Шавкат Мирзиёев: кимки ўз армиясини боқишни истамаса, бошқаларнинг армиясини боқади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида Самарқанд шаҳрида ўтказилаётган видеоселектор ниҳоясига етди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари ҳудудларда мудофаа тизимида амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳисобот берди.
Президентимиз ҳарбий таълим муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, олий ҳарбий билим юртларига ёшларни тайёрлаш тизимини тубдан янгилаш масалаларига ҳам жиддий эътибор қаратди.
Билимли, салоҳиятли ҳарбий кадрларни тайёрлашни қуйидан бошлашимиз керак, деди Шавкат Мирзиёев. Бунинг учун 29 академик лицей фаолияти йўлга қўйилади. Бу лицейлар бошқа лицейлардан тубдан фарқ қилиши лозим. Ушбу даргоҳ ўқувчиларини дунёқараши кенг, жисмонан бақувват, ақлан етук инсонлар этиб тарбиялаш лозим. Бу соҳа учун маблағ аямаймиз. Кимки ўз армиясини боқишни истамаса, бошқаларнинг армиясини боқади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мутасаддиларга Ватан ҳимоячилари кунини нишонлаш тартибини қайта кўриб чиқиш, бунда анъанавийликдан қочиш, уни умумхалқ байрами сифатида кенг нишонлаш тизимини ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берди.

Шавкат Мирзиёев: кто не желает содержать свою армию, будет содержать чужую
В Самарканде завершилось видеоселекторное совещание под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента представили отчеты о работе, осуществляемой в регионах в системе обороны.
Президент нашей страны обратил особое внимание на вопросы дальнейшего совершенствования деятельности военных образовательных учреждений, укрепления их материально-технической базы, коренного улучшения системы подготовки молодежи для поступления в высшие военные училища.
Мы должны готовить высоко образованных, всесторонне зрелых военных специалистов, начиная с нижнего звена, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого будет налажена деятельность 29 академических лицеев. Эти лицеи должны в корне отличаться от других лицеев. Необходимо воспитание учащихся данных учебных заведений физически крепкими, интеллектуально развитыми личностями с широким мировоззрением. Мы не пожалеем средств для этой сферы. Кто не желает содержать свою армию, будет содержать чужую.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев дал поручения должностным лицам по пересмотру порядка празднования Дня защитников Родины, разработке системы широкого празднования его в качестве всенародного праздника.