Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Наманган шаҳар кенгаши қошида “Навбаҳор” ёшлар футбол академияси очилди.
Шу муносабат билан Наманган тумани Тошбулоқ шаҳарчасидаги марказий стадионда ўтказилган тақдимот маросимида давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, спорт фахрийлари, мураббийлар, “Навбаҳор” футбол клуби ўйинчилари, ёш футболчилар иштирок этди.
Мамлакатимизда спортни, айниқса, миллионлар ўйини бўлмиш футболни оммалаштиришга қаратилаётган алоҳида эътибор ёш авлодни жисмонан соғлом, маънан етук инсонлар этиб тарбиялаш, жамиятда соғлом турмуш тарзи тамойилларини қарор топтиришга хизмат қилаётгани таъкидланди.
– Ташкилотимиз қошида “Навбаҳор” ёшлар футбол академияси ташкил этилгани вилоятимиздаги барча спорт ишқибозлари, айниқса, миллионлар ўйини мухлисларини беҳад хурсанд қилди, – дейди Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Наманган шаҳар кенгаши раиси Анвар Икромов. – Наманганда футболни жуда севишади. Аммо кейинги йилларда вилоятнинг бош жамоаси “Навбаҳор” клубида ёш футболчиларга эътибор сусайиб кетди. Шу боис жамоа чемпионат ва кубок баҳсларида бирор бир қониқарли натижага эришолмаяпти. Академияни ташкил қилишдан мақсад “Навбаҳор” клубини нафақат вилоят, балки бутун Ўзбекистон учун истеъдодли футболчиларни етиштириб берадиган жамоага айлантиришдир. Барча қулайликларга эга стадион академия ихтиёрига ўтказилди. Академия “Навбаҳор” клубининг ёшлар жамоасини тўлиқ тасарруфига олади. 17-болалар ва ўсмирлар “Навбаҳор-Умид” номли футбол мактаби ҳамда 15-ихтисослашган футбол мактаб-интернати ёшлари академиянинг кадрлар захирасини тўлдириб боради.
Тақдимот маросимида “Навбаҳор” жамоаси ютуқларига муносиб ҳисса қўшган бир гуруҳ футбол фахрийлари, “Навбаҳор” жамоаси “ўринбосарлар” таркиби ўйинчилари, “Navbakhor-women” қизлар жамоаси, “Навбаҳор-Умид” футбол мактаби ва 15-футбол мактаб-интернати тарбияланувчилари спорт жиҳозларидан иборат эсдалик совғалари билан тақдирланди. “Навбаҳор” ёшлар футбол академиясига вилоят ҳокимлиги томонидан “Исузу” автобуси совға қилинди.

В Намангане создана молодежная футбольная академия
При Наманганском городском совете Союза молодежи Узбекистана открылась молодежная футбольная академия "Навбахор".
В мероприятии по этому поводу, прошедшем на центральном стадионе Наманганского района в поселке Тошбулок, приняли участие представители государственных и общественных организаций, тренеры и ветераны спорта, игроки футбольного клуба "Навбахор" и молодые футболисты.
Отмечалось, что уделяемое в нашей стране особое внимание развитию спорта, особенно популяризации "игры миллионов" - футбола, способствует воспитанию молодого поколения физически здоровыми и духовно развитыми личностями, утверждению в обществе принципов здорового образа жизни.
- Открытие футбольной академии "Навбахор" при нашей организации очень обрадовало всех любителей футбола области, - говорит председатель Наманганского городского совета Союза молодежи Узбекистана Анвар Икромов. - Хотя в Намангане очень сильно любят футбол, в последние годы клубом "Навбахор" уделялось мало внимания подготовке молодых футболистов. Поэтому клуб не радует результатами на чемпионате и Кубке страны. Цель организации академии заключается в превращении клуба "Навбахор" в команду, воспитывающую талантливых спортсменов для футбола области и страны в целом. В распоряжение академии передан стадион, на котором созданы все удобства. Академия будет работать исключительно с молодежным составом "Навбахора", готовить резерв из числа учащихся детско-юношеской футбольной школы № 17 "Навбахор-Умид" и специализированной футбольной школы-интерната № 15.
На мероприятии состоялась церемония награждения ветеранов футбола, внесших достойный вклад в успехи команды "Навбахор", игроков второго состава команды "Навбахор", женской команды "Navbakhor-women", воспитанников футбольной школы "Навбахор-Умид" и футбольной школы-интерната № 15. Молодежной футбольной академии "Навбахор" хокимиятом области подарен автобус "Исузу" .