Ўзбекистон маданий мероси – тарих зарварақларида
Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциациясининг «Медиа-холл» мажмуасида 15 май куни “Ўзбекистон маданий мероси – халқлар ва давлатлар ўртасидаги мулоқотга йўл” мавзусида халқаро илмий-маданий конгресс бошланди.
Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси томонидан “Тараққиёт стратегияси” маркази, Фанлар академияси, Бадиий академия, ЮНЕСКО ҳамда Германиянинг Конрад Аденауэр номидаги жамғармасининг мамлакатимиздаги ваколатхоналари ҳамкорлигида ташкил этилган халқаро анжуманда АҚШ, Буюк Британия, Хитой, Германия, Нидерландия, Япония, Ҳиндистон, Туркия, Польша, Франция, Россия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон каби мамлакатлардан олимлар, халқаро ташкилотлар раҳбарлари, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари, соҳа мутахассислари ва экспертлар иштирок этмоқда.
Ўзбекистонда бой маданий меросни асраш ва ўрганиш, халқимизнинг инсоният цивилизациясига қўшган ҳиссасини жаҳон миқёсида кенг тарғиб этишга доимий эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссияси раиси А.Саидов, маданият вазири М.Муродов, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси вице-президенти Б.Абдуҳалимов, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов, ЮНЕСКОнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари вазифасини бажарувчи К.Пиккат, Конрад Аденауэр номидаги жамғарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакили Томас Кунце ва бошқалар шу ҳақда сўз юритди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида маданият, илм-фан, адабиёт ва санъат соҳалари бўйича ҳам улкан мақсадлар белгиланган.
Ўзбекистон бой маданий мероси, маънавий қадриятлари, фан ва таълим соҳасидаги улкан ютуқлари билан инсоният тамаддунига салмоқли ҳисса қўшган. Бу улкан мерос мамлакатимиздаги юзлаб музейлар, илмий-тадқиқот институтлари, галереялар ва архивларда асраб-авайлаб келинмоқда.
– Буюк ипак йўли марказида жойлашган Ўзбекистон бой маданий меросга эга мамлакат, – дейди Криста Пиккат. – Самарқанд, Бухоро, Хива ва Шаҳрисабзнинг тарихий-маданий объектлари ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон маданий мероси рўйхатига киритилган. Ўзбекистон номоддий мероси билан ҳам фахрланса арзийди. Аждодлардан авлодларга ўтиб келаётган барҳаёт анъаналар – Шашмақом, Катта ашула, Наврўз, Аския ва Бойсун маданий мероси ЮНЕСКОнинг Репрезентатив рўйхатидан жой олган. Ташкилотимизнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорликда ўз ваколати доирасига кирадиган соҳаларда кўплаб лойиҳаларни амалга оширмоқда. Йўлга қўйилган ишончли муносабатлар ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Ватанимиз маънавий меросининг яна бир салмоқли қисми чет эллардаги музейлар, хусусий коллекционерлар фондидан жой олган. Жумладан, Термиз яқинидаги Айритом шаҳарчаси ҳудудидан топилган Айритом фризи Санкт-Петербургдаги Давлат Эрмитажи қадимий буддавийлик санъати тўпламининг ифтихори саналади. Стокгольмдаги Халқ санъати музейи фондида XIX аср охири – XX аср бошларида Тошкент, Самарқанд, Фарғона шаҳарларидан йиғилган Ўзбекистон амалий санъатининг ниҳоятда бой коллекцияси – бадиий ишлов берилган металл ва сопол буюмлар сақлаб келинмоқда. Япониянинг Осака шаҳридаги Миллий этнология музейида “Ўзбекистон бурчаги” ташкил этилганини алоҳида қайд этиш лозим. Унга Сурхон воҳасининг тарихий ёдгорликларида узоқ йиллар изланишлар олиб борган япониялик археолог олим Кюдзо Като асос солган.
Москва, Санкт-Петербург, Лондон, Париж, Венеция, Генуя, Берлин, Стокгольм, Қоҳира, Теҳрон, Истанбул ва дунёнинг бошқа шаҳарлари кутубхоналари ва музейларида ҳам кўплаб қўлёзмалар, қадимий битиклар, мактублар, амалий санъат буюмлари ва бошқа осори-атиқалар сақланмоқда.
Ушбу тарихий бойликни излаб топиш ва халқимизга етказиш мақсадида “Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида” медиа-лойиҳаси амалга оширилмоқда. Халқаро анжуманда мазкур лойиҳанинг тақдимоти бўлди. “Ўзбекистон маданий мероси” китоб-альбоми тақдим этилди. “Шарқ давлат музейи тўплами” (Москва), “Россия Этнография музейи тўплами” (Санкт-Петербург), “Третьяков давлат галереяси тўплами” (Москва), “Ўзбекистон гилам ва кашталари дунё тўпламларида” (Россия, АҚШ, Канада, Австралия) ҳамда “Алишер Навоий асарлари Россия миллий кутубхонаси тўпламларида”дан (Санкт-Петербург) иборат беш томлик мазкур китоб-альбом ўзбек, инглиз ва рус тилларида нашр қилинган.
Анжуман иштирокчилари Ўзбекистон ўзининг қадимий тарихи, ўзига хос урф-одат ва анъаналари, қадриятлари, кўплаб тарихий-меъморлик ва маданий ёдгорликлари билан бутун дунёга донг таратганини алоҳида қайд этди.
Германиянинг Саксония федерал ери парламенти раиси Матиас Ресслер ўз видео-мурожаатида ушбу медиа-лойиҳа ва тўпламлар Ўзбекистон маданий меросини дунёга кенгроқ ёйиш, халқлараро маданий алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлади. Германия Ўзбекистон билан ҳамкорликни барча йўналишлар қатори маданият соҳасида ҳам изчил ривожлантириш тарафдори эканини қайд этди.
Анжуман доирасида нашр этишга тайёрланаётган “Ўзбекистон мусиқий мероси”, “Давлат Эрмитажи тўплами”, “Давлат тарих музейи тўплами”, “Шарқ қўлёзмалари институти тўплами”, “Ўзбекистон гиламдўзлиги: асрлар оша сақланган анъаналар” китоб-альбомларнинг лойиҳаси тақдимоти ҳам бўлди. Уларни тайёрлашда мамлакатимизнинг таниқли олимлари, санъатшунослари, мусиқашунос ва шарқшунослари иштирок этмоқда.
Халқаро экспертларнинг фикрича, «Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида» лойиҳаси қамрови бўйича дунёда ўхшаши йўқ лойиҳа ҳисобланади. Китоб-альбомларни нашрга тайёрлаш жараёнида Ўзбекистондан олиб чиқиб кетилган энг яхши артефактларни тўплаш ва умумлаштириш бўйича тадқиқот ишлари олиб борилган. Улар орасида археология, кулолчилик, металл буюмлар, нумизматика, тўқимачилик, заргарлик санъати ва тасвирий санъат буюмлари бор.
– Музейимиз бир неча йилдан буён “Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида” лойиҳасини амалга оширишда мамлакатингиз олимлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиб келмоқда, – дейди Бутунроссия амалий-декоратив ва халқ санъати музейи директори Елена Титова. – Мазкур йирик лойиҳа доирасида ўтган йили музейимизда “Ўзбекистон маданий мероси бойликлари” номли кўргазма ўтказилди. Ушбу лойиҳа қамрови янада кенгайишига, уни давом эттириш, янги ишланмалар ва нашрлар тайёрлаш устида ишлаётган халқаро мутахассислар сафи кенгайишига ишончим комил.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 10 майдаги фармони билан илм-фан соҳасидаги кўп йиллик самарали меҳнати, ёш авлоднинг интеллектуал ва маънавий салоҳиятини юксалтиришдаги муносиб ҳиссаси, мамлакатимизнинг ижтимоий ҳаётидаги фаол иштироки учун ЎзФА Санъатшунослик институти бўлим бошлиғи, академик Эдвард Ртвеладзе “Эл-юрт ҳурмати” ордени билан мукофотланди. Конгресс иштирокчилари “Ўзбекистон маданий мероси дунё тўпламларида” медиа-лойиҳаси илмий раҳбари, йирик тарихчи-археолог олим Эдвард Ртвеладзени ушбу юксак мукофот ва таваллудининг 75 йиллиги билан қутлади.
