Xalqaro Ekspertlar: “O’zbekistonda demokratik saylov tizimi shakllantirilgan”
Ertaga - 4 dekabr kuni O’zbekiston fuqarolari davlat rahbarini saylaydi. Ushbu muhim voqyea arafasida poytaxtimizda O’zbekiston va rivojlangan davlatlar tajribasi misolida Prezident saylovining konstitutsiyaviy-huquqiy asoslarini o’rganishga bag’ishlangan xalqaro konferensiya bo’lib o’tdi.
Tadbirda saylov sohasi bo’yicha faoliyat yurituvchi dunyoning 20 dan ziyod davlati mutaxassislari va ekspertlari, O’zbekistonga saylov jarayonlarini monitoring qilish uchun kelgan xalqaro kuzatuvchilar, Shanxay Hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari uyushmasi kabi bir qator xalqaro tashkilotlar rahbarlari va vakillari ham ishtirok etishdi.
Ochiq va samarali muzokaralar ruhida o’tgan yalpi yig’ilish doirasida davlat rahbari lavozimiga saylovlarning turli jihatlari namoyish etildi va muhokama qilindi.
O’zbekistonning demokratik saylovlar o’tkazish tajribasi bilan tanishar ekan, anjuman ishtirokchilari mamlakatimizda saylovlarning asosiy tamoyillari etib mustahkamlab qo’yilgan umumiy, teng va to’g’ridan-to’g’ri saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish hamda oshkoralik va ochiqlikni o’zida namoyon etgan samarali saylov qonunchiligi shakllantirilganligini bir ovozdan qayd etishdi. Qatnashchilar boshqa demokratik yangilanishlarning ajralmas qismi va ular bilan o’zaro bog’liq bo’lgan saylov tizimining bosqichma-bosqich va izchil tarzda demokratiyalashuvi va liberallashuvini olqishladilar.
Shu o’rinda 2010 yilda O’zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti Islom Karimov tomonidan ishlab chiqilgan mamlakatda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasi muhim ahamiyat kasb etishi ta'kidlandi. Mazkur konsepsiyaga asosan Konstitutsiya va O’zbekiston Respublikasining Qonunlariga kiritilgan o’zgarish va qo’shimchalar qat'iylik xususiyatiga ega bo’lib, saylov tizimini yanada demokratlashtirishga yo’naltirildi.
Konferensiya ishtrokchilari 2016 yil 4 dekabr kuni bo’lib o’tadigan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik va uni o’tkazishning me'yoriy-huquqiy asosini takomillashtirish hamda uning amaliyotini ijobiy baholadilar. Jumladan, 2015 yil dekabr oyida o’zgartirish va qo’shimchalar kiritilgan bir qator qonunlar va boshqa huquqiy hujjatlarga ko’ra, prezidentlikka nomzod ko’rsatish uchun zarur bo’ladigan imzolar sonining qisqartirilgani, saylovoldi tashviqoti tushunchasi, uni o’tkazish shakllari, turlari va usullari to’g’risidagi me'yorning mustahkamlangani, qamoqda saqlash joylarida saylov uchastkalari tuzilishi, muddatidan oldin ovoz berish muddatlari, tartibi va jarayoni mustahkamlab qo’yilgani, ovoz berish boshlanishiga bir kun qolganida “sukunat kuni” o’rnatilishi hamda boshqa masalalarning ahamiyati qayd etildi.
Anjuman doirasida qatnashchilar O’zbekiston milliy saylov qonunchiligining o’ziga xos jihatlari, Germaniyada saylovchilarning o’z xohish irodasini erkin ifoda etish amaliyoti, Niderlandiyada siyosiy guruhlar, nomzodlar va saylovchilarning huquq va burchlarini ta'minlash borasida to’plangan tajribalar, Amerika Qo’shma shtatlarida Prezident saylovlari o’tkazilishining tashkiliy jihatlari hamda Fransiyada saylov kampaniyasining borishida jamoatchilik fikri so’rovnomasining tutgan o’rni kabi masalalar bilan tanishdilar.
O’zbekiston Markaziy saylov komissiyasining Butunjahon saylov organlari uyushmasi bilan hamkorligiga alohida e'tibor qaratildi.
