9 oyidagi faoliyat sarhisobi
2016-yilning 21-oktyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining 2016 yilning 9 oyidagi faoliyati sarhisobi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishning borishi, istiqboldagi vazifa hamda loyihalarni belgilashga bag‘ishlangan Hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Vazirlikning rahbar va mas’ul xodimlari, hududiy boshqarma boshliqlari, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida faoliyat yurituvchi kompaniyalari, korxonalar va tashkilotlar va ularning hududiy rahbarlari ishtirok etishdi. Hududiy rahbarlarning majlisda ishtiroki videokonferensiya orqali ta’minlandi.
Hay’at yig‘ilishida ta’kidlanganidek, 2016 yilning 9 oyida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish tizimida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 4,4 trillion so‘mni (2015 yilning shu davriga solishtirganda o‘sish 115%) tashkil etdi, jumladan aholiga ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 2.92 trillion so‘mni tashkil etdi (o‘sish 116%).
Keng polosali internet xizmatlarini ko‘rsatuvchi simli portlardan foydalanish 107,4% o‘sdi. Bu esa foydalanuvchilarga keng polasali IPTV, videotelefoniya, yuqori tezlikdagi internet, HDTV-kanallar va boshqa xizmatlarni ko‘rsatish imkoni yanada kengaytirmoqda.
Majlisda FTTx texnologiaysidan keng foydalanish, telekommunikatsiya iste’molchilari murojaatlariga tezkorlik bilan munosabat bildirish yuzasidan texnik xizmatlarni yanada rivojlantirish lozimligi ta’lidlandi. Shu bilan birga telekommunikatsiyalar operatorlari rahbarlariga aholiga ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini yanada yaxshilash kerakligi ta’kidlandi. Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasiga, qisqa muddat ichida, ko‘rsatilayotgan xizmatlarning sifatini ta’minlash ta’minlash maqsadida zamonaviy nazorat metodlarini ishlab chiqarish topshirildi.
Hay’at majlisida mamlakatimizda raqamli televideniyaga bosqichma-bosqich joriy etilayotgani va hozirgi kunda yurtimiz hududining 79.5% qamrab olinganligi ma’lum qilindi. 2016 yilning oxitiga qadar 10 ta raqamli teleuzatkichlar o‘rnatiladi va bu ko‘rsatkich 88% ga etkaziladi.
“UZ” hududidagi domenlar soni bu davrda 29 mingtaga yetib, o‘sish 123%ni tashkil qilgan. “UZ” hududidagi milliy axborot resurslarining rivojlanish holati tahlil qilindi. ZiyoNET tarmog‘i doirasida ta’lim resurslari soni esa 126 000 taga (o‘sish 124 %) yetdi. uMail.uz elektron pochta tizimi foydalanuvchilari soni 367 mingdan oshdi, va 2015 yilning shu davriga nisbatan 165% o‘sdi. Majlis davomida milliy resurlarni, jumladan ijtimoiy tarmoqlarni, strategik rivojlanitirish uchun va manzilli orientirlarni aniqlab olish uchun kerakli topshiriqlar berildi. Mahalliy ijtimoiy tarmoqlarni rivojlanitirsh masalasi ham alohida muhokama etildi.
Joriy yilda Tas-IX hududida joylashgan milliy davra.uz ijtimoiy tarmoq ishga tushirilganligi ta’kidlandi. Ushbu tizim foydalanuvchilariga mobil operatorlar tomonidan imtiyozlar berilishi va davra.uz tizimiga ko‘proq yoshlarni jalb qilish kerakligi ta’lidlandi.
“Elektron hukumat” tizimini va axborot-kommunikatsion texnologiyalarni rivojlantirish bugungi kunda muhim va dolzarb yo‘nalish hisoblanadi. Majlisda aytilishicha, qabul qilingan chora-tadbirlarning amalga oshirilishi natijasida ushbu yo‘nalishda bir qator natijalarga erishildi.
mygov_uzb.jpg
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali aholi va tadbitkorlik sub’ektlariga ko‘rsatilayotgan xizmatlar turning soni yil davomida 25 taga oshdi va ularning umimiy soni 290 dan oshdi. Natijada davlat organlari tomonidan aholi va tadbirkorlik subyektlariga 833 mingdan ziyod hizmatlar ko‘rsatildi.
regulation_uzb.jpg
Normativ huquqiy hujjatlarni muhokamsi portalida (regulation.gov.uz) muhokama etilayotgan 860 ta normative huquqiy hujjatlarga 1500 dan ziyod takliflar va izohlar tushdi.
Ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlarini muntazam takomillashtirib borish lozimligi qayd etildi. Jumaladan, aholi va tadbirkorlik subyektlariga ko‘rsatilayotgan xizmatlarining to‘liq ikki tomonlama faoliyat yuritilishi taminlash kerakligi ta’kidlandi.
Iqtisodiyotning real sektorida, aksionerlik kompaniyalar, uyushmalar, yirik iqtisodiy korxonalarida texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha Davlat rahbariyati qarorlari asosida hozirda umumiy xajmi 336 milliard so‘mga teng axborot tizimlari va dasturiy taminotlarni joriy etish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda. Hozirda umumiy umumiy qiymati 62,4 mlrd. so‘mga teng 81 ta loyiha amalga oshirildi. 2016-2018 yillar davomidabu yo’nalishda umumiy qiymati 1,1 trillion so‘mga teng 89 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Majlisda mamlakat hududlarida axborot texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirishda amalga oshirilayotgan choralar ko‘rib chiqildi. Vazirlikning hududiy boshqarmalari va Elektron xukumatni joriy etish va rivojlantirish markaziga joylardagi davlat boshqaruvi organlarida AKTni joriy etishni tezlashtirish bo‘yicha keskin choralar ko’rish topshirildi.
Dasturiy mahsulotlar yaratuvchilar milliy riestriga kiritilgan dastur yaratuvchilarning soni 114 ga yetdi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 131% o‘sdi. Qayd etib o‘tildiki hukumat rahbarlarining qarorlari asosida berilgan imtiyozlar natijasida dastur ishlab chiqaruvchilar 2 mlrd. so‘mdan ziyod mablag‘ni iqtisod qilganlar.
Pochta aloqasi xizmatlarining xolati va rivojlanishi masalalari ham ko‘rib chiqildi. Axborot texnologiyalarining shiddat bilan rivojlanayotgan sharoitida, zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etgan holda an’anaviy pochta xizmatlarini qayta ko‘rib chiqish zarurligi ta’kidlandi. Shu sababli “O‘zbekiston pochtasi” AJga “Elektron tijorat to’g’risida”gi qonunga muvofiq yangi pochta aloqasi xizmatlarini joriy qilishga yo’naltirilgan zarur chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish lozimligi qayd etildi.
Hay’at majlisida Vazirlik va uning tizimida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash masalalari har tomonlama va tanqidiy yondoshgan holda tahlil qilindi. Vazirlik tizimidagi korhona va tashkilotlar rahbarlari, aloqa operatorlari va provayderlarga mijozlardan tushgan murojaatlarga javob qaytarish ustidan nazoratni kuchaytirish, ariza beruvchilar bilan rasmiy saytlar va telefon orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatishni yo’lga qo’yish yuzasidan ko‘rsatmalar beridi.
Qayd etib o‘tilganidek hisobot davrida asosiy murojaatlar telekommunikatsiya xizmatlari, xususan simli va mobil aloqa, hamda internet xizmatlariga tegishli. Shu munosabati bilan “O‘zbektelekom” AK va uning filiallari rahbarlariga, mobil aloqa operatorlari rahbarlariga yuridik va jismoniy shahslar murojaatlari bilan ishlashni samaradorligini oshirish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rish bo‘yicha tegishli vazifalar topshirildi.
Mijozlarning qo‘ng‘iroqlari bilan ishlovchi Call-markazlarning faoliyatini yanada yaxshilash kerakligi ta’kidlandi. Jumaladan, Call-markazlar hodimlarining professional va mijozlarning xizmat sifatiga oid taqdim etilayotgan shikoyatlariga javob berish ko‘nikmalari yaxshilash zarurligi aytildi.
