Адолат ва ҳақиқат кучи
Жорий йилнинг 17 апрель кунига қадар Президентимизнинг Виртуал қабулхонасига пойтахтимизнинг Олмазор туманидан 17 минг 436 мурожаат келиб тушган. Уларнинг 15 минг 733 таси кўриб чиқилган, 1 минг 703 мурожаат кўриб чиқилиш жараёнида. Албатта, қатор мурожаатларга ечим топилган, бироқ ҳали тўла ҳал қилинмаган шикоятлар ҳам анча.
Бу жараёнда мурожаатларга самарали ечим топиш борасида муайян ишлар қилинган, аммо баъзи раҳбарлар аҳолининг энг муҳим ҳаётий эҳтиёжлари ва ҳақли талабларига бефарқ муносабатда бўлаётгани ҳам кўзга ташланмоқда. Туман аҳолисидан келган мурожаатларнинг 7 минг 532 таси бевосита Олмазор тумани ҳокимлиги ваколатига тааллуқли. Аммо туман ҳокимлигида мурожаатлар билан ишлаш тўғри ташкил этилмаган, мурожаатларни тақсимлаш ва назорат қилишга юқори малакали кадрлар жалб қилинмаган, таҳлил ишлари етарлича йўлга қўйилмаган. Оқибатда 416 мурожаат белгиланган ижро муддатида кўриб чиқилмаган, шундан 126 таси 2016 йилдан бери муаллақ осилиб турибди. Ўтган даврда кўриб чиқилган мурожаатларнинг 5 минг 430 тасига ўз муддатидан кечикиб жавоб хати берилган.
Шу йилнинг 18 апрелида Олмазор туманида ташкил этилган сайёр қабулда туманда мурожаатлар билан ишлаш, одамлар қалбига йўл топиш, уларнинг дарду ташвишларини тинглаб, муаммоларига ечим излаш борасидаги ишлар таҳлил этилиб, йўл қўйилаётган хато-камчиликлар кескин танқид қилинди. Ўзбекистон Республикаси Президенти девонининг Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлашни назорат қилиш ва мувофиқлаштириш хизмати ташкил қилган очиқ мулоқотда суд, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва назорат органлари, вазирликлар, давлат қўмиталари, марказий идора ва ташкилотлар, банк-молия муассасалари раҳбарлари, пойтахтимиз ва Олмазор тумани ҳокимликлари масъул ходимлари фуқаролар ва тадбиркорларнинг мурожаатларини тинглаб, уларни ҳал қилишга киришди.
Очиқ мулоқотда бир жиҳат ойдин бўлди: мурожаатлар тўла-тўкис ўз ечимини топиши учун барча мутасадди бир ёқадан бош чиқариб ишлаши шарт. Бунда фуқароларнинг ўзига ҳам кўп нарса боғлиқ.
Фарғоналик Мухтасар Маҳмудова олмазорлик Шуҳрат Аҳмедов билан фақат шаръий никоҳ асосида бирга яшаган. Икки фарзанди бор. Айтишича, эри руҳий касаллар шифохонасига ётқизилган, оилавий келишмовчилик туфайли у фарзандлари билан уйдан кўчага қувилган. Олти ёшли қизи Нилуфар ҳам мактабгача таълим муассасасидан ҳайдаб юборилган. Аёл эрини руҳий касаллар шифохонасидан топа олмаяпти, эрининг уйига ҳам киролмаяпти.
Сайёр қабулда мутасаддиларга бу аёлни эрининг уйига вақтинча киритиш, яраштириш борасида барча ишни қилиш бўйича топшириқлар берилди.
– Аввало, шунча тушунтириш-тарғибот ишларидан сўнг ҳам фақат шаръий никоҳ асосида турмуш қуриш ҳоллари мавжудлиги жуда ачинарли, мана шундай вазиятларда бу бизни жуда чигал аҳволга солиб қўяди, – дейди Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари, шаҳар хотин-қизлар қўмитаси раиси Фарида Абдураҳимова. – Ҳозир бу аёл эрининг уйига вақтинча киритилади, сўнг турмуш ўртоғини топиб, гаплашиб кўрамиз. Улар қонуний никоҳдан ўтса, аёл шу асосда эрининг уйига доимий прописка қилинади. Шунда бу масалага ҳуқуқий ечим топилади, бироқ оиладаги маънавий муҳитни соғломлаштириш масаласида ҳали анча иш қилишимиз керак.
Олмазор тумани халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш бўлими мудири Дониёр Султоновнинг айтишича, М.Маҳмудованинг қизи тез кунда оиласига қулай мактабгача таълим муассасасига жойлаштирилади.
Бир неча йил аввал Тошкент тиббиёт академияси балансидаги Олмазор тумани Шифокорлар-2 кўчасида жойлашган уй академия ходимларига яшаш учун берилган. Бу уйда яшовчилар – Жамшид Алламуродов, Гулбаҳор Раҳмонова, Зилолахон Эргашеванинг айтишича, уларга мазкур уй «Камолот» ЁИҲ ва касаба уюшмасининг бошланғич ташкилотлари тавсияси асосида қонуний ажратилган. Фуқаролик ишлари бўйича Шайхонтоҳур туманлараро суди Олмазор тумани ҳокимлигининг даъвоси асосида уларга мазкур уйни бериш ҳақидаги ҳужжатни бекор қилган.
– Шу йилнинг 31 март куни суд ижрочилари ўн кунлик боламиз билан бизни кўчага ҳайдади, – деди Жамшид Алламуродов. – Шундан бери ҳали у, ҳали бу танишларнинг уйида яшаб юрибмиз.
Сайёр қабулда Олий суд мутасаддилари бу масала назорат тартибида тезда қонуний кўриб чиқилиб, адолатли якуний қарор қабул қилинишини маълум қилди. Суд якуний қарорни айтмагунча бу уйда яшовчиларни, айниқса, чақалоғи бор оилани уйдан қувиб чиқариш оддий инсонийлик мезонларига ҳам тўғри келмаслиги таъкидланди. Ж.Алламуродов оиласи ва бошқаларнинг Олий суд якуний, адолатли қарорни қабул қилгунча шу уйда яшаб туриши таъминланди. Уларга хонадонлари калитлари қайтарилди.
Олмазорлик Ғофур Қаҳҳоровнинг уйи 2014 йилда бузилган. Унга ҳокимлик қуруқ ер таклиф қилган, бироқ Ғ.Қаҳҳоров бунга рози бўлмаган. Очиқ мулоқотда мутасаддилар бу масалани ўрганиб, фуқарога кўп қаватли уй-жойлардан хонадон ажратиб бериш масаласини кўриб чиқадиган бўлди.
– Ҳар ойнинг 5-санасида пенсиямни олаётгандим, бироқ апрель ойи учун нафақани бугунгача олмадим, – дейди пенсионер Гулсара Халилова. – Мазкур сайёр қабулдаги мурожаатимдан сўнг Халқ банкининг Олмазор тумани филиали раҳбари ярим соатда пенсия пулларимни тўлатиб берди.
– Ўн ёшли ногирон болам бор, уни даволатиш учун қўлимиз сал калталик қилиб турибди, – дейди Зилола Сайбарова. – Ҳозиргина Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Элмира Боситхонова ва бошқа мутасаддилар мен билан суҳбатлашди. Улар ўғлимни даволатиш, дори-дармон масаласида ёрдам берадиган бўлди.
Ҳа, кескин баҳс-мунозара, юзма-юз, очиқ ва ошкора мулоқотлар асносида кўплаб муаммоларга ечим топилди. Сайёр қабулда мурожаатларнинг сабаб-оқибатлари ва ечимлари муҳокама қилинди. Қўшимча ўрганиш, текшириш ва вақт талаб қиладиган мурожаатлар бўйича мутасадди идора ва ташкилотлар вакиллари ўзларига тегишли ҳар бир масала ечими учун жавобгарликни зиммасига олди.
Кейинги пайтда мамлакатимизда муайян ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши учун жамоавий жавобгарлик тизими йўлга қўйилмоқда: энди шаҳар ё тумандаги барча масала учун ҳоким билан бирга прокуратура, ички ишлар ва солиқ органларининг шу ҳудуддаги биринчи раҳбарлари тенг жавобгар бўлади. Мазкур янги тартиб Олмазор туманида ташкил этилган сайёр қабулда ҳам ўз исботини топди.
– Президентимиз Шавкат Мирзиёев яқинда Чилонзор туманида бўлиб, одамлар билан мулоқот қилиш аслида қандай бўлишини амалда кўрсатиб берди, – дейди Олмазор тумани ҳокими Баҳодир Ғойибназаров. – Бугунги сайёр қабулда мурожаатлар билан ишлашда йўл қўйган хато-камчиликларимизни тўла тушундик. Туман аҳолисидан қайси масалада, бу уй-жой ё моддий ёрдам, судларда ишлар кўрилиши, тадбиркорлик ёки бандлик масаласи бўладими, биз энг қуйига тушиб, уларга ечим топишимиз керак. Мазкур очиқ мулоқотда бу борадаги ишларимиз етарли эмаслиги, сусткашликка ва айрим ҳолларда бепарволикка йўл қўйганимиз очиқ-ойдин кўриниб қолди. Бу бизга катта сабоқ бўлди. Энди ҳудудимиздаги барча бўғин раҳбарлари ва ходимларини сафарбар қилиб, туманимиз аҳолисининг ҳақли талабларини ўрганиш, мурожаатларни ҳал қилиш учун янада катта куч-ғайрат билан ишлаймиз. Бошқача ишлашга ҳаққимиз йўқ, бунга ҳаётнинг ўзи йўл қўймайди.
– Бугунги очиқ мулоқотда ҳудудимизда ҳали-ҳануз жуда кўп муаммолар борлигига амин бўлдик, – дейди Олмазор тумани прокурори Саидкарим Мухторов. – Бу, аввало, ўзимга, туман прокуратурасининг ҳар бир ходимига бўлган талабни қайта кўриб чиқишга ундайди. Энди масъулият ва шахсий жавобгарликни янада оширамиз, ҳар бир масалада прокурорлик назоратини кучайтирамиз. Мурожаатларнинг қонуний ечим топиши учун барча кучни сафарбар қиламиз.
– Мурожаатлар билан ишлашда ишчи гуруҳлар тузганмиз, улар бошқа мутасаддилар билан ҳамкорликда муайян ишларни бажармоқда, бироқ бугун амин бўлдикки, ҳали туманимизда ўз ечимини топмаган, қонуний ечимига етиб келинмаган муаммолар кўп, – дейди Олмазор тумани ИИБ бошлиғи, подполковник Равшан Султонхўжаев. – Бунда энг асосий масалалардан бири – ёшларни спорт, санъат, илм-фан тўгаракларига жалб қилиш, тадбиркорликка ўргатиш, шу асосда четдан кириб келаётган турли таъсирлар доирасига тушиб қолишининг олдини олиш. Аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бўйича ҳам ҳали анча ишлар қилишимиз керак. Бугунги сайёр қабулда асосан паспорт тизимига оид мурожаатларни кўриб чиқдик. Уларда ҳам бир жиҳат кўриндики, аҳоли ҳали қонунчиликдаги янгиликлар, мавжуд тартиб-қоидалардан тўла хабардор эмас. Демак, ҳуқуқий тарғибот ишларини янада кучайтиришимиз лозим. Бу борада ўзимизга тегишли хулосалар олдик.
– Асосий вазифамиз – аҳоли даромадларини ошириш, солиқ базасини кенгайтириш. Бу борада ҳали қуйи бўғинда қилинадиган ишлар кўплиги ҳам бугунги сайёр қабулда ўз исботини топди, – дейди Олмазор тумани давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Равшан Ҳамроқулов. – Бу муаммолар ечими янги корхоналар ташкил этиш, аҳолига тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишида яқиндан кўмаклашишни тақозо этади. Чунки кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳасида ўз ишини йўлга қўйган одам оиласини боқади, барча ҳаётий муаммоларини ўзи ҳал қилади ва давлатга солиқ тўлаб, мамлакатимиз тараққиётига ҳисса қўшади.
Бир сўз билан айтганда, мазкур сайёр қабул ҳам Президентимиз Шавкат Мирзиёев ғояси билан асос солинган Халқ қабулхоналари институти одамлар билан фаол ва очиқ мулоқот олиб бориш, жисмоний ва юридик шахслар мурожаатлари билан ишлашнинг замонавий, самарали ва таъсирчан механизмига айланганини кўрсатди. Давлат халқ иродасини ифода этиб, унинг манфаатларига хизмат қилса, аҳоли ўз ҳаётидан мамнун бўлса, мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги мустаҳкамланади, муаммолар кескин камаяди, тараққиётнинг янги уфқлари очилади, фаровонлик юксалади. Зотан, буларга эришмай туриб, одамларни ҳаётдан рози қилиб бўлмайди.

Сила истины и справедливости
К 17 апреля текущего года в Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан из Алмазарского района столицы поступило 17 тысяч 436 обращений. Из них рассмотрено 15 тысяч 733, еще 1703 обращения находятся на стадии рассмотрения.
Принимаются конкретные меры по удовлетворению требований населения, но выявляются также факты безразличного отношения некоторых руководителей к важным жизненным потребностям и справедливым заявлениям людей. Из общего числа поступивших от жителей района обращений 7532 непосредственно относятся к компетенции хокимията Алмазарского района. Выявлено, что в хокимияте работа с обращениями организована неправильно, к процессу распределения обращений и контроля за их рассмотрением не привлечены высококвалифицированные кадры, “хромает” аналитическая работа. Вследствие этого 416 обращений не были рассмотрены в установленные сроки, по 126 из них вопросы остаются нерешенными еще с 2016 года. Просрочены ответы на 5430 обращений.
На состоявшемся 18 апреля текущего года выездном приеме проводимая в Алмазарском районе работа по рассмотрению обращений, налаживанию диалога с народом, изучению волнующих граждан проблем была проанализирована и подвергнута жесткой критике. В ходе мероприятия, организованного Службой по контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц Аппарата Президента Республики Узбекистан, руководители судебных, правоохранительных и контролирующих органов, министерств, государственных комитетов, центральных ведомств и банковско-финансовых учреждений, ответственные работники хокимията столицы и Алмазарского района рассмотрели обращения жителей и предпринимателей.
Открытый диалог подтвердил тот факт, что для эффективного решения вопросов, затрагиваемых в обращениях, все ответственные лица и ведомства должны работать как единый механизм. Немало в этом процессе зависит и от самих граждан.
Мухтасар Махмудова из Ферганы состоит с Шухратом Ахмедовым из Алмазарского района в незарегистрированном браке. У них двое детей. По словам женщины, ее муж в настоящее время помещен в психиатрическую больницу, из-за конфликта со свекровью она с детьми осталась на улице, ее шестилетней дочери Нилуфар отказывают в посещении детского сада. Женщина пожаловалась на то, что ей не сообщают, в какой больнице лежит ее муж, более того, родственники с его стороны препятствуют возвращению домой.
На выездном приеме соответствующим лицам даны указания принять все необходимые меры, чтобы женщина жила в доме мужа и было достигнуто примирение конфликтующих сторон.
- Огорчает, что после множества разъяснений в нашем обществе все еще встречаются незарегистрированные браки, что в случае этой женщины очень осложняет ситуацию, - говорит заместитель хокима города Ташкента, председатель городского комитета женщин Фарида Абдурахимова. - Прежде всего мы примем меры для того, чтобы женщина и дети смогли вернуться домой, найдем ее супруга, побеседуем с ними. Если они пройдут законное бракосочетание, женщина будет постоянно прописана по месту жительства мужа. Таким образом, вопрос будет решен в правовой плоскости, но предстоит немало сделать и для улучшения духовной обстановки в этой семье.
Заведующий Алмазарским районным отделом методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования Дониёр Султонов заверил, что в скорейшем времени дочь М. Махмудовой будет принята в другое дошкольное образовательное учреждение.
Несколько лет назад квартиры в доме на улице Шифокорлар-2, находящемся на балансе Ташкентской медицинской академии, были предоставлены в качестве жилья работникам академии. Жители дома Жамшид Алламуродов, Гулбахор Рахмонова, Зилолахон Эргашева сообщили, что квартиры в этом доме они получили на законных основаниях по рекомендации первичных организаций ОДМ “Камолот” и профсоюза. Шайхантахурский межрайонный суд по гражданским делам, рассмотрев иск хокимията Алмазарского района, признал документы о передаче дома недействительными.
- 31 марта текущего года судебные исполнители выгнали нас с десятидневным ребенком на улицу, - говорит Жамшид Алламуродов. - С тех пор мы живем то у одних, то у других знакомых.
На выездном приеме ответственные лица Верховного суда сообщили, что данный вопрос будет рассмотрен в порядке контроля, по итогам будет принято справедливое решение. Отмечалось, что принуждение людей, особенно семьи с новорожденным ребенком, для которых этот дом является единственным жильем, покинуть его, не соответствует элементарным принципам человечности. Семье Ж. Алламуродова и другим жильцам разрешено проживать в доме до вынесения Верховным судом окончательного справедливого решения, им возвращены ключи от квартир.
