9 апрель куни пойтахтимиздаги Амир Темур хиёбонида тантанали тадбир бўлиб ўтди
Амир Темур – халқимиз тарихи солномасидаги нажоткор қаҳрамонлардан бири. Мустақилликка эришганимиздан сўнг Биринчи Президентимиз Ислом Каримов маънавий тикланиш ва янгиланиш ислоҳотларини улуғ аждодларимизнинг муборак номи, бой мероси, хотираси ва тарихий сиймосини тиклаш асосига қурди. Бунинг самарасида халқимиз ҳар йили Соҳибқирон таваллуд топган кунни улуғ аждодимиз хотирасига эҳтиром сифатида кенг байрам қилмоқда.
Анъанага кўра 9 апрель куни пойтахтимиздаги Амир Темур хиёбонида тантанали тадбир бўлиб ўтди. Унда парламент аъзолари, вазирлик ва идоралар вакиллари, ёзувчи ва шоирлар, олимлар, талаба-ёшлар, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Халқаро Амир Темур хайрия жамоат фонди раиси Нозим Ҳабибуллаев, тарих фанлари доктори Шоҳиста Ўлжаева, публицист Бахтиёр Ҳайдаров ва бошқалар Амир Темур нафақат ўз давридаги энг қудратли давлат асосчиси, илм-фан, маданият ва маънавият ҳомийси, балки ўз вақтида Осиё ва Европа қитъаларида рўй берган тарихий ўзгаришларга ҳал қилувчи таъсир кўрсатиб, дунё цивилизацияси ривожига беқиёс ҳисса қўшган буюк бунёдкор бўлганини таъкидлади. Евроосиё ҳудудида улкан салтанат барпо қилган Амир Темур шахси ва фаолиятига қизиқиш халқаро майдонда тобора ортиб бормоқда.
Бу беназир зотнинг қандай замин ва тарихий шароитда ўсиб-улғайгани, қай тариқа шундай юксак чўққиларга кўтарилгани, давлат арбоби, енгилмас саркарда ва инсон сифатидаги фазилатлари, ички дунёси ва кечинмалари ҳақида шарқ ва ғарб тилларида бир ярим мингдан ортиқ асар битилган. Бугун дунёнинг қарийб 50 мамлакатида темуршунос олимлар илмий изланишлар олиб бормоқда.
Амир Темур феноменини англаш, холис ва ҳаққоний ёритишга фақат мустақиллик туфайли кенг йўл очилди: 1996 йил мамлакатимизда Амир Темур йили бўлди, Соҳибқирон таваллудининг 660 йиллиги халқаро миқёсда кенг нишонланди, Тошкент, Самарқанд ва Шаҳрисабз шаҳарларида муҳташам ҳайкаллари қад ростлади. Улуғ бобомиз шарафига орден таъсис этилди. 2011 йили Ислом Каримов таклифи ва сўзбошиси билан “Темур тузуклари” асари мукаммал ҳолда, юксак сифат билан янгидан чоп этилди.
Бугун мамлакатимизда катта ғайрат-шижоат билан амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар Амир Темур бобомизнинг дунёқараши ва тутумларига моҳиятан уйғундир. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 14 декабрда Олий Мажлис палаталари қўшма мажлисида «Буюк соҳибқирон Амир Темур бобомизнинг: «Адолат ҳар бир ишда ҳамроҳимиз ва дастуримиз бўлсин!» деган чуқур маъноли сўзлари ҳар биримиз учун ҳаётий эътиқодга айланиши зарур», деган эзгу даъвати улуғ аждодимиз хотирасига кўрсатилаётган улкан эҳтиромнинг бардавомлигидан далолат.
Амир Темур Оқсарой пештоқининг олд томонида «Адолат – давлат асоси ва ҳукмдорларнинг шиоридир», деган ёзувни ёздирган, бу ҳикматга, аввало, ўзи амал қилган. Бугун мамлакатимизда халқ билан мулоқот қилиш ва мурожаатлар билан ишлаш бўйича янги тизимга асос солингани ўзбек давлатчилик мактабига мансуб адолатпарварлик, ҳақиқатни таъминлаш борасидаги ана шундай буюк анъаналарнинг мантиқий давоми бўлмоқда.
