9 апрель куни пойтахтимиздаги Амир Темур хиёбонида тантанали тадбир бўлиб ўтди
Амир Темур – халқимиз тарихи солномасидаги нажоткор қаҳрамонлардан бири. Мустақилликка эришганимиздан сўнг Биринчи Президентимиз Ислом Каримов маънавий тикланиш ва янгиланиш ислоҳотларини улуғ аждодларимизнинг муборак номи, бой мероси, хотираси ва тарихий сиймосини тиклаш асосига қурди. Бунинг самарасида халқимиз ҳар йили Соҳибқирон таваллуд топган кунни улуғ аждодимиз хотирасига эҳтиром сифатида кенг байрам қилмоқда.
Анъанага кўра 9 апрель куни пойтахтимиздаги Амир Темур хиёбонида тантанали тадбир бўлиб ўтди. Унда парламент аъзолари, вазирлик ва идоралар вакиллари, ёзувчи ва шоирлар, олимлар, талаба-ёшлар, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Халқаро Амир Темур хайрия жамоат фонди раиси Нозим Ҳабибуллаев, тарих фанлари доктори Шоҳиста Ўлжаева, публицист Бахтиёр Ҳайдаров ва бошқалар Амир Темур нафақат ўз давридаги энг қудратли давлат асосчиси, илм-фан, маданият ва маънавият ҳомийси, балки ўз вақтида Осиё ва Европа қитъаларида рўй берган тарихий ўзгаришларга ҳал қилувчи таъсир кўрсатиб, дунё цивилизацияси ривожига беқиёс ҳисса қўшган буюк бунёдкор бўлганини таъкидлади. Евроосиё ҳудудида улкан салтанат барпо қилган Амир Темур шахси ва фаолиятига қизиқиш халқаро майдонда тобора ортиб бормоқда.
Бу беназир зотнинг қандай замин ва тарихий шароитда ўсиб-улғайгани, қай тариқа шундай юксак чўққиларга кўтарилгани, давлат арбоби, енгилмас саркарда ва инсон сифатидаги фазилатлари, ички дунёси ва кечинмалари ҳақида шарқ ва ғарб тилларида бир ярим мингдан ортиқ асар битилган. Бугун дунёнинг қарийб 50 мамлакатида темуршунос олимлар илмий изланишлар олиб бормоқда.
Амир Темур феноменини англаш, холис ва ҳаққоний ёритишга фақат мустақиллик туфайли кенг йўл очилди: 1996 йил мамлакатимизда Амир Темур йили бўлди, Соҳибқирон таваллудининг 660 йиллиги халқаро миқёсда кенг нишонланди, Тошкент, Самарқанд ва Шаҳрисабз шаҳарларида муҳташам ҳайкаллари қад ростлади. Улуғ бобомиз шарафига орден таъсис этилди. 2011 йили Ислом Каримов таклифи ва сўзбошиси билан “Темур тузуклари” асари мукаммал ҳолда, юксак сифат билан янгидан чоп этилди.
Бугун мамлакатимизда катта ғайрат-шижоат билан амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар Амир Темур бобомизнинг дунёқараши ва тутумларига моҳиятан уйғундир. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 14 декабрда Олий Мажлис палаталари қўшма мажлисида «Буюк соҳибқирон Амир Темур бобомизнинг: «Адолат ҳар бир ишда ҳамроҳимиз ва дастуримиз бўлсин!» деган чуқур маъноли сўзлари ҳар биримиз учун ҳаётий эътиқодга айланиши зарур», деган эзгу даъвати улуғ аждодимиз хотирасига кўрсатилаётган улкан эҳтиромнинг бардавомлигидан далолат.
Амир Темур Оқсарой пештоқининг олд томонида «Адолат – давлат асоси ва ҳукмдорларнинг шиоридир», деган ёзувни ёздирган, бу ҳикматга, аввало, ўзи амал қилган. Бугун мамлакатимизда халқ билан мулоқот қилиш ва мурожаатлар билан ишлаш бўйича янги тизимга асос солингани ўзбек давлатчилик мактабига мансуб адолатпарварлик, ҳақиқатни таъминлаш борасидаги ана шундай буюк анъаналарнинг мантиқий давоми бўлмоқда.
Шу кунларда Халқ қабулхоналарига кираверишда давлатимиз раҳбарининг «Инсонларнинг дарду ташвишларини ўйлаб яшаш – одамийликнинг энг олий мезонидир», деган ҳаётбахш сўзларига кўзингиз тушади. Президентимиз барчага ўрнак кўрсатиб, чекка қишлоқ ва овулларгача кириб бориб, юзага келган реал вазият, аҳолининг турмуш шароити билан яқиндан танишмоқда, муаммоларни бартараф қилиш бўйича тегишли кўрсатмалар бермоқда. Бугун парламент аъзолари, давлат органлари раҳбарлари ва масъул ходимлари ҳам жойларга чиқиб, асл ҳолатни ўрганмоқда, ўз фаолиятини таҳлилий-танқидий кўриб чиқмоқда. Барча даражадаги ҳокимлар, прокуратура ва ички ишлар органлари раҳбарларининг халқ олдида ҳисобот бериш тизими жорий этилди.
