Ariza va shikoyatlarning 93,1 foizi iste’molchilar foydasiga hal etilgan
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasining 2016-yil faoliyati yakunlari hamda joriy yildagi ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Federatsiya raisi J.Sarimsoqov va boshqalar iste’molchilar huquqlarining qonun himoyasiga olinishi bozor munosabatlarini tartibga solish, tovar va xizmatlar sifati ustidan jamoatchilik nazoratini o‘rnatishda muhim omil bo‘layotganini qayd etdi.
2016-yilda federatsiya va uning hududiy tuzilmalari, tuman va shahar jamiyatlariga iste’molchilardan 9 ming 900 dan ziyod ariza va shikoyat kelib tushgan. Ularning 93,1 foizi ijobiy hal etilgan, 3 milliard 860 million so‘mdan ziyod zarar iste’molchilar foydasiga qayta hisob-kitob qilib berilgan.
Murojaatlarning 28,9 foizi tabiiy gaz ta’minoti, 23,6 foizi savdo, 15,4 foizi elektr ta’minoti va boshqa sohalarga tegishlidir.
Federatsiyaning virtual qabulxonasi, www.istemol.uz sayti hamda "1091" "ishonch telefoni" orqali ariza, taklif va shikoyatlar qabul qilinayotgani iste’molchilar huquqlarini ishonchli himoyalashga xizmat qilmoqda.
Davlat idoralari bilan hamkorlikda aholi, xususan, yoshlarning huquqiy madaniyatini oshirish borasida tegishli dasturlar ishlab chiqilib, amalga oshirib kelmoqda. O‘tgan yilda ta’lim muassasalari, korxona va tashkilotlarda ayni shu yo‘nalishda 7 ming 500 ga yaqin o‘quv-seminari va davra suhbatlari o‘tkazilgan.
Tadbirlar ta’sirchanligini oshirish, “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalarni bajarish maqsadida “Yuksak iste’mol madaniyati sari” shiori ostida turli risola va targ‘ibot materiallari nashr etildi va tarqatildi.
Ommaviy axborot vositalarida iste’molchilarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, aholining huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan mavzularda 7 mingga yaqin chiqishlar uyushtirildi. Iste’molga yaroqsiz, inson hayotiga xavf soluvchi mahsulotlar sotilishining oldini olish maqsadida “Toshkent” telekanali orqali “Sifat nazorati” ko‘rsatuvi efirga uzatilmoqda.
Ijtimoiy sohalarda iste’molchilar huquqlarini himoya qilishga oid qonunchilik talablariga rioya etilishi bilan bog‘liq ijtimoiy so‘rovnomalar o‘tkazilib, ularda 51 ming 500 iste’molchi fikr va takliflari o‘rganildi. Ko‘rsatilgan muammo va kamchiliklar bartaraf etilishini ta’minlash maqsadida ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Vazirlar Mahkamasi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Markaziy bank, boshqa idoralar va nazorat organlariga taqdim etildi.
Yig‘ilishda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilining asosiy maqsad va vazifalaridan kelib chiqqan holda hududiy birlashmalar, tuman va shahar jamiyatlari huzurida “Iste’molchi bilan muloqot” huquqiy maslahatxonalarini tashkil etish zarurligi qayd etildi. Iste’molchilar murojaatlari bilan ishlashning samarali mexanizmlarini joriy etish yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

Customers’ trust is an important criterion
At the national press centre, a session has taken place on the results of work of the Federation of the Customer Rights Protection Society of Uzbekistan in the year 2016 and priority tasks for this year.
The chairman of the federation, J.Sarimsoqov; and others have said that the legislative protection of customers is an important factor in the regulation of market relations and the establishment of public control over the quality of goods and services.
In 2016, more than 9900 appeals came from customers to the federation and its regional offices. Of these, 93.1 per cent were resolved positively. Recalculation was carried out, and reimbursement amounting to 3 billion 860 million soms was made to customers.
Of the appeals, 28.9 per cent related to gas supplies, 23.6 per cent to trade and 15.4 per cent to electricity supply and other spheres. The federation takes people’s appeals, suggestions and complaints through its virtual reception desk at www.istemol.uz and trust line number 1091, which helps to reliably protect customer rights.
In cooperation with state bodies, a programme for raising the law culture of the population, including young people, has been drawn up and is being implemented. Last year, about 7500 training seminars and round-table conversations were held at educational establishments, organizations and enterprises in this sphere.
For the purposes of increasing the effectiveness of such events and carrying out tasks specified in the Year of Maternal and Child Health state programme, brochures and explanatory booklets were published and distributed on the slogan “Towards a higher customer culture”.
Via mass media, about 7 thousand speeches were delivered on the protection of customer rights and interests and on the raising of the law culture of the population. A programme entitled “Quality Control” was initiated on the “Tashkent” television channel to prevent the sale of products that are hazardous or unfit for consumption.
Public surveys were conducted on the observance of the requirements of legislation on customer rights protection. In these surveys, the opinions and suggestions of more than 51 thousand customers were examined. In order to tackle problems and shortcomings that were uncovered, this information was submitted to the Legislative Chamber of Oliy Majlis (parliament) of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers, the Ministry of Health, the State Tax Committee, the Central Bank and other departments and supervisory bodies.
Taking into consideration the main goals and tasks of the Year of Dialogue with the People and Human Interests, it was said during the session that there was a need to create consultancies entitled “Dialogue with Customers”. Decisions were taken to introduce effective mechanisms for work with people’s appeals.