O‘zbekiston Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov saylovda ovoz berdi
O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov 4-dekabr kuni Toshkent shahridagi 584-saylov uchastkasida ovoz berdi.
Mustaqillik mohiyati va samarasi, avvalo, mamlakatimizda inson huquq-manfaatlari amalda to‘la ta’minlanganida namoyon bo‘ladi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov xalqimizning g‘ururini tiklash, dunyoda qudratli davlatga asos solish, tinchlik, bunyodkorlik, barqarorlik va farovonlik yo‘lida kurashishdek murakkab va mas’uliyatli vazifalarni bajarishda bosh-qosh bo‘ldi. Mamlakatimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishda bugungi Prezident saylovi hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Fuqarolarning davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga ega ekani Konstitutsiyamizda mustahkamlab qo‘yilgan. Saylovlar kuchli fuqarolik jamiyatiga asoslangan demokratik huquqiy davlatning ajralmas belgisi, xalqning o‘z xohish-irodasi erkin ifodalanishi, jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda fuqarolar ishtirokining asosiy shaklidir. Mamlakatimizda yaratilgan saylov tizimi fuqarolarning eng muhim siyosiy huquqi to‘liq amalga oshishiga xizmat qilayotir.
Milliy qonunchiligimizda xalq davlat hokimiyatining birdan-bir manbai ekani aks etgan. O‘zbekiston xalqini, millatidan qat’iy nazar, O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari tashkil etadi. Prezident saylovi buni yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Saylov xalqaro huquq normalariga mos, oshkoralik, ko‘ppartiyaviylik, erkinlik, tenglik tamoyillariga muvofiq o‘tmoqda. Bunda saylov tizimiga oid qonunchilikda fuqarolarning saylovoldi kampaniyasida va ovoz berishda erkin qatnashishi, ovoz berish yashirinligi, buni har bir fuqaroning o‘zi bevosita amalga oshirishi belgilab qo‘yilgani alohida ahamiyat kasb etdi.

Presidential candidate Sarvar Otamuratov cast his vote in the elections
The candidate for President of the Republic of Uzbekistan from the “Milliy tiklanish” democratic party of Uzbekistan Sarvar Otamuratov cast his vote at the 585th polling station in Tashkent on 4 December.
The effectiveness of the reforms, carried out in the years of independence, is demonstrated, first of all, in full realization of human rights and interests. Under the leadership of First President of our country Islam Karimov, noble tasks in improving national self-identity, building a strong state, achieving colossal successes in ensuring the peace, tranquillity, stability, creative and prosperous life of people, have been implemented. The presidential elections have a decisive significance for further sustainable continuation of this work.
The Constitution of our country defines the right of citizens to elect and be elected to the representative bodies of state governance. The elections are an integral part of the democratic legal state and a main form of participation of citizens in state and public affairs. The election system, established in our country, ensures full realization by citizens their significant political rights.
The national legislation includes a principle that the people are the only source of state power. The people of Uzbekistan consists of the citizens of Uzbekistan irrespective of their ethnicity. This is corroborated by these current presidential elections as well.
The elections are taking place in accordance with international legal norms, principles of transparency, equality and multi-party system. The legislative norms on free and personal participation of citizens in the elections and their expression of their will through secret ballot plays an important role in this.