«Ўзбекистонда нанотехнологияларни ривожлантириш истиқболлари» мавзуида семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президенти Б.Йўлдошев ва бошқалар мамлакатимизда таълим соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ижтимоий-иқтисодий тараққиётда илм-фаннинг ўрнини янада мустаҳкамлаш, академиклар фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, юқори малакали илмий кадрлар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 29 декабрдаги «Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг академиклари фаолиятини янада такомиллаштириш ва рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Мамлакатимиз илм-фани олдига қўйилган долзарб вазифаларнинг амалга оширилиши илмий тадқиқотлар етакчи маркази ва инновацион ғоялар ижодкори сифатида Фанлар академияси фаолиятини тубдан ислоҳ этишни кўзда тутади. Бу эса академик илм-фанни янги ижтимоий-иқтисодий шароитларга мослаштириш, иқтисодиётимиз эҳтиёжларига мос ва жаҳон бозорида муносиб рақобатлаша оладиган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун шарт-шароитлар яратиш, инновацион фикрлаш қобилиятига эга янги авлод илмий кадрларини тайёрлашни тақозо этади.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси олимлари томонидан яратилган янги материаллар ва нанотехнологияларга оид илмий тадқиқотлар, ишланмалар аграр соҳа, тиббиёт, фармакология, полиграфия, енгил саноат ва тўқимачилик, автомобилсозлик, ишлаб чиқариш, электроника, биология, тиббиёт, энергетика, материалшунослик ва бошқа соҳаларда кенг қўлланилмоқда.
Семинарда фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини янада такомиллаштириш учун янги технологияларни жорий қилишда жаҳоннинг етакчи институтлари, университетлари, илмий марказлари ва Фанлар академиялари билан илмий ҳамкорликни янада ривожлантириш, ёш олимларнинг илмий ишланмаларини қўллаб-қувватлаш, инновацион ишланмаларни амалиётга кенгроқ жорий этиш ва бошқа масалалар муҳокама этилди.

Nanotechnologies serve to progress
The Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan held a seminar on “Prospects for the development of nanotechnologies in Uzbekistan”.
President of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan B.Yuldashev and others noted that in the process of large-scale reforms, special attention is paid to further strengthening the role of science in socio-economic development, comprehensive support of activities of academicians, training of highly qualified scientific personnel.
Decree of the President Shavkat Mirziyoyev “On measures of further improving and stimulating the activity of academicians of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan” of December 29, 2016 contributes to further expansion of the scale of activity in this direction.
Implementation of actual tasks assigned to the national science implies a radical reform of activities of the Academy of Sciences – the leading center of scientific research and the developer of innovative ideas. Moreover, this, in turn, requires the adaptation of academic science to new socio-economic realities, creation of conditions for production appropriate to the needs of our economy products that can competently compete in the world market, training scientific personnel of a new generation with innovative thinking.
New materials developed by the scientists of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, scientific research on nanotechnologies are widely used today in the agrarian, medical, pharmaceutical, polygraphic, light and textile industries, automotive, electrical engineering, biology, energy, materials science and many others.
Issues of further development of scientific cooperation with leading institutions, universities, scientific centers and academies of the world in introduction of new technologies for ensuring the effective integration of science, education and production, supporting the scientific developments of young scientists, and even more widespread introduction of innovations into practice, were discussed at the seminar.