Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Наманган шаҳар кенгаши қошида “Навбаҳор” ёшлар футбол академияси очилди.
Шу муносабат билан Наманган тумани Тошбулоқ шаҳарчасидаги марказий стадионда ўтказилган тақдимот маросимида давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, спорт фахрийлари, мураббийлар, “Навбаҳор” футбол клуби ўйинчилари, ёш футболчилар иштирок этди.
Мамлакатимизда спортни, айниқса, миллионлар ўйини бўлмиш футболни оммалаштиришга қаратилаётган алоҳида эътибор ёш авлодни жисмонан соғлом, маънан етук инсонлар этиб тарбиялаш, жамиятда соғлом турмуш тарзи тамойилларини қарор топтиришга хизмат қилаётгани таъкидланди.
– Ташкилотимиз қошида “Навбаҳор” ёшлар футбол академияси ташкил этилгани вилоятимиздаги барча спорт ишқибозлари, айниқса, миллионлар ўйини мухлисларини беҳад хурсанд қилди, – дейди Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Наманган шаҳар кенгаши раиси Анвар Икромов. – Наманганда футболни жуда севишади. Аммо кейинги йилларда вилоятнинг бош жамоаси “Навбаҳор” клубида ёш футболчиларга эътибор сусайиб кетди. Шу боис жамоа чемпионат ва кубок баҳсларида бирор бир қониқарли натижага эришолмаяпти. Академияни ташкил қилишдан мақсад “Навбаҳор” клубини нафақат вилоят, балки бутун Ўзбекистон учун истеъдодли футболчиларни етиштириб берадиган жамоага айлантиришдир. Барча қулайликларга эга стадион академия ихтиёрига ўтказилди. Академия “Навбаҳор” клубининг ёшлар жамоасини тўлиқ тасарруфига олади. 17-болалар ва ўсмирлар “Навбаҳор-Умид” номли футбол мактаби ҳамда 15-ихтисослашган футбол мактаб-интернати ёшлари академиянинг кадрлар захирасини тўлдириб боради.
Тақдимот маросимида “Навбаҳор” жамоаси ютуқларига муносиб ҳисса қўшган бир гуруҳ футбол фахрийлари, “Навбаҳор” жамоаси “ўринбосарлар” таркиби ўйинчилари, “Navbakhor-women” қизлар жамоаси, “Навбаҳор-Умид” футбол мактаби ва 15-футбол мактаб-интернати тарбияланувчилари спорт жиҳозларидан иборат эсдалик совғалари билан тақдирланди. “Навбаҳор” ёшлар футбол академиясига вилоят ҳокимлиги томонидан “Исузу” автобуси совға қилинди.

Youth football academy opened in Namangan
The “Navbahor” youth football academy has been opened under the Namangan city council of the Uzbekistan youth union.
On this occasion, a ceremony has been held in the central stadium of the small town of Toshbuloq in Namangan District. The ceremony was attended by representatives of state and public organizations, sports veterans, trainers, players of the “Navbahor” football club and young footballers.
In this country, special attention is paid to the popularization of sports, especially football, which is a game of millions. It has been said that this attention serves to bring up the younger generation to be physically healthy and morally mature and to ensure that a healthy lifestyle takes hold in society.
“All sports enthusiasts, especially football fans, are very glad that the `Navbahor’ youth football academy has been opened under our council. People in Namangan love football. The goal of setting up the academy is to make it possible for the `Navbahor’ club to train talented footballers not only for the region but also for entire Uzbekistan,” says Anvar Ikromov, the chairman of the Namangan city council of the Uzbekistan youth union.
During the ceremony, memorable gifts consisting of sports equipment were given to a number of veteran footballers, the Navbahor-women team and trainees of the “Navbahor-umid” football school and the 15th football boarding school.