Xalqaro kuzatuvchilar uchun brifing
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazida 2-dekabr kuni xalqaro kuzatuvchilar uchun brifing bo‘lib o‘tdi.
Unda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasining missiyalari a’zolari, xorijiy davlatlar kuzatuvchilari, chet el hamda mamlakatimiz ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi M.Abdusalomov joriy yilning 4-dekabrida bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi mamlakatimiz hayotida g‘oyat muhim o‘rin tutadigan ijtimoiy-siyosiy tadbir ekanini ta’kidladi.
Ushbu siyosiy tadbirga tashkiliy-huquqiy va moddiy-texnik jihatdan yuksak darajada tayyorgarlik ko‘rish, uni milliy saylov qonunchiligimizda mustahkamlab qo‘yilgan demokratik prinsiplarga to‘liq muvofiq holda, ochiq-oshkora va adolatli o‘tkazish uchun barcha shart-sharoitlar yaratildi.
Xalqaro kuzatuvchilarga mustaqillik yillarida Prezident saylovi jarayonini tartibga soladigan qonunlar yaratilgani haqida ma’lumot berildi. “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi to‘g‘risida”, “Fuqarolar saylov huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”, “O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi to‘g‘risida”gi qonunlar va boshqa qonun hujjatlari shular jumlasidandir.
Ushbu sohada qabul qilingan huquqiy-me’yoriy hujjatlar adolatlilik, ochiqlik, oshkoralik va transparentlik prinsiplari asosida fuqarolarning saylov huquqlariga so‘zsiz rioya etish, saylovchilarga saylovda erkin ishtirok etish uchun zarur shart-sharoitlar, Prezidentlikka nomzod ko‘rsatadigan siyosiy partiyalar va nomzodlarga saylov kampaniyasi davomida keng va teng imkoniyatlar yaratishga qaratilgan.
Saylov kampaniyasi doirasidagi barcha tadbirlarni ochiq va oshkora, qonunchilikka muvofiq o‘tkazish maqsadida yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rildi. Saylovni o‘tkazuvchi 9 ming 378 saylov uchastkasi ovoz berishga tayyor holga keltirildi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan bir qator davlat va jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda uchastka saylov komissiyalari a’zolarining huquqiy bilim va amaliy ko‘nikmasini mustahkamlash maqsadida uch bosqichda – respublika, viloyat va tumanlar miqyosida seminar-treninglar o‘tkazildi. Saylov uchastkalari zarur huquqiy adabiyotlar, normativ-huquqiy hujjatlar bilan to‘liq ta’minlandi. Jismoniy imkoniyati cheklangan fuqarolarning ovoz berishda ishtirok etishi uchun qulayliklar yaratish maqsadida saylov uchastkalarida panduslar o‘rnatildi, kabinalardan biri nogironlar uchun hozirlab qo‘yildi. Brayl alifbosida ko‘zi ojiz saylovchilarga mo‘ljallangan saylovga oid turli risolalar tayyorlandi, ilk marta ular uchun maxsus saylov byulletenlari chop etildi.
Milliy saylov amaliyotimiz tarixida birinchi bor O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish davrida saylovchilar huquqiy madaniyatini yanada yuksaltirish bo‘yicha o‘tkaziladigan tadbirlar dasturi qabul qilindi.
Dasturda nazarda tutilgan tadbirlar doirasida aholining keng qatlami, xususan, xotin-qizlar, yoshlar, ayniqsa, birinchi marta ovoz beruvchi fuqarolar, nuroniylar, imkoniyati cheklangan shaxslar, harbiy xizmatchilar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, mehnat jamoalari, o‘quv muassasalari vakillari, shuningdek, xorijdagi yurtdoshlarimiz qamrab olindi. “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, Respublika Baynalmilal madaniyat markazi va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari bilan ijtimoiy sheriklikda fuqarolarning huquqiy madaniyati va elektoral faolligini yanada oshirish maqsadida turli aksiyalar o‘tkazildi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Prezidentlikka nomzodlar ro‘yxatga olinganidan so‘ng, ya’ni 28-oktabrdan e’tiboran saylovoldi tashviqoti boshlandi. Nomzodlar mamlakatimizni ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha o‘z g‘oya va qarashlari, taklif va tashabbuslari bayon etilgan dasturlarini jamoatchilikka yetkazish maqsadida keng ko‘lamli tashviqot tadbirlarini olib bordi. Prezidentlikka nomzodlar va ularning ishonchli vakillari barcha saylov okruglarida saylovchilar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Nomzodlarning saylovoldi tashviqotini amalga oshirish jarayonlari mamlakatimiz qonunchiligi va Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha asosiy tadbirlar dasturiga muvofiq amalga oshirildi.
Siyosiy partiyalardan tushgan taklif va istaklarni inobatga olib, har bir nomzodga o‘z saylovoldi dasturlarini aholiga yetkazish uchun O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining “O‘zbekiston” va “Yoshlar” tele- va radiokanallarida 638 daqiqadan, Milliy teleradiokompaniyaning 12 hududiy telekanallarida 206 daqiqa, “Toshkent” teleradiokanalida 286 daqiqadan bepul efir vaqti ajratildi.
“Xalq so‘zi”, “Narodnoye slovo” va “Pravda Vostoka” gazetalarida 6 sahifadan, iborat nashr maydoni bepul berildi. Bundan tashqari, hududlardagi 30 mahalliy gazetada har bir nomzod uchun 55,5 sahifa nashr maydoni bepul taqdim qilindi.
Turli millat vakillari bo‘lgan fuqarolarga saylovoldi tashviqoti materiallari bilan tanishishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar tojik tilidagi “Ovozi tojik”, “Ovozi Samarqand”, qozoq tilidagi “Nurli jol” gazetalarida bepul nashr maydonidan foydalandi. Umuman olganda, saylov kampaniyasi jarayonlari haqidagi axborotlar mamlakatimizdagi OAVlarda 17 tilda chop etilmoqda. Bundan tashqari, koreys tilidagi “Koryo Sinmun”, “Txonil-Edinstvo”, arman tilidagi “Apaga” kabi nashrlar ham o‘z mushtariylarini ushbu jarayonlar to‘g‘risida xabardor qilishlari diqqatga sazovordir.
Markaziy saylov komissiyasi saylov kampaniyasi e’lon qilinishi bilan bir qator nufuzli xalqaro tashkilotlar, xorijiy mamlakatlar ekspertlarini saylov jarayonini kuzatish uchun taklif etdi. Bugungi kunda Prezident saylovi kampaniyasini kuzatish bo‘yicha YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi, Islom hamkorlik tashkiloti kuzatuvchilar missiyalari faoliyat olib bormoqda. Bu jarayonda yuqorida qayd etilgan tashkilotlar vakillari qatorida dunyoning ellikka yaqin mamlakatidan 500 nafardan ortiq davlat va jamoat arboblari, parlament va saylov organlari vakillari, huquqshunos olimlar, siyosatshunoslar ishtirok etishi kutilayotir. Bundan tashqari, siyosiy partiyalarning 37 ming 500 nafarga yaqin vakili saylov jarayonida kuzatuvchi sifatida qatnashadi.
Saylovning ochiq va oshkoraligini ta’minlash maqsadida ommaviy axborot vositalari faoliyati uchun barcha sharoit yaratib berilgan. Bu borada Prezident saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazi hamda okrug saylov komissiyalari matbuot markazlarining roli katta bo‘lmoqda. Bugungi kunga qadar ular tomonidan saylov kampaniyasining muhim bosqichlariga bag‘ishlangan qariyb 140 matbuot anjumani va brifinglar o‘tkazildi. Saylov komissiyalari tomonidan ommaviy axborot vositalarining 1 ming 400 dan ortiq vakili ro‘yxatga olindi. Mamlakatimizda o‘tkazilayotgan saylovga chet ellik jurnalistlar ham katta qiziqish bilan qaramoqda. Saylovni 100 nafardan ziyod xorijlik jurnalist yoritib boradi.
Markaziy saylov komissiyasi saylov kuni jamoatchilikni ovoz berishning borishi haqida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini yoritish bo‘yicha Respublika matbuot markazida bo‘lib o‘tadigan onlayn brifinglar orqali xabardor qilib boradi.

Брифинг для международных наблюдателей
В Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан 2 декабря состоялся брифинг для международных наблюдателей.
В нем приняли участие члены миссий от Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Содружества Независимых Государств (СНГ), Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), Организации исламского сотрудничества (ОИС) и Всемирной ассоциации избирательных органов (ВАИО), наблюдатели из иностранных государств, работники зарубежных и отечественных средств массовой информации.
Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан М.Абдусаломов отметил, что предстоящие 4 декабря текущего года выборы Президента Республики Узбекистан являются чрезвычайно важным общественно-политическим мероприятием для жизни нашей страны.
Приняты все необходимые меры для обеспечения на высоком уровне организационно-правовой и материально-технической подготовки к выборам, созданы условия для проведения их в полном соответствии с закрепленными в национальном избирательном законодательстве демократическими принципами, в духе справедливости, открытости и гласности.
Международным наблюдателям предоставлена информация о принятых в годы независимости законах, упорядочивающих процесс выборов Президента. В их числе – законы “О выборах Президента Республики Узбекистан”, “О гарантиях избирательных прав граждан”, “О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан”.
Принятые в этой сфере нормативно-правовые акты направлены на безусловное соблюдение избирательных прав граждан на основе принципов справедливости, открытости, гласности и транспарентности, создание необходимых условий для их свободного волеизъявления, равных и широких возможностей для политических партий, выдвинувших кандидатов в Президенты, и самим кандидатам в ходе предвыборной кампании.
Осуществлена тщательная подготовка для открытого и гласного проведения мероприятий в рамках кампании в соответствии с законодательством. Образованные 9 383 избирательных участков готовы к голосованию.
Центральной избирательной комиссией совместно с рядом государственных и общественных организаций в три этапа – на республиканском, областных и районных уровнях – проведены семинары-тренинги в целях повышения правовой культуры и укрепления практических навыков членов участковых избирательных комиссий. Избирательные участки полностью обеспечены необходимой правовой литературой. Для создания удобств гражданам с ограниченными физическими возможностями участки оснащены пандусами, одна из избирательных кабин приспособлена для инвалидов. С использованием азбуки Брайля подготовлены различные брошюры, а также, впервые в отечественной избирательной практике, - специальные избирательные бюллетени для незрячих.
Впервые в национальной практике проведения выборов была принята Программа мероприятий по дальнейшему повышению правовой культуры избирателей в период подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан.
Мероприятия, предусмотренные программой, охватили широкие слои населения, в частности, женщин, молодежь, особенно голосующую впервые, представителей старшего поколения, людей с ограниченными физическими возможностями, военнослужащих, работников органов самоуправления граждан, трудовые и педагогические коллективы, а также соотечественников, находящихся за рубежом. Общественным движением молодежи “Камолот”, Комитетом женщин Узбекистана, благотворительным общественным фондом “Махалла”, Республиканским интернациональным культурным центром и другими институтами гражданского общества в социальном партнерстве с органами государственной власти и управления проведены различные акции, нацеленные на повышение правовой культуры и электоральной активности граждан.
После регистрации Центральной избирательной комиссией кандидатов в Президенты, то есть с 28 октября началась предвыборная агитация. Кандидаты провели широкомасштабную агитацию в целях доведения до общественности своих предвыборных программ, в которых изложены их идеи и взгляды, предложения и инициативы касательно общественно-политического, экономического развития страны. Кандидаты в Президенты и их доверенные лица провели встречи с избирателями во всех избирательных округах.
Предвыборная агитация осуществлялась кандидатами в соответствии с законодательством страны и утвержденной Центральной избирательной комиссией Программой основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
С учетом предложений и пожеланий политических партий каждому кандидату для доведения до избирателей основных положений своих предвыборных программ на телерадиоканалах Национальной телерадиокомпании Узбекистана “Узбекистон” и “Ёшлар” было бесплатно предоставлено по 638 минут, на 12 местных телерадиоканалах Национальной телерадиокомпании – по 206 минут, на телерадиоканале “Тошкент” - по 286 минут эфирного времени.
Кандидатам были бесплатно предоставлены в газетах “Халк сузи”, "Народное слово" и “Правда Востока” по 6 полос печатной площади, а также по 55,5 полосы в 30 местных газетах.
Особое внимание уделялось созданию гражданам различных национальностей условий для ознакомления с материалами предвыборной агитации. Кандидатам в Президенты Республики Узбекистан была бесплатно предоставлена печатная площадь в газетах “Овози тожик”, “Овози Самарканд”, издаваемых на таджикском языке, и в газете “Нурлы жол”, выходящей на казахском языке. В целом информация о ходе избирательной кампании публикуется в СМИ нашей страны на 17 языках. Кроме того, на своих страницах освещают избирательные процессы такие издания, как “Корё Синмун”, “Тхонил – Единство” на корейском языке, “Апага” на армянском языке.
С момента объявления о начале избирательной кампании Центральная избирательная комиссия пригласила ряд авторитетных международных организаций, экспертов из зарубежных стран принять участие в наблюдении за выборами. Сегодня в стране свою деятельность осуществляют миссии наблюдателей от БДИПЧ ОБСЕ, СНГ, ШОС, ВАИО и ОИС. Наряду с представителями этих организаций ожидается прибытие более 500 государственных и общественных деятелей, представителей парламента и избирательных органов, ученых-правоведов, политологов почти из 50 стран мира. Кроме того, в качестве наблюдателей примут участие в выборах около 37 тысяч 500 представителей политических партий.
В целях обеспечения открытости и гласности выборов созданы все условия для деятельности средств массовой информации. Важную роль в этом играют Республиканский пресс-центр по освещению выборов Президента и пресс-центры окружных избирательных комиссий. К настоящему времени ими проведено почти 140 пресс-конференций и брифингов, посвященных важным этапам избирательной кампании. Избирательные комиссии аккредитовали более 1 400 представителей СМИ. Большой интерес к проходящим в нашей стране выборам проявляют и зарубежные журналисты. Их будут освещать свыше 100 иностранных журналистов.
Центральная избирательная комиссия будет информировать общественность о ходе голосования в день выборов через онлайн-брифинги, которые будут проводиться в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан.