Andijonda joriy yilgi bitiruvchilarning qariyb 70 foizi ish bilan ta’minlandi
Andijonda “Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” shiori ostida viloyat o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi tizimi xodimlarining an’anaviy avgust kengashi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimiz ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar ta’lim samaradorligini oshirish, ta’lim jarayoniga interfaol usullarni, yangi pedagogik texnologiyalarni joriy etishda muhim omil bo‘layotgani ta’kidlandi. Bunda O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonuni va Kadrlar tayyorlash milliy dasturi asosida zamonaviy, ilg‘or pedagogik texnologiyalarga asoslangan ta’lim tizimining shakllantirilgani alohida ahamiyat kasb etayotir.
– Bugungi kunda boshqarma tasarrufida faoliyat ko‘rsatayotgan 12 akademik litsey va 117 kasb-hunar kollejida 133 mingdan ziyod o‘quvchi 100 mutaxassislik bo‘yicha tahsil olmoqda, – deydi viloyat o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi boshqarmasi boshlig‘i A.Ma’mirov. – Ayni paytda ularda faoliyat ko‘rsatayotgan pedagog va mutaxassislarning kasb tayyorgarligi, bilim va malakasini oshirish, ta’lim jarayoniga ilg‘or pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, ta’lim-tarbiya samaradorligini yanada yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Ushbu ta’lim muassasalaridagi 129 axborot-resurs markazi zarur o‘quv va metodik adabiyotlar bilan ta’minlangan va ZiyoNET internet tarmog‘iga ulangan. Bir qator ta’lim muassasalarining veb-saytlari yaratilgan.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining o‘quv amaliyotini o‘tashi va bandligini ta’minlash doimiy e’tiborda. Hozirga qadar bu yilgi bitiruvchilarning 68 foizi ish bilan ta’minlandi. Tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish istagini bildirgan bitiruvchilarga tijorat banklari tomonidan 18 milliard 724 million so‘mlik kredit ajratildi.
O‘tgan o‘quv yilida o‘qituvchi va ishlab chiqarish ta’limi ustalari tomonidan 500 dan ziyod o‘quv va uslubiy qo‘llanma yaratildi. O‘quvchilarning umumta’lim va kasb fanlarini o‘zlashtirish darajasi o‘sdi. Turli fan olimpiadalari, tanlov va musobaqalarda muvaffaqiyatli ishtirok etayotgan o‘quvchilar safi ortmoqda.
Tadbirda ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish, “ustoz-shogird” maktabi faoliyatini takomillashtirish, ilg‘or pedagoglar tajribasini ommalashtirish yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.

Nearly 70 per cent of this year’s graduates in Andijon provided with jobs
A traditional August conference of workers of Andijon Region’s secondary special education and vocational training system has taken place in Andijon under the slogan of “My life, my destiny – my sacred homeland, my beautiful and unique Uzbekistan”.
It has been noted that consistent reforms being implemented in the country’s education system are an important factor in increasing the effectiveness of education and in introducing interactive methods and new teaching techniques in educational processes.
Here the law of the Republic of Uzbekistan on education and the formation of the country’s education system based on modern and advanced teaching techniques and on a national programme of personnel training are especially important.
“Today more than 133 thousand students train in 100 professions at 17 academic lyceums and 117 vocational colleges under the directorate. At the same time, special attention is being paid to increasing the effectiveness of education, to raising the knowledge and qualifications of teachers and specialists working there and introducing advanced teaching techniques and information communication technologies,” says A.Mamirov, head of the region’s secondary special education and vocational training directorate.
At these educational establishments, 129 information-resource centres are provided with the necessary educational and methodological literature and connected to the ZiyoNET network. A number of educational institutions’ web sites have been created.
Attention is given constantly to vocational college graduates’ practical training and their employment. To date 68 per cent of this year’s graduates have been provided with jobs. Commercial banks have allocated 18 billion 724 million soms worth of credits for those graduates who expressed a desire to engage in entrepreneurial activities.
During the last academic year, teachers and production masters created more than 500 educational and methodological handbooks. The degree of students’ learning general education and vocational disciplines has risen.
The number of students successfully participating in various science Olympiads, contests and competitions is rising.
Views were expressed at the event on ways of further raising the quality and effectiveness of education, improving the work of the “teacher-apprentice” school and popularizing advanced teachers’ experience.