Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни АҚШга ташрифи билан қутлади.
Мазкур табрик мактуби давлатимиз раҳбари шарафига шу йил 21 сентябрь куни ташкил этилган Ўзбекистон ва АҚШ ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида ўтказилган қабул маросимида ўқиб эшиттирилди.
Қутлов изчил ривожланиб бораётган Ўзбекистон ва АҚШ муносабатларининг бугунги ҳолатини ифода этиб, икки давлат Президентларининг мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида якдиллигини тасдиқлади.
Қуйида ушбу табрик матни эълон қилинмоқда.
Оқ уй,
Вашингтон шаҳри,
2017 йил 20 сентябрь
Мелания ва мен Ўзбекистон Республикаси элчихонаси ҳамда Америка-Ўзбекистон савдо палатаси томонидан ташкил этилган қабул маросимининг барча қатнашчиларини табриклаймиз.
Америка халқи номидан Президент Шавкат Мирзиёевни Америка Қўшма Штатларига ташрифи билан чин дилдан қутлаймиз. Ўзбекистон 1992 йилдан буён хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, Марказий Осиё минтақасини тараққий эттириш бўйича умумий саъй-ҳаракатларимизда муҳим шерикка айланди.
Америка Қўшма Штатлари иқтисодиётга сармоя киритиш орқали ҳамда маданий алоқалар ва турли даражадаги ҳамкорлик асосида давлатларимиз ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаб келаётган ўзбекистонлик шерикларимиз фаолиятини қадрлайди. Қўшма Штатлар ўзаро дўстлик ришталарини ривожлантириш ва келгуси авлодлар учун имкониятларни кенгайтириш йўлида олиб борилаётган ишларни давом эттиради.

Искреннее приветствие
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп тепло приветствовал Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по случаю визита в США.
Приветственное послание было зачитано на торжественном приеме, организованном 21 сентября нынешнего года в честь главы нашего государства с участием представителей деловых кругов Узбекистана и США.
Приветствие отражает нынешнее состояние динамично развивающихся узбекско-американских отношений и подтверждает единодушие Президентов двух государств в вопросах дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества.
Ниже приводится текст данного приветственного послания.
Белый дом,
город Вашингтон,
20 сентября 2017 года
Мелания и я приветствуем всех участников ужина, организованного посольством Республики Узбекистан и Американо-Узбекской торговой палатой.
От имени американского народа тепло приветствуем Президента Шавката Мирзиёева по случаю его визита в Соединенные Штаты Америки. С 1992 года Узбекистан является важным партнером в продвижении общих усилий по укреплению безопасности, стабильности и обеспечению процветания в регионе Центральной Азии.
Соединенные Штаты ценят своих узбекских партнеров, которые развивают отношения между нашими государствами посредством инвестиций в экономику, культурного обмена и сотрудничества на различных уровнях. Соединенные Штаты будут продолжать крепить узы дружбы и расширять возможности для будущих поколений.