- Mustaqillik yillarida O’zbekistonda saylovlarning asosiy tamoyillari sifatida mustahkamlab qo’yilgan fuqarolarning umumiy, teng va to’g’ridan-to’g’ri saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish hamda saylov jarayonlarining oshkora va ochiqligini aks ettirgan mustahkam qonunchilik yaratildi, - deydi Butunjahon saylov organlari uyushmasi bosh kotibi Kim Yong Xi. - Quvonarlisi, yaratilgan huquqiy asos zamonning talablariga ko’ra doimo takomillashtirib boriladi. Bu to’g’ri yo’nalishdagi juda yaxshi harakatdir.
O’zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining saylovoldi kampaniyasini yuksak darajada, sog’lom raqobat va fikrlar xilma-xilligi muhitida tashkil etish borasidagi faoliyati yuksak bahoga munosibdir. U shuningdek, saylovchilarning siyosiy madaniyatini oshirish, ularga o’z konstitutsiyaviy huquqlarini tushuntirish va saylov qonunchiligidan xabardor qilib borish yuzasidan keng targ’ibоt ishlarini ham olib bormoqda.
O’z navbatida, Saylov tizimlarini o’rganish xalqaro markazi prezidenti Aleksandr Sinker (Isroil) quyidagi mulohazalarni bildirdi:
- Biz O’zbekiston yildan yilga jadal rivojlanib borayotganining guvohi bo’lyapmiz. Ijtimoiy-iqtisodiy o’sish bilan bir qatorda davlatchilikning izchil mustahkamlanishi kuzatilmoqda, demokratik jarayonlar chuqurlashib bormoqda. Saylov qonunchiligining takomillashib borayotgani alohida e'tiborga sazovordir. Mamlakatingizda xalqaro demokratik tamoyillar va andozalarni hamda davlat qurilishining milliy tajribasini o’zida mujassam etgan yangi milliy saylov tizimi shakllantirildi.
Shu bilan birga, biz ushbu saylov tizimiga boshqa saylov tizimlariga bo’lgani kabi hurmat bilan yondoshamiz. O’zbekiston qonunchiligi izchil rivojlanmoqda. Masalan, 2015 yilda bo’lib o’tgan Prezident saylovidan keyin O’zbekiston milliy qonunchiligining saylovoldi tashviqotni olib borish, ovoz berishni tashkil etish, Markaziy saylov komissiyasi faoliyati qismlari va boshqa yo’nalishlarga o’zgartirishlar kiritildi. Ushbu bosqichda mazkur qonunchilikka rioya etilishini ta'minlash muhimdir.
Menga bu galgi saylovda ommaviy axborot vositalarining faoliyati juda ma'qul bo’ldi. Ularning harakati tufayli, Isroilda bo’lishimga qaramay, butun saylovoldi jarayonlarni kuzatib borish, barcha nomzodlar haqidagi ma'lumotlar va ularning saylovoldi dasturlari bilan tanishish, ularning saylovchilar bilan uchrashuvlaridan xabardor bo’lish imkoniyatiga ega bo’ldim. Demakki, ommaviy axborot vositalari saylov jarayonlarining bevosita ishtirokchilariga aylanishdi. O’ylashimcha, OAVning yana bir vazifasi bor, bu ham bo’lsa fuqaroviy nazorat vazifasi bo’lib, ular Markaziy saylov komissiyasi bilan bevosita ishlash imkoniyatiga egalar. Ushbu hamkorlik qanchalik faol bo’lsa, xalqning saylovga ishonchi ham shuncha ortadi. O’ylaymanki, bu boradagi ishlar davom ettirilishi kerak.
So’nggi oylarda mamlakatda hokimiyat almashishi munosabati bilan xalqaro hamjamiyatning katta e'tibori O’zbekistonga qaratildi. Biz ushbu jarayonning tinch, hyech bir siyosiy va iqtisodiy tartibsizliklarsiz o’tganidan xursandmiz va bu O’zbekistonda fuqarolik jamiyatining asosi qo’yilgani, uning davlat hokimiyati organlari bilan hamkorligining barqaror tizimi shakllanayotganidan darak beradi.
Den Barton, AQSh Kongressining sobiq a'zosi hamda Yevropa, Yevroosiyo va yuzaga keluvchi tahdidlar bo’yicha quyi qo’mita raisi (AQSh):
- Men Toshkent shahridagi uchta saylov uchastkasida bo’ldim. Ularning barchasida tayyorgarlik yuqori darajada amalga oshirilgan: uchastkalar barcha zarur texnik va axborot-kommunikatsiya vositalari bilan jihozlangan, saylovchilarga barcha imkoniyatlar yaratilgan, saylov uchastkalariga bora olmaydigan imkoniyati cheklangan fuqarolarga alohida e'tibor qaratilgan - ularning o’z uyida ovoz berishi tashkil etiladi. Bunday munosabat hurmatga sazovor va barcha fuqarolarga o’z konstitutsiyaviy huquqlaridan foydalanish imkoniyatini beradi.
Umuman olganda, Prezident saylovi oshkoralik va transparentlik ruhida bo’lib o’tadi. Aminmanki, uning natijalari O’zbekistonning demokratiya yo’lida yanada oldinlashiga xizmat qiladi.
O’zbekistonga bir necha bor kelarkan, o’lkangizni sevib qolganman. Mamlakatingizda hukmron bo’lgan tinchlik va osoyishtalik, barqarorlik va jipslikning o’zi ham kishini ilhomlantiradi.
Frederik Star, Jon Xopkins universiteti huzuridagi Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti rahbari (AQSh):
- O’zbekiston natijalari nafaqat mamlakat taraqqiyotining asosiy yo’nalishlarini belgilab beradigan, balki butun Markaziy Osiyoning taqdiriga ta'sir ko’rsatadigan juda muhim ijtimoiy-siyosiy voqyea ostonasida turibdi. Mamlakatingiz demokratik tamoyillar va xalqaro tajribalarga amal qilinishining namunasi bo’lishi mumkin.
Kuzatuvlar shuni ko’rsatadiki, saylov kampaniyasi osoyishta va yuksak tashkiliy darajada o’tmoqda. Saylovning muhim jihati uning xalqaro andozalarga mosligidadir. Shu munosabat bilan so’nggi yillarda mamlakatingizda saylov tizimini isloh qilish bo’yicha ulkan ishlar amalga oshirilganini qayd etish quvonarlidir. Shunga asoslanib, bu galgi saylov ham muvaffaqiyatli o’tishini tasdiqlay olamiz.
Xorijliklar, xususan, g’arb olami uchun saylov jarayonlarining eng muhim asosi siyosiy partiyalarning takomillashuvi va rivojlanishi hisoblanadi. Ko’plab g’arb davlatlaridan farqli o’laroq, O’zbekistonda partiyalar o’ta teran va puxta o’ylab tuzilgan. Ular tashkil qilindan boshlab o’tgan yillar davomida mamlakatni rivojlantirish bo’yicha o’zlarining aniq qarashlarini belgilagan holda, o’z mustaqillik va alohidalik xususiyatlariga egaliklarini namoyish etishdi.
Bu galgi saylov kampaniyasining muhim jihatlaridan biri ularda O’zbekistonning siyosiy partiyalari siyosiy jarayonlarning haqiqiy sub'yektlari sifatida qatnashayotganlaridir.
Vladimir Churov, Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirligi Maxsus topshiriqlar bo’yicha elchisi:
- Men ilgari ham O’zbekistonda bo’lib o’tgan saylovlarda kuzatuvchi sifatida qatnashganman. O’zbekiston Markaziy saylov komissiyasi bilan kelishuvga ko’ra, bu gal biz Farg’ona, Andijon va Namangan viloyatlarida saylov jarayonlarini kuzatamiz. Umid qilamanki, izchil kuzatuvlarimiz natijasida biz O’zbekistonning turli hududlarida saylov tashkil etilishining manzarasini yarata olamiz. Saylov uchastkalariga borish bilan birga yuqorida aytilgan viloyatlarning hokimiyatlarida qator uchrashuvlar o’tkazishimiz ham rejalashtirilgan.
Kuzatuvlarimiz yakuniga ko’ra biz O’zbekistonning saylov tizimi haqida batafsil va mukammal tahliliy material tayyorlaymiz.
Aytishim mumkinki, Rossiyada bo’lgani kabi, O’zbekistonda ham saylov tizimini rivojlantirishning asosiy maqsadi saylovchilar uchun ovoz berish sharoitlarini yaxshilash hamda ko’proq shaffoflikni ta'minlash hisoblanadi. Aynan shuning uchun, biz ko’rayotganimizdek, mamlakatingizga Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo’yicha byurosi kuzatuvchilarining to’laqonli missiyasi, Mustaqil Davlatlar hamdo’stligi, Shanxay Hamkorlik tashkiloti kabi xalqaro tuzilmalarning vakillari, ko’plab xalqaro kuzatuvchilar saylovni monitoring qilish uchun kelishgan.
