Ҳар бир бола меҳр ва эътиборда
Мамлакатимизда 1 июнь – Халқаро болаларни ҳимоя қилиш кунига бағишланган "Ҳар бир болага меҳр, эътибор!" шиори остида махсус ҳафталик бошланди. Лойиҳанинг илк тадбири сифатида пойтахтимиздаги "Тошкент-Ленд" истироҳат боғида болалар учун хайрия акцияси ташкил этилди.
"Соғлом авлод учун" халқаро хайрия фонди, "Sen yolg'iz emassan" Республика жамоатчилик болалар жамғармаси, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва бошқа ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда ўтказилаётган мазкур ҳафталикнинг илк тадбирига пойтахтимиз, Тошкент ва Сирдарё вилоятларидаги Меҳрибонлик уйлари, махсус мактаб-интернатларнинг тарбияланувчилари, алоҳида эҳтиёжли оилаларнинг фарзандлари қамраб олинди.
"Соғлом авлод учун" халқаро хайрия фонди бошқаруви раиси С.Иномова, "Sen yolg'iz emassan" Республика жамоатчилик болалар жамғармаси директори ўринбосари М.Охунова ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан ёш авлод тарбиясига улкан эътибор қаратиш, таълимнинг барча бўғинлари сифати ва самарадорлигини ошириш, ўғил-қизлар маънавиятини юксалтириш, айниқса, болаларнинг китобга бўлган меҳри ва қизиқишини кучайтириш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида оилалар, оналик ва болалик манфаатларини ҳимоялаш, тиббиёт муассасалари, оилавий поликлиникалар, мактабгача тарбия масканлари ишини замон руҳига мос ташкил этиш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш юзасидан кенг қамровли лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда. Бу борадаги эзгу саъй-ҳаракатлар ўғил-қизларда Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат, миллий анъана ва қадриятларимизга ҳурмат руҳини мустаҳкам қарор топтириши шубҳасиз.
"Ҳар бир болага меҳр, эътибор!" махсус ҳафталиги доирасида ранг-баранг ва қизиқарли тадбирлар, танловлар, бадиий кўргазмалар, театрлар, истироҳат боғларига саёҳатлар, спорт мусобақалари, концертлар ўтказилиши кўзда тутилган.
– Бу сўлим масканга ҳар йили болаларни олиб келамиз, – дейди Гулистон шаҳридаги "Болалар шаҳарчаси" директори Покиза Аҳмаджонова. – Юртимиздаги барча болалар каби бизнинг тарбия муассасамиздаги болалар учун ҳам ҳамма шароит яратилган. Таътил даврида спорт, бадиий ижодиёт тўгараклари фаолияти кенг йўлга қўйилади. Болажонлар "Сирдарё" ва "Меҳрибонлик" оромгоҳларида дам олиши кўзда тутилган.
Хайрия акцияси доирасида боғдаги барча аттракционлар болаларга бепул хизмат кўрсатди. Кичкинтойларга совғалар улашилди.

Каждому ребенку – любовь и внимание
Под таким девизом в нашей стране началась специальная неделя, посвященная 1 июня – Международному дню защиты детей. Первое мероприятие проекта – благотворительная акция для детей – организовано в столичном парке отдыха "Ташкент-Ленд".
На первое мероприятие специальной недели, проводимой международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" совместно с Республиканским общественным детским фондом "Sen yolg'iz emassan", Министерством народного образования Республики Узбекистан и организациями-спонсорами, были приглашены воспитанники домов милосердия, специальных школ-интернатов, а также дети из социально уязвимых семей столицы, Ташкентской и Сырдарьинской областей.
Председатель правления международного благотворительного фонда "Соглом авлод учун" С.Инамова, заместитель директора Республиканского общественного детского фонда "Sen yolg'iz emassan" М.Охунова и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева уделяется большое внимание воспитанию подрастающего поколения, ведется системная работа по повышению качества и эффективности образования, духовности молодежи, особенно усилению любви и интереса детей к чтению.
В Год диалога с народом и интересов человека реализуются масштабные проекты, направленные на защиту интересов семьи, материнства и детства, организацию деятельности медицинских учреждений, семейных поликлиник, дошкольных образовательных учреждений в соответствии с современными требованиями, укрепление их материально-технической базы. Такие добрые дела, безусловно, будут способствовать укреплению в сердце и сознании подрастающего поколения чувств любви к Родине, преданности идеям независимости, уважения наших национальных традиций и ценностей.
В рамках специальной недели "Каждому ребенку – любовь и внимание!" предусмотрено проведение красочных мероприятий, интересных конкурсов, художественных выставок, театров, экскурсий, спортивных соревнований и концертов.
- Каждый год мы приводим детишек в этот живописный парк, - сказала директор "Детского городка" города Гулистана Покиза Ахмаджонова. - В нашем воспитательном учреждении также созданы все необходимые условия для детей. Во время каникул работают спортивные секции, кружки художественного творчества. В этом году дети отдохнут в лагерях "Сирдарё" и "Мехрибонлик".
В рамках благотворительной акции все аттракционы парка работали бесплатно. Детям были вручены подарки.