Чингиз Айтматовнинг ҳаёти ва ижодига бағишланган кўргазма
Қирғиз халқининг атоқли адиби Чингиз Айтматов миллионлаб китобхонлар қалбидан муносиб жой олган. Унинг бадиий публицистик ва адабий-танқидий мақолалари, роман ва қиссаларининг ғоявий бадиий моҳияти, дунёда тинчлик, инсоний меҳр-муҳаббатни сақлаш, она заминни асрашга даъват этади.
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университетида Чингиз Айтматовнинг ҳаёти ва ижодига бағишланган кўргазманинг очилишида ана шулар ҳақида сўз юритилди.
Унда Қирғизистон Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва қатор жамоат ташкилотлари вакиллари, адабиётшунос олимлар, шоир ва ёзувчилар, профессор-ўқитувчилар ҳамда талабалар қатнашди.
Университет ректори А.Мараҳимов, Қирғизистоннинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Д.Сиддиқов, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари С.Саййид ва бошқалар Чингиз Айтматов бетакрор ижоди билан Ўзбекистон – Қирғизистон халқлари ўртасидаги дўстлик ришталарини янада мустаҳкамлашга улкан ҳисса қўшган буюк адиб эканини алоҳида таъкидлади. Ёзувчининг ўз даврида Миртемир, Пиримқул Қодиров, Одил Ёқубов, Абдулла Орипов сингари ўзбек адабиёти намояндалари билан боғлаган адабий алоқалари ва мустаҳкам дўстлик ришталари бугунги навқирон авлод учун ибрат мактаби вазифасини ўтайди.
Адибнинг бадиий публицистик асарлари ўзбек тилига маҳорат билан таржима қилинган. Хусусан, Чингиз Айтматовнинг «Юзма-юз», «Жамила», «Сарвиқомат дилбарим», «Бўтакўз», «Биринчи муаллим», «Момо ер», «Сомон йўли», «Алвидо, эй Гулсари», «Оқ кема», «Денгиз ёқалаб чопаётган олапар», «Асрга татигулик кун», «Қиёмат» каби ижод намуналари ўзбек китобхонларининг севимли асарларига айланган.
Кўргазмада Чингиз Айтматовнинг ана шундай дурдона асарлари, адиб ҳақидаги хотиралар, мақолаларнинг электрон нусхалари, ёзувчининг ҳаёти ва ижоди тасвирланган фотосуратлар ўрин олган.

Выставка, посвященная жизни и творчеству великого писателя
Творчество известного кыргызского писателя Чингиза Айтматова завоевало сердца миллионов читателей. Идейно-художественный замысел его статьей в жанре художественной публицистики и литературной критики, романов и повестей призывает к сохранению мира, любви и милосердия на планете, бережному отношению к родной земле.
Об этом шла речь на выставке, посвященной жизни и творчеству Чингиза Айтматова, открывшейся в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
В ней приняли участие представители посольства Кыргызской Республики в Узбекистане, Министерства высшего и среднего специального образования и ряда общественных организаций, ученые-литературоведы, поэты и писатели, профессора-преподаватели и студенты.
Ректор университета А. Марахимов, и Чрезвычайный и Полномочный посол Кыргызстана в Узбекистане Д. Сыдыков, первый заместитель председателя Союза писателей Узбекистана С. Саййид и другие особо отметили, что Чингиз Айтматов является великим писателем, внесшим огромный вклад в дальнейшее укрепление уз дружбы между народами Узбекистана и Кыргызстана. Литературные связи и крепкие узы дружбы, связывавшие писателя в свое время с такими представителями узбекской литературы, как Миртемир, Пиримкул Кадыров, Одил Якубов, Абдулла Арипов, являются для сегодняшнего поколения ярким примером.
Художественная публицистика писателя переведена на узбекский язык с большим мастерством. В частности, такие его произведения, как "Джамиля", "Тополек мой в красной косынке", "Первый учитель", "Материнское поле", "Прощай, Гульсары!", "Белый пароход", "Пегий пес, бегущий краем моря", "И дольше века длится день", "Плаха" стали любимыми произведениями узбекских читателей.
На выставке представлены произведения писателя, книги, посвященные его памяти, электронные копии его статей, фотографии, отражающие жизнь и творчество Ч. Айтматова.