So’nggi bir necha oyda juda muhim siyosiy voqyealar - ko’plab yetakchi davlatlarda, jumladan, O’zbekistonda ham Prezident saylovi bo’lib o’tmoqda. Va ularning barchasi, shubhasiz, zamonaviy dunyoda sodir bo’layotgan demokratik jarayonlarni rivojlantirish sari muhim qadamlar hisoblanadi.

Международные эксперты: «В Узбекистане сформирована демократическая избирательная система»
Считанные дни остаются до 4 декабря, когда граждане Узбекистана будут выбирать Главу государства. В преддверии этого важного события в столице прошла крупная международная конференция, посвященная изучению конституционно-правовых основ президентских выборов через призму опыта Узбекистана и мировой практики.
Участниками мероприятия стали национальные специалисты и эксперты из более чем 20 стран мира, занимающиеся выборной тематикой, а также международные наблюдатели, прибывшие в Узбекистан для мониторинга электорального процесса. Среди них - руководители и представители ряда международных структур, в том числе Шанхайской организации сотрудничества и Всемирной организации избирательных органов.
В рамках пленарных заседаний, прошедших в духе открытых и плодотворных дискуссий, были представлены и обсуждены различные аспекты выборов Главы государства.
Ознакомившись с опытом Узбекистана в области проведения демократических выборов, участники конференции выразили единодушное мнение о том, что в нашей стране сформировано эффективное избирательное законодательство, закрепившее основополагающими принципами выборов всеобщее, равное и прямое избирательное право при тайном голосовании, а также гласность и открытость. Они приветствовали поэтапную, последовательную демократизацию и либерализацию избирательной системы, осуществляемую в неразрывном единстве и взаимосвязи с другими демократическими преобразованиями.
В данном контексте было отмечено важное значение принятой в 2010 году Концепции дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране, которая была разработана Первым Президентом Узбекистана Исламом Каримовым. Поправки, внесенные в Конституцию и законы Республики Узбекистан в соответствии с положениями Концепции, имели принципиальный характер и были направлены на дальнейшую демократизацию избирательной системы.
Участники конференции дали положительную оценку комплексным мероприятиям по совершенствованию нормативно-правовой базы и практики подготовки и проведения выборов Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 4 декабря 2016 года. В частности, была отмечена важность внесенных в декабре 2015 года изменений и дополнений в ряд законов и других актов, касающихся уменьшения необходимого количества подписей избирателей в поддержку кандидата в Президенты, норм предвыборной агитации, видов, форм и методов ее проведения, образования избирательных участков в местах содержания под стражей, определения сроков, порядка и процедуры досрочного голосования, установления «дня тишины» за день до начала голосования и другие.
В рамках конференции ее участники изучили особенности национального избирательного законодательства Узбекистана, практику свободного волеизъявления избирателей в Германии, опыт, накопленный в Нидерландах по обеспечению прав и обязанностей политических групп, кандидатов и избирателей, организационные аспекты проведения выборов Президента в Соединенных Штатах Америки, а также роль опросов общественного мнения в ходе избирательных кампаний во Франции.
Особое внимание уделено сотрудничеству ЦИК Узбекистана со Всемирной ассоциацией избирательных органов (ВАИО).
– За годы независимости в Узбекистане создано прочное законодательство, которое закрепляет в качестве основных принципов выборов всеобщее, равное и прямое избирательное право граждан, гласность и открытость электорального процесса, – отмечает Ким Ёнг Хи, генеральный секретарь Всемирной ассоциации избирательных органов. – Отрадно, что созданная юридическая база постоянно совершенствуется в соответствии с требованиями времени. Это очень хорошее движение в правильном направлении.
Высокой оценки заслуживает деятельность Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, усилиями которой предвыборная кампания была организована на высоком уровне, в атмосфере здоровой конкуренции и плюрализма мнений. ЦИК также проводит широкую разъяснительную кампанию, направленную на повышение политической культуры электората, осознания им своих конституционных прав, его осведомленности об избирательном законодательстве.
В свою очередь президент Международного центра избирательных систем (Израиль) Александр Цинкер подчеркнул:
– Мы видим, что Узбекистан с каждым годом стремительно развивается. Наряду с социально-экономическим ростом происходит и последовательное укрепление государственности, углубляются демократические процессы. Особого внимания заслуживает совершенствование избирательного законодательства. Практически сформирована новая национальная избирательная система, вобравшая в себя международные демократические принципы и стандарты, а также национальный опыт построения государства.
И мы с уважением относимся к этой избирательной системе, как и к избирательным системам каждого государства. Законодательство Узбекистана динамично. Например, после президентских выборов 2015 года были приняты поправки к национальному законодательству в части проведения предвыборной агитации, организации голосования, деятельности ЦИК и других направлениях. На данном этапе важно обеспечить соблюдение этого законодательства.
