Мурожаатлар таҳлили – тараққиёт омили
Тошкент вилояти аҳолиси Ўзбекистон Республикаси Президенти девонининг Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлашни назорат қилиш ва мувофиқлаштириш хизмати масъул ходимлари томонидан ташкил этилаётган сайёр қабулларда ўзларини қийнаётган муаммолар жойида ечим топаётганидан мамнун бўлмоқда.
Ангрен шаҳар ҳокимлигида 13 апрель куни Оҳангарон тумани ҳамда Ангрен шаҳри аҳолиси томонидан Президентимизнинг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналарига йўлланган мурожаатлар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Олий хўжалик суди, Марказий банк, Бош прокуратура, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар, Олий ва ўрта махсус таълим, Халқ таълими, Соғлиқни сақлаш, Мудофаа, Молия, Меҳнат, Адлия вазирликлари, давлат қўмиталари раҳбарлари, Тошкент вилояти, Ангрен шаҳри ва Оҳангарон тумани ҳокимликлари масъул ходимлари, фуқаролар иштирок этган очиқ мулоқотда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида кўзда тутилган мақсад ва вазифаларни рўёбга чиқаришда давлат идоралари раҳбарлари, ҳар бир фуқаронинг бурчи ва масъулияти нималардан иборат экани ҳақида сўз юритилди.
– Жорий йилнинг 12 апрелига қадар Президентимизнинг Виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналарига Ангрен шаҳри аҳолисидан тушган 4 минг 900 дан ортиқ мурожаатнинг 94 фоизи кўриб чиқилган, қолганлари кўриб чиқилиш жараёнида, – дейди Ўзбекистон Республикаси Президентининг Тошкент вилоятидаги Халқ қабулхонаси мудири Акмал Исабоев. – Оҳангарон тумани аҳолиси томонидан қилинган 3 минг 217 мурожаатнинг 2 минг 909 таси кўриб чиқилган. Қолганлари ўрганилмоқда. Мурожаатларни ўрганиш натижалари таҳлили маҳаллий давлат идоралари мутасаддилари фаолияти самарадорлигини ошириш учун нималарга кўпроқ эътибор бериш лозим, деган саволга жавоб бўлмоқда. Ҳар икки ҳудуд фуқаролари кўпроқ уй-жой, иш ҳақи ва пенсия, меҳнат ва бандлик, моддий ёрдам, иссиқлик, электр энергияси ва табиий газ таъминоти, фуқаролик, паспорт ва прописка, суд, банк-молия, соғлиқни сақлаш, таълим, транспорт ва йўловчи ташиш, ободонлаштириш каби масалалар бўйича мурожаат қилган.
Тегишли соҳа мутасаддилари мавжуд муаммоларни мурожаат этувчилар иштирокида кўриб чиқиб, жойида ҳал қилишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
– Оҳангарон туманидаги Четсув ва Тангатопди қишлоқларида 3 минг 100 дан зиёд аҳоли истиқомат қилади, – дейди четсувлик Худойберган ота Тўлаганов. – Тоғли ҳудудда жойлашган бу қишлоқларда маҳаллаларни бир бири билан боғлайдиган, мактаб, бозор ва туман марказига борадиган йўлларда 8 кўприк мавжуд. Аксарияти таъмирталаб бўлиб қолган бу кўприкларни тузатиш, имкони бўлса, янгидан қуриш масаласида мурожаат қилган эдим. Бу масала бўйича махсус комиссия тузилиб, ҳудуд уч кун ичида ўрганилиши айтилди. Тез кунларда асосий йўналишлардаги 2 кўприкда таъмирлаш ишлари бошланадиган бўлди. Барча қишлоқдошларим номидан Президентимизга раҳмат айтаман.
Ангренлик Дилноза Туропова жорий ўқув йилида Олмалиқ тиббиёт коллежини тамомлайди. У фермер хўжалигини ташкил этиб, Ангрен шаҳри ҳудудидаги 4 гектардан ортиқ қаровсиз ерда янги боғ яратиш истаги борлигини билдирди.
– Бу масала бўйича шаҳар ҳокимлигига бир неча бор мурожаат қилиб, ижобий жавоб ололмаётган эдим, – дейди Дилноза. – Президентимизнинг Виртуал қабулхонасига мурожаат қилганимдан сўнг ҳокимлик фермер хўжалигини ташкил этиш ва ер ажратишда амалий ёрдам беришини айтди. Бундан жуда хурсандман.
Шу куни Олмалиқ шаҳридаги «Металлург» маданият саройида Пискент тумани ва Олмалиқ шаҳри аҳолиси учун ҳам сайёр қабул ташкил этилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан халқ дарду ташвиши билан яшаш бугунги куннинг долзарб вазифаси сифатида қўйилгани, Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ҳокимликлар вакиллари жойларда аҳоли билан бевосита мулоқотда бўлаётгани самарасида аҳолини қийнаётган муаммолар жойида ҳал этилаётгани таъкидланди.
Жорий йилнинг 13 апрель кунига қадар Президентимизнинг Виртуал қабулхонасига Пискент тумани ва Олмалиқ шаҳри аҳолисидан 7 минг 600 га яқин мурожаат тушган. Мурожаатларнинг қирийб 6 мингтаси Олмалиқ шаҳри аҳолисидан бўлиб, бугунги кунда уларнинг 94 фоизи кўриб чиқилган, қолганлари ижрода. Пискент тумани аҳолисидан тушган 1 минг 600 мурожаатнинг 1 минг 428 таси кўриб чиқилган, 172 мурожаат кўриб чиқилиш жараёнида.
Очиқ мулоқотлар маҳаллий ҳокимликлар иш фаолиятига эътиборни янада кучайтириб, мутасадди идоралар раҳбарлари зиммасидаги масъулиятни оширмоқда. Натижада қайси соҳаларда ечимини кутаётган муаммолар борлиги юзага чиқаётир.
– Сайёр қабулда мурожаатларнинг аксарияти турли ташкилот ва идоралар ҳамкорлигида ҳал қилинди, – дейди Олмалиқ шаҳри ҳокими Баҳром Маннопов. – Бу ҳудуддаги ислоҳотлар жараёнида ва аҳолини қийнаётган муаммоларни ҳал қилиш давомида ўзаро ҳамкорликни янада самарали ташкил қилишимиз лозимлигини кўрсатди. Бугун мурожаатларни ўрганиш тизимини шаҳримиз доирасида қайта кўриб чиқиб, маҳаллаларга, ҳар бир хонадонга кириб бориш лозимлигини янада чуқур англадик. Бу борадаги камчиликларимизга танқидий ёндашиб, уларни тезкорлик билан бартараф этамиз.
Олмалиқ шаҳри «Чамбил» ва «Бўстон» маҳалла фуқаролар йиғини аҳолиси номидан мурожаат қилган Гулноза Эшонова ҳудуд аҳолиси ўз яшаш манзилидаги ички йўллар таъмирталаб бўлиб қолгани, қор-ёмғирли кунларда фарзандлари мактабга боришда қийналаётганини айтиб, масала ҳал қилиб берилишини сўради. Жорий йилнинг июнь-июль ойлари – кунлар исиб, ердаги намгарчилик йўқолганида ишлар бошлаб юборилишини эшитган маҳалла фаоллари Президентимизга миннатдорлик билдирди.
Пискент тумани Саидобод маҳалласида истиқомат қилувчи Саҳобиддин Зиёвиддинов «Мирокредитбанк» акциядорлик тижорат банкининг туман филиалига тўйхона қуриш мақсадида гаров таъминоти ва фоиз ставкасисиз 100 миллион сўм маблағ сўраб ариза бергани, бу борада унга банк томонидан ҳеч қандай амалий ёрдам кўрсатилмаётганини таъкидлаб, мурожаат қилди.
Фуқаро мурожаати ўрганилганда, у мазкур банкдан тўйхона қуриш бизнес-режасини амалга ошириш мақсадида жорий йилнинг февраль ойида 3 йил муддатга, тегишли имтиёзлари билан 30 миллион сўм кредит олгани, бу маблағнинг бир қисмини мақсадсиз сарф қилгани маълум бўлди.
– Аввало, тадбиркорга банк гаров таъминоти ва фоиз ставкасисиз кредит ажрата олмаслигини, бу борада белгиланган тартиб мавжудлигини тушунтирдик, – дейди «Мирокредитбанк» акциядорлик тижотат банкининг Пискент тумани филиали раиси Рустам Муқимов. – Тўйхона қуриш жараёнида эса барча ишларни банкка тақдим этилган бизнес-режага мувофиқ амалга ошириши лозимлиги уқтирилди.
Фуқаролар мурожаатлари ҳар томонлама таҳлил қилинар экан, уларнинг юзага келиш сабаблари ҳам ўрганилди. Бу жараёнда айрим мутасадди раҳбарлар ўз вазифасига лоқайдлик ва масъулиятсизлик билан ёндашгани таъкидлаб ўтилди.

Анализ обращений – фактор развития
Проблемы населения Ташкентской области решаются на месте в ходе выездных приемов, организуемых ответственными работниками Службы по контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц Аппарата Президента Республики Узбекистан.
В хокимияте города Ангрена 13 апреля рассматривались обращения, поступившие в Виртуальную приемную и Народные приемные Президента от жителей Ахангаранского района и Ангрена.
В ходе открытого диалога с участием руководителей Верховного суда Республики Узбекистан, Высшего хозяйственного суда, Центрального банка, Генеральной прокуратуры, министерств внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, высшего и среднего специального образования, народного образования, здравоохранения, обороны, финансов, труда, юстиции, государственных комитетов, ответственных работников хокимиятов Ташкентской области, города Ангрена, Ахангаранского района, говорилось о долге и обязанностях руководителей государственных ведомств, каждого гражданина в реализации целей и задач, поставленных в Год диалога с народом и интересов человека.
- К 12 апреля текущего года рассмотрено 94 процента 4900 обращений, поступивших от жителей Ангрена в Виртуальную приемную и Народные приемные Президента, остальные - в процессе рассмотрения, - говорит заведующий Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Ташкентской области Акмал Исабоев. – Рассмотрено 3909 из 3217 обращений жителей Ахангаранского района, остальные изучаются. Анализ результатов изучения обращений дает ответ на вопрос о том, на что следует обратить внимание для повышения эффективности работы должностных лиц государственных органов на местах. Граждане направили обращения в основном по вопросам жилья, заработной платы, пенсии, труда и занятости, материальной помощи, отопления, обеспечения электроэнергией и газом, гражданства, паспорта и прописки, судов, банков и финансов, здравоохранения, образования, транспорта, перевозки пассажиров, благоустройства.
Специалисты соответствующих сфер рассматривают проблемы с участием обратившихся и уделяют внимание решению вопросов непосредственно на местах.
– В селах Четсув и Тангатопди Ахангаранского района проживает более 3100 человек, - говорит Худойберган-ота Тулаганов из села Четсув. – На связывающих махалли и ведущих к школе, рынку и районному центру дорогах этих горных сел есть 8 мостов. Я обратился с просьбой о ремонте и, если есть возможность, реконструкции этих старых мостов. Мне разъяснили, что по этому вопросу будет создана специальная комиссия. Принято решение о том, что в ближайшие дни начнется ремонт двух мостов на основных направлениях. Передаю большое спасибо Президенту нашей страны от имени всех односельчан.
Дилноза Туропова из Ангрена в этом году закончит Алмалыкский медицинский колледж. Она выразила желание создать фермерское хозяйство, заложить сад на 4 гектарах пустыря в Ангрене.
– По этому вопросу я неоднократно обращалась в городской хокимият, но не получила положительного ответа, - говорит Дилноза. – После обращения в Виртуальную приемную Президента хокимият обещал оказать практическую помощь в организации фермерского хозяйства и выделении земельного участка, чему я очень рада.
В этот же день в алмалыкском Дворце культуры "Металлург" состоялся выездной прием жителей Пскентского района и Алмалыка.
Отмечалось, что в результате того, что забота о проблемах народа определена Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым актуальной задачей дня, что в Год диалога с народом и интересов человека представители органов власти и хозяйственного управления проводят непосредственный диалог с населением, проблемы людей решаются прямо на местах.
К 13 апреля текущего года в Виртуальную приемную Президента от населения Пскентского района и города Алмалыка поступило 7600 обращений. Почти 6 тысяч обращений поступило от жителей Алмалыка, к настоящему времени рассмотрено 94 процента, остальные - на стадии исполнения. Также рассмотрены 1428 из 1600 обращений жителей Пскентского района, 172 обращения - на стадии рассмотрения.
Открытые диалоги усиливают внимание к деятельности местных хокимиятов и повышают ответственность руководителей ведомств. В результате выявляется, в каких сферах существуют проблемы.
– На выездном приеме большинство обращений решены при участии различных организаций и ведомств, - говорит хоким города Алмалыка Бахром Маннопов. – Это показало, что в процессе проводимых на территории реформ и решении проблем населения нам необходимо более эффективно налаживать взаимодействие. Сегодня мы пересмотрели систему изучения обращений в рамках города и осознали необходимость посещения каждой махалли, каждого дома. Мы критически рассмотрим эти недостатки и будем оперативно их устранять.
Обратившаяся от имени населения схода граждан алмалыкских махаллей «Чамбил» и «Бустон» Гулноза Эшонова сообщила, что внутренние дороги на территории требуют ремонта, в осенне-зимний период детям трудно ходить по ним в школу, и просила решить этот вопрос. Узнав о том, что в июне-июле начнутся ремонтные работы, активисты махаллей выразили благодарность Президенту нашей страны.
Житель махалли "Саидобод" Пскентского района Сахобиддин Зиёвиддинов в своем обращении сообщил, что обратился в районный филиал акционерного коммерческого банка «Мирокредитбанк» с заявлением о выделении кредита в размере 100 миллионов сумов без залогового обеспечения и процентной ставки для строительства Дома торжеств, но не получил практической помощи от банка.
При изучении обращения гражданина выяснилось, что он для реализации своего бизнес-плана на построение Дома торжеств в феврале текущего года получил в банке кредит в размере 30 миллионов сумов с соответствующими льготами сроком на 3 года, но потратил часть этих средств не по назначению.
– Мы разъяснили, что по установленным правилам банк не может выделять кредит предпринимателю без залогового обеспечения и процентной ставки, - говорит председатель Пскентского районного филиала АКБ «Мирокредитбанк» Рустам Мукимов. – Указали, что в процессе строительства Дома торжеств работы необходимо проводить в соответствии с бизнес-планом, представленным в банк.
При всестороннем анализе обращений граждан изучались и причины их возникновения. Отмечалось, что виной тому служит безответственное отношение должностных руководителей к своим обязанностям.