МДҲ гидрометеорологлари тажриба алмашди
Тошкентда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Гидрометеорология бўйича давлатлараро кенгашининг (ГДК) 29-сессияси бўлиб ўтди.
МДҲ давлатлари миллий гидрометеорология хизматларининг яқин ҳамкорлиги ва халқаро ташкилотлар билан шериклик алоқалари уларга об-ҳаво, сув ва иқлимга оид батафсил маълумотларга таянган ҳолда асосли қарорлар қабул қилиш имконини беради.
Гидрометеорология бўйича давлатлараро кенгаш гидрометеорологик маълумотларни ўз вақтида олиш ва фойдаланиш масалаларини ҳал этишга кўмаклашади. Бу гидрометеорологик жараёнларнинг атроф-муҳитга таъсирини олдиндан аниқлаш, бошқарув органлари ва аҳолига ўз вақтида ахборот бериш ва огоҳлантириш, МДҲ давлатлари иқтисодий тармоқларида самарали қўллаш имконини беради.
ГДК сессиясида МДҲ миллий гидрология ва гидрометеорология хизматлари вакиллари, шунингдек, Бутунжаҳон метеорология ташкилоти мутахассислари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси фавқулодда вазиятлар вазири Р.Жўраев ва бошқалар мазкур тадбир миллий гидрометеорология хизматлари ўртасидаги ҳамкорлик, МДҲ давлатлари гидрометеорология тармоқлари ҳудудида кузатишларни мувофиқлаштиришни такомиллаштириш, илмий-тадқиқот ишлари натижалари бўйича фикр алмашиш борасидаги долзарб масалаларни муҳокама қилиш имконини яратганини таъкидлади.
Йиғилишда МДҲ давлатлари миллий гидрометеорология хизматлари фаолиятига оид қатор масалалар кўриб чиқилди, маърузалар тингланди. Хусусан, МДҲ давлатлари гидрометеорология фаолиятини ривожлантириш стратегиясини амалга ошириш чора-тадбирлари режасининг бажарилиши натижалари тақдим этилди, фуқаролик авиацияси лайнерлари парвозининг гидрометеорологик таъминотини ташкил этишга оид техник хусусиятлар муҳокама қилинди, табиий ва иқлим ҳодисаларини олдиндан аниқлаш соҳасидаги янги илмий ишланмалар намойиш этилди. Шунингдек, гидробиологик кузатувларни ташкил этиш ва ўтказиш, космик об-ҳаво ҳақидаги маълумотлардан фойдаланиш жараёнлари ҳам муҳокама қилинди.
– Бизда масофадан туриб зондлаштириш усулларидан фойдаланиш орқали гидрометеорологик кузатувлар тармоғини кенгайтириш масаласи алоҳида қизиқиш уйғотмоқда, – дейди Беларусь Республикаси Давлат гидрометеорология хизмати раҳбарининг биринчи ўринбосари М.Герменчук. – Шу усулда олинадиган маълумотлардан фойдаланиш об-ҳаво маълумотларининг аниқлиги ва тезкорлигини бир неча баробар оширади. Ўзбекистон ва Беларусь турли иқлим ҳудудларида жойлашган бўлишига қарамай, давлатларимизда об-ҳавони олдиндан аниқлаш самарадорлигини баҳолаш мезони бўйича умумий ёндашув мавжуд. Шу сабабли биз Ўзбекистон билан об-ҳавони олдиндан аниқлашни баҳолаш бўйича илмий ва амалий тажриба алмашиш бўйича ўзаро битим имзолашни режалаштирмоқдамиз.
Тадбир якунлари бўйича МДҲ Гидрометеорология бўйича давлатлараро кенгаши сессиясининг қарорлари имзоланди.

Гидрометеорологи СНГ обменялись опытом
В Ташкенте состоялась 29-я сессия Межгосударственного Совета по гидрометеорологии (МСГ) Содружества Независимых Государств.
Тесное сотрудничество национальных гидрометеорологических служб стран СНГ и их партнерство с международными организациями помогает принимать объективные решения на основе наиболее полных сведений о погоде, воде и климате.
Межгосударственный Совет по гидрометеорологии содействует решению задач своевременного получения и использования гидрометеорологической информации, которая необходима для прогнозирования гидрометеорологических процессов, их влияния на окружающую среду, своевременного информирования и предупреждения органов управления и населения, эффективного использования в отраслях экономики государств - участников СНГ.
В сессии МСГ приняли участие представители национальных гидрологических и метеорологических служб СНГ, а также в качестве наблюдателей - специалисты Всемирной метеорологической организации.
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан Р.Джураев и другие отметили, что это мероприятие стало хорошей возможностью обсудить актуальные вопросы сотрудничества между национальными гидрометеорологическими службами, улучшения координации наблюдений на территории гидрометеорологической сети стран СНГ, обменяться итогами научных исследований.
Участники заседания рассмотрели целый ряд вопросов и заслушали доклады о деятельности национальных гидрометеорологических служб стран СНГ. В частности, были представлены результаты выполнения Плана мероприятий по реализации Стратегии развития гидрометеорологической деятельности государств - участников СНГ, обсуждены технические особенности организации метеорологического обеспечения полетов воздушных судов гражданской авиации, представлены новейшие научные разработки в сфере прогнозирования природных и климатических явлений. Также обсуждены процессы организации и проведения гидробиологических наблюдений на водных объектах, использование информации о космической погоде.
- Особый интерес для нашей службы вызывает расширение сети наблюдения за гидрометеорологическими явлениями путем использования дистанционных методов зондирования, - сказала первый заместитель руководителя Государственной гидрометеорологической службы Республики Беларусь М.Герменчук. - Использование данных, получаемых таким путем, повысит точность и оперативность наших прогнозов. Несмотря на то, что Узбекистан и Беларусь находятся в разных климатических зонах, у наших стран общие подходы к оценке эффективности и успешности прогнозирования. Поэтому мы готовимся подписать взаимное соглашение с Узбекистаном об обмене научным и практическим опытом, результатами оценки прогнозирования.