Ҳарбий хизматчиларимизнинг Буюк Британиядаги муваффақияти
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида Буюк Британияда разведка бўлинмалари ўртасида ўтказилган "Кембрия патрули" халқаро танловида иккинчи ўринни эгаллаган Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий хизматчиларининг бир гуруҳини тантанали кутиб олиш маросими бўлди.
Уэльсда қарийб қирқ йилдан буён “Кембрия патрули” анъанавий танлови ўтказиб келинмоқда. Бу йил унда дунёнинг 29 мамлакатидан 139 жамоа иштирок этди.
Иштирокчиларнинг айтишича, мусобақа ўтказилган кунларда Кембрия тоғларида ҳаво булутли бўлган, деярли тўхтовсиз ёмғир ёққан. Баъзи жамоалар ҳатто ўтиш қийин бўлган ўрмонлар туфайли маррага етиб кела олмаган.
Иштирокчилар икки кечаю кундуз давомида 65 километрлик масофани пиёда босиб ўтди. 25 килограммдан кам бўлмаган юк билан гоҳ 1000 метрдан зиёд баландликдан ўтишди, гоҳ 750 метр нишабликдан юришди. Айнан шу йўл билан иштирокчиларнинг жисмоний иродаси, далада юриш кўникмаси, ҳамжиҳатлиги жиддий синовдан ўтди.
Марш давомида тоғ ва сув тўсиқларидан ўтиш, шартли ғаним жойлашган ҳудудни аниқлаш, шартли жабрланувчига биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш, "гаровга олинганлар"ни озод этиш ва эвакуация қилиш, пистирмада ҳаракат қилиш каби махсус вазифалар бажарилди.
Ушбу мусобақаларда Ўзбекистон разведка бўлинмалари илк бор қатнашганига қарамай, Италия жамоаси билан бирга иккинчи ўринни эгаллашга муваффақ бўлди. Биринчи ва учинчи ўринлар мезбонлар жамоаларига насиб этди.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари давлат музейида ҳарбий разведкачиларимизни тантанали табриклаш маросими бўлиб ўтди.
– Офицерларимиз Ватанга садоқат билан хизмат қилиш эстафетасини муносиб давом эттираётгани кишини беҳад қувонтиради, – дейди Мудофаа вазирлиги фахрийлари марказий кенгаши вакили Александр Харламов. –Барча замонларда армиянинг юраги бўлиб келган разведка қўшинларида бугун юксак ҳарбий малака тобора долзарб аҳамият касб этиб бормоқда.
– Ўғлим ва унинг хизматдошлари билан фахрланаман, – дейди мусобақа иштирокчиларидан бири, капитан Маҳаматсоли Дўстқуловнинг онаси Шарифа опа. – Беш ўғлимнинг уч нафари бевосита армия билан алоқадор. Акалари Маҳаматсоли капитан ва Маҳамадали катта лейтенант, учинчиси Муроджон Чирчиқ олий танк қўмондонлик-муҳандислик билим юртининг 4-босқич курсанти.
Разведка бўлинмаларининг ушбу ғалабаси мудофаа вазирининг буйруғи билан ҳарбий қўмондонлик томонидан муносиб тақдирланди. Бир гуруҳ мусобақа иштирокчилари 2-даражали "Намунали хизматлари учун" кўкрак нишони билан мукофотланган бўлса, кичик сержант Сардор Мамарасуловга навбатдаги "сержант" ҳарбий унвони, шартнома бўйича оддий аскарлар Абдуҳамид Мадаминов ва Беҳзод Холйигитовга "кичик сержант" унвони берилди.
Таъкидлаш жоизки, бу разведка бўлинмаларимизнинг жорий йилги биринчи муваффақияти эмас: ёзда улар Новосибирск шаҳрида бўлиб ўтган III Халқаро армия ўйинлари дастури доирасидаги “Қўшин разведкаси аълочилари” танловида учинчи ўринни эгаллаган эди.

Успешное выступление военнослужащих Узбекистана в Великобритании
В международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова состоялась торжественная встреча группы военнослужащих Министерства обороны Узбекистана, занявших второе место на международных соревнованиях разведывательных подразделений «Кембрийский патруль», проходивших в Великобритании.
Традиционные соревнования «Кембрийский патруль» проводятся в Уэльсе вот уже сорок лет. В этом году в них приняли участие 139 команд из 29 государств мира.
По словам участников, в Кембрийских горах в дни состязаний было пасмурно, почти непрерывно моросил дождь. В труднопроходимых лесах некоторые из команд даже не дошли до финиша.
В течение двух суток участники совершили марш на 65 километров, преодолевая с грузом не менее 25 килограммов подъемы на высоту свыше 1000 метров и спуски до 750 метров. Здесь прошли очень серьезную проверку физическая выносливость, полевая выучка, сплоченность конкурсантов.
По ходу марша выполнились специальные задачи по преодолению горных и водных преград, обнаружению места расположения условного противника, оказанию первой медицинской помощи условно пострадавшему, освобождению и эвакуации «заложников», действиям в засаде.
Несмотря на то, что армейские разведчики Узбекистана участвовали в подобных соревнованиях впервые, они заняли почетное второе место вместе с командой Италии. А первое и третье места достались командам хозяев этих состязаний.
В Государственном музее Вооруженных Сил Республики Узбекистан состоялось чествование наших военных разведчиков.
– Отрадно, что сегодняшние офицеры достойно продолжают эстафету верного служения Родине, – говорит представитель Центрального Совета ветеранов Министерства обороны Александр Харламов. – Войсковая разведка во все времена считалась элитой армии, причем в наше время актуальность высокой боевой выучки только возрастает.
– Горжусь своим сыном и его сослуживцами, – сказала в беседе с нами мать Махаматсоли Дусткулова, одного из участников соревнования, Шарифа-опа. – В нашей семье пятеро сыновей, из которых трое уже имеют отношение к армии. Старшие Махаматсоли, Махамадали служат в званиях капитана и старшего лейтенанта, а Муроджон – курсант 4-го курса Чирчикского высшего танкового командно-инженерного училища.
Командованием военного ведомства достойно поощрены успехи войсковых разведчиков – приказом министра обороны группа участников соревнования в Великобритании награждена нагрудными знаками «Намунали хизматлари учун» 2-ой степени, очередное воинское звание «сержант» присвоено младшему сержанту Сардору Мамарасулову, звание «младший сержант» присвоено рядовым по контракту Абдухамиду Мадаминову и Бехзоду Холйигитову.
Следует отметить, что это не первое достижение войсковых разведчиков в уходящем году: минувшим летом они заняли третье место в конкурсе «Отличники войсковой разведки» в Новосибирске в рамках Третьих Армейских международных игр.