– Президентимиз мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий тараққиётида илм-фаннинг ўрнини мустаҳкамлаш, олимлар фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришга катта эътибор қаратмоқда, – деди Эдвард Ртвеладзе. – Халқаро мутахассислар ҳамкорлигида амалга оширилаётган ушбу лойиҳа кўп йилларга мўлжалланган. Бу Ўзбекистон халқининг бой ва нодир маданий-тарихий меросини янада кенгроқ тарғиб этишга хизмат қилади.
Конгресснинг биринчи иш кунида Ўзбекистон ҳудудида турли маданиятлар ва бадиий анъаналар, дунё тўпламларида Ўзбекистон санъати ва артефактларига бағишланган маърузалар тингланди.
Шу куни Ўзбекистон маданияти ва санъатини кенг ёритишга ихтисослашган “Караван ТВ” телеканали тақдимоти бўлиб ўтди. “Журналистлар баҳори” анъанавий медиа-фестивали, мамлакатимиз турли ҳудудларининг ўзига хос миллий таомлари намойиши ва палов танлови ўтказилди.

Культурное наследие Узбекистана – на золотых страницах истории
В комплексе «Медиа-холл» Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана 15 мая начался международный научно-культурный конгресс "Культурное наследие Узбекистана – путь к диалогу между народами и странами".
В мероприятии, организованном Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана при сотрудничестве с Центром “Стратегия развития”, Академией наук, Академией художеств, представительствами ЮНЕСКО и Фонда имени Конрада Аденауэра (Германия) в нашей стране, принимают участие ученые, руководители международных организаций из США, Великобритании, Китая, Германии, Нидерландов, Японии, Индии, Турции, Польши, Франции, России, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, представители дипломатического корпуса, эксперты.
В Узбекистане уделяется большое внимание сохранению и изучению богатого культурного наследия, пропаганде в мировом масштабе вклада нашего народа в общечеловеческую цивилизацию. Об этом говорили председатель Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан А.Саидов, министр культуры М.Муратов, вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Б.Абдухалимов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухаликов, исполняющая обязанности главы представительства ЮНЕСКО в нашей стране К.Пиккат, региональный уполномоченный представитель Фонда имени Конрада Аденауэра по Центральной Азии Томас Кунце и другие.
В принятой по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определены масштабные цели по сферам культуры, науки, литературы и искусства.
Своим богатым культурным наследием, духовными ценностями, большими достижениями в науке и образовании Узбекистан внес весомый вклад в развитие человечества. Его богатое наследие хранится в сотнях музеев, научно-исследовательских институтах, галереях и архивах страны.
– Узбекистан, расположенный на Великом шелковом пути, – страна с богатым культурным наследием, – говорит Криста Пиккат. – Историко-культурные объекты Самарканда, Бухары, Хивы и Шахрисабза внесены в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО. Узбекистан по праву может гордиться и своим нематериальным наследием. Передаваемые от поколения поколению бессмертные традиции – Шашмаком, Катта ашула, Навруз, аския и культурное наследие Байсуна внесены в Репрезентативный список ЮНЕСКО. При сотрудничестве с представительством нашей организации в Узбекистане в полномочных сферах реализуется множество проектов. Установленные надежные отношения способствуют дальнейшему развитию взаимного сотрудничества.
Весьма значительная часть духовного наследия нашей страны хранится в зарубежных музеях, фондах частных коллекционеров. Гордостью собрания древнего буддийского искусства Государственного Эрмитажа в Санкт-Петербурге является Айртамский фриз, найденный на городище Айртам вблизи Термеза. В фонде Музея народного искусства в Стокгольме бережно и с соблюдением всех правил хранится богатейшая коллекция прикладного искусства Узбекистана (художественный металл, керамика), собранная в Ташкенте, Самарканде, Фергане в конце XIX – начале XX веков. Особо следует выделить "Уголок Узбекистана" в Национальном музее этнологии города Осака (Япония), созданный большим другом Узбекистана, ученым-археологом Кюдзо Като, на протяжении многих лет проводившего поиски на территориях исторических памятников Сурханского оазиса.
А сколько рукописей, древних манускриптов, писем, художественных предметов хранится в библиотеках и музеях Москвы, Санкт-Петербурга, Лондона, Парижа, Венеции, Генуи, Берлина, Стокгольма, Каира, Тегерана, Стамбула.
С целью поиска, сохранения и предоставления вниманию народа этих исторических богатств реализован медиа-проект “Культурное наследие Узбекистана в мировых собраниях”. На международном форуме состоялась презентация этого проекта. Была представлена книга-альбом “Культурное наследие Узбекистана”. Книга-альбом в пяти томах издана на узбекском, английском, русском языках, 1 том – “Собрание Государственного музея Востока” (Москва), 2 том – “Собрание Российского Этнографического музея” (Санкт-Петербург), 3 том – “Собрание Государственной Третьяковской галереи” (Москва), 4 том – “Ковры и вышивки Узбекистана в собраниях мира” (Россия, США, Канада, Австралия), 5 том – “Произведения Алишера Навои в собраниях Российской национальной библиотеки” (Санкт-Петербург).
Участники форума особо отметили, что Узбекистан известен всему миру своей древней историей, своеобразными традициями и обычаями, ценностями, множеством историко-архитектурных и культурных памятников.
Председатель парламента Федеральной земли Саксония (Германия) Матиас Ресслер в своем видео-обращении отметил, что эти медиа-проект и собрание будут служить пропаганде культурного наследия Узбекистана во всем мире, укреплению международных культурных связей. Подчеркнул, что Германия – сторонник последовательного развития сотрудничества с Узбекистаном во всех направлениях, в том числе и в сфере культуры.
В рамках форума также состоялась презентация проекта подготавливаемых к изданию книг-альбомов “Музыкальное наследие Узбекистана”, “Собрание Государственного Эрмитажа”, “Собрание Государственного исторического музея”, “Собрание Института восточных рукописей” и “Ковроткачество Узбекистана: традиция, сохраненная в веках”. В подготовке книг принимают участие известные ученые, искусствоведы, музыковеды, востоковеды.
По мнению международных экспертов, проект «Культурное наследие Узбекистана в мировых собраниях» по масштабам не имеет аналогов в мире. В процессе подготовки книг-альбомов к изданию проведена исследовательская работа по сбору и обобщению лучших артефактов, вывезенных из Узбекистана. Среди них – археологические находки, керамические, металлические изделия, образцы нумизматики, ткачества, ювелирного, изобразительного искусства.
– Наш музей на протяжении ряда лет сотрудничает с учеными Узбекистана в реализации проекта «Культурное наследие Узбекистана в мировых собраниях», – говорит директор Всероссийского музея декоративно-прикладного и народного искусства Елена Титова. – В рамках этого масштабного проекта в прошлом году в нашем музее проводилась выставка “Сокровища культурного наследия Узбекистана”. Убеждена, что будут расширяться масштабы проекта и ряды международных специалистов, которые работают над его продолжением, подготовкой новых разработок и изданий.
По указу Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 10 мая нынешнего года за многолетний плодотворный труд в сфере науки, достойный вклад в дело повышения интеллектуального и духовного потенциала молодого поколения, а также активное участие в общественной жизни страны заведующий отделом Института искусствоведения Академии наук Республики Узбекистан, академик Эдвард Ртвеладзе награжден орденом “Эл-юрт хурмати”. Участники конгресса поздравили научного руководителя медиа-проекта «Культурное наследие Узбекистана в мировых собраниях», крупного ученого историка и археолога Эдварда Ртвеладзе с высокой государственной наградой и 75-летием.
– Президент нашей страны уделяет большое внимание укреплению роли науки в социально-экономическом развитии страны, всесторонней поддержке деятельности ученых, – говорит Эдвард Ртвеладзе. – Проект, проводимый при сотрудничестве с международными специалистами, рассчитан на многие годы. Это будет способствовать более широкой пропаганде богатого и уникального культурно-исторического наследия народа Узбекистана.
В первый день работы конгресса были заслушаны доклады о культурах и художественных традициях регионов Узбекистана, искусстве нашей страны и артефактах в собраниях мира.
В этот день состоялась презентация телеканала “Караван ТВ”, специализирующегося на широком освещении культуры и искусства Узбекистана. Проводились традиционный медиа-фестиваль “Журналистлар бахори”, демонстрация национальных блюд и конкурс плова.