Qishloq xo‘jaligi vazirining Rim uchrashuvlari
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Rim shahrida o‘tayotgan BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO)ning 43-konferensiyasi doirasida bir qator mamlakatlar qishloq xo‘jaligi vazirlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Xitoy Xalq Respublikasi Qishloq xo‘jaligi va qishloq ishlