Ёш ўзбек режиссёрининг муваффақияти
Навқирон ўзбек фарзанди, юртдошимиз Анвар Мадраимов Америка Қўшма Штатларининг Калифорния штатида ўтказилган қисқа метражли фильмлар фестивалида ғолиб, деб топилди.
Фестивалда сараланган 400 та фильм орасида Анвар “Туғилган кунга табрикнома” (“A Birthday Card”) номли қисқа метражли фильми учун “Ёш режиссёр суратга олган энг яхши фильм” (“Best Youth”) номинацияси бўйича ғолиб, деб топилди.
Анварнинг драма жанрида суратга олган қисқа метражли фильмида фарзандларини ёлғиз тарбиялаётган аёл тақдири, унинг янги ҳаёт қуришга интилиши йўлида дуч келаётган ҳолатлар, оилавий ҳаёт билан боғлиқ ижтимоий масалалар ҳақида ҳикоя қилинади.
“Ўзбеккино” Миллий агентлиги ахборот хизматидан маълум қилишларича, А.Мадраимов 22 ёшда бўлиб, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида таълим олган. Ҳозирги кунда Лос-Анжелес шаҳридаги Нью Йорк киноакадемиясининг (“New York Film Academy”) кинематография факультетида ўқишини давом эттирмоқда.
Анвар қатор қисқа метражли бадиий ва ҳужжатли фильмлар режиссёридир. У тўлиқ метражли бадиий фильм суратга олиш сирларини ўрганмоқда.
– Ўзбек киноси бой тарихга эга. Давлатимиз раҳбарининг кино санъатини янада ривожлантиришга қаратаётган эътибори соҳа вакилларини янги асарлар яратишга ундамоқда. Биз, ёшлар бу ишга муносиб ҳисса қўшишга ҳаракат қиламиз, – дейди Анвар.

Успех нашего молодого режиссера
Работа нашего соотечественника Анвара Мадраимова победила на фестивале короткометражных фильмов, прошедшем в штате Калифорния Соединенных Штатов Америки.
Среди 400 отобранных на фестиваль фильмов короткометражка Анвара "Поздравительная открытка" (“A Birthday Card”) победила в номинации “Лучший фильм молодого режиссера” (“Best Youth”).
В фильме, снятом в драматическом жанре, рассказывается о судьбе матери-одиночки, ситуациях, в которые она попадает в стремлении наладить новую жизнь, поднимаются социальные вопросы, связанные с семейной жизнью.
Как сообщили из информационной службы Национального агентства “Узбеккино”, А.Мадраимову 22 года, он закончил Университет мировой экономики и дипломатии. В настоящее время учится на факультете кинематографии Нью-Йоркской киноакадемии (New York Film Academy) в Лос-Анджелесе.
Анвар снял ряд короткометражных художественных и документальных фильмов. В настоящее время постигает секреты создания полнометражных фильмов.
– Узбекское кино имеет богатую историю. Уделяемое главой нашего государства внимание дальнейшему развитию киноискусства призывает деятелей сферы создавать новые произведения. Мы, молодежь, постараемся внести достойный вклад в это дело, – говорит Анвар.