Ўзбекистон ва Латвия ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллигига
Ўзбекистон Республикаси билан Латвия Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 3 ноябрь куни 25 йил тўлиши муносабати билан икки давлат раҳбарлари бир-бирларини қутладилар.
Латвия Президенти Раймондс Вейониснинг табрик мактубида бундай дейилади: "Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасидаги энг яқин ҳамкорларимиздан бири ҳисобланади. Сўнгги 25 йил ичида фаол амалга оширилган олий сиёсий даражадаги ташрифлар давлатларимиз ўртасидаги ўзаро англашув ва дўстликдан далолатдир".
"Фурсатдан фойдаланиб, Латвия Сиз Жаноби Олийлари томонидан Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли давлат ислоҳотлари дастурини қўллаб-қувватлашини билдиришга ижозат бергайсиз, – дейилади Латвия раҳбарининг мактубида. – Ишонаманки, қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, иқтисодиёт ва бошқарув соҳаларини модернизация қилиш йўлидаги саъй-ҳаракатлар Ўзбекистоннинг улкан ривожланиш салоҳиятини юзага чиқаради".
Раймондс Вейонис Латвия ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик муносабатлари бундан буён ҳам ривожланиб бораверишига қатъий ишонч билдирган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўз мактубида "тарихан қисқа даврда давлатларимиз ўртасида мустаҳкам дўстлик алоқалари, юксак даражадаги ўзаро англашув ва ишончга асосланган шериклик шаклланди. Ҳамкорликнинг барча йўналишларида жадал ва самарали мулоқот ривожланиб бормоқда", деб таъкидлаган.
Давлатимиз раҳбари "сиёсий, савдо-иқтисодий, инновацион, транспорт ва маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро манфаатли, икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш тарафдоримиз", деб қайд этган ҳамда Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан бундан буён ҳам янада мустаҳкамланишига ишонч билдирган.

К 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Латвийской Республикой
2017-11-02 | Политика
По случаю исполняющейся 3 ноября 25-й годовщины со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Латвийской Республикой главы двух государств обменялись поздравительными посланиями.
В послании Президента Латвии Раймондса Вейониса говорится: "Узбекистан является одним из самых близких партнеров в регионе Центральной Азии. Активный обмен визитами на самом высоком политическом уровне за последние 25 лет является доказательством нашего взаимопонимания и дружбы".
"Позвольте мне воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить поддержку Латвии впечатляющей программы государственных реформ в Узбекистане, инициированной Вашим Превосходительством, – отмечается в послании латвийского лидера. – Считаю, что усилия, предпринимаемые для укрепления верховенства закона, модернизации экономики и управления, раскроют огромный потенциал развития Узбекистана".
Раймондс Вейонис подчеркнул с уверенностью, что дружеские отношения между Латвией и Узбекистаном будут и далее процветать.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем послании особо отметил: "За короткий исторический период между нашими государствами сформировалось надежное партнерство, основанное на крепких узах дружбы, высоком уровне взаимопонимания и обоюдного доверия. Развивается интенсивный и продуктивный диалог по всей повестке взаимоотношений".
Глава нашего государства подтвердил "твердую приверженность дальнейшему расширению и углублению взаимовыгодного двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инновационной, транспортной и культурно-гуманитарной сферах" и выразил уверенность, что совместными усилиями будет и далее продолжено укрепление узбекско-латвийских многоплановых отношений.