Xalqimizning chorak asr davomida bosib o‘tgan sharafli yo‘li fotosuratlarda
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limi ko‘rgazmalar saroyida Vatanimiz mustaqilligining 25-yilligiga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma ochildi.
Prezidentimizning joriy yil 2-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma besh yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat o‘lkashunoslik muzeyi tomonidan “Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” shiori ostida tashkil etilgan ko‘rgazmada mustaqillik yillarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari, yurtimizning bugungi jamoli, fidoiy yurtdoshlarimiz va farovon hayotimiz aks etgan o‘ttizdan ziyod fotoasar namoyish etilmoqda.
– Ko‘rgazma yosh avlodni Vatanga muhabbat va istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash, ularning ongu tafakkurini yanada boyitishga xizmat qiladi, – deydi O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘limi rahbari Gulbahor Izentayeva. – Fotoasarlar mazmun-mohiyatida xalqimizning chorak asr davomida bosib o‘tgan sharafli yo‘li, ozodlik nafasi, istiqlolning zalvorli qadamlari jamuljam. Ayni shu jihatlar tomoshabinlarda katta taassurot uyg‘otmoqda.

На фотографиях – пройденный славный путь
В выставочном дворце Каракалпакского отделения Академии художеств Узбекистана открылась фотовыставка, посвященная 25-летию независимости нашей Родины.
На фотовыставке, организованной в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О подготовке и проведении празднования 25-летия государственной независимости Республики Узбекистан" от 2 июня нынешнего года Каракалпакским государственным краеведческим музеем под девизом "Жизнь моя, судьба моя – родной мой, неповторимый Узбекистан!", демонстрируется более 30 фотографий, отражающих реализуемую в годы независимости широкомасштабную созидательную работу, сегодняшний облик нашей страны, благополучную жизнь наших соотечественников.
– Выставка служит воспитанию молодого поколения в духе любви к Родине, преданности идеям независимости, дальнейшему обогащению его мышления, – говорит руководитель Каракалпакского отделения Академии художеств Узбекистана Гулбахор Изентаева. – На фотографиях отражаются славный путь, пройденный нашим народом за четверть века, достойные шаги независимости. Именно это производит на зрителей большое впечатление.