Ariza va shikoyatlarning 93,1 foizi iste’molchilar foydasiga hal etilgan
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasining 2016-yil faoliyati yakunlari hamda joriy yildagi ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Federatsiya raisi J.Sarimsoqov va boshqalar iste’molchilar huquqlarining qonun himoyasiga olinishi bozor munosabatlarini tartibga solish, tovar va xizmatlar sifati ustidan jamoatchilik nazoratini o‘rnatishda muhim omil bo‘layotganini qayd etdi.
2016-yilda federatsiya va uning hududiy tuzilmalari, tuman va shahar jamiyatlariga iste’molchilardan 9 ming 900 dan ziyod ariza va shikoyat kelib tushgan. Ularning 93,1 foizi ijobiy hal etilgan, 3 milliard 860 million so‘mdan ziyod zarar iste’molchilar foydasiga qayta hisob-kitob qilib berilgan.
Murojaatlarning 28,9 foizi tabiiy gaz ta’minoti, 23,6 foizi savdo, 15,4 foizi elektr ta’minoti va boshqa sohalarga tegishlidir.
Federatsiyaning virtual qabulxonasi, www.istemol.uz sayti hamda "1091" "ishonch telefoni" orqali ariza, taklif va shikoyatlar qabul qilinayotgani iste’molchilar huquqlarini ishonchli himoyalashga xizmat qilmoqda.
Davlat idoralari bilan hamkorlikda aholi, xususan, yoshlarning huquqiy madaniyatini oshirish borasida tegishli dasturlar ishlab chiqilib, amalga oshirib kelmoqda. O‘tgan yilda ta’lim muassasalari, korxona va tashkilotlarda ayni shu yo‘nalishda 7 ming 500 ga yaqin o‘quv-seminari va davra suhbatlari o‘tkazilgan.
Tadbirlar ta’sirchanligini oshirish, “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalarni bajarish maqsadida “Yuksak iste’mol madaniyati sari” shiori ostida turli risola va targ‘ibot materiallari nashr etildi va tarqatildi.
Ommaviy axborot vositalarida iste’molchilarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, aholining huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan mavzularda 7 mingga yaqin chiqishlar uyushtirildi. Iste’molga yaroqsiz, inson hayotiga xavf soluvchi mahsulotlar sotilishining oldini olish maqsadida “Toshkent” telekanali orqali “Sifat nazorati” ko‘rsatuvi efirga uzatilmoqda.
Ijtimoiy sohalarda iste’molchilar huquqlarini himoya qilishga oid qonunchilik talablariga rioya etilishi bilan bog‘liq ijtimoiy so‘rovnomalar o‘tkazilib, ularda 51 ming 500 iste’molchi fikr va takliflari o‘rganildi. Ko‘rsatilgan muammo va kamchiliklar bartaraf etilishini ta’minlash maqsadida ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Vazirlar Mahkamasi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Markaziy bank, boshqa idoralar va nazorat organlariga taqdim etildi.
Yig‘ilishda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilining asosiy maqsad va vazifalaridan kelib chiqqan holda hududiy birlashmalar, tuman va shahar jamiyatlari huzurida “Iste’molchi bilan muloqot” huquqiy maslahatxonalarini tashkil etish zarurligi qayd etildi. Iste’molchilar murojaatlari bilan ishlashning samarali mexanizmlarini joriy etish yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

Доверие потребителя – важный критерий
В Национальном пресс-центре состоялось заседание, посвященное итогам деятельности Федерации обществ защиты прав потребителей Узбекистана в 2016 году и приоритетным задачам на текущий год.
Председатель федерации Ж.Саримсоков и другие отметили, что законодательная защита прав потребителей является важным фактором упорядочения рыночных отношений, установления общественного контроля за качеством товаров и услуг.
В 2016 году в федерацию и ее региональные структуры поступило от потребителей более 9900 заявлений. Из них 93,1 процента решены положительно, сделан перерасчет и возмещение потребителям ущерба в размере 3 миллиардов 860 миллионов сумов.
28,9 процента обращений касались газообеспечения, 23,6 процента – торговли, 15,4 процента – электроснабжения и других сфер. Федерация принимает заявления, предложения и жалобы граждан через виртуальную приемную – сайт www.istemol.uz и телефон доверия "1091", что способствует надежной защите прав потребителей.
В сотрудничестве с государственными органами разработана и реализуется соответствующая программа по повышению правовой культуры населения, в том числе, молодежи. В прошлом году в образовательных учреждениях и организациях, на предприятиях в этом направлении проведено около 7500 учебных семинаров и "круглых столов".
В целях повышения действенности мероприятий, реализации намеченных в Государственной программе "Год здоровой матери и ребенка" задач изданы и распространены брошюры и разъяснительные материалы под девизом "К высокой потребительской культуре".
Через средства массовой информации организовано около 7 тысяч выступлений, посвященных защите прав и интересов потребителей, повышению правовой культуры населения. В целях предупреждения торговли непригодной к употреблению, опасной для здоровья продукции на телеканале "Ташкент" налажен выпуск передачи "Контроль качества".
Организованы общественные опросы по соблюдению требований законодательства в деле защиты прав потребителей, в ходе которых изучены мнения и предложения более 51 тысячи потребителей. В целях устранения выявленных недостатков и проблем сведения были представлены в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинет Министров, Министерство здравоохранения, Государственный налоговый комитет, Центральный банк, другие ведомства и контролирующие органы.
Исходя из основных целей и задач Года диалога с народом и интересов человека, на заседании отмечалась необходимость создания при региональных объединениях, районных и городских обществах правовых консультаций "Диалог с потребителем". Приняты соответствующие решения по внедрению эффективных механизмов работы с обращениями граждан.