Yangi tarjima asarlari taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetida jahon adabiyoti namunalarining o‘zbek tiliga, milliy adabiyotimiz asarlarining chet tillarga o‘girilgan tarjimalari taqdimotiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Milliy universiteti prorektori O.Holmuhamedov, "O‘zbekiston" nashriyot matbaa-ijodiy uyi direktorining birinchi o‘rinbosari A.Jo‘rayev, adabiyotshunos olim H.Boltaboyev va boshqalar milliy adabiyotimizni ravnaq toptirish, ta’lim-tarbiya, ilm-ma’rifat kabi sohalarga ulkan e’tibor qaratish borasidagi ezgu sa’y-harakatlar yosh avlod ma’naviyatini yuksaltirish, ularni har jihatdan komil shaxs etib voyaga yetkazishdek ezgu maqsadlarga yo‘naltirilganini ta’kidladi.
Mamlakatimizda zamonaviy axborot-resurs markazlari, ma’rifat dargohlarini barpo etish, ularni ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan ta’minlash, kitob fondini yanada boyitishga oid bajarilayotgan ishlar yoshlarning kitobga mehrini oshirishda alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 12-yanvardagi "Kitob mahsulotlarini chop etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ‘ibot qilish bo‘yicha komissiya tuzish to‘g‘risida"gi farmoyishi bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim omil bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, bir qator oliy o‘quv yurtlarida olimlar, adabiyotshunoslar, tarjimonlar tomonidan o‘zbek adabiyotining eng yaxshi namunalari chet tillarga hamda jahon adabiyotining sara asarlarini ona tilimizga o‘girish yuzasidan izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Bu jihatlar O‘zbekiston Milliy universiteti xorijiy filologiya fakulteti o‘qituvchi, yosh olim va talabalari izlanishlarida ham o‘z ifodasini topmoqda.
– Sohibqiron Amir Temurning hayoti, jahon tarixida tutgan o‘rniga oid xorijlik ijodkorlarning ko‘plab asarlari bor, – deydi O‘zbekiston Milliy universitetining fransuz filologiyasi fakulteti dotsenti Bahodir Ermatov. – Ayni damda Lyusen Kerenning "Amir Temur saltanati" nomli asari xolis va haqqoniyligi bilan ahamiyatlidir. Ushbu asarni o‘zbek tiliga tarjima qilish jarayonida muallifning obyektiv nigohi, Sohibqironga bo‘lgan ulkan ehtiromini o‘zbek o‘quvchilariga yetkazishga intildik.
Tadbirda tarjima san’atining o‘ziga xos jihatlari, tarjimonning ijodiy mahorati, adabiy mutarjimlik sohasini yanada rivojlantirish istiqbollari xususida atroflicha fikr yuritildi.
Anjumanda fransuz muarrixi Lyusen Kerenning "Amir Temur saltanati" nomli hamda nemis adibi Daniel Glattauerning "Shimol shamoli shashti" asarlari tarjimasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.

Перспективы развития искусства перевода
В Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека состоялось мероприятие, посвященное вопросам дальнейшего развития перевода произведений мировой литературы на узбекский язык и узбекской литературы - на иностранные языки.
Проректор Национального университета Узбекистана О.Холмухамедов, первый заместитель директора Издательско-полиграфического творческого дома "Узбекистон" А.Жураев, литературовед Х.Болтабоев и другие отметили, что уделяемое развитию национальной литературы, сфер образования и воспитания, науки и просвещения огромное внимание направлено на такие благородные цели, как повышение духовности молодежи, формирование гармонично развитых личностей.
Проводимая в нашей стране работа по строительству современных информационно-ресурсных центров, учреждений духовности, обеспечению их новейшими информационно-коммуникационными технологиями, обогащению книжного фонда играет важную роль в повышении интереса молодежи к книге.
Распоряжение Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения" от 12 января 2017 года способствует подъему этой работы на качественно новый уровень.
В Союзе писателей Узбекистана, в ряде высших образовательных учреждений учеными, литературоведами и переводчиками проводится последовательная работа по переводу лучших произведений узбекской литературы на иностранные языки и шедевров мировой литературы - на узбекский язык. Весомый вклад в эту работу вносят преподаватели, молодые ученые и студенты факультета зарубежной филологии Национального университета Узбекистана.
– Издано уже множество произведений иностранных авторов, посвященных жизни Амира Темура, его роли в мировой истории, - говорит доцент факультета Баходир Эрматов. – К примеру, книга Люсьена Керена "Салтанат Амира Темура" отличается объективностью и достоверностью. При ее переводе мы старались донести до читателей объективное отношение автора, его огромное уважение к личности Сахибкирана.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам, касающимся особенностей искусства перевода, творческого мастерства переводчика, перспектив развития сферы литературного перевода.
В ходе мероприятия состоялись презентации переводов книг французского ученого Люсьена Керена "Салтанат Амира Темура" и немецкого писателя Даниэля Глаттауэра "Лучшее средство от северного ветра".