«Ўзбекистонда нанотехнологияларни ривожлантириш истиқболлари» мавзуида семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президенти Б.Йўлдошев ва бошқалар мамлакатимизда таълим соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ижтимоий-иқтисодий тараққиётда илм-фаннинг ўрнини янада мустаҳкамлаш, академиклар фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, юқори малакали илмий кадрлар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 29 декабрдаги «Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг академиклари фаолиятини янада такомиллаштириш ва рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Мамлакатимиз илм-фани олдига қўйилган долзарб вазифаларнинг амалга оширилиши илмий тадқиқотлар етакчи маркази ва инновацион ғоялар ижодкори сифатида Фанлар академияси фаолиятини тубдан ислоҳ этишни кўзда тутади. Бу эса академик илм-фанни янги ижтимоий-иқтисодий шароитларга мослаштириш, иқтисодиётимиз эҳтиёжларига мос ва жаҳон бозорида муносиб рақобатлаша оладиган маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун шарт-шароитлар яратиш, инновацион фикрлаш қобилиятига эга янги авлод илмий кадрларини тайёрлашни тақозо этади.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси олимлари томонидан яратилган янги материаллар ва нанотехнологияларга оид илмий тадқиқотлар, ишланмалар аграр соҳа, тиббиёт, фармакология, полиграфия, енгил саноат ва тўқимачилик, автомобилсозлик, ишлаб чиқариш, электроника, биология, тиббиёт, энергетика, материалшунослик ва бошқа соҳаларда кенг қўлланилмоқда.
Семинарда фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини янада такомиллаштириш учун янги технологияларни жорий қилишда жаҳоннинг етакчи институтлари, университетлари, илмий марказлари ва Фанлар академиялари билан илмий ҳамкорликни янада ривожлантириш, ёш олимларнинг илмий ишланмаларини қўллаб-қувватлаш, инновацион ишланмаларни амалиётга кенгроқ жорий этиш ва бошқа масалалар муҳокама этилди.

Нанотехнологии служат прогрессу
Академией наук Республики Узбекистан проведен семинар на тему "Перспективы развития нанотехнологий в Узбекистане".
Президент Академии наук Республики Узбекистан Б.Юлдашев и другие отметили, что в процессе осуществляемых широкомасштабных реформ особое внимание уделяется дальнейшему укреплению роли науки в социально-экономическом развитии, всесторонней поддержке деятельности академиков, подготовке высококвалифицированных научных кадров.
Указ Президента Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию и стимулированию деятельности академиков Академии наук Республики Узбекистан" от 29 декабря 2016 года способствует дальнейшему расширению масштаба работы в данном направлении.
Реализация поставленных перед отечественной наукой актуальных задач подразумевает коренное реформирование деятельности Академии наук - ведущего центра научных исследований и разработчика инновационных идей. А это, в свою очередь, требует адаптации академической науки к новым социально-экономическим реалиям, создания условий для производства соответствующей нуждам нашей экономики продукции, способной достойно конкурировать на мировом рынке, подготовки научных кадров нового поколения с инновационным мышлением.
Разработанные учеными Академии наук Республики Узбекистан новые материалы, научные исследования по нанотехнологиям сегодня широко используются в аграрной, медицинской, фармацевтической, полиграфической отраслях, в сферах легкой и текстильной промышленности, автомобилестроения, производства электротехники, биологии, энергетики, материаловедения и многих других.
На семинаре обсуждены вопросы дальнейшего развития научного сотрудничества с ведущими институтами, университетами, научными центрами и академиями мира в деле внедрения новых технологий для обеспечения эффективности интеграции науки, образования и производства, поддержки научных разработок молодых ученых, еще более широкого внедрения инноваций в практику.