Ўзбекистон – Қозоғистон: дипломатик муносабатлар ўрнатилганлигининг 25 йиллигига бағишланди
Халқаро ҳамкорлик марказида 31 октябрь куни “Ўзбекистон – Қозоғистон: дипломатик муносабатлар ўрнатилганлигининг 25 йиллиги” мавзуида халқаро анжуман бўлиб ўтди.
Тарихи, тили, дини ва урф-одати ўхшаш икки қардош халқни яхши қўшничилик муносабатлари боғлаб туради. Давлатларимиз раҳбарларининг мунтазамлик касб этган ўзаро учрашувларида имзоланган муҳим ҳужжатлар ва эришилган келишувлар ижтимоий-гуманитар, савдо-иқтисодий соҳалардаги алоқаларни янги босқичда давом эттириш имконини бераётир. Икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллигини кенг нишонлаш ҳам Қозоғистон Президенти Нурсултон Назарбоевнинг 2017 йил 16-17 сентябрь кунлари мамлакатимизга давлат ташрифи доирасида имзоланган Қўшма баёнот асосида юқори савияда ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти ҳамкорлигида ташкил этилган халқаро анжуманда вазирлик ва идоралар, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари, икки мамлакат нуфузли таҳлилий марказлари раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Мамлакатларимиз ҳамкорлиги 1998 йилда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Абадий дўстлик тўғрисидаги ҳамда 2013 йилда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Стратегик шериклик тўғрисидаги шартномалар ва бошқа қатор ҳужжатлар асосида тараққий этмоқда. Ўзбекистон ва Қозоғистон халқаро сиёсий майдонда, минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар бўйича ўхшаш ёки яқин қарашларга эга. Мамлакатларимиз БМТ, ШҲТ, МДҲ каби халқаро ташкилотлардаги иштироки давомида бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Владимир Норов, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Саидикром Ниёзхўжаев, Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти директори Зарема Шаукенова, Қозоғистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ерик Утембаев ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик юксак ишонч ва ўзаро ҳурмат асосида ривожланаётганини таъкидлади. Тарихий аҳамиятга эга сана – дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги икки томонлама муносабатларда янги саҳифа очгани қайд этилди. Мамлакатларимизнинг турли даражадаги ташкилот ва тузилмалари ўртасида ўзаро ташрифлар фаоллашгани кенг кўламли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётир.
Жорий йилда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги ҳамкорлик истиқболларида янги саҳифа очилди. Шу йилнинг ўтган даври мобайнида мамлакатларимиз раҳбарлари бир неча бор учрашиб, ҳамжиҳатлик ва дўстона муносабатларни янада ривожлантириш борасида келишиб олди. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 22-23 март кунлари Қозоғистонга давлат ташрифи ва Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг 16-17 сентябрь кунлари мамлакатимизга давлат ташрифи томонларнинг узоқ муддатли стратегик манфаатларини белгилаш, икки давлат олдида турган вазифаларни ҳамкорликда ҳал этишдаги саъй-ҳаракатлар якдиллигининг ёрқин тасдиғи бўлди. Юқори даражадаги учрашувлар ҳукуматлар ва чегараолди ҳудудлари ўртасида ўзаро ташрифлар уюштириш, ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш, ишбилармонлик ва маданий-гуманитар соҳаларда манфаатли шерикликни ривожлантиришга имкон бермоқда.
Қозоғистон мамлакатимизнинг савдо-иқтисодий соҳасидаги муҳим шерикларидан биридир. Мамлакатимизда Қозоғистон капитали иштирокида қарийб 230 корхона фаолият кўрсатмоқда. Қозоғистонда Ўзбекистон ишбилармонлари билан ҳамкорликда 130 дан зиёд корхона тузилган. Ўзбекистондан Қозоғистонга табиий газ, транспорт воситалари, автомобиллар, минерал ўғитлар, тўқимачилик, электротехника ва қурилиш моллари, мева-сабзавот ва бошқа кўплаб товарлар, хизматлар экспорт қилинади. Қозоғистондан юртимизга нефть, металл, ун, ёғ-мой каби маҳсулотлар импорт қилинади.
Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги транспорт коммуникация алоқалари, автомобиль ва темир йўллари ўзаро интеграциялашган. Қозоғистоннинг Мақтаарал тумани ҳудудидан ўтган Тошкент ва Самарқандни боғловчи автомобиль йўлининг қайта ишга туширилиши, Тошкент – Олмаота йўналишида тезюрар поезд ва икки мамлакат шаҳарларини боғловчи автобус қатновининг йўлга қўйилгани ҳудудлараро маданий-гуманитар алоқалар ривожи, савдо айланмаси ҳамда инвестициялар ҳажмининг сезиларли ошишини таъминламоқда.
Мазкур халқаро форум икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини чуқур ўрганган ҳолда савдо-иқтисодий муносабатларни янада кенгайтириш, маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича томонларнинг қарашларини таҳлил қилиш, зарур тавсиялар ишлаб чиқиш орқали келгусидаги ҳаракатлар стратегиясини белгилаб олишга хизмат қилиши билан муҳим аҳамиятга эга.
Форумда қайд этилганидек, иқтисодий, гуманитар, савдо, сармоя соҳасида сезиларли натижаларга эришишда Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида 2017-2019 йилларга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик стратегияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида ҳудудлараро ҳамкорлик тўғрисидаги битим муҳим ўрин тутади. 2016 йилда мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2 миллиард долларни ташкил қилди. Келгусида савдо айланмасини 5 миллиард долларга етказиш кўзда тутилмоқда.
– Дўстлик ва ҳамкорлик руҳидаги учрашувлар барча соҳада бўлгани каби парламентлараро муносабатларни сезиларли ривожлантиришда муҳим омил бўлмоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари, Ўзбекистон Экологик ҳаракати марказий кенгаши ижроия қўмитаси раиси Борий Алихонов. – Жорий йилнинг март ойида икки мамлакат парламентлари юқори палаталари ўртасида меморандум имзоланган эди. Мазкур ҳужжат асосида бугунги кунда Ўзбекистон ва Қозоғистон парламентларининг тегишли қўмиталари ўртасида қонун ижодкорлиги соҳасида амалий алоқалар йўлга қўйилмоқда. Халқаро анжуман ушбу йўналишдаги ишларни сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқиш, ўзаро манфаатли шерикликка доир лойиҳа ва дастурларни илгари суришдаги ташаббусларни муҳокама қилиш учун мулоқот майдони вазифасини ўтамоқда.
– Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида яқин қўшничилик ва ҳамкорлик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб бораётир, – дейди Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти директори ўринбосари Санат Кушкумбаев. – Турли даражадаги алоқалар фаоллашгани мамлакатларимизнинг кўп қиррали муносабатларни кенгайтиришдан манфаатдор эканини кўрсатади. Бугунги форум ўтган йиллар давомида эришилган натижаларни сарҳисоб қилиш, ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Анжуманнинг шўъба йиғилишларида сиёсат, иқтисодиёт, транспорт соҳаларида ҳамкорликнинг истиқболлари, шунингдек, маданий-гуманитар алоқаларнинг давлатлараро муносабатларни мустаҳкамлашдаги роли каби масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, келгусида Ўзбекистон – Қозоғистон Экспертлар кенгашини ташкил этиш турли соҳаларда мунтазам фикр алмашиш ва ташаббусларни биргаликда ишлаб чиқиш учун қулай платформа бўлиши таъкидланди.

Uzbekistan–Kazakhstan: dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations
On October 31, 2017, an international conference on “Uzbekistan–Kazakhstan: 25 years since the establishment of diplomatic relations” was held at the International Business Center.
Good-neighborly relations connect two people with a common history, language, religion and traditions. Important documents and reached agreements during the regular meetings of the heads of states allow to strengthen relations in social, humanitarian, trade and economic spheres at a qualitatively new level. A broad celebration of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two states on the basis of the Joint Statement signed during the state visit of the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev to our country on September 16-17, 2017, is being held at a high level.
The international conference, organized in cooperation of Institute of strategic and interregional studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the Kazakhstan Institute for strategic studies under the President of the Republic of Kazakhstan, was attended by representatives of ministries and departments, diplomatic missions and international organizations accredited in our country, heads of prestigious analytical centers of the two countries, mass media workers.
Cooperation between our countries is developing on the basis of the Treaty on eternal friendship between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan signed in 1998 and the Treaty on strategic partnership between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan signed in 2013, and a number of other documents. Uzbekistan and Kazakhstan have common views on the international political arena, as well as on actual issues of regional importance. Our countries support each other in international organizations such as the UN, the SCO, the CIS.
At the event it was noted that cooperation between our countries is developing on the basis of high trust and mutual respect. It was emphasized that the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations is of historical significance, opening a new page in bilateral mutually beneficial relations. Intensification of mutual visits between organizations and structures of various levels of our countries contributes to further strengthening of large-scale cooperation.
This year a new page has been opened in the prospects of cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan. Several meetings of the heads of states were held, during which agreements were reached on further strengthening mutual understanding and friendly relations. The state visit of the Head of our state Shavkat Mirziyoyev on March 22-23 to Kazakhstan and the state visit of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev to our country on September 16-17 confirmed the unanimity of the sides in determining long-term strategic interests, actions on jointly solving issues facing the two states. The high-level meetings provide an opportunity to organize mutual visits of governments, develop mutually beneficial cooperation in business and cultural-humanitarian spheres.
Kazakhstan is one of the most important trade and economic partners of our country. There are about 230 enterprises with participation of Kazakhstan capital in our country, in Kazakhstan – over 130 enterprises that are organized jointly with partners from Uzbekistan. Natural gas, means of transportation, cars, mineral fertilizers, textile, electrical, construction products, fruits and vegetables, and other goods and services are exported from Uzbekistan to Kazakhstan. Oil products, metal, flour, fat and oil products are imported from Kazakhstan to our country.
Transport and communications, roads and railways are integrated between Uzbekistan and Kazakhstan. Involvement of the road along the territory of Maktaaral district of Kazakhstan, connecting Tashkent and Samarkand, establishment of a high-speed train traffic along Tashkent – Almaty route and the bus route connecting the cities of the two countries ensures the development of cultural and humanitarian relations, an increase in the volume of trade and investment.
The international conference, contributing to a deep study of the current state of bilateral cooperation, plays an important role in further strengthening trade and economic relations, cultural and humanitarian ties, defining a strategy of actions for the future by developing necessary recommendations.
As it was noted at the conference, an important role is played by the Strategy of economic cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan for 2017-2019 and an agreement on interregional cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan in achieving tangible results in the economic, trade and investment spheres. In 2016, the trade turnover between our countries amounted to 2 billion dollars. In the future, it is planned to increase this figure to 5 billion dollars.
At the sectional meetings of the forum, such issues as prospects of cooperation in political, economic, transport spheres, the role of cultural and humanitarian ties in strengthening interstate relations were discussed in a constructive spirit. It was also noted that the organization of Uzbekistan – Kazakhstan Council of Experts will become a convenient platform for a regular exchange of views and joint development of initiatives.