Ўзбекистон–Жанубий Корея: АКТ соҳасидаги ҳамкорлик ривожланмоқда
Пойтахтимиздаги Халқаро ҳамкорлик марказида очиқ дастурий маҳсулотларни ривожлантириш бўйича Ўзбекистон – Жанубий Корея форуми бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Корея Республикасининг ахборот технологиялари саноатини ривожлантириш миллий агентлиги ҳамкорлигида ташкил этилган анжуманда ахборот технологиялари ва очиқ кодли дастурий таъминот яратувчи компаниялар раҳбарлари, ишбилармон доиралар ва олий таълим муассасалари вакиллари иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олимжон Умаров, Корея Республикаси Ахборотлашган жамият миллий агентлиги вице-президенти Ким Тэ Юл ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик кўлами йилдан-йилга кенгайиб бораётганини таъкидлади. Жамиятни ахборотлаштириш, хусусан, эркин ва очиқ кодли дастурий таъминот маҳсулотларидан фойдаланиш бўйича истиқболли ҳамкорлик механизмлари яратилгани томонларнинг муштарак мақсадлари сифатида қайд этилди.
Мамлакатимизда ўтган йиллар давомида иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларини шакллантириш ва фаол ривожлантириш учун қулай шароит яратилди. Боиси иқтисодий барқарорликка жамиятнинг турли жабҳалари ва иқтисодиёт тармоқларига рақамли технологияларни жорий этмасдан туриб эришиб бўлмайди. Президентимизнинг 2017 йил 30 июндаги “Республикада ахборот технологиялари соҳасини ривожлантириш учун шарт-шароитларни тубдан яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони дастурий таъминот соҳасида янги даврни бошлаб берди.
– Ўзбекистонда ахборот-коммуникация технологиялари соҳаси такомиллашиб, корхоналарнинг ишлаб чиқариш қуввати ошаётгани, янги технологиялар жорий этилаётгани қувонарли, – дейди Ким Тэ Юл. – Ҳамкорлигимиз доирасида Ўзбекистоннинг бу борадаги интилишларини қўллаб-қувватлаш, “Электрон ҳукумат” тизимини ахборотлаштиришда илғор тажрибаларни таҳлил этиб, дастурий таъминот тизимини ривожлантиришга кўмаклашиш кўзда тутилган.
Форумда ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиш йўналишида ҳамкорликни янада ривожлантириш учун икки мамлакат ҳам улкан салоҳиятга эга экани алоҳида қайд этилди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Жанубий Кореяда дастурий маҳсулотлар бозорининг бугунги ҳолати ва истиқболлари, илғор ахборот- коммуникация технологияларини ҳаётнинг турли жабҳаларига янада кенгроқ татбиқ этиш ва бошқа мавзуларда маърузалар тингланди.

Узбекистан–Южная Корея: развивается сотрудничество в сфере ИКТ
В Международном бизнес-центре в Ташкенте начался Узбекско-Южнокорейский форум по развитию открытых программных продуктов.
В форуме, организованном Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством по развитию индустрии информационных технологий Республики Корея, принимают участие руководители компаний сферы информационных технологий, производства программных продуктов, представители деловых кругов и высших образовательных учреждений.
Первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олимжон Умаров, вице-президент Национального агентства информатизированного общества Республики Корея Ким Тэ Юл и другие отметили, что с каждым годом расширяются масштабы взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами. В качестве общих целей сторон отмечено создание механизмов перспективного сотрудничества по информатизации общества, в частности, доступу к свободным и открытым кодовым продуктам программного обеспечения.
В нашей стране за прошедший период созданы благоприятные условия для формирования и активного развития высокотехнологичных отраслей экономики. Дело в том, что без внедрения в различные сферы общества и отрасли экономики цифровых технологий, невозможно достичь экономической стабильности. Указ Президента нашей страны "О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике" от 30 июня 2017 года ознаменовал собой начало нового этапа в развитии программного обеспечения.
– Отрадно, что в Узбекистане совершенствуется сфера информационно-коммуникационных технологий, повышается производственная мощность предприятий, внедряются новые технологии, – говорит Ким Тэ Юл. – В рамках нашего сотрудничества предусмотрены поддержка устремлений Узбекистана в этом направлении, анализ передового опыта в информатизации системы “Электронное правительство”, содействие развитию системы программного обеспечения.
На форуме особо отмечалось, что наши страны располагают огромным потенциалом в деле дальнейшего развития сотрудничества в использовании информационно-коммуникационных технологий.
На мероприятии заслушаны доклады на темы о нынешнем состоянии и перспективах рынка программных продуктов в Узбекистане и Южной Корее, более широком внедрении передовых ИКТ в различные сферы жизни общества.