В 2014 году дом жителя района Гофура Каххорова попал под снос. Взамен хокимият предложил ему участок земли, но тот не согласился. В ходе приема ответственные лица изучили жалобу и решили рассмотреть вопрос о выделении Г. Каххорову квартиры в многоэтажном доме.
- Ранее исправно получала пенсию пятого числа каждого месяца, но пенсию за апрель все еще не выдали, - говорит пенсионерка Гулсара Халилова. - После того, как я пожаловалась на выездном приеме, руководитель Алмазарского районного филиала Народного банка распорядился выплатить пенсию. Не прошло и полчаса, как я получила деньги.
- Наш сын – инвалид, не хватает денег на его лечение, - говорит Зилола Сайбарова. - Только что поговорила с заместителем министра здравоохранения Эльмирой Баситхановой и другими ответственными лицами, которые пообещали оказать помощь в лечении и получении лекарств.
Как видно, посредством открытого общения множество проблем населения находит положительные решения. Помимо этого на выездном приеме обсуждены причины возникновения проблем и направления обращений. Контроль за решением затронутых в обращениях вопросов, требующих дополнительного изучения, возложен на представителей соответствующих ведомств и организаций.
В последнее время на передний план выходит коллективная ответственность за обеспечение социально-экономического развития регионов: теперь за нерешенные в этом направлении задачи вместе с хокимами районов и городов равно ответственны первые руководители органов прокуратуры, внутренних дел, налоговой службы. Это подтвердилось и на выездном приеме в Алмазарском районе.
- Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, недавно побывав в Чиланзарском районе, на практике продемонстрировал, как следует вести диалог с людьми, - говорит хоким Алмазарского района Баходир Гойибназаров. - На сегодняшнем приеме мы полностью осознали допущенные ошибки в работе с обращениями. Нам необходимо выйти из своих кабинетов, встречаться с людьми с глазу на глаз, открыто обсуждать все волнующие их вопросы независимо от их тематики, будь то жилищное обеспечение, материальная помощь, рассмотрение дел в суде или вопросы предпринимательства и занятости. На прошедшем мероприятии стало ясно, что проводимая нами работа недостаточна, в некоторых случаях допускается халатное и безразличное отношение. Мы сделаем соответствующие выводы, повысим активность руководителей и работников всех уровней, задействуем еще больше специалистов для изучения справедливых требований населения района и их выполнения. Не имеем право, да и само время не позволит работать иначе.
- На сегодняшнем приеме мы убедились, что в нашем районе имеется множество проблем, - говорит прокурор Алмазарского района Саидкарим Мухторов. - Следовательно, я должен быть еще более требовательным к себе, к каждому своему подчиненному. Мы усилим персональную ответственность, прокурорский надзор в каждой сфере. Приложим все усилия для того, чтобы обращения рассматривались в срок и в установленном законом порядке.
- Образованы рабочие группы по работе с обращениями, они взаимодействуют с ответственными ведомствами, но, как мы сегодня убедились, в нашем районе остается множество нерешенных проблем, - говорит начальник ОВД Алмазарского района подполковник Равшан Султонхужаев. - Необходимо уделять постоянное внимание привлечению молодежи к занятиям спортом, искусством и наукой, предпринимательской деятельности, чтобы на основе этого предотвратить их попадание под влияние чуждых нам идей. Многое предстоит сделать в направлении повышения правовой культуры населения. На сегодняшнем приеме мы рассмотрели обращения граждан касательно паспортной системы. Оказалось, что они недостаточно осведомлены о нововведениях в законодательстве, действующих процедурах. Значит, мы должны усилить правовую пропаганду.
- Наша главная задача – повышение доходов населения, расширение базы налогообложения, - говорит начальник государственной налоговой инспекции Алмазарского района Равшан Хамрокулов. - Имеющиеся в этой сфере проблемы требуют от нас содействия предпринимательской деятельности. Люди, занимающиеся малым бизнесом и частным предпринимательством, создают рабочие места, выплачивают налоги и посредством этого вносят вклад в развитие страны.
В целом данный выездной прием в очередной раз показал, что основанный по идее Президента нашей страны Шавката Мирзиёева институт народных приемных является современным, эффективным и действенным механизмом открытого диалога с людьми, работы с обращениями физических и юридических лиц. Государственные органы, служа интересам народа, обеспечивают укрепление справедливости и верховенства закона, способствуют предотвращению проблем и повышению уровня жизни, благосостояния общества.