O‘qituvchilar forumi
Poytaxtimizda “Ijtimoiy fanlarni o‘qitish va ma’naviy-ma’rifiy ishlarni takomillashtirishda o‘quv-tarbiya jarayonining sifat va samaradorligi: muammolar va yechimlar” mavzuida ijtimoiy fanlar o‘qituvchilarining forumi o‘tkazildi. Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahridan 250 nafar o‘qituvchi, metodist, hududiy xalq ta’limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish institutlari hamda oliy ta’lim muassasalari olimlari qatnashdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishidan biri mamlakatimizda ijtimoiy sohani rivojlantirishga qaratilgandir. Mazkur yo‘nalish ta’lim va fan sohasini rivojlantirish, yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirish kabi muhim vazifalarni o‘z ichiga olgan bo‘lib, uzluksiz ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, sifatli ta’lim xizmatlari imkoniyatlarini oshirish, mehnat bozoriga zamonaviy ehtiyojga mos yuqori malakali kadrlarni tayyorlash kabi keng qamrovli chora-tadbirlarni amalga oshirishni ko‘zda tutadi.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirliklari bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur forum ana shunday tadbirlar sirasiga kirib, mamlakatimizda o‘tgan yillar davomida ijtimoiy fanlar ta’limini takomillashtirish yo‘nalishida olib borilgan ishlarni sarhisob qilish, ta’lim sifati va samaradorligini oshirish, erishilgan yutuqlar, keng ko‘lamli islohotlarning tub mohiyati va ahamiyatini targ‘ib qilishga xizmat qiladi.
Forum tarix, davlat va huquq asoslari, iqtisodiy bilim asoslari, odobnoma, Vatan tuyg‘usi, milliy istiqlol g‘oyasi va ma’naviyat asoslari fanlarini o‘qitish yo‘nalishlari bo‘yicha yalpi va sho‘ba yig‘ilishlari tarzida o‘tkazildi. Ularda mustaqillik yillarida mazmunan to‘liq yangilangan ijtimoiy fanlarni o‘qitish borasidagi ishlar tahlil qilinib, dolzarb masalalarni o‘rganish belgilab olindi. Innovatsion ta’lim texnologiyalari asosida davlat va huquq asoslari darslarini qiziqarli tashkil etish, iqtisodiy bilim asoslari fani orqali o‘quvchilarning iqtisodiy madaniyatini shakllantirish, o‘quvchilarda tarixiy tafakkurni hosil qilishda zamonaviy pedagogik texnologiyalardan samarali foydalanish, milliy istiqlol g‘oyasi: asosiy tushuncha va tamoyillar turkumiga kiruvchi fanlarda zamonaviy darslarni tashkil etish metodikasi ko‘rib chiqildi.
– Yosh avlod dunyoqarashini kengaytirish, ularni Vatanga muhabbat, sadoqat ruhida tarbiyalashda ijtimoiy fanlarning ahamiyati beqiyos, – deydi Respublika ta’lim markazi bo‘lim boshlig‘i Nargiza Ismatova. – Milliy an’ana va qadriyatlarimiz, ajdodlarimiz boy ma’naviy merosidan o‘quvchilarni xabardor etish, umuman, mazkur fanlarni sifatli o‘qitish o‘qituvchidan yuksak mahorat, chuqur bilim va malaka talab etadi. Forumda ana shunday ish tajribasiga ega fan o‘qituvchilari ishtirok etdi. Ular tomonidan o‘qitish sifatini oshirish, o‘quvchilarning bo‘sh vaqtini to‘g‘ri tashkil etish, yoshlarda mafkuraviy immunitetni kuchaytirish, "Oila – mahalla – ta’lim muassasasi" hamkorligi samaradorligini oshirish borasida ilg‘or tajribalar taqdim etildi. Masalan, Xorazm viloyati vakillari o‘quvchilarning tarixiy tafakkurini shakllantirishda virtual sayohat darslarini tashkil etish yuzasidan taqdimot namoyish qildi.
Forum ishtirokchilari poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi 9-umumta’lim maktabida o‘tkazilgan mahorat darslarini bevosita kuzatib, tahlil qilish, tajriba almashish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
– Umumta’lim maktablarida Vatanimiz tarixi alohida o‘quv fani sifatida bir o‘quv yilida 221 soat o‘qitilmoqda, – deydi Toshkent shahar Yakkasaroy tumanidagi 144-umumta’lim maktabi tarix fani o‘qituvchisi Husniddin Tojiboyev. – Bugungi kunda bu fanga oid yetti tilda 8 nomdagi darsliklar yaratilgan. Mavzular davriy ketma-ketlikka asoslanib, tarixiy voqealarni o‘rganishga qo‘yilgan talablar asosida o‘quvchilarning yoshi, bilim saviyasi, ruhiy-psixologik holati, jismoniy rivojlanishi darajalariga moslashtirilgan. Jahon tarixi fani o‘qitilishida ham boy ma’naviy, ilmiy merosimizning dunyo ilm-fani rivojiga ta’siri masalasiga alohida urg‘u berilmoqda. Pedagoglar uchun sarhisob, ilg‘or tajriba va takliflar maydoni bo‘layotgan forumda tarix fanini o‘qitishga doir yangi tavsiyalar oldik. Dars mazmunini boyituvchi qo‘shimcha adabiyotlar bilan tanishdik, multimediya vositalaridan samarali foydalanishni o‘rgandik.

2017-03-25 | Образование
В Ташкенте прошел форум учителей общественных дисциплин на тему "Качество и эффективность учебно-воспитательного процесса преподавания общественных дисциплин и совершенствования духовно-просветительской работы: проблемы и решения". В мероприятии приняли участие 250 учителей, методистов, ученых региональных институтов переподготовки и повышения квалификации работников народного образования, а также высших учебных заведений из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Одна из важных задач разработанной по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах - развитие социальной сферы в стране. Данное направление охватывает развитие сферы науки и образования, реализацию государственной молодежной политики и подразумевает проведение масштабных мер по дальнейшему совершенствованию системы непрерывного обучения, расширению возможностей для предоставления качественных услуг в сфере образования, подготовки соответствующих современным требованиям высококвалифицированных кадров.
Данный форум, организованный Министерством народного образования совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, дает возможность подвести итоги проведенной в нашей стране за прошедшие годы работы по совершенствованию преподавания общественных дисциплин. Он направлен на повышение качества и эффективности образования, необходимость пропагандировать суть и значение достигнутых успехов и широкомасштабных реформ.
Форум проходил в форме пленарных и секционных заседаний по преподаванию таких общественных дисциплин, как история, основы государства и права, основы экономики, этика, чувство Родины, идея национальной независимости и основы духовности. На них была проанализирована работа по преподаванию гуманитарных предметов, полностью обновленных по содержанию в годы независимости, изучены актуальные вопросы в данном направлении. Рассмотрены методики организации содержательных уроков по основам государства и права с использованием инновационных образовательных технологий, формирования экономической культуры учащихся на уроках по основам экономики, принципы эффективного использования современных педагогических технологий в развитии исторического мышления учащихся, проведения на современной основе уроков по предмету идея национальной независимости: основные понятия и принципы.
- Неоценима роль общественных дисциплин в расширении мировоззрения молодого поколения, воспитании его в духе преданности Родине, - сказала начальник отдела Республиканского центра образования Наргиза Исматова. - Ознакомление учеников с национальными традициями и ценностями, богатым духовным наследием наших предков, качественное преподавание этих предметов в целом требуют от педагогов высокого мастерства, глубоких знаний и квалификации. Опытные учителя и педагоги, принявшие участие в данном форуме, продемонстрировали передовой опыт, накопленный в деле повышения качества обучения, правильной организации свободного времени учащихся, укрепления идеологического иммунитета у молодежи, повышения эффективности взаимодействия семьи, махалли и образовательного учреждения. Так, к примеру, представители Хорезмской области провели презентацию по организации виртуальных экскурсий на уроках истории для формирования исторического мышления у учащихся.
Участники форума имели возможность принять непосредственное участие в мастер-классах, организованных в общеобразовательной школе № 9 Юнусабадского района столицы, обменяться мнениями и опытом.
- В общеобразовательных школах история нашей Родины преподается в качестве отдельного учебного предмета 221 час в течение учебного года, - сказал учитель истории общеобразовательной школы № 144 Яккасарайского района города Ташкента Хусниддин Тожибоев. - На сегодняшний день по данному предмету изданы 8 учебников на семи языках. Темы уроков разработаны, исходя из хронологии исторических событий, в соответствии с возрастом, уровнем знаний, психологическим состоянием и физическим развитием учеников. На уроках мировой истории также акцентируется внимание на влиянии нашего богатого духовного и научного наследия на развитие мировой науки и образования. На форуме, ставшем для педагогов площадкой для подведения итогов, обмена передовым опытом и мнениями, мы получили новые рекомендации по преподаванию истории. Ознакомились с дополнительной литературой по насыщению содержания уроков, повысили знания по эффективному использованию средств мультимедиа.
В рамках мероприятия для участников была организована экскурсия по культурно-просветительским местам столицы.