“Бойсун баҳори” халқаро фольклор фестивали
Жорий йилнинг 7-8 май кунлари Бойсун туманидаги “Солим Паданг” қишлоғида халқимизнинг кўп асрлик қадриятлари ва анъаналарини ўзида тараннум этувчи “Бойсун баҳори” очиқ фольклор фестивали бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 7 февралдаги “Бойсун баҳори” халқаро фольклор фестивалини ташкил этиш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан мамлакатимизда фаолият юритаётган 200 дан ортиқ фольклор жамоалари мазкур тадбирда иштирок этади.
Байрам доирасида миллий кураш, этноспорт, веломарафон, улоқ-кўпкари, барг улоқтириш, арқон тортиш, чилак ва бошқа халқ ўйинлари бўйича мусобақалар ўтказиш режалаштирилган.
Айни кунларда Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Маданият вазирлиги, Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ва бошқа ҳамкор ташкилотлар томонидан фолклор фестивалини юқори савияда ўтказишга қизғин ҳозирлик кўрилмоқда.
Фестиваль якунида энг яхши фольклор-этнографик ва энг яхши ўтов-уй ўрнатган жамоалар, спорт ва халқ ўйинлари ғолиблари муносиб тақдирланади.
Маълумот учун: бутун дунё халқлар меҳр қўйган мафтункор Бойсун ЮНЕСКО томонидан “Инсониятнинг оғзаки ва номоддий маданий мероси” дурдонаси сифатида эътироф этилган ва 2008 йилда ташкилот томонидан “Инсониятининг номоддий маданий мероси” Репрезентатив рўйхатига киритилган.

Международный фольклорный фестиваль “Boysun bahori”
7-8 мая текущего года в Бойсунском районе в деревне Солим Паданг состоится открытый фольклорный фестиваль “Boysun bahori”, в ходе которого воспеваются вековые народные ценности и традиции.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации и проведению международного фольклорного фестиваля «Boysun bahori» от 7 февраля текущего года, в традиционном празднике с костюмами и старинными мелодиями примут участие более 200 представителей фольклорных коллективов, действующих в стране.
В рамках праздника запланированы соревнованиям по национальной борьбе, этноспорту, веломарафонам, козло-купкари, метанию листьев, перетягиванию каната, чилаку и другим народным видам спорта.
В настоящее время Министерством туризма и культурного наследия, Министерством культуры Республики Узбекистан, Сурхандарьинским областным хокимиятом и другими организациями-партнерами ведется активная подготовительная работа для проведения фольклорного фестиваля на высоком уровне.
По окончании фестиваля будут награждены лучшие фольклорно-этнографические команды, победители спортивных и народных игр.
Для информации: очаровательный Байсун, который нравится людям всего мира, был признан ЮНЕСКО шедевром «Устного и нематериального культурного наследия человечества» и в 2008 году включен в Репрезентативный список ЮНЕСКО «Нематериальное культурное наследие человечества».