Ўзбекистон – Қозоғистон: дипломатик муносабатлар ўрнатилганлигининг 25 йиллигига бағишланди
Халқаро ҳамкорлик марказида 31 октябрь куни “Ўзбекистон – Қозоғистон: дипломатик муносабатлар ўрнатилганлигининг 25 йиллиги” мавзуида халқаро анжуман бўлиб ўтди.
Тарихи, тили, дини ва урф-одати ўхшаш икки қардош халқни яхши қўшничилик муносабатлари боғлаб туради. Давлатларимиз раҳбарларининг мунтазамлик касб этган ўзаро учрашувларида имзоланган муҳим ҳужжатлар ва эришилган келишувлар ижтимоий-гуманитар, савдо-иқтисодий соҳалардаги алоқаларни янги босқичда давом эттириш имконини бераётир. Икки мамлакат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллигини кенг нишонлаш ҳам Қозоғистон Президенти Нурсултон Назарбоевнинг 2017 йил 16-17 сентябрь кунлари мамлакатимизга давлат ташрифи доирасида имзоланган Қўшма баёнот асосида юқори савияда ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти ҳамкорлигида ташкил этилган халқаро анжуманда вазирлик ва идоралар, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари, икки мамлакат нуфузли таҳлилий марказлари раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Мамлакатларимиз ҳамкорлиги 1998 йилда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Абадий дўстлик тўғрисидаги ҳамда 2013 йилда имзоланган Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Стратегик шериклик тўғрисидаги шартномалар ва бошқа қатор ҳужжатлар асосида тараққий этмоқда. Ўзбекистон ва Қозоғистон халқаро сиёсий майдонда, минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар бўйича ўхшаш ёки яқин қарашларга эга. Мамлакатларимиз БМТ, ШҲТ, МДҲ каби халқаро ташкилотлардаги иштироки давомида бир-бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Владимир Норов, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Саидикром Ниёзхўжаев, Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти директори Зарема Шаукенова, Қозоғистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ерик Утембаев ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик юксак ишонч ва ўзаро ҳурмат асосида ривожланаётганини таъкидлади. Тарихий аҳамиятга эга сана – дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги икки томонлама муносабатларда янги саҳифа очгани қайд этилди. Мамлакатларимизнинг турли даражадаги ташкилот ва тузилмалари ўртасида ўзаро ташрифлар фаоллашгани кенг кўламли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилаётир.
Жорий йилда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги ҳамкорлик истиқболларида янги саҳифа очилди. Шу йилнинг ўтган даври мобайнида мамлакатларимиз раҳбарлари бир неча бор учрашиб, ҳамжиҳатлик ва дўстона муносабатларни янада ривожлантириш борасида келишиб олди. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 22-23 март кунлари Қозоғистонга давлат ташрифи ва Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг 16-17 сентябрь кунлари мамлакатимизга давлат ташрифи томонларнинг узоқ муддатли стратегик манфаатларини белгилаш, икки давлат олдида турган вазифаларни ҳамкорликда ҳал этишдаги саъй-ҳаракатлар якдиллигининг ёрқин тасдиғи бўлди. Юқори даражадаги учрашувлар ҳукуматлар ва чегараолди ҳудудлари ўртасида ўзаро ташрифлар уюштириш, ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш, ишбилармонлик ва маданий-гуманитар соҳаларда манфаатли шерикликни ривожлантиришга имкон бермоқда.
Қозоғистон мамлакатимизнинг савдо-иқтисодий соҳасидаги муҳим шерикларидан биридир. Мамлакатимизда Қозоғистон капитали иштирокида қарийб 230 корхона фаолият кўрсатмоқда. Қозоғистонда Ўзбекистон ишбилармонлари билан ҳамкорликда 130 дан зиёд корхона тузилган. Ўзбекистондан Қозоғистонга табиий газ, транспорт воситалари, автомобиллар, минерал ўғитлар, тўқимачилик, электротехника ва қурилиш моллари, мева-сабзавот ва бошқа кўплаб товарлар, хизматлар экспорт қилинади. Қозоғистондан юртимизга нефть, металл, ун, ёғ-мой каби маҳсулотлар импорт қилинади.
Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги транспорт коммуникация алоқалари, автомобиль ва темир йўллари ўзаро интеграциялашган. Қозоғистоннинг Мақтаарал тумани ҳудудидан ўтган Тошкент ва Самарқандни боғловчи автомобиль йўлининг қайта ишга туширилиши, Тошкент – Олмаота йўналишида тезюрар поезд ва икки мамлакат шаҳарларини боғловчи автобус қатновининг йўлга қўйилгани ҳудудлараро маданий-гуманитар алоқалар ривожи, савдо айланмаси ҳамда инвестициялар ҳажмининг сезиларли ошишини таъминламоқда.
Мазкур халқаро форум икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини чуқур ўрганган ҳолда савдо-иқтисодий муносабатларни янада кенгайтириш, маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича томонларнинг қарашларини таҳлил қилиш, зарур тавсиялар ишлаб чиқиш орқали келгусидаги ҳаракатлар стратегиясини белгилаб олишга хизмат қилиши билан муҳим аҳамиятга эга.
Форумда қайд этилганидек, иқтисодий, гуманитар, савдо, сармоя соҳасида сезиларли натижаларга эришишда Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида 2017-2019 йилларга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик стратегияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида ҳудудлараро ҳамкорлик тўғрисидаги битим муҳим ўрин тутади. 2016 йилда мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2 миллиард долларни ташкил қилди. Келгусида савдо айланмасини 5 миллиард долларга етказиш кўзда тутилмоқда.
– Дўстлик ва ҳамкорлик руҳидаги учрашувлар барча соҳада бўлгани каби парламентлараро муносабатларни сезиларли ривожлантиришда муҳим омил бўлмоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари, Ўзбекистон Экологик ҳаракати марказий кенгаши ижроия қўмитаси раиси Борий Алихонов. – Жорий йилнинг март ойида икки мамлакат парламентлари юқори палаталари ўртасида меморандум имзоланган эди. Мазкур ҳужжат асосида бугунги кунда Ўзбекистон ва Қозоғистон парламентларининг тегишли қўмиталари ўртасида қонун ижодкорлиги соҳасида амалий алоқалар йўлга қўйилмоқда. Халқаро анжуман ушбу йўналишдаги ишларни сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқиш, ўзаро манфаатли шерикликка доир лойиҳа ва дастурларни илгари суришдаги ташаббусларни муҳокама қилиш учун мулоқот майдони вазифасини ўтамоқда.
– Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида яқин қўшничилик ва ҳамкорлик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб бораётир, – дейди Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти директори ўринбосари Санат Кушкумбаев. – Турли даражадаги алоқалар фаоллашгани мамлакатларимизнинг кўп қиррали муносабатларни кенгайтиришдан манфаатдор эканини кўрсатади. Бугунги форум ўтган йиллар давомида эришилган натижаларни сарҳисоб қилиш, ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Анжуманнинг шўъба йиғилишларида сиёсат, иқтисодиёт, транспорт соҳаларида ҳамкорликнинг истиқболлари, шунингдек, маданий-гуманитар алоқаларнинг давлатлараро муносабатларни мустаҳкамлашдаги роли каби масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, келгусида Ўзбекистон – Қозоғистон Экспертлар кенгашини ташкил этиш турли соҳаларда мунтазам фикр алмашиш ва ташаббусларни биргаликда ишлаб чиқиш учун қулай платформа бўлиши таъкидланди.

Узбекистан – Казахстан: посвящено 25-летию установления дипломатических отношений
В Международном бизнес-центре 31 октября состоялся международный форум “Узбекистан – Казахстан: 25-летие установления дипломатических отношений”.
Два народа с общностью истории, языка, религии и традиций связывают добрососедские отношения. Важные документы и достигнутые соглашения, подписанные в ходе регулярных встреч глав государств, позволяют на качественно новом уровне укреплять связи в социально-гуманитарной, торгово-экономической сферах. Широкое празднование 25-летия установления дипломатических отношений между двумя государствами на основании Совместного заявления, подписанного в ходе состоявшегося 16-17 сентября 2017 года государственного визита в нашу страну Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, проводится на высоком уровне.
В международном форуме, организованном при сотрудничестве Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, приняли участие представители министерств и ведомств, аккредитованных в нашей стране дипломатического корпуса и международных организаций, руководители престижных аналитических центров двух стран, работники средств массовой информации.
Сотрудничество между нашими странами развивается на основе подписанного в 1998 году Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан и подписанного в 2013 году Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, ряда других документов. Узбекистан и Казахстан располагают общностью взглядов на международной политической арене, а также в отношении актуальных вопросов регионального значения. Наши страны поддерживают друг друга в международных организациях ООН, ШОС, СНГ.
На мероприятии директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Владимир Норов, заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Саидикром Ниязходжаев, директор Института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан Зарема Шаукенова, Чрезвычайный и Полномочный посол Казахстана в нашей стране Ерик Утембаев и другие отметили, что сотрудничество между нашими странами развивается на основе высокого доверия и взаимного уважения. Подчеркивалось, что 25-летие установления дипломатических отношений имеет историческое значение, открывая новую страницу в двусторонних взаимовыгодных связях. Активизация взаимных визитов между организациями и структурами различного уровня наших стран способствует дальнейшему укреплению масштабного сотрудничества.
В нынешнем году открыта новая страница в перспективах сотрудничества Узбекистана и Казахстана. Состоялись неоднократные встречи глав государств, в ходе которых были достигнуты договоренности о дальнейшем укреплении взаимопонимания и дружеских отношений. Государственный визит главы нашего государства Шавката Мирзиёева 22-23 марта в Казахстан и государственный визит Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева в нашу страну 16-17 сентября стали подтверждением единодушия сторон в определении долгосрочных стратегических интересов, действий по совместному решению задач, стоящих перед двумя государствами. Встречи на высоком уровне дают возможность организовывать взаимные визиты правительств, развивать взаимовыгодное сотрудничество в деловой и культурно-гуманитарной сферах.
Казахстан – один из важных торгово-экономических партнеров нашей страны. При участии капитала Казахстана в нашей стране действуют около 230 предприятий. В Казахстане совместно с предпринимателями Узбекистана создано более 130 предприятий. Из Узбекистана в Казахстан экспортируются природный газ, транспортные средства, автомобили, минеральные удобрения, текстильные, электротехнические, строительные товары, плодоовощная и другая продукция, услуги. Из Казахстана в нашу страну импортируются нефть, металл, мука, масло-жировая продукция.
Между Узбекистаном и Казахстаном интегрированы транспортно-коммуникационная связь, автомобильные и железные дороги. Задействование пролегающей по территории Мактааральского района Казахстана автомобильной дороги, связующей Ташкент и Самарканд, налаживание движения скоростного поезда по маршруту Ташкент – Алматы и связующего города двух стран автобусного маршрута обеспечивают развитие культурно-гуманитарных связей, увеличение объема товарооборота и инвестиций.
Международный форум, способствуя глубокому изучению нынешнего состояния двустороннего сотрудничества, играет важную роль в дальнейшем укреплении торгово-экономических отношений, культурно-гуманитарных связей, определении стратегии действий на перспективу путем разработки необходимых рекомендаций.
Как отмечалось на форуме, в достижении ощутимых результатов в экономической, торговой, инвестиционной сферах важную роль играют рассчитанная на 2017-2019 годы Стратегия экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан и соглашение о межрегиональном сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан. В 2016 году объем взаимного товарооборота между нашими странами составил 2 миллиарда долларов. В дальнейшем предусмотрено увеличить этот показатель до 5 миллиардов долларов.
– Встречи в духе дружбы и сотрудничества служат важным фактором активного развития и межпарламентских отношений, – говорит заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель исполнительного комитета Центрального совета Экологического движения Узбекистана Борий Алиханов. – В марте текущего года между верхними палатами парламентов двух стран был подписан меморандум. Сегодня на основании этого документа между соответствующими комитетами парламентов Узбекистана и Казахстана налаживаются практическое сотрудничество, связи в сфере законотворчества. Международный форум способствовал обсуждению дальнейшей работы в этом направлении, поднятию ее на новый качественный уровень, проработке инициатив о выдвижении проектов и программ в рамках взаимовыгодного партнерства.
– Между Узбекистаном и Казахстаном укрепляются добрососедство и партнерские отношения, – говорит заместитель директора Института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан Санат Кушкумбаев. – Активизация связей различного уровня свидетельствует о заинтересованности наших стран в расширении многогранных отношений. Нынешний форум позволяет подвести итоги по результатам, достигнутым в прошлые годы, и укрепить взаимные связи.
На секционных заседаниях форума в конструктивном духе обсуждались такие вопросы, как перспективы сотрудничества в политической, экономической, транспортной сферах, роль культурно-гуманитарных связей в укреплении межгосударственных отношений. Также отмечалось, что организация в дальнейшем Узбекско-Казахского совета экспертов станет удобной платформой для регулярного обмена мнениями и совместной проработки инициатив.