Шу кунларда Халқ қабулхоналарига кираверишда давлатимиз раҳбарининг «Инсонларнинг дарду ташвишларини ўйлаб яшаш – одамийликнинг энг олий мезонидир», деган ҳаётбахш сўзларига кўзингиз тушади. Президентимиз барчага ўрнак кўрсатиб, чекка қишлоқ ва овулларгача кириб бориб, юзага келган реал вазият, аҳолининг турмуш шароити билан яқиндан танишмоқда, муаммоларни бартараф қилиш бўйича тегишли кўрсатмалар бермоқда. Бугун парламент аъзолари, давлат органлари раҳбарлари ва масъул ходимлари ҳам жойларга чиқиб, асл ҳолатни ўрганмоқда, ўз фаолиятини таҳлилий-танқидий кўриб чиқмоқда. Барча даражадаги ҳокимлар, прокуратура ва ички ишлар органлари раҳбарларининг халқ олдида ҳисобот бериш тизими жорий этилди.
Тадбирда Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети талабалари ўзбек ва инглиз тилларида америкалик машҳур шоир Эдгар Аллан Понинг “Буюк Темур” достонидан парча ўқиди. Талабалар Амир Темур ва темурийлар давридаги либосларни намойиш қилди.

Ceremonial event held on capital city’s Amir Temur avenue on 9 April
Amir Temur is one of the Uzbek nation’s heroes of the past. After Uzbekistan achieved independence, the country’s First President Islam Karimov conducted reforms of moral revival on the basis of the restoration of the good names and honour of Uzbek people’s great ancestors and their rich heritage. As a result, the Uzbek people widely celebrate Amir Temur’s birth anniversaries, showing respect for the memory of their great ancestor.
According to a tradition, a ceremonial event took place on the capital city’s Amir Temur avenue on 9 April. Members of the parliament, representatives of ministries and departments, writers and poets, scholars, students and representatives of the wider public participated in this event.
The chairman of the Amir Temur international public charity foundation, Nozim Habibullayev; a doctor of history, Shohista Oljayeva; writer Bakhtiyor Haydarov; and others said that Amir Temur was the founder of the most powerful state in his time and a patron of science, culture, education and morality. He also exerted crucial influence over historic changes that took place in Asia and Europe then, and he made an incomparable contribution to the development of the world’s civilization. In the international arena, interest is increasing in Amir Temur’s personality and the work done by him.
More than 1,500 books have been written in Eastern and Western languages about this great personality, about the conditions in which he grew up and about how he became a statesman and invincible military leader. In nearly 50 countries of the world, scholars engaged in the study of Amir Temur are doing scientific research today.
Thanks to the country’s independence, a wide opportunity opened up to understand the Amir Temur phenomenon and to evaluate it objectively and truthfully. In this country, the year 1996 was the year of Amir Temur. His 660th birth anniversary was widely celebrated internationally. His big statues were put up in Tashkent, Samarqand and Shahrisabz. An award was established in his honour. In the year 2011, at the proposal of Islam Karimov and with his foreword, the “Temur’s code of laws” book was published anew with high printing quality.
Large-scale reforms being implemented in this country today are essentially consonant with Amir Temur’s way of thinking.
At a joint session of the chambers of Oliy Majlis (parliament) of the country on 14 December 2016, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev said: “Our great forefather Amir Temur’s words of profound wisdom `May justice accompany and guide us in everything we do’ should become ingrained in our everyday lives.” This is proof of the continuity of a high respect for the great ancestor.
At the event, students of the state foreign languages university read out excerpts from a poem about Amir Temur in the Uzbek and English languages. Students also displayed clothes of the era of Amir Temur and Timurids.
Flowers were laid at the Amir Temur statue.
Presidential state adviser H.Sultonov participated in the event.
On this day, an exhibition entitled “The art of creating gardens in the era of Amir Temur” opened at the Timurids History state museum.
Such events are being held in all the region of the country and the Republic of Qoraqalpoghiston (north-western Uzbekistan).