Ўзбекистон Президенти Хитой ҳукумати делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 сентябрь куни Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси сиёсий-ҳуқуқий комиссияси котиби, Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитаси ҳамраиси Мэн Цзяньчжу бошчилигида Қўшма қўмитанинг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Хитой Халқ Республикаси ҳукумати делегациясини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Хитой ўртасида ўзаро манфаатли, кўп қиррали ҳамкорлик изчил ривожланаётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил май ойида Хитойга давлат ташрифи икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатдан янги босқичга кўтаргани, мамлакатларимизнинг ҳар томонлама стратегик шериклигини мустаҳкамлашга хизмат қилгани алоҳида таъкидланди.
Ўзаро савдо ҳажми барқарор суръатларда ўсиб бормоқда. Шу йилнинг январь-июль ойларида товар айирбошлаш ҳажми 2,5 миллиард доллардан ошди.
Хитойнинг етакчи компаниялари ва банк-молия институтлари билан ҳамкорликда энергетика, нефтгаз, кимё, машинасозлик, электротехника, енгил саноат тармоқлари, ишончли транспорт-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, туризм ва бошқа муҳим йўналишларда устувор сармоявий дастур ва лойиҳалар тайёрланмоқда ва амалга оширилмоқда.
Икки давлат ҳудудлари ва бизнес ҳамжамиятлари ўртасидаги алоқалар фаол ривожланмоқда. Илмий-техникавий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик кенгаймоқда.
Учрашувда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги амалий ҳамкорлик, биринчи навбатда, савдо-иқтисодий, сармоявий, молиявий ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги алоқалар истиқболлари муҳокама қилинди.
Олий даражадаги келишувларнинг тўла бажарилиши ҳамда иқтисодиётнинг юқори технологияли тармоқларидаги янги лойиҳаларни амалга оширишда Ўзбекистон-Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитаси алоҳида ўрин тутиши қайд этилди.
Мэн Цзяньчжу Президентимиз Шавкат Мирзиёевга қабул учун самимий миннатдорлик билдирди, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Хитой Ўзбекистон билан ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашга тайёр ва бундан манфаатдор экани таъкидланди.
Президентимиз фармонига мувофиқ, мамлакатларимиз ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш, узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли алоқаларни янада кенгайтириш, шунингдек, йирик иқтисодий ва сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш, ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун Мэн Цзяньчжуга "Дўстлик" ордени топширилди.

Президент Узбекистана принял правительственную делегацию Китая
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 сентября принял правительственную делегацию Китайской Народной Республики во главе с секретарем Политико-юридической комиссии Центрального комитета Коммунистической партии Китая, сопредседателем Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству Мэном Цзяньчжу, прибывшую в нашу страну для участия в очередном заседании совместного Комитета.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие взаимовыгодного многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.
Подчеркнуто, что состоявшийся в мае этого года государственный визит Президента Узбекистана в Китай вывел двусторонние отношения на качественно новый уровень, способствовал укреплению всестороннего стратегического партнерства двух стран.
Устойчивыми темпами растут объемы взаимной торговли – за январь-июль этого года товарооборот превысил 2,5 миллиарда долларов.
Совместно с ведущими китайскими компаниями и банковско-финансовыми институтами осуществляется подготовка и реализуются приоритетные инвестиционные программы и проекты в энергетическом секторе, нефтегазовой, химической, машиностроительной, электротехнической, текстильной отраслях, по развитию надежной транспортно-коммуникационной инфраструктуры, в сфере туризма и других важных направлениях.
Активно развиваются контакты между регионами и бизнес-сообществами двух государств. Расширяется научно-техническое и культурно-гуманитарное сотрудничество.
На встрече рассмотрены перспективы практического взаимодействия между Узбекистаном и Китаем, прежде всего, в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и транспортно-коммуникационной сферах.
Отмечена определяющая роль Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству в обеспечении полномасштабной реализации договоренностей на высшем уровне, а также продвижении новых проектов в высокотехнологичных отраслях экономики.
Мэн Цзяньчжу выразил Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву глубокую благодарность за оказанный теплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Подчеркнуты заинтересованность и готовность китайской стороны и далее укреплять отношения всестороннего стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем.
Указом главы нашего государства за большие заслуги в деле укрепления дружбы и многоплановых отношений, углубления долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами, а также личный вклад в реализацию крупных экономических и инвестиционных проектов, развитие отношений всестороннего стратегического партнерства Мэну Цзяньчжу вручен орден «Дустлик».