2016-10-28 | Texnologiyalar
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali – my.gov.uz orqali jismoniy va yuridik shaxslardan joriy yilda 800 mingdan ortiq murojaat tushgan bo‘lsa, mingga yaqin minnatdorlik maktubi ham qabul qilingan.
“Buni xaqiqiy elektron davlat xizmati desa bo‘ladi”, deb yozgan fuqaro U.Abdullayev. M.Mamajonov “tadbirkorlar uchun yaratilgan qulayliklardan minnatdorman”, G.Ametova “tezkorlik va qulaylik uchun rahmat”, degan.
Mazkur portal fuqarolar va yuridik shaxslarning murojaatlarini tezkorlik bilan qabul qilish, tegishli organlarga yetkazishda muhim vositaga aylandi.
O‘zbekiston Respublikasining 2014-yilda qabul qilingan “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi qonuni asosida elektron shaklda murojaat qilish huquqiy jihatdan mustahkamlandi. Bu fuqarolarning huquq va manfaatlari ta’minlanishi uchun keng qulaylik yaratmoqda.
Bugungi kunda my.gov.uz olti yuzdan ziyod davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, idora va tashkilotni qamrab olgan. Murojaat etuvchi ariza yoki shikoyatining mazmuniga qarab uni tegishli organga jo‘natish imkoniyatiga ega. Murojaat onlayn tarzda, shu vaqtning o‘zida kerakli joyga yetib boradi. Fuqarolarning idorama-idora yurishi, qog‘ozbozlik, ortiqcha sarf-xarajatlarga ehtiyoj yo‘q. O‘zlarini o‘ylantirayotgan savol yoki muammo yuzasidan o‘z vaqtida javob olmoqda.
– 2016-yilda yagona portalda yangi 24 interaktiv davlat xizmati joriy qilindi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi matbuot xizmati rahbari E.Dolimov. – Bugungi kunda davlat tashkilotlariga murojaat etish hamda davlat organlari rahbarlari qabuliga yozilish kabi asosiy xizmat bilan birgalikda sog‘liqni saqlash, aloqa, transport, mehnat, ijtimoiy himoya, bojxona, soliqqa oid 290 dan ziyod interaktiv xizmat ko‘rsatilmoqda.
2016-yilning o‘tgan davrida my.gov.uz orqali 800 mingdan ortiq murojaat qabul qilingan. Ularda ko‘tarilgan masalalarning aksariyatiga yechim topilgan.
Yagona portal orqali tadbirkorlarga jami 190 dan ortiq turdagi interaktiv xizmat ko‘rsatilmoqda. O‘tgan davrda tadbirkorlardan 463 mingdan ziyod murojaat kelib tushgan. Ular yuzasidan tegishli xizmatlar ko‘rsatilgan.
“Tadbirkorlik” axborot tizimi kompleksini joriy qilish doirasida Yagona portalda “Tadbirkorning shaxsiy kabineti” ishga tushirilgan bo‘lib, u orqali tadbirkor davlat ro‘yxatidan o‘tishi mumkin. Mazkur avtomatlashtirilgan tizim orqali yil boshidan beri 6 mingdan ziyod tadbirkor elektron shaklda davlat ro‘yxatidan o‘tdi. Bu tizim orqali soliq, statistik va boshqa hisobotlarni onlayn ravishda topshirish, to‘lovlarni amalga oshirish, davlat xaridlari bo‘yicha e’lonlarni ko‘rish mumkin.
Murojaat etuvchilarning barcha huquqlari kafolatlangan. Davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlari va mas’ul ijrochilari interaktiv davlat xizmatlarini joriy etish va ko‘rsatish, ularning o‘z vaqtida va to‘liq ko‘rsatilishi yuzasidan shaxsan javob beradi.
Bugungi kunda jismoniy shaxslarni va yuridik shaxslarning vakillarini qabul qilish jadvali nafaqat ma’muriy binolar, balki davlat organlarining rasmiy veb-saytida, jumladan, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidan o‘rin olgan. Bu yurtdoshlarimizning xabardorligini oshirib, ortiqcha ovoragarchiliklarning oldini olmoqda.
Yagona portaldan yurtdoshlarimiz login, yagona identifikatsiya tizimi (Id.uz), elektron raqamli imzo (ERI) hamda UzCard tizimi orqali foydalanishi mumkin. Ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchi o‘z “shaxsiy kabineti”ga kirgach, u orqali murojaatlarini Yagona portalga ulangan barcha tashkilotlarga jo‘natishi mumkin.
Yagona portal orqali yo‘llangan murojaatni ko‘rib chiqish muddati va tartibi yozma murojaatlar uchun belgilangan tartibda va muddatlarda amalga oshiriladi. Ammo amaliyot shuni ko‘rsatmoqdaki, aksariyat hollarda javoblar juda qisqa muddatlarda taqdim etilmoqda. Murojaatni qabul qilgan davlat tashkiloti foydalanuvchiga uning murojaatini qabul qilganini SMS-xabarnoma orqali yoki boshqa qulay usulda ma’lum qiladi.
“Shaxsiy kabinet” orqali yuborilgan murojaat davlat organi tomonidan majburiy qabul qilinishi va ko‘rib chiqilishi kerak. Murojaat unda ko‘rsatilgan masalalarni hal etish vakolatiga ega bo‘lmagan davlat organlariga kelib tushsa, besh kun muddatdan kechiktirilmay foydalanuvchini xabardor qilgan holda tegishli davlat organiga yuboriladi.
