“Туркистон” саройида Тошкент епархиясининг 145 йиллиги муносабати билан тадбир бўлиб ўтди
Мамлакатимизда ҳукм сураётган тинчлик ва тотувлик барча жабҳаларда кенг қамровли ислоҳотларни амалга ошириш, халқимизнинг фаровон ҳаёт кечиришини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 130 дан зиёд миллат ва элат, 16 конфессия вакиллари тинч-тотув яшамоқда. Уларнинг ўз маданияти, урф-одат ва анъаналарини асраб-авайлаши учун барча шароит яратилган. Бу ижтимоий келиб чиқиши, дини, миллатидан қатъи назар, барча юртдошларимизни шу Ватан фарзанди сифатида ягона макон ва якдил мақсадлар атрофида жипслашиб, юрт равнақи йўлида сидқидилдан меҳнат қилишга ундамоқда.
“Туркистон” саройида 1 октябрь куни Тошкент епархиясининг 145 йиллиги муносабати билан ташкил этилган тадбирда ана шу жиҳатлар яна бир бор таъкидланди.
Тадбирда давлат ва жамоат ташкилотлари, дипломатик корпус вакиллари, хорижлик меҳмонлар ва христиан динига эътиқод қилувчи юртдошларимиз иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тошкент епархиясининг 145 йиллиги муносабати билан табригини Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Р.Комилов ўқиб эшиттирди.
Москва ва Бутун Рус Патриархи Кирилл, Тошкент ва Ўзбекистон епархияси раҳбари митрополит Викентий мамлакатимизда миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш, ёшларни юксак маънавиятли инсонлар этиб тарбиялаш мақсадида кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Ўзбекистонда динлараро фаол мулоқот майдони яратилгани жамиятдаги барқарорликнинг муҳим омили бўлиб хизмат қилаётгани қайд этилди.
Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси давлат ва жамият ҳаётининг барча жабҳаларини қамраб, ижтимоий-иқтисодий ҳаётимизни ҳар томонлама жадал ривожлантириш йўлини белгилаб берди.
Мазкур муҳим ҳужжатда белгиланган вазифалар ижроси доирасида қўшни мамлакатлар, турли миллат-элат, дин вакиллари ўртасидаги анъанавий яқин ва дўстона алоқаларни янада мустаҳкамлаш борасида изчил ишлар амалга оширилмоқда.
– Мамлакатимизда турли миллат ва элат вакиллари ўз диний эътиқодларини эмин-эркин адо этишлари учун мустаҳкам қонуний асос ҳам, шароит ҳам яратилган, – деди Зоя Канопко. – Мусулмон, христиан ва бошқа дин вакиллари ўртасида қарор топган дўстлик, тотувлик ва ҳамжиҳатлик ана шундай байрам ва турли тантаналарда янада мустаҳкамланади. Бундай эътибор ва эзгу ишларга ўзини камарбаста билган давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирамиз.
Тадбирда Ўзбекистон ва Россия санъат усталари, ёш ижрочилар иштирокида концерт намойиш этилди.
Москва ва Бутун Рус Патриархи Кирилл бошчилигидаги Рус православ черковининг Москва Патриархати делегацияси мамлакатимизга ташрифи доирасида Cамарқанд ва Бухоро шаҳарларида ҳам бўлиб, муқаддас қадамжо ва тарихий обидалар билан танишди.
Самарқандда меҳмонлар Ҳазрати Хизр мажмуасида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Буюк Юртбошимиз қабрига гул қўйиб, ҳурмат бажо келтирди. Мажмуада амалга оширилган улкан бунёдкорлик-ободонлаштириш ишлари, маҳобатли мақбара, миллий услубдаги айвон ва бошқа иншоотлар меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Делегация аъзолари, шунингдек, Амир Темур ва Хўжа Дониёр мақбаралари, Мирзо Улуғбек расадхонаси, Регистон мажмуаси ва бошқа тарихий обидаларни ҳам томоша қилди. Шаҳардаги Алексей соборида Москва ва Бутун Рус Патриархи Кирилл иштирокида маросим ўтказилди.
Меҳмонлар Бухоро шаҳрида Архистратиг Михаил ибодатхонасига ташриф буюрди. Шунингдек, дунёга машҳур меъморий ва тарихий обидалар сирасига кирувчи Чашмаи Аюб мақбараси, Пойи Калон мажмуаси ва Арк қалъаси билан танишди.