Majlisda yil oxiria qadar amalga oshirilishi kerak bo‘lgan ustuvor masalalar ham muhokama etildi, jumladan:
- aholi va tadbirkorlik subyektlari uchun 20 dan ziyod zamonaviy interaktiv xizmatlar joriy etish;
- mamlakat iqtisodiyotining real sektori korxonalarida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish bo’yicha 15 ta loyihani amalga oshirish;
- mamlakat hududlarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish bo‘yicha 148 ta manzilli loyihalarni amalga oshirish;

Подведены итоги работы за девять месяцев 2016 года
21 октября 2016 года состоялось заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, на котором подведены итоги развития сферы информационных технологий и коммуникаций за девять месяцев 2016 года.
В работе Коллегии приняли участие руководители управлений, отделов Министерства, акционерных компаний, предприятий и организаций сферы связи, информатизации и телекоммуникационных технологий. Руководители и представители региональных предприятий сферы приняли участие в заседании посредством видеоконференцсвязи.
За отчетный период предприятиями сферы связи, информатизации и телекоммуникационных технологий оказано услуг на 4,4 трлн. сумов (рост по сравнению с аналогичным периодом 2015 года составил 115%), в том числе населению оказаны услуги на 2,92 трлн. сумов (рост – 116 %).
Количество используемых портов установленных для оказания услуг фиксированного широкополосного доступа к сети Интернет возросло на 107,4%. Это позволяет оказывать широкополосные мультисервисные услуги (IPTV, видеотелефония, высокоскоростной Интернет, передача данных, возможность просмотра каналов HDTV и т.д.).
В ходе заседания отмечена необходимость рациональной и повсеместной эксплуатации портов для оказания услуг широкополосного доступа по технологиям FTTx, а также усовершенствования технических служб по оперативному реагированию на обращения потребителей телекоммуникационных услуг. В этом контексте внимание руководителей операторов телекоммуникаций было обращено на повышение качества телекоммуникационных услуг, предоставляемых населению. В частности, была отмечена необходимость постоянного контроля над качеством оказания услуг фиксированного и мобильного подключения к сети интернет и телефонной связи. Государственной инспекции по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий было поручено в кратчайшие сроки разработать новые, современные методы контроля обеспечения качества, оказываемых услуг связи.
На Коллегии сообщалось, что осуществляется поэтапный переход на цифровое телевизионное вещание, в настоящее время уровень охвата населения цифровым телевещанием доведен до 79,5%. До конца 2016 года запланирована установка 10 передатчиков цифрового телевидения и доведение охвата до 88%.
Количество доменов в зоне .UZ составило более 29 тыс. (рост 123%). Проанализировано состояние развития национальных информационных ресурсов в доменной зоне .UZ. Количество образовательных информационных ресурсов в библиотеке портала ZiyoNET составило 126 тыс., рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 124%. Количество пользователей системы электронной почты uMail.uz более 367 тыс., рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 165%. Были даны соответствующие поручения по принятию мер для стратегического развития национальных ресурсов, в том числе социальных сетей, определению целевых ориентиров. Отдельно был рассмотрен вопрос развития местных социальных сетей. Было отмечено, что в этом году была запущена социальная сеть davra.uz позиционируемая как национальная, и размещенная в зоне Tas-IX. Отмечена необходимость решения вопроса по льготному доступу к соцсети со стороны операторов мобильной связи, а также привлечения широкого круга молодежи к davra.uz.
Актуальным и важным направлением на сегодняшний день является внедрение и развитие системы “Электронное правительство” и информационно-коммуникационных технологий. На заседании было отмечено, что в результате проведенной работы в этом направлении к настоящему времени были достигнуты определенные результаты.
mygov.jpg
На Едином портале интерактивных государственных услуг с начала года реализовано 25 видов услуг, общее количество оказываемых услуг составило 290 видов. В результате государственными органами населению и субъектам предпринимательства предоставлено более 833 тысяч услуг.
regulation.jpg
На портале обсуждения принимаемых нормативно-правовых документов и разрабатываемых проектов по предпринимательской деятельности (regulation.gov.uz), к настоящему времени более чем по 860 нормативно-правовым документам высказано свыше 1500 предложений и комментариев.
