2018 год с целью повышения роли театра в духовно-просветительской жизни области и организации его эффективной работы. В этой программе будут предусмотрены такие вопросы, как поддержка творческих работников, возведение для них 7-этажного жилого дома, повышение квалификации актеров и режиссеров, распространение творческой атмосферы театра на детские школы музыки и искусства области.