Янги «Электрон солиқ хизматлари» портали ишга тушди
Давлат солиқ хизмати органларининг янги my.soliq.uz «Электрон солиқ хизматлари» портали ишлаб чиқилиб, тест режимида амалиётга жорий қилинди. Ушбу лойиҳанинг асосий мақсади – давлат солиқ хизмати органлари томонидан аҳоли ва бизнесга кўрсатиладиган электрон давлат хизматларини такомиллаштириш, уларнинг харажатларни камайтириш ҳамда солиқ тўловчиларга хизматлардан фойдаланишда қўшимча қулайликлар яратишдан иборат.
Хўш, янги порталда қандай янгиликлар ва ўзгаришлар бўлди?
Аввало янги «Электрон солиқ хизматлари» порталининг бош саҳифаси очилганда давлат солиқ хизмати органи ходими кириб келади ва фойдаланувчиларга янги порталнинг имкониятлари тўғрисида қисқача тушунтиришлар беради.
Порталнинг яна бир қулайлиги - бу керакли хизматларни тез ва осон қидириш мумкинлигидир. Яъни, давлат солиқ хизмати органларининг барча электрон давлат хизматлари Ўзбекистон Республикасининг «Электрон ҳукумат тўғрисидаги» Қонун талабларидан келиб чиқиб интерактив ва ахборот давлат хизматларига сараланган.
Бундан ташқари уларни қидиришни янада соддалаштириш мақсадида, мурожаатларни ва ҳисоботларни юбориш, рўйхатга олиш, солиқларни ҳисоблаш ҳамда маълумотномалар олиш каби хизмат йўналишларига ажратилган. Шунингдек, жисмоний шахслар учун, юридик шахслар учун ва якка тартибдаги тадбиркорлар учун хизматларни танлаш имкониятлари мавжуд.
Яна бир янгиликлардан бири бу – барча тоифадаги солиқ тўловчилар учун алоҳида шахсий кабинет очилган. Масалан, илгари якка тартибдаги тадбиркорларнинг шахсий кабинети мавжуд эмас эди. Эндиликда якка тартибдаги тадбиркорлар учун ҳам алоҳида имкониятлар яратилди. Шахсий кабинетларга кириш қисми фойдаланувчиларнинг ягона идентификациялаш ахборот тизимига ўзгарди.
Шунингдек, шахсий кабинетларда ҳам солиқ тўловчиларни бир нечта янгиликлар кутмоқда. Улардан бири бу – мавзуга оид хизматлар «Шахсий маълумотлар», «Ҳисоб китобларнинг жорий ҳолати», «Солиқ органлари билан ёзишмалар», «Фойдали маълумотлар» каби қулай навигацияли блокларга ажратилганлигидир.
Янги шахсий кабинетда солиқ органлари билан барча ёзишмалар ва хабарлар алоҳида блокда йиғилади. Бундан ташқари, шахсий кабинетга кирганда бюджет ҳамда бюджетдан ташқари актуал жорий маълумотлар тақдим этилади.
Янги порталда солиқ тўловчиларга хизматлардан фойдаланиш, хабардор қилиш бўйича барча хизматларнинг ягона стандарти ишлаб чиқилган. Хусусан, ҳар бир хизматдан фойдаланувчилар учун қўлланма ва хизмат бўйича жавобгар шахс тўғрисидаги маълумотлар мужассамлаштирилган.
Эндиликда солиқ тўловчилар ҳар бир хизмат бўйича ўз фикрлари ва баҳоларини қолдириши, солиқ органлари эса – солиқ тўловчиларнинг фикрларини ўрганиш, таклиф ва эътирозларини кўриб чиқиш имконияти мавжуд.
Эслатиб ўтамиз, жорий ой давомида вужудга келган камчиликларни аниқлаш ва бартараф этиш мақсадида my.soliq.uz портали тест режимида ишга туширилди. Ушбу давр мобайнида давлат солиқ хизмати органларининг электрон давлат хизматларидан янги ва олдинги тизимлардан фойдаланиш мумкин.
Янги портал бўйича таклиф ва мулоҳазаларингизни mysoliquz@soliq.uz электрон манзили ёки my.soliq.uz порталидаги «Алоқа» бўлимида жойлаштирилган манзилларга юборишингиз мумкин. Бундан ташқари ҳар бир хизмат бўйича фикр ҳамда таклифларингизни хизмат саҳифасида изоҳ кўринишида қолдиришингиз мумкин.

A new «E-tax sevices» portal of State tax service bodies, my.soliq.uz, was created and is being tested. The main task of this project is to improve governmental e-services provided to the population and business by the State tax service bodies, decrease their expenses and create more comfort for the taxpayers who use the service.
So, what are the novelties and changes of the new portal?
First of all, when the main page of the «E-tax sevices» portal is opened, an officer of the State tax service gives users a brief explanation of the opportunities of the new portal.
One more advantage of the portal is the possibility to search for the necessary service fast and easy. Thus, all the e-state services of the State tax service bodies are implemented as interactive and informational state services in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan «About the E-government».
Also, to facilitate search of services, they are divided into groups like receiving applications and reports, registration, calculation of taxes and receiving information. Besides, an opportunity to choose services for individuals, legal entities and private entrepreneurs was added.
One more novelty is that all taxpayers have and individual personal cabinet now. For example, previously private entrepreneurs were not able to have their personal cabinet. Now opportunities are created for private entrepreneurs as well. Entrance to the private cabinet is changed to the user’s unique identification informational system.
Several novelties are presented to the taxpayer’s in their personal cabinets as well. One of them is that related services are now separated to easily navigated blocks like «Personal information», «Current state of accounts», «Correspondence with the Tax authorities» and «Useful information».
All correspondence with the Tax authorities and news are now gathered in a separate block of the new personal cabinet. Also, when personal cabinet is entered, an up-to-date budget and off-budget information is presented.
A unified standard for all services is developed on the portal to inform taxpayers about use of services. Particularly, now there is a manual for each service user and information about the person responsible for service.
At present there is an opportunity for taxpayers to leave their ideas and evaluate each service; as well as a chance for Tax authorities to learn ideas, proposals and complains of the taxpayers.
We would like to remind that a test version of my.soliq.uz portal will be functioning for the current month to identify and eliminate shortcomings. During this period, e-state services of the State tax service bodies are available for use in both new and previous systems.
Proposals about functioning of the new portal can be sent to mysoliquz@soliq.uz or via the «Contacts» section at my.soliq.uz portal. Also you can leave your ideas and proposals about each service as a comment directly on service’s web-page.