Qishloq xo‘jaligi vazirining Rim uchrashuvlari
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Rim shahrida o‘tayotgan BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO)ning 43-konferensiyasi doirasida bir qator mamlakatlar qishloq xo‘jaligi vazirlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Qishloq xo‘jaligi va qishloq ishlari vaziri Tan Jenszyan bilan uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi qishloq xo‘jaligiga oid hamkorlik istiqbollari muhokama etildi.
Chunonchi, ilm-fan yo‘nalishida Xitoy Qishloq xo‘jaligi fanlar akademiyasi va O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligida bilimlar va innovatsiyalar milliy markazi resurslaridan foydalangan holda qishloq xo‘jaligi sohasidagi ilmiy loyihalarni moliyalashga qaratilgan ikki tomonlama dasturni ishlab chiqish taklif etildi. Bu yo‘nalishda sho‘rlangan va qurg‘oqchil yerlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishga alohida e’tibor berish maqsadga muvofiq ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrashuvda ta’lim sohasidagi hamkorlikka ham to‘xtab o‘tildi. Aziz Voitov ikki vazirlik shafeligida o‘zbekistonlik mutaxassislar uchun qishloq xo‘jaligi kurslarini muntazam tashkil etishni taklif etdi.
Xitoy kambag‘allikka qarshi kurashish borasida muvaffaqiyatli tajribaga ega. Qishloq xo‘jaligi kambag‘allikka qarshi kurashishda muhim o‘rin tutishi bois, Xitoyning bu boradagi tajribasini o‘rganish katta ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Vazir Xitoyning Yanlin Qishloq xo‘jaligida yuksak texnologiyalar namoyishi hududi bilan hamkorlikda Agroinnovatsiya parkini tashkil etish masalasiga to‘xtalar ekan, uni tashkil etishga oid memorandumni onlayn-formatda imzolab, park poydevorining ilk ramziy toshini qo‘yish marosimini sentyabrda o‘tkazishni taklif etdi.
Aziz Voitovning navbatdagi uchrashuvi Ozarbayjon Qishloq xo‘jaligi vaziri Majnun Mamedov bilan bo‘ldi. Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasidagi ikki tomonlama aloqalarning bugungi holatiga baho berildi, hamkorlik istiqbollari muhokama etildi.
Jumladan, agrosug‘urta va qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish borasida Ozarbayjon tajribasini o‘rganish, paxtachilikda o‘zbek seleksiyasiga mansub g‘o‘za navlarini Ozarbayjonda ommalashtirish, shuningdek ipakchilik va veterinariya sohalarida hamkorlikni yanada chuqurlashtirish borasida fikr almashildi.
Estoniya Qishloq xo‘jaligi vaziri Madis Kallas bilan o‘tkazilgan uchrashuvda ikki mamlakat qishloq xo‘jaligi sohalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish davr talabi ekanligi ta’kidlanib, ushbu uchrashuv istiqbolli aloqalar uchun tamal toshini qo‘yishiga umid bildirildi.
Ushbu hamkorlikning bosh yo‘nalishi sifatida agrota’lim sohasidagi hamkorlik tilga olindi. Jumladan, ikki mamlakat agrar universitetlari o‘rtasida o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining eksporti istiqbollari muhokama etildi, jumladan Boltiqbo‘yi mamlakatiga barra qovun, ko‘kat, shuningdek turshak va mayiz yetkazib berish imkoniyatlari yuqori baholandi.
Estoniyada organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga e’tibor kuchli ekani ma’lum. O‘zbekistonda ham keyingi yillarda Global GAP standartlariga javob beruvchi mahsulot yetishtirishga alohida e’tibor berilmoqda. Shularni hisobga olgan holda, ikki mamlakat vazirliklari o‘rtasida organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish bo‘yicha tajriba almashish dasturini tashkil etish taklifi o‘rtaga tashlandi.
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri xorijiy hamkasblari bilan uchrashuvlarda 7-8-sentyabrda Samarqandda FAO bilan hamkorlikda Oziq-ovqat xafsizligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘tkazilishini alohida ta’kidlab, ushbu mamlakatlar qishloq xo‘jaligi sohasi vakillarini konferensiyada faol qatnashishga taklif etdi.

19:53:38 (GMT+5)    27.04.2025
Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan Aziz Voitov held a series of meetings and consultations with colleagues from other countries within the framework of the 43rd Conference of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), held in the capital of Italy.
During the meeting with the Minister of Agriculture and Rural Affairs of the People's Republic of China Tang Zhenjiang, the prospects for cooperation between the two countries were discussed. In particular, in the field of scientific research, it was proposed to develop a bilateral program aimed at financing scientific projects in the field of agriculture at the expense of the resources of the Chinese Academy of Agricultural Sciences and the National Center for Knowledge and Innovation in Agriculture of Uzbekistan. In this context, it was noted that it is advisable to pay special attention to the cultivation of crops on saline and arid lands.
The focus was also on cooperation in the field of education. Aziz Voitov proposed to regularly organize agricultural courses for Uzbek specialists under the auspices of the two ministries.
As you know, China has rich experience of successful fight against poverty. Since agriculture plays one of the defining roles in this process, it was noted that in this respect it is very important to carefully study the experience of the Celestial Empire.
The Minister, speaking about organizing the activities of the Agro-Innovation Park together with the Yanlin Demonstration Territory of High Technologies in Agriculture of China, suggested signing a memorandum on its creation in an online format and holding the ceremony of laying the first symbolic stone in the foundation of the park in September this year.
The next meeting of Aziz Voitov was held with the Minister of Agriculture of Azerbaijan Majnun Mammadov. As part of the consultations, an assessment was made of the current state of bilateral relations in the field of agriculture, and the prospects and priorities for cooperation were discussed. In particular, an exchange of views took place on studying the experience of Azerbaijan in terms of digitalizing the process of agricultural insurance and agriculture, popularizing cotton varieties of Uzbek breeders in cotton growing in Azerbaijan, as well as expanding cooperation in the fields of sericulture and veterinary medicine.
During the dialogue with the Minister of Agriculture of Estonia, Madis Kallas, it was emphasized that the establishment of partnerships in the agro-industrial complex is one of the requirements of the time, and the hope was expressed that this meeting would become the foundation for promising and mutually beneficial contracts. Cooperation in the field of agricultural education was designated as the main direction. In particular, the exchange of teachers and students between the agricultural universities of the two countries was discussed. In addition, the prospects for the export of agricultural products of Uzbekistan were considered, including the possibility of supplying melons, herbs, as well as cherries and raisins to the Baltic countries. It is known that in Estonia a lot of attention is paid to organic agricultural products. In recent years, Uzbekistan has also focused on the production of products that meet Global GAP standards. With this in mind, it was proposed to organize a program for the exchange of experience in growing organic agricultural products between the ministries of the two countries.
At meetings and negotiations with foreign colleagues, the Minister of Agriculture of Uzbekistan recalled that an international conference on food security would be held in Samarkand in cooperation with FAO on September 7-8 and called on representatives of the agricultural sector of these countries to actively participate in the forum.