O‘zbekiston Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov saylovda ovoz berdi
O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Sarvar Otamuratov 4-dekabr kuni Toshkent shahridagi 584-saylov uchastkasida ovoz berdi.
Mustaqillik mohiyati va samarasi, avvalo, mamlakatimizda inson huquq-manfaatlari amalda to‘la ta’minlanganida namoyon bo‘ladi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov xalqimizning g‘ururini tiklash, dunyoda qudratli davlatga asos solish, tinchlik, bunyodkorlik, barqarorlik va farovonlik yo‘lida kurashishdek murakkab va mas’uliyatli vazifalarni bajarishda bosh-qosh bo‘ldi. Mamlakatimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishda bugungi Prezident saylovi hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Fuqarolarning davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga ega ekani Konstitutsiyamizda mustahkamlab qo‘yilgan. Saylovlar kuchli fuqarolik jamiyatiga asoslangan demokratik huquqiy davlatning ajralmas belgisi, xalqning o‘z xohish-irodasi erkin ifodalanishi, jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda fuqarolar ishtirokining asosiy shaklidir. Mamlakatimizda yaratilgan saylov tizimi fuqarolarning eng muhim siyosiy huquqi to‘liq amalga oshishiga xizmat qilayotir.
Milliy qonunchiligimizda xalq davlat hokimiyatining birdan-bir manbai ekani aks etgan. O‘zbekiston xalqini, millatidan qat’iy nazar, O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari tashkil etadi. Prezident saylovi buni yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Saylov xalqaro huquq normalariga mos, oshkoralik, ko‘ppartiyaviylik, erkinlik, tenglik tamoyillariga muvofiq o‘tmoqda. Bunda saylov tizimiga oid qonunchilikda fuqarolarning saylovoldi kampaniyasida va ovoz berishda erkin qatnashishi, ovoz berish yashirinligi, buni har bir fuqaroning o‘zi bevosita amalga oshirishi belgilab qo‘yilgani alohida ahamiyat kasb etdi.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Сарвар Отамуратов проголосовал на выборах
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” Сарвар Отамуратов 4 декабря проголосовал на 584-м избирательном участке города Ташкента.
Эффективность осуществляемых в годы независимости реформ отражается, прежде всего, в полном обеспечении прав и интересов человека. Под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова были реализованы благородные задачи на пути роста национального самосознания, построения сильного государства, достижения колоссальных успехов в деле обеспечения мира и спокойствия, стабильности, созидательной и благополучной жизни людей. Выборы Президента имеют решающее значение для дальнейшего устойчивого продолжения этой работы.
В Конституции нашей страны закреплено право граждан избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти. Выборы являются неотъемлемым атрибутом демократического правового государства, основной формой участия граждан в управлении делами общества и государства. Созданная в нашей стране избирательная система способствует полной реализации гражданами своих важнейших политических прав.
В национальном законодательстве воплощен принцип о том, что народ является единственным источником государственной власти. Народ Узбекистана составляют граждане Республики Узбекистан независимо от их национальности. Это подтверждают и нынешние выборы Президента.
Выборы проходят в соответствии с международными правовыми нормами, принципами гласности, многопартийности и равенства. Важную роль в этом играют закрепленные в избирательном законодательстве нормы, которые обеспечивают свободное и личное участие граждан в выборах и их волеизъявление при тайном голосовании.