– Бухоро ҳақида кўп ўқиганман, – деди Москва ва Бутун Рус Патриархи Кирилл. – Инсоният цивилизациясига беқиёс ҳисса қўшган бу шаҳардан жаҳонга машҳур уламолар етишиб чиққан. Ўзбекистонда барча конфессиялар, жумладан, христиан динига эътиқод қилувчиларга ҳам ўз амалларини адо этишлари учун тенг шароит яратилгани таҳсинга сазовор. Бу юртингизда диний бағрикенглик ва тотувлик барқарорлигидан далолат.

Во Дворце “Туркистон” состоялось мероприятие, посвященное 145-летию Ташкентской епархии
Царящие в Узбекистане мир и согласие служат прочной основой для осуществления широкомасштабных реформ во всех сферах, обеспечения благополучной жизни нашего народа.
Сегодня в нашей стране проживают представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий. Созданы все необходимые условия для бережного сохранения их культуры, обычаев и традиций. Это призывает всех наших соотечественников независимо от их социального происхождения, религии и национальности жить и трудиться во благо Родины, сплотиться вокруг единой цели – внести достойный вклад в процветание страны.
Эти особенности нашли свое очередное воплощение на состоявшемся 1 октября во Дворце “Туркистон” мероприятии, посвященном 145-летию Ташкентской епархии.
В нем приняли участие представители государственных и общественных организаций, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, зарубежные гости и наши соотечественники, исповедующие христианство.
Приветствие Президента Шавката Мирзиёева участникам мероприятия, посвященного 145-летию Ташкентской епархии, зачитал Государственный советник Президента Р.Комилов.
Патриарх Московский и Всея Руси Кирилл, глава Ташкентской и Узбекистанской епархии митрополит Викентий отметили, что в Узбекистане осуществляется широкомасштабная практическая работа по укреплению межнационального согласия и религиозной толерантности, воспитанию молодежи личностями с высокой духовностью. Подчеркивалось, что в Узбекистане создана площадка для активного межрелигиозного диалога, что служит важным фактором стабильности в обществе.
Разработанная по инициативе Президента нашей страны Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах охватывает все сферы жизни государства и общества и определила путь всестороннего опережающего развития социально-экономической жизни нашей страны.
В рамках реализации предусмотренных в этом важном документе задач проводится последовательная работа по укреплению традиционно тесных и дружественных связей с соседними странами, представителями различных национальностей, народностей и религий.
– В нашей стране созданы юридическая основа и широкие условия для свободы вероисповедания представителей различных наций и народностей, – говорит Зоя Конопко. – Дружба, согласие и сплоченность между мусульманами, христианами и представителями других религий еще более укрепляются в ходе подобных праздников и торжеств. Мы очень признательны главе нашего государства – инициатору этих благих дел за подобное внимание.
Мероприятие завершилось концертной программой с участием молодых исполнителей и мастеров искусств Узбекистана и России.
Делегация Московского Патриархата Русской православной церкви во главе с Патриархом Московским и Всея Руси Кириллом посетила города Самарканд и Бухару, где ознакомилась со святыми местами поклонения и историческими памятниками.
В Самарканде гости посетили место упокоения Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в комплексе Хазрати Хизр. Они возложили цветы к могиле основателя независимого Узбекистана, отдали дань уважения его памяти. Большое впечатление на гостей произвели выполненная здесь широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа, возводимый мавзолей, айван в национальном стиле и другие сооружения.
Члены делегации также осмотрели мавзолеи Амира Темура и Ходжи Дониёра, обсерваторию Мирзо Улугбека, комплекс Регистан и другие исторические памятники. В Алексеевском соборе в Самарканде состоялось мероприятие с участием Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла.
В Бухаре гости побывали в храме Архистратига Михаила. Кроме того, они ознакомились с известными во всем мире историческими памятниками – мавзолеем Чашмаи Аюб, комплексом Пойи Калон и крепостью Арк.
– Я много читал о Бухаре, – говорит Патриарх Московский и Всея Руси Кирилл. – В этом городе родились и выросли известные во всем мире ученые и мыслители, внесшие неоценимый вклад в развитие цивилизации. В Узбекистане созданы благоприятные условия для полноценной духовной жизни представителей всех религиозных конфессий, в том числе людей, исповедующих христианскую веру, что заслуживает всяческих похвал. Это свидетельствует о царящих в стране религиозной толерантности и согласии.