2022 йил 11 ноябрь куни Самарқандда жорий йилнинг асосий сиёсий воқеаларидан бири бўлиб ўтади – Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилотининг (ТДТ) биринчи саммитини қабул қилади.
Ташкилотга Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон аъзо, Венгрия ва Туркманистон  эса кузатувчи мақомига эга.
Туркий давлатлар ташкилоти 2009 йил 3 октябрь куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (Туркий кенгаш) номи остида  ташкил этилган.
2021 йил 12 ноябрь куни Ташкилотнинг Истанбулда ўтказилган VIII саммитида  Кенгаш номини Туркий давлатлар ташкилоти деб ўзгартириш бўйича қарор қабул қилинган.
Истанбул саммитида сўзга чиққан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий кенгаш номини Туркий давлатлар ташкилоти деб ўзгартириш тўғрисидаги қарор ҳамкорлигимизни янада ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратишига ишонч билдирди. Ушбу муҳим қадам ташкилот фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаради, халқаро майдондаги роли ва нуфузини сезиларли даражада оширади.
«Дунё» АА веб-сайтида ташкил этилган  «Ўзбекистон ва ТДТ» рукни орқали ўқувчилар Туркий давлатлар ташкилоти фаолиятига оид сўнгги янгиликлар билан танишиш имкониятига эга бўлади.

Cаммит Организации тюркских государств
11 ноября 2022 года в Самарканде состоится одно из ключевых политических событий года – Узбекистан принимает саммит Организации тюркских государств (ОТГ).
Членами организации являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан. Статус наблюдателя имеют Венгрия и Туркменистан.
Организация тюркских государств, ранее Совет сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет), была создана 3 октября 2009 года.
12 ноября 2021 года в Стамбуле состоялся VIII саммит организации, где были приняты важные решения о будущем объединения, в числе которых переименование Совета в Организацию тюркских государств.
Выступая на Стамбульском саммите, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил убеждение, что принимаемое решение о переименовании Тюркского совета в Организацию тюркских государств обеспечит прочную основу для дальнейшего развития нашего сотрудничества. Этот важный шаг поднимет на качественно новый уровень деятельность организации, существенно повысит её роль и авторитет на международной арене.
Поэтому вполне логично, что отсчет публикаций в новой рубрике ИА «Дунё», названной «Узбекистан и ОТГ», начинается со Стамбульской встречи на высшем уровне.