И.Савицкий номидаги музей экспонатлари Москвада намойиш этилмоқда
Бу ерда мамлакатимизнинг И.Савицкий номидаги давлат санъат музейи экспонатлари кўргазмаси очилиш маросими бўлди.
«Саҳродаги Лувр» номини олган И.Савицкий номидаги давлат санъат музейи ўзининг бебаҳо дурдона экспонатлари билан дунё санъат ихлосмандлари эътиборини қозонган. Музейда графика, ҳайкалтарошлик, тасвирий ва амалий санъат намуналари, турли археологик топилмалар, этнография буюмлари, қадимий суратлар, тарихий ҳужжатлар сингари юз мингга яқин нодир экспонат жой олган.
Шундай буюк меросни йиғиб қолдирган олим 2002 йилда «Буюк хизматлари учун» ордени билан тақдирланган.
Ўлканинг бой тарихий ва маданий ёдгорликлари ҳақидаги маълумотларни ўзида мужассам этган мазкур санъат музейида қорақалпоқ элининг миллий безаклари, халқ амалий санъати намуналари, каштачилик буюмлари, миллий либослари сайёҳларнинг эътиборини тортмоқда.
А.Пушкин номидаги тасвирий санъат музейида намойиш этилаётган ноёб экспонатлар томошабинларда катта қизиқиш уйғотмоқда.

Exhibits of state museum named after I.Savitsky displayed in Moscow
Here a ceremony took place to open an exhibition of objects from Uzbekistan’s state museum named after I.Savitsky.
This state art museum named after I.Savitsky, also called a “Louvre in the desert”, is widely known to art lovers and enthusiasts for its priceless exhibits. The museum has about a hundred thousand works of art such as drawings, sculptures, archaeological finds and ethnographic items and historical documents.
In the year 2002, a “Buyuk Hizmatlari Uchun (for great services)” order was awarded to Igor Savitsky, a prominent scholar who left this great heritage to modern generations.
In this museum, visitors’ attention is also attracted to Qoraqalphoq people’s national ornaments, examples of people’s applied arts and unique national embroidery and national clothes.
The unique exhibits being displayed in the Pushkin museum of fine arts evoke a great deal of visitor interest.