Паркент замонавий шаҳарга айланади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 22 июль куни Паркент туманидаги «Марказий» маҳалла фуқаролар йиғинига ташриф буюрди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 3 февралдаги «Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонига мувофиқ маҳалла фаолиятининг ташкилий асослари, жамият ҳаётидаги роли мустаҳкамланмоқда.
«Марказий» маҳалла фуқаролар йиғини учун янги бино, маҳалла гузари барпо этилган. Бу ерда йиғин ходимлари, профилактика инспектори ва аҳоли учун барча шароит яратилган. Маҳалла раиси, котиб, маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хоналар ажратилган, улар компьютер, мебель, тегишли адабиётлар билан таъминланган. Профилактика инспектори хонасида маҳалладаги жамоат жойларига ўрнатилган видеокузатув ускуналари орқали ҳудудни назорат қилиб туриш имкониятини берувчи монитор ўрнатилган.
Маҳалла тўғрисида қонун, шароит бор, лекин маҳалла раисининг жавобгарлиги, қуйи тизим йўқ эди, деди давлатимиз раҳбари. Энди маҳалла фуқаролар йиғинига катта ваколат ва имкониятлар берилди. Маҳалла раиси маслаҳатчилар билан бирга ўз ҳудудининг эгаси бўлиб, ҳар бир хонадондаги ҳолатни, одамларнинг талабларини билиши ва унга кўмак бериши керак.
Маҳалла идораси аҳоли билан янада яқин бўлиши учун уларни мактаблар биносида жойлаштириш мумкинлиги, бу ёшлар тарбияси, ҳамжиҳатлик ва тартиб-интизомни мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутиши таъкидланди.
Шу ерда ички ишлар тизими томонидан олиб борилаётган профилактика ишлари, "Хавфсиз дам олиш" концепцияси ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз Тошкент вилояти, жумладан, Паркент туманида туризмни ривожлантириш учун улкан салоҳият борлиги, бунинг учун дам олувчилар ва аҳолининг хавфсизлигини таъминлаш, одамларни шу йўналишда оилавий тадбиркорликка ўргатиш кераклигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев маҳалла гузарида фаолият юритаётган тикувчи ва касаначи аёллар билан суҳбатлашди.
Маҳалла идораси ҳовлисида туманда 2 сув омбори қуриш, томчилатиб суғориш асосида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, токзорлар ташкил этиш, Паркент шаҳрининг 2036 йилгача мўлжалланган бош режаси, кўп қаватли уй-жойлар, йўллар, бозор, истироҳат боғи ва бошқа объектлар барпо этиш лойиҳалари намойиш этилди.
Президентимиз Паркентсой ва Қизилсой сув омборларининг туман иқтисодиёти, аҳоли даромадларини оширишдаги аҳамиятига урғу берди. Ушбу сув омборлари қурилиши натижасида 5 минг 800 гектар ер мунтазам сув билан таъминланади. Яъни 3 минг 900 гектар лалми ерга сув чиқарилади, 1 минг 900 гектар ернинг сув таъминоти яхшиланади.
Президентимиз лалми майдонларни тўлиқ мева-сабзавотчиликка ўтказиш, харидоргир маҳсулотлар етиштиришни кўпайтириш лозимлигини таъкидлади.
Паркентда эркин иқтисодий зона ташкил этиб, 100 миллион доллар инвестиция киритиш, туман имкониятлари ва бозор талабидан келиб чиқиб, ишлаб чиқариш йўналишларини белгилаш, шу билан бирга, аҳоли ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ёшлар маънавиятини юксалтириш, вилоят иқтисодиёти учун кадрларни мақсадли тайёрлаш, тинчлик-осойишталикни мустаҳкамлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.

Паркент превратится в современный город
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 22 июля посетил сход граждан махалли "Марказий" Паркентского района.
В соответствии с Указом главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля текущего года укрепляются организационные основы деятельности махалли, ее роль в жизни общества.
Для схода граждан махалли «Марказий» возведены новое здание и махаллинский гузар. Здесь созданы все условия для работников схода, инспектора профилактики и населения. Имеются отдельные, обеспеченные компьютерной техникой, мебелью, соответствующей литературой кабинеты для председателя, секретаря, советников махалли, инспектора профилактики. Кабинет инспектора профилактики оснащен монитором для видеонаблюдения, позволяющим контролировать всю территорию махалли.
Был принят закон о махалле, для ее деятельности созданы все условия, но не было ответственности председателя махалли, нижнего звена, сказал глава нашего государства. Теперь сходу граждан махалли предоставлены большие полномочия и возможности. Председатель махалли и его советники должны брать ситуацию в махалле в свои руки, знать положение в каждой семье, запросы людей и помогать им.
Отмечалось, что для дальнейшего приближения махалли к населению можно было бы располагать сходы в зданиях школ, это имеет важное значение в воспитании молодежи, будет способствовать сплочению людей, укреплению дисциплины и правопорядка.
Здесь же было рассказано о проводимой органами внутренних дел профилактической работе, концепции "Безопасный отдых".
Президент нашей страны отметил, что Ташкентская область, в том числе Паркентский район, имеют огромный потенциал для развития туризма, для чего необходимо обеспечить безопасность отдыхающих и населения, привить людям навыки семейного предпринимательства в сфере туризма.
Шавкат Мирзиёев побеседовал со швеями и надомницами, работающими в махаллинском гузаре.
Во дворе здания схода граждан состоялась презентация проектов по строительству двух водохранилищ в Паркентском районе, выращиванию сельскохозяйственных культур на основе капельного орошения, созданию виноградников, генерального плана города Паркента до 2036 года, строительству многоэтажных домов, дорог, рынков, парка отдыха и других объектов.
Президент нашей страны обратил внимание на роль Паркентсайского и Кызылсайского водохранилищ в развитии экономики района, увеличении доходов населения. В результате строительства этих водохранилищ будет обеспечено постоянное водоснабжение 5,8 тысячи гектаров площадей – 3,9 тысячи гектаров богарных земель будут превращены в орошаемые площади, на 1,9 тысячи гектарах земель будет улучшено водоснабжение.
Глава нашего государства отметил необходимость полного перехода на выращивание плодоовощной продукции на богарных землях и увеличения заготовки востребованной продукции.
Были даны указания по организации свободной экономической зоны в Паркенте, привлечению в зону инвестиций на 100 миллионов долларов, организации производств с учетом возможностей района и требований рынка, развитию предпринимательства среди населения.
Также уделено внимание вопросам повышения духовности молодежи, подготовки кадров для экономики области, укрепления мира и спокойствия.