Была отмечена необходимость постоянного усовершенствования порядка предоставления государственных услуг, в частности обеспечения полного двухстороннего функционирования электронных услуг населению и субъектам предпринимательства.
В соответствии с постановлениями Главы государства о внедрении информационно-коммуникационных технологий в реальный сектор экономики, в акционерных компаниях, объединениях, крупных хозяйствующих предприятиях, реализуются проекты по внедрению информационных систем и программной продукции общей стоимостью 336 млрд. сумов, из них уже внедрен 81 проект общей стоимостью 62,4 млрд. сумов. На 2016-2018 гг. предстоит реализация 89 проектов по внедрению ИКТ в реальный сектор экономики на общую сумму 1,1 трлн. сум.
Также рассмотрены состояние работы по внедрению и развитию информационных технологий в регионах страны. В этом контексте начальникам территориальных управлений и Центру развития системы электронного правительства поручено принять меры по ускорению процесса внедрения ИКТ в деятельность органов государственной власти и управления на местах.
Количество разработчиков программного обеспечения, включенных в Национальный реестр разработчиков программного обеспечения, составило 114. Этот показатель по сравнению с аналогичным периодом прошлого года вырос на 131%. Было отмечено, что результате предоставленных льгот в соответствии с решениями руководства страны разработчики программного обеспечения сэкономили более 2 млрд. сум.
Рассмотрены также вопросы состояния и развития услуг почтовой связи. Было отмечено, что в условиях ускоренного развития информационных технологий крайне необходимо пересмотреть традиционные услуги почтовой связи с учетом внедрения современных информационных технологий. В этой связи, руководству АО «Узбекистон почтаси» было поручено принять необходимые меры по внедрению новых видов услуг почтовой связи, в том числе и в соответствии с Законом «Об электронной коммерции».
На заседании Коллеги всесторонне и критически были проанализированы вопросы работы с обращениями физических и юридических лиц в Министерство и его подразделения. Руководителям подразделений министерства, операторам и провайдерам связи были даны указания усилить прямой диалог с заявителями через официальные сайты и телефоны «горячей линии», с тем, чтобы усилить контроль за реагированием на обращения пользователей услуг.
Было отмечено, что за отчетный период большинство обращений касалось оказания услуг телекоммуникаций, в частности фиксированной и мобильной телефонной связи, а также интернет-услуг.
В этой связи, руководителям АК «Узбектелеком» и его филиалов, а также руководителям всех операторов мобильной связи были даны жесткое указания по принятию необходимых мер по повышению эффективности работы с обращениями юридических и физических лиц. Также было указано на необходимость усовершенствования системы оперативного реагирования на обращения, особенно по обеспечению качества услуг, предоставляемых операторами телекоммуникаций и почтовой связи.
Отдельно было указано на необходимость улучшения работы Call-центров по обслуживанию звонков клиентов в плане улучшения профессионального уровня персонала и корректного обращения с абонентами по их заявкам и жалобам на качество услуг связи.
Особое внимание уделено на первоочередные задачи предстоящие к выполнению до конца текущего года, в их числе, прежде всего:
- введение более 20 новых современных интерактивных услуг для населения и субъектам предпринимательства;
- дальнейшее внедрение и развитие современных информационно-коммуникационных технологий в предприятиях реального сектора экономики страны, в частности реализация 15 проектов по внедрению ИКТ в реальный сектор экономики;
- реализация 148 адресных проектов по внедрению и развитию информационно-коммуникационных технологий в регионах страны;
- дальнейшее развитие широкополосного доступа в сеть Интернет на основе волоконно-оптических линий связи, создание центра обработки данных для системы электронного правительства, а также повышение надежности телекоммуникационных сетей, обеспечение защиты информации и информационной безопасности и другие.
По итогам обсуждения поставленных вопросов на заседании Коллегии принято решение, в котором определены практические меры по дальнейшему развитию сферы информационных технологий и коммуникаций.