Ўзбекистон бозорида янги маҳсулот
Пойтахтимизда "Якс" компаниясининг янги маҳсулоти – «Puffix» кўпикли совунининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон бозорида ягона бўлган янги маҳсулотнинг ишлаб чиқарилиш жараёни, унинг хусусиятлари ва афзалликлари ҳақида сўз юритилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Республика давлат санитария-эпидемиология назорати маркази вакиллари ҳамда "Якс" компанияси мутахассислари иштирок этди.
– Бутун дунёда сув танқислиги кузатилаётган айни вақтда сувни тежаш борасидаги изланишлар муҳим аҳамият касб этади, – дейди Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг сув хўжалиги илмий-тадқиқот институти ижрочи директори Аҳмад Олимжонов. – Ушбу мақсадга хизмат қилувчи янги маҳсулотларнинг кўпайиши эътиборга молик воқеадир. Синовларда «Puffix» кўпикли совунлари ишлатилганда оддий суюлтирилган совунга нисбатан сувнинг сарфи икки баробарга қисқарди.
Мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини янада яхшилаш, рақобатни ривожлантириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни юксалтириш борасида амалга оширилаётган изчил ишлар самарасида импорт ўрнини босадиган, ички бозорда муқобили йўқ янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажми тобора ошмоқда.
– Кўпикли совунларининг афзалликларидан яна бири унинг қўл ювишга кетадиган вақтни тежашидир, – дейди компания мутахассиси Моҳира Тошпўлатова. – У аллергик реакцияларни келтириб чиқармаслиги билан ҳам аҳамиятли. Истеъмолчи учун қулай яна бир жиҳати бор. Бу унинг тежамли эканидир. Масалан, суюқ совун 160 марта фойдаланишга етса, шундай ҳажмдаги кўпикли совун 530 маротаба ишлатишга етади.
Таъкидлаш жоизки, айни пайтда савдо тармоқлари маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан таклиф этилаётган турли санитария-гигиеник буюмлар ва маиший кимё воситалари билан тўла. Маҳсулотлар хилма-хиллигидан кўз қувнайди ва улар сифат жиҳатидан бир-биридан қолишмайди. Бу ишлаб чиқарувчиларимиз бозорда ўз мавқеини ошириб бораётганидан далолат беради.
Тақдимотда маҳсулот истеъмолчилар учун ҳамёнбоп нархларда бўлишида махсус патентланган дозаторнинг ўрни алоҳида эканлиги қайд этилди. Бир қарашда техник қисм маҳсулот нархини ошираётгандай кўринсада, аслида кўпиртирилган совун суюқлигини бир меъёрда чиқарилишини таъминлагани сабаб маҳсулот камчиқим бўлади. Дозатордан чиққан суюқликда одатдагидан кўра, икки баробардан ортиқ миқдорда кам совун сарф бўлади. Мутахассисларнинг таъкидлашича, оддий совундан ҳар сафар фойдаланилганда махсус қопқоқ орқали 1,5-2,0 граммдан суюқлик сарфланса, янги маҳсулотда махсус дозатор орқали 0,75 грамм аралашма чиқарилади.
Етти йилдан буён фаолият юритаётган корхонада ювиш воситасининг янги турларини тайёрлаш борасида изланишлар давом этмоқда, янги иш ўринлари яратиш чоралари кўрилмоқда.

Новый продукт на рынке Узбекистана
В мероприятии, в ходе которого было рассказано о процессе производства, характеристиках и преимуществах новой продукции, не имеющей аналогов на рынке Узбекистана, участвовали представители Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Республиканского центра государственного санитарно-эпидемиологического надзора и специалисты компании "Якс".
– В условиях, когда вопрос рационального использования водных ресурсов приобретает актуальное значение во всем мире, все более важную роль играют изыскания, направленные на экономию воды, – говорит исполнительный директор Научно-исследовательского института водного хозяйства Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Ахмад Олимжонов. – Появление на потребительском рынке нового продукта, служащего этой цели, является важным событием. Испытания показали, что при использовании пенообразующего мыла «Puffix» воды расходуется вдвое меньше, чем при использовании обычного жидкого мыла.
В результате осуществляемых в нашей стране последовательных мер по дальнейшему улучшению деловой среды, развитию конкуренции, малого бизнеса и частного предпринимательства, все более расширяется выпуск новой импортозамещающей продукции.
– Одним из преимуществ пенного мыла является то, что мытье рук с его помощью требует минимум затрат времени, – говорит специалист компании Мохира Тошпулатова. – Оно не вызывает аллергических реакций. Более того, пенообразующее мыло - экономичный продукт. Так, если жидкого мыла хватает в среднем на 160 использований, то пенообразующего мыла такого же объема хватает на 530 использований.
Следует отметить, что сегодня в торговых сетях нашей страны представлен широкий ассортимент качественной санитарно-гигиенической продукции и товаров бытовой химии от отечественных производителей. Это свидетельствует об упрочении позиций местных производителей на рынке.
В ходе презентации особо отмечалось, что доступность продукта для потребителей обеспечивается в том числе благодаря специально запатентованному дозатору. Мыло распределяется через картридж как готовая пена. Насос пенного мыла при одном использовании выдает в два раза больше пенообразной массы, чем насос жидкого мыла. По мнению специалистов, если дозатор обычного жидкого мыла при одном нажатии расходует 1,5-2,0 грамма жидкости, то специальный дозатор в новом продукте расходует 0,75 грамма.
Компания, действующая на рынке вот уже семь лет, продолжает работу над созданием новых видов продукции и рабочих мест.