Что мне нравится в нынешних выборах – это работа СМИ. Они более широко описывают процесс. Их работа позволила мне, находясь в Израиле, отслеживать весь ход предвыборной кампании, узнать о каждом из кандидатов, их предвыборных платформах, их встречах с избирателями. То есть СМИ стали участником избирательного процесса. Думаю, что существует еще одна важная функция СМИ – это функция гражданского контроля, так как у них есть возможность напрямую работать с ЦИК. Чем активнее это взаимодействие, тем выше доверие народа к исходу выборов. Я думаю, в этом плане работа должна продолжаться.
В последние месяцы большое внимание международного сообщества было приковано к Узбекистану в связи с так называемым транзитом власти. Мы очень рады, что он прошел спокойно, без политических и экономических эксцессов, что доказывает, что в Узбекистане заложена основа гражданского общества, формируется устойчивая система его взаимодействия с органами государственной власти.
Дэн Бартон, бывший член Конгресса США и председатель Подкомитета по Европе, Евразии и возникающим угрозам (США):
– Я побывал на трех избирательных участках города Ташкент. Подготовка на всех них проведена на высоком уровне: они оснащены всеми необходимыми техническими и информационно-коммуникационными средствами, созданы удобства для избирателей, особое внимание уделено людям с ограниченными возможностями, функционируют комнаты матери и ребенка, медпункты. На меня произвел большое впечатление тот факт, что для граждан, которые по состоянию здоровья не могут прийти на избирательный участок, работники Избиркома организуют голосование на дому. Такой подход заслуживает уважения, так как он обеспечивает возможность всем гражданам воспользоваться своим конституционным правом.
В целом, президентские выборы проходят в духе гласности и транспарентности. Уверен, что их итоги будут способствовать дальнейшему продвижению Узбекистана по пути демократии.
Неоднократно посещая Узбекистан, я полюбил эту прекрасную страну. Можно только восхищаться царящей в республике обстановкой мира и спокойствия, стабильности и единства.
Фредерик Стар, руководитель Института Центральной Азии и Кавказа Университета Джона Хопкинса (США):
– Узбекистан стоит на пороге очень важного общественно-политического события, итоги которого не только определят основные направления развития страны на будущее, но и окажут значительное влияние на судьбу всей Центральной Азии. Республика может стать образцом следования демократическим принципам и международной практике.
Наблюдения показывают, что избирательная кампания идет спокойно и на высоком организационном уровне. Ключевым аспектом выборов является их соответствие международным стандартам. В этой связи отрадно отметить, что за последние годы в стране проделана большая работа по реформированию избирательной системы. Основываясь на этом, можем утверждать, что текущие выборы пройдут успешно.
Для иностранцев, в частности, для западного мира, самой важной составляющей в избирательном процессе является эволюция и развитие политических партий. В Узбекистане, в отличие от многих западных стран, партии были созданы очень обдуманно и взвешенно. За годы своего существования они приобрели независимый и самостоятельный характер, определив свои четкую позицию по вопросам развития государства.
Одним из важных качеств текущей избирательной кампании является активное участие в ней политических партий Узбекистана, как настоящих субъектов политического процесса.
Владимир Чуров, Посол по особым поручениям Министерства иностранных дел Российской Федерации:
- Я не впервые наблюдаю за выборами в Узбекистане. В этот раз мы будем наблюдать за выборным процессом в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях. Надеюсь, что благодаря последовательному наблюдению нам удастся составить четкую картину организации голосования в различных регионах страны. Помимо посещения избирательных участков нами также запланирован ряд встреч в хокимиятах соответствующих областей.
По итогам наших наблюдений мы составим подробный и детальный анализ избирательной системы Узбекистана.
Могу сказать то, что как в России, так и в Узбекистане, основной целью развития избирательной системы является улучшение условий голосования для избирателей, а также обеспечение большей прозрачности. Именно для этого, как мы видим, в страну прибыла полномасштабная миссия БДИПЧ ОБСЕ, а также широко представлены мониторинговые миссии таких организаций, как СНГ, ШОС значительное число зарубежных наблюдателей.
Последние несколько месяцев - это время очень важных политических событий – выборов Президентов многих ведущих стран, в том числе и в Узбекистане. И все они, несомненно, являются важными шагами в сторону развития демократических процессов, происходящих в современном мире.