Мустақил мамлакатимизнинг буюк байрами
“Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллигига бағишланган байрам тантанаси бўлиб ўтди
Мустақиллик – ҳар бир халқ учун улуғ неъмат, буюк иноят.
Мустақиллик – ўзликни англаш, ўз ота маконининг эгаси бўлиш, ор-номусини баланд тутиш ҳуқуқидир.
Мустақиллик – жаҳонда тенглар ичра тенг бўлиш, ўз тақдирини ўзи белгилаш, эркин ва фаровон яшаш имкониятидир.
1991 йил 31 август мамлакатимиз ана шундай тарихий ютуққа эришган буюк сана. Мустақилликнинг қадр-қимматини чуқур англайдиган халқимиз бу кунни катта шоду хуррамлик билан байрам қилади.
Бу йил ҳам шундай бўлди. Президентимизнинг 27 июндаги қарорига биноан Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма олти йиллик байрамига катта тайёргарлик кўрилди. Жамиятимиздаги янгиланишларга мувофиқ байрам тадбирлари ҳам янгича шакл ва мазмун касб этди.
Асосий тантанали маросим 31 август куни “Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида бўлиб ўтди. Унда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ҳукумат аъзолари, вазирлик ва идоралар ходимлари, турли соҳаларда фаолият юритаётган юртдошларимиз, дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар ваколатхоналари раҳбарлари иштирок этди.
Саройга Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кириб келди. Давлатимиз раҳбари минбарга таклиф этилди. Президентимиз мустақиллигимизнинг йигирма олти йиллиги билан халқимизни муборакбод этиб, нутқ сўзлади.
Ўзбекистон Республикасининг давлат мадҳияси янгради. Байрам аҳли қўлларини кўксига қўйиб, мустақиллик қўшиғига жўр бўлди. Оҳанг оғушида Ватан манзаралари, истиқлол тарихи тасаввурда гавдаланди.
Ўтган асрнинг саксонинчи йиллари охири юртимиз учун ўта мураккаб давр бўлди. Халқимиз мустамлака тазйиқида наинки эркини, балки миллийлигини, тилини, динини, ўзлигини ҳам йўқотиш даражасига келиб қолганди.
Тарихимизнинг шундай таҳликали, туб бурилиш пайтида Ислом Каримов Ўзбекистонга раҳбар бўлди. Адолатсиз тузумга қарши мардонавор курашиб, халқимиз манфаатларини ҳимоя қилди. Ҳали собиқ тузум ҳукмрон пайтда биринчилардан бўлиб Ўзбекистонни мустақил давлат деб эълон қилди.
Ислом Каримов янги ўзбек давлатчилигига асос солди. Ҳалокат ёқасига келиб қолган юртимизни қайта тиклади. Биринчи Президентимиз томонидан ишлаб чиқилган иқтисодий дастурлар мамлакатимизнинг барқарор ривожланишини таъминлади. Оқилона ташқи сиёсат, тинчлик ва ҳамкорлик принципи туфайли мамлакатимиз жаҳон ҳамжамиятида муносиб ўрин эгаллади.
“Ислоҳот – ислоҳот учун эмас, аввало инсон учун” деган эзгу ғоя, ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиёти ва улкан бунёдкорлик ишлари натижасида аҳоли ҳаёт даражаси изчил юксалди. Ҳуқуқий демократик ислоҳотлар ва маънавиятга эътибор халқимизнинг дунёқарашини, онгу тафаккурини ўзгартирди.
Истиқлолимизнинг 26 йиллигига бағишланган байрам тадбирида Биринчи Президентимиз Ислом Каримов хотираси чуқур эҳтиром билан ёдга олинди.
Саҳна ортидаги улкан мониторда мусаффо осмонимиз, оппоқ кабутарларнинг самога парвоз қилгани тасвири акс этди. Гўё буюк Йўлбошчимиз руҳи жонажон Ватанининг янги парвозларига оқ йўл тилади.
Ўзбекистон ўз мустақиллигининг янги даврига янги етакчи билан қадам қўйди. 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтган умумхалқ сайловида Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланди.
Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов сиёсатини давом эттириш, шу билан бирга, барча соҳалардаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш мақсадини баён этди.
“Эркин ва фаровон, демократик Ўзбекистон давлатини мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз”, деган тамойилга асосан мамлакатимизни модернизация қилиш, давлат бошқаруви тизимининг сифати ва самарасини ошириш бўйича туб ислоҳотлар амалга оширилди. Бошқарув органлари фаолияти такомиллаштирилди, кўплаб вазирлик ва идоралар қайта ташкил этилди, янги ташкилотлар тузилди.
“Халқ давлат идораларига эмас, балки давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак”, деган тамойилга мувофиқ, халқ билан мулоқотнинг замонавий ва самарали тизими йўлга қўйилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналари, жойларда ўтказилаётган сайёр қабуллар инсон манфаатларини таъминлашга хизмат қилмоқда.
“Халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади”, деган ғоя асосида аҳолига кенг имкониятлар бериш, унинг реал даромадларини кўпайтириш, тадбиркорликни янада ривожлантириш, иш ўринлари яратиш, экспорт ҳажмини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Қўшни давлатлар билан муносабатларимиз янада яхшиланди. Президентимизнинг илк давлат ташрифлари қўшни давлатларга бўлди. Ўзаро рақобат эмас, ҳамкорлик қилиш тамойили иқтисодий имкониятларни кенгайтирди, минтақавий хавфсизлик, миллатлараро тотувликни янада мустаҳкамлади.
Бу жиҳатлар байрам томошасида турли тилларда янграган қўшиқлар, миллий-этнографик гуруҳларнинг чиқишларида яққол намоён бўлди.
Ўзбекистонда меҳр-оқибат, ҳамжиҳатлик ва бағрикенглик олий қадрият даражасига кўтарилган. Жамиятимизда тинчлик-осойишталик қарор топган.
Тинчлик ва барқарорлик сабаб Ўзбекистонимизнинг жаҳон ҳамжамиятидаги обрў-эътибори тобора ортмоқда. Энг ривожланган давлатлар, дунёга донғи кетган банк ва компаниялар Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишга интилмоқда.
Байрам дастури ҳар қачонгидан бошқача бўлди. Куй-қўшиқлар шеърлар билан уйғунлашиб кетди. Болаларнинг чиқишлари барчага табассум улашди. Ҳарбийларимизнинг мардонавор овози дилларга кўчди. Жаҳон мумтоз мусиқалари завқ бағишлади. Тантанали маросим санъаткорлар жўрлигидаги “Ватан азиздир” қўшиғи билан ниҳоясига етди.
Дарҳақиқат, Ватан – азиз. Бизнинг ўзлигимиз, бугунимиз ва келажагимиз Ватан билан чамбарчас боғлиқ. Ота-боболаримизнинг ҳоки, мероси шу заминда. Бугун шу муқаддас диёрда оиламиз, дўстларимиз, касбу коримиз билан бахтлимиз. Келгуси режаларимиз, орзу-умидларимиз яхшиликка йўғрилган.
Буларнинг барчаси истиқлол шарофатидан. Давлатимиз мустақиллиги халқимизнинг миллий манфаатларини, тинч ва осуда ҳаётини таъминлаш, мамлакатимизнинг халқаро миқёсдаги обрў-эътиборини юксалтиришнинг мустаҳкам пойдевори бўлиб келмоқда. Бу бойликнинг миллий тараққиётимиз, бугунги ва келгуси авлодлар тақдиридаги аҳамияти йиллар ўтиши билан тобора ортиб бораверади.
Байрам тадбирларида янграган куй-қўшиқлар олис-олисларга таралмоқда. Мамлакатимизнинг барча шаҳар ва қишлоқларида байрам тантаналари, халқ сайиллари давом этмоқда.

Во Дворце международных форумов “Узбекистон” состоялись праздничные торжества, посвященные 26-летию независимости нашей Родины
Независимость – это величайшее благо для каждого народа.
Независимость – это осознание собственной самобытности, право быть хозяином на своей земле, возвеличивать и прославлять свою Родину.
Независимость – это возможность быть равным среди равных, самому определять свою судьбу, жить свободно и счастливо.
31 августа 1991 года – исторический день, когда была провозглашена государственная независимость Узбекистана. Наш народ, глубоко осознающий ее ценность и значимость, широко и торжественно празднует эту дату.
И в нынешнем году в соответствии с постановлением Президента нашей страны от 27 июня текущего года была осуществлена широкомасштабная подготовка к празднованию двадцать шестой годовщины государственной независимости Республики Узбекистан. Праздничные мероприятия обрели новые формы и наполнились новым содержанием в духе осуществленных в нашем обществе преобразований.
Главные торжества состоялись 31 августа во Дворце международных форумов "Узбекистон". В них приняли участие представители государственных и общественных организаций, члены правительства, сотрудники министерств и ведомств, передовые работники различных социально-экономических сфер, главы иностранных посольств и представительств международных организаций в нашей стране.
Во дворец входит Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Глава нашего государства приглашается на трибуну. Президент нашей страны поздравляет весь народ Узбекистана с двадцать шестой годовщиной независимости.
Звучит Государственный гимн Республики Узбекистан. Участники торжеств стоя исполняют главную песнь страны, испытывая при этом огромное волнение и гордость.
Восьмидесятые годы прошлого века были очень сложным периодом для республики. Под гнетом бывшего строя наш народ практически утратил национальную самобытность, язык, религию.
В этот сложный период Узбекистан возглавил Ислам Каримов. Он мужественно боролся против несправедливого строя и защитил интересы нашего народа. Когда бывший строй еще сохранял свою власть, лидер Узбекистана одним из первых провозгласил республику независимым государством.
Ислам Каримов основал новую узбекскую государственность, фактически возродил страну, оказавшуюся на краю пропасти. Разработанные Первым Президентом нашей страны экономические программы обеспечили ее стабильное развитие. Благодаря его мудрой внешней политике, усилиям по обеспечению мира и укреплению сотрудничества Узбекистан занял достойное место в мировом сообществе.
В результате реализации благородной идеи “Реформы не ради реформ, а прежде всего – для человека”, поэтапного перехода на социально ориентированную рыночную экономику, широкомасштабной созидательной работы обеспечен поступательный рост уровня жизни населения. Правовые демократические реформы и внимание к повышению духовности изменили сознание и мышление, мировоззрение нашего народа.
На праздничном мероприятии в честь 26-летия независимости участники с глубоким уважением почтили память Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
На огромном мониторе на заднике сцены вспыхивают разноцветные фейерверки, взлетают белоснежные голуби – это словно наш великий лидер благословляет новый взлет Родины.
Узбекистан вступил в новую эпоху независимого развития с новым лидером. На состоявшихся 4 декабря 2016 года всенародных выборах Шавкат Мирзиёев был избран Президентом Республики Узбекистан.
Шавкат Мирзиёев определил основной целью своей деятельности наряду с продолжением политики Ислама Каримова еще больше углубить реформы во всех сферах.
На основе идеи “Свободное, демократическое и процветающее государство Узбекистан мы построим вместе с нашим мужественным и благородным народом” начато осуществление кардинальных реформ по модернизации страны, повышению качества и эффективности системы государственного управления. Усовершенствована деятельность органов управления, преобразовано множество министерств и ведомств, организованы новые структуры.
В соответствии с принципом “Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу” налажена современная и эффективная система диалога с народом. Деятельность Виртуальной и Народной приемной Президента Республики Узбекистан, проводимые на местах выездные приемы способствуют обеспечению интересов человека.
Исходя из идеи “Если народ богат – то и государство будет богатым и сильным” особое внимание уделяется предоставлению широких возможностей населению, повышению уровня его реальных доходов, дальнейшему развитию предпринимательства, созданию рабочих мест, расширению экспорта.
Улучшились отношения с соседними государствами, которые Президент нашей страны посетил с первыми государственными визитами. Принцип двустороннего и многостороннего сотрудничества вместо конкуренции расширил возможности экономического взаимодействия, еще больше укрепил региональную безопасность и межнациональное согласие.
Все эти особенности нашли свое яркое отражение в прозвучавших на праздничном мероприятии песнях на различных языках, выступлениях национально-этнографических коллективов.
Взаимоуважение, согласие и великодушие являются высшей ценностью в Узбекистане. В нашем обществе царит атмосфера мира и спокойствия.
Благодаря миру и стабильности неуклонно растет международный авторитет Узбекистана. Самые развитые государства, ведущие мировые банки и компании стремятся сотрудничать с нашей страной.
Изменения праздничной программы этого года обогатили ее содержание. Песни, стихи, танцы в исполнении детей, защитников Родины, мастеров искусств сменяли на сцене друг друга. Торжества завершились песней "Ватан азиздир" ("Родина – дорога").
Действительно, Родина – священна. Наша судьба, сегодняшний и завтрашний день неразрывно связаны с ней. Здесь покоятся наши предки, хранится их богатое наследие. Сегодня мы с нашими семьями, друзьями и коллегами счастливо живем на этой священной земле. Мы с уверенностью строим планы и воплощаем их в жизнь, все вместе мечтаем о светлом будущем.
Все это возможно благодаря независимости. Государственная независимость служит прочным фундаментом обеспечения национальных интересов, мирной и спокойной жизни нашего народа, повышения международного авторитета страны. И со временем значимость этого блага для национального развития, судьбы нынешнего и будущих поколений будет только возрастать.
Радостные песни и мелодии далеко разносятся окрест. Праздничные мероприятия и народные сайили продолжаются во всех городах и селах нашей страны.