Sizga Yaponiya va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan samimiy tabriklarimni izhor etishga ruxsat bergaysiz.
O‘zbekiston mustaqillikka erishgan kundan e’tiboran mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari izchil rivojlanib bormoqda.
2015-yil oktabr oyida, Yaponiya Bosh vaziri mamlakatingizga oxirgi tashrifidan 9-yil o‘tib, men Bosh vazir sifatida O‘zbekistonga tashrif buyurgan edim. O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov bilan muzokaralarimiz g‘oyat samarali bo‘lgan, biz turli sohalarda hamkorlikni yanada rivojlantirish zarurligi haqida yakdil fikrga kelgan edik.
Mamlakatingizga tashrifim davomida Bosh vazir sifatida menga doimo hamrohlik qilganingiz va yuksak darajadagi mehmonnavozlik uchun Sizga samimiy minnatdorlik bildiraman. Shuni mamnuniyat bilan qayd etmoqchimanki, ushbu tashrif O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi munosabatlarga yanada jadal sur’at bag‘ishladi, erishilgan kelishuvlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng miqyosli hamkorlikni faollashtirishga xizmat qilmoqda.
Men nafaqat siyosat va iqtisodiyot borasidagi munosabatlarimizni rivojlantirish, balki turli sohalarda, shu jumladan, madaniyat va ilm-fan sohalarida ham O‘zbekiston bilan do‘stona aloqalarni mustahkamlash uchun bundan buyon ham butun imkoniyatlarimni ishga solishga tayyorman.
Diplomatik munosabatlarimiz o‘rnatilganiga 25-yil to‘lgani munosabati bilan O‘zbekiston va Yaponiya hamkorligi yanada rivojlanishiga, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalari bundanda kengayishiga ishonch bildiraman.
Siz, Janobi Oliylari bilan "Markaziy Osiyo + Yaponiya" muloqoti doirasida ham faol hamkorlik qilishimizdan umidvorman.
Sizga, Janobi Oliylari, mustahkam sog‘lik, faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, O‘zbekiston xalqiga baxt-saodat va farovonlik tilashga ruxsat etgaysiz.

Позвольте выразить Вам сердечные поздравления по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Японией и Республикой Узбекистан.
Со дня обретения независимости Вашего государства последовательно развиваются весьма дружественные отношения между Японией и Узбекистаном.
В октябре позапрошлого года, спустя 9 лет после предыдущего визита Премьера Японии, я в качестве Премьер-министра посетил Узбекистан. У нас состоялись плодотворные переговоры с ныне покойным Президентом Исламом Каримовым, в ходе которых мы сошлись в едином мнении о необходимости продвижения сотрудничества в различных сферах.
Хотел бы выразить искреннюю признательность Вам за то, что Вы, будучи Премьер-министром, постоянно сопровождали меня и оказали теплый прием в ходе моего визита в вашу страну. С удовлетворением хочу отметить, что данный мой визит придал еще больший динамизм отношениям между Узбекистаном и Японией, а достигнутые тогда договоренности способствуют активизации широкомасштабного сотрудничества между нашими странами.
При нашем стремлении я готов и впредь всемерно прилагать усилия не только к углублению отношений в сфере политики и экономики, но и к укреплению дружеских отношений во многих областях, в том числе развитию культурно-научных связей с Узбекистаном.
Пользуясь случаем 25-летия установления дипломатических отношений, выражаю искреннюю надежду на дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Японией и углубление уз дружбы между нашими народами.
Также выражаю надежду на активное сотрудничество с Вашим Превосходительством, в том числе в рамках Диалога «Центральная Азия + Япония».
Позвольте пожелать Вашему Превосходительству крепкого здоровья и успехов в трудовой деятельности, а народу Узбекистана – счастья.