Internetdan foydalanish imkoniyati bo‘lmagan fuqarolar uchun Yagona portalning ma’lumotlar markazi (Call-center) faoliyat yuritmoqda. Uning 1060 qisqa telefon raqami orqali joriy yilning o‘tgan davrida aholidan 50 mingdan ziyod murojaat tushgan. Ularning barchasi tegishli tartibda ko‘rib chiqilgan.
Hozir Yagona portalning yanada qulay yangi versiyasini yaratish bo‘yicha “LG CNS Uzbekistan” qo‘shma korxonasi bilan hamkorlikda ish olib borilmoqda. Uni ishga tushirish 2017-yilning birinchi choragiga mo‘ljallangan.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron tarzda murojaat yo‘llash nafaqat oson va qulay, balki ishonchli hamdir. Buning natijasida ayrim byurokratik to‘siqlar bartaraf etilayotir. Bir so‘z bilan aytganda, “elektron hukumat”ning rivoji odamlar manfaatlarini muhofazalash, jamiyatimizda adolatni ta’minlashga xizmat qilmoqda.

my.gov.uz – оперативное решение проблемы
В нынешнем году на Единый портал интерактивных государственных услуг - my.gov.uz - от юридических и физических лиц поступило более 800 тысяч обращений и около тысячи благодарственных писем.
“Это действительно можно назвать настоящей электронной государственной услугой", пишет гражданин У.Абдуллаев, М.Мамажонов отмечает: “Благодарю за удобства, созданные предпринимателям", Г.Аметова сообщает: “Спасибо за оперативность и удобство”.
Этот портал стал важным средством оперативного приема и доставки в соответствующие органы обращений граждан и юридических лиц.
На основе принятого в 2014 году Закона Республики Узбекистан “Об обращениях физических и юридических лиц” в правовом аспекте закреплено обращение в электронной форме. Это предоставляет широкие возможности и удобства в обеспечении прав и интересов граждан.
Сегодня my.gov.uz охватывает более 600 органов государственного и хозяйственного управления, ведомств и организаций. В зависимости от содержания, заявления или жалобы направляются в соответствующие органы в формате онлайн. Гражданам нет необходимости обивать пороги учреждений, собирать документы и тратить средства. Они своевременно получают ответы по своим вопросам и обращениям.
– В 2016 году на едином портале внедрено 24 вида новых интерактивных государственных услуг, - говорит руководитель пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Э.Долимов. – В настоящее время наряду с основными услугами, как, например, обращение в государственное учреждение, запись на прием к руководителю государственного органа, предоставляются более 290 интерактивных услуг по сферам здравоохранения, связи, транспорта, занятости, социальной защиты, таможенной и налоговой служб.
За прошедший период 2016 года через my.gov.uz принято более 800 тысяч обращений. Большинство вопросов решены положительно.
Через единый портал предпринимателям предоставляется более 190 видов интерактивных услуг. С начала года от них поступило свыше 463 тысяч обращений, по которым предоставлены соответствующие услуги.
В рамках внедрения комплекса информационной системы “Предпринимательство” на едином портале задействован "Личный кабинет предпринимателя", посредством которого предприниматель может пройти государственную регистрацию. Благодаря этой автоматизированной системе с начала года в электронной форме прошли регистрацию более 6 тысяч предпринимателей. Через эту систему можно в формате онлайн сдавать налоговые, статистические и другие отчеты, осуществлять платежи, знакомиться с объявлениями по государственным закупкам.
Гарантированы все права обращающихся. Руководители и ответственные исполнители органов государственного и хозяйственного управления, органов местной государственной власти несут личную ответственность за внедрение и своевременное полноценное предоставление интерактивных государственных услуг.
Сейчас дни и время приема физических и представителей юридических лиц размещены не только в административных зданиях, но и на официальных веб-сайтах государственных органов, в частности, Едином портале интерактивных государственных услуг. Это активизирует информированность соотечественников и освобождает их от излишних хлопот.
Соотечественники могут пользоваться единым порталом через логин, систему единой идентификации (id.uz), электронную цифровую подпись (ЭРИ) и систему UzCard. Зарегистрированный пользователь через "личный кабинет" может направить обращение во все организации, подключенные к единому порталу.
Сроки и порядок рассмотрения направленного через единый портал обращения те же, что и предусмотренные для рассмотрения письменных обращений. Но практика показала, в большинстве случаев ответы предоставляются в более короткие сроки. Принявшая обращение государственная организация оповещает пользователя о его получении путем SMS-сообщения или иным удобным способом.
Направленное через "личный кабинет" обращение в обязательном порядке должно быть принято и рассмотрено государственным органом. Если обращение поступило в государственный орган, не имеющий полномочий для решения затронутого вопроса, пользователь оповещается об этом, и в срок, не позднее пяти дней, обращение направляется в соответствующий государственный орган.
Для граждан, не имеющих возможности использовать интернет, действует информационный центр (сall-center) единого портала. По его короткому телефонному номеру 1060 за прошедший период текущего года от населения поступило свыше 50 тысяч обращений. Все они рассмотрены в установленном порядке.
В настоящее время в сотрудничестве с совместным предприятием “LG CNS Uzbekistan” разрабатывается новая, еще более удобная версия единого портала. Предусмотрено, что она будет задействована в первом квартале 2017 года.
Направление обращений в электронной форме на Единый портал интерактивных государственных услуг не только легко и удобно, но и надежно. При этом устраняются отдельные бюрократические преграды. Одним словом, развитие “электронного правительства” направлено на защиту интересов людей и обеспечение справедливости в обществе.