Темир йўл ривожи – тараққиёт омили
Президентимизнинг 2010 йил 21 декабрдаги "2011-2015 йилларда инфратузилмани, транспорт ва коммуникация қурилишини ривожлантиришни жадаллаштириш тўғрисида"ги қарори ижроси доирасида Мароқанд-Қарши ва Қарши-Термиз темир йўл участкаларини электрлаштириш лойиҳаси бўйича салмоқли ишлар амалга оширилмоқда.
Истиқлол йилларида барпо этилган Тошгузар – Бойсун – Қумқўрғон темир йўл участкасида маҳаллий ҳамда транзит юк ва йўловчи поездларининг қатнови йил сайин кўпайиб бормоқда. Мураккаб шароитли тоғ ҳудудида поездларнинг белгиланган тезликда ҳаракатланишини таъминлаш муҳим вазифа ҳисобланади. Бунда темир йўллар электрлаштиришининг аҳамияти шундаки, аввало, атроф-муҳит мусаффолиги, ёнилғи тежамкорлиги таъминланиб, поездларнинг ҳаракат тезлиги ошади.
Маълумотларга кўра, 2014 йили темир йўлларни электрлаштириш лойиҳасининг биринчи босқич ишлари – 140,8 километрлик Мароқанд – Қарши участкасида тупроқ ишлари якунига етказилган. Электрлаштириладиган темир йўл ёқаларига ўрнатилиши кўзда тутилган 258 дона темир-бетон таянч устунларнинг 201 таси монтаж қилиниб, уларга 3 мингдан ортиқ бирлаштириш ускуналари ўрнатилди. Сим тортилди.
– Электрлаштириш ишлари 325,7 километрли Қарши –Термиз линиясида ҳам давом этмоқда, – дейди "1- энергомонтаж поезди" унитар корхонаси бўлим бошлиғи Сарвар Зарипов. – Хусусан, бу йўналишдаги Тошгузар ва Деҳқонобод станцияларига темир-бетон таянч устунлари ўрнатилди. Қарши – Дашт, Дашт – Шўртан, Шўртан – Тошгузар, Қайирма – Бўзахўр, Жарқудуқ – Деҳқонобод йўналишларида темир-бетон таянч устунлари ўрнатиш ишлари якунланди.
Темир йўлларни электрлаштиришда электр симларини ушлаб турувчи бирлаштириш ускуналари, мустаҳкам металл конструкция ва таянч устунлар асосий қурилиш материаллари ҳисобланади. Илгари бу турдаги маҳсулотлар катта маблағ эвазига хориждан келтирилар эди. Эндиликда улар ўзимизда ишлаб чиқарилмоқда. Пойтахтимиздаги "Binokor temir-beton servis" каби корхоналарда темир-бетон маҳсулотлари, металл конструкциялар, электр симлари учун бирлаштириш ускуналари ишлаб чиқарилаётгани фикримиз тасдиғидир.
Мароқанд – Қарши ва Қарши – Термиз темир йўл участкаларида амалга оширилаётган электрлаштириш ишлари самарасида мазкур темир йўллар жаҳон андозаларига мослашади. Линия бўйлаб хизмат кўрсатиш сифати юксалиб, қўшимча иш ўринлари яратилади. Амалдаги тепловозлар ўрнини замонавий электровозлар эгаллагач, юк ва йўловчи поездлари қатнови бир неча баробар ошади.

Развитие железных дорог - фактор прогресса
В рамках исполнения постановления Президента нашей страны "Об ускорении развития инфраструктуры, транспортного и коммуникационного строительства в 2011-2015 годах" от 21 декабря 2010 года проводится весомая работа по проекту электрификации железнодорожных участков Мароканд-Карши и Карши-Термез.
На построенном в годы независимости железнодорожном участке Ташгузар – Байсун – Кумкурган из года в год возрастает движение местных и транзитных товарных и пассажирских поездов. Важной задачей является обеспечение установленной скорости движения поездов по этой сложной горной территории. Электрификация железных дорог способствует чистоте окружающей среды, обеспечению экономии топлива и повышению скорости движения составов.
По сведениям, в 2014 году завершен первый этап проекта электрификации железных дорог - земляные работы на участке Мароканд-Карши протяженностью 140,8 километра. Проведен монтаж 201 из 258 железобетонных опорных столбов, предусмотренных для установки вдоль железнодорожных путей, установлено более 3 тысяч единиц специального оборудования и проведены провода.
– Работа по электрификации продолжается на линии Карши-Термез протяженностью 325,7 километра, – говорит начальник отдела унитарного предприятия "1-энергомонтаж поезди" Сарвар Зарипов. – В частности, на станциях Ташгузар и Дехканабад в этом направлении установлены железобетонные опорные столбы. На маршрутах Карши – Дашт, Дашт – Шуртан, Шуртан – Ташгузар, Кайирма – Бузахур, Жаркудук – Дехканабад завершена работа по установке железобетонных опорных столбов.
При электрификации железных дорог основными строительными материалами являются оборудование для поддержки электропроводов, прочные металлические конструкции и опорные столбы. Прежде такой строительный материал привозили из-за рубежа. Сегодня все производится в нашей стране. Столичное предприятие "Binokor temir-beton servis" и другие заводы производят железобетонную продукцию, металлические конструкции, специальное оборудование для электропроводов.
В результате электрификации участков Мароканд – Карши и Карши – Термез эти железные дороги будут соответствовать мировым стандартам. Будет повышено качество обслуживания линий, созданы дополнительные рабочие места. После замены действующих тепловозов на современные электровозы в несколько раз возрастет количество рейсов товарных и пассажирских поездов.