Ўзбекистон делегациясининг ИҲТ ТИВКда иштирокига доир
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси 2017 йил 10-11 июль кунлари Абиджан шаҳрида (Кот-д’Ивуар Республикаси) Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 44 сессиясида иштирок этади.
Сессияда 2016-2017 йиллардаги Ўзбекистоннинг ИҲТ ТИВКдаги раислиги якунларини кўриб чиқиш, ташкилот фаолиятига оид қатор масалаларни муҳокама қилиш ва сиёсий, ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва маданий-гуманитар масалалар бўйича қарорлар қабул қилиш режалаштирилган.
2016 йил 18 октябрда давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг ИҲТ ТИВКнинг Тошкентда бўлиб ўтган 43 сессиясида сўзлаган маърузасида илгари сурилган ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун «Самарқанддаги Имом Бухорий халқаро тадқиқотлар маркази тўғрисида» ва «Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ислом ташкилотининг (ISESCO) Махсус кафедрасини Тошкент ислом университети таркибида ташкил этиш тўғрисида»ги махсус резолюцияларнинг қабул қилиниши кутилмоқда.

Об участии делегации Узбекистана в СМИД ОИС
Делегация Министерства иностранных дел Республики Узбекистан 10-11 июля 2017 года примет участие в 44-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества в г.Абиджане (Республика Кот-д`Ивуар).
На сессии планируется подвести итоги председательства Узбекистана в СМИД ОИС в 2016-2017 годах, обсудить ряд вопросов деятельности организации и принять резолюции по политическим, правовым, организационным, социально-экономическим и культурно-гуманитарным вопросам.
Ожидается принятие специальных резолюций «О Международном исследовательском центре Имама аль-Бухари в г.Самарканде» и «Об учреждении Специальной кафедры Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO) при Ташкентском исламской университете» в поддержку инициатив главы нашего государства Шавката Мирзиёева, прозвучавшим 18 октября 2016 года в его выступлении на 43-й сессии СМИД ОИС в г.Ташкенте.
На 44-й сессии СМИД председательство официально перейдет от Республики Узбекистан Республике Кот-д`Ивуар.