Тадбирда Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети талабалари ўзбек ва инглиз тилларида америкалик машҳур шоир Эдгар Аллан Понинг “Буюк Темур” достонидан парча ўқиди. Талабалар Амир Темур ва темурийлар давридаги либосларни намойиш қилди.

9 апреля на аллее Амира Темура в Ташкенте состоялось праздничное мероприятие
После обретения независимости по инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова основой для реформ по духовному возрождению и обновлению послужило прежде всего возрождение благословенных имен наших великих предков, их богатого наследия. Самым выдающимся из них, несомненно, является Амир Темур – великая историческая личность в масштабах не только нашей страны, но и всего мира. Наш народ ежегодно широко отмечает день рождения великого Сахибкирана.
По традиции 9 апреля на аллее Амира Темура в Ташкенте состоялось праздничное мероприятие. В нем приняли участие члены парламента, ответственные работники министерств и ведомств, писатели и поэты, ученые и студенты.
Председатель Международного благотворительного общественного фонда Амира Темура Н.Хабибуллаев, доктор исторических наук Ш.Улжаева, публицист Б.Хайдаров и другие отметили, что Амир Темур был не только основателем самого могущественного в свое время государства, покровителем наук и образования, культуры и духовности, но и великим созидателем, оказавшим решающее влияние на исторические преобразования, произошедшие в средние века в Азии и Европе, внесшим неоценимый вклад в развитие мировой цивилизации. На международной арене возрастает интерес к личности и деятельности Амира Темура, создавшего на территории Евразии мощное государство.
На языках народов Востока и Запада - более 1500 произведений, посвященных жизни и деятельности этой выдающейся личности, историческим условиям ее формирования, достижению огромных высот, качествам Амира Темура как государственного деятеля, непобедимого полководца и человека, его внутреннему миру. Сегодня почти в 50 странах мира ведут научные изыскания ученые-темуроведы.
Только благодаря независимости появились возможности для осознания феномена Амира Темура, объективной и оценки его жизни и деятельности. 1996 год в нашей стране был объявлен Годом Амира Темура, 660-летие Сахибкирана широко отмечалось в международном масштабе, в Ташкенте, Самарканде и Шахрисабзе ему воздвигнуты величественные памятники. В честь нашего великого предка был учрежден орден. В 2011 году по предложению Ислама Каримова, написавшего предисловие, в современном полиграфическом исполнении было издано "Уложение Темура" в полном виде.
Реализуемые сегодня в нашей стране реформы созвучны мыслям и поступкам Амира Темура. Об этом свидетельствует благородный призыв Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, высказанный им на совместном заседании палат Олий Мажлиса 14 декабря 2016 года :"Наполненные глубоким смыслом слова нашего великого предка Амира Темура "Пусть справедливость будет нашим спутником и руководством в каждом деле", должны прочно войти в жизнь каждого из нас".
Амир Темур приказал высечь на портале Оксароя в Шахрисабзе слова "Справедливость - лозунг правителей". И этому мудрому изречению, прежде всего, следовал он сам. Задействование новой системы диалога с народом и работы с обращениями стало логическим продолжением великих традиций по обеспечению справедливости, присущей узбекской традиции государственности.
У входа в Народные приемные написаны слова главы нашего государства «Жить заботами людей - самый важный критерий человечности». Президент нашей страны, показывая всем пример, посещает отдаленные села, знакомится с реальной ситуацией, условиями жизни населения, дает соответствующие поручения по решению имеющихся проблем. Сегодня члены парламента, руководители и ответственные работники государственных органов выезжают на места и изучают реальное положение дел, критически и аналитически пересматривают свою деятельность. Внедрена система отчетности хокимов всех уровней, прокуроров и руководителей органов внутренних дел перед народом.
На мероприятии студенты Узбекского государственного университета мировых языков на узбекском и английском языках прочитали отрывки из поэмы известного американского писателя и поэта Эдгара Аллана По "Великий Темур". Студенты показали костюмов и одежды эпохи Амира Темура и Темуридов.
К подножью памятника Сахибкирану были возложены цветы.
В мероприятии принял участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султанов.
В этот день в Государственном музее истории Темуридов открылась выставка "Искусство создания садов в эпоху Амира Темура".