МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгаши мажлисига доир
Тошкент шаҳрида 2017 йил 3 ноябрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мажлиси бўлиб ўтади.
Арманистон Бош вазири Карен Карапетян, Беларус Бош вазири Андрей Кобяков, Қозоғистон Бош вазири Бакитжон Сагинтаев, Қирғизистон Бош вазири Сапар Исоқов, Россия Бош вазири Дмитрий Медведев, Тожикистон Бош вазири Қоҳир Расулзода, шунингдек, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси–Ижрочи котиби Сергей Лебедев мажлисдаги иштирокини тасдиқлаган.
Ушбу учрашувда Озарбайжон ва Туркманистондан Бош вазир ўринбосарлари, Молдовадан мамлакатнинг МДҲ устави доирасидаги ва бошқа органлари ҳузуридаги мухтор вакили қатнашади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев МДҲ давлатлари делегациялари раҳбарларини қабул қилиши кутилмоқда.
МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг Тошкентда илк бор ўтаётган мажлиси кун тартибига 18 та ҳужжат лойиҳалари киритилган.
Тор доирадаги йиғилишда МДҲ давлатлари ўртасидаги ўзаро алоқаларнинг долзарб масалалари юзасидан эркин фикр алмашиш, шунингдек, Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисини ўтказиш санаси юзасидан келишиб олиш кўзда тутилган.
Делегация аъзолари иштирокидаги кенгайтирилган мажлисда Ҳамдўстлик мамлакатлари ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар, жумладан, эркин савдо зонаси доирасидаги ҳамкорлик, нефть ва газ машинасозлиги, мелиорация ва товарларнинг божхона нархлари масалалари муҳокама қилинади.
Анъанага кўра мажлис доирасида Ҳамдўстлик давлатлари делегацияларининг икки томонлама қатор учрашувлари бўлиб ўтади.
МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгаши мажлиси тадбирларида расмий делегация аъзолари ва журналистлардан иборат 200 дан ортиқ меҳмон иштирок этиши кутилмоқда.

О предстоящем заседании Совета глав правительств СНГ
3 ноября 2017 года в г.Ташкенте состоится заседание Совета глав правительств государств-участников Содружества Независимых Государств (СГП СНГ).
Свое участие в заседании подтвердили премьер-министры Армении – Карен Карапетян, Беларуси – Андрей Кобяков, Казахстана – Бакытжан Сагинтаев, Кыргызстана – Сапар Исаков, России–Дмитрий Медведев, Таджикистана – Кохир Расулзода, а также Председатель Исполнительного комитета–Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Азербайджан и Туркменистан на предстоящей встрече будут представлены на уровне заместителей премьер-министров, Молдова–Полномочным представителем при уставных и других органах СНГ.
Ожидается, что руководители делегаций государств-участников СНГ будут приняты Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
В повестку дня впервые проводимого в г.Ташкенте заседания СГП включены проекты 18 документов.
В узком формате заседания планируется провести свободный обмен мнениями по актуальным вопросам взаимодействия в рамках Содружества, а также согласовать дату проведения очередного заседания Совета глав правительств.
На расширенном заседании с участием членов делегаций будут рассмотрены вопросы торгово-экономического взаимодействия стран Содружества, в том числе в рамках зоны свободной торговли, развития нефтегазового машиностроения, мелиорации земель и контроля таможенной стоимости товаров.
По сложившейся традиции в рамках заседания будет проведен ряд двусторонних встреч делегаций государств-участников Содружества.
Всего на мероприятиях заседания СГП СНГ ожидается участие более 200 гостей – членов официальных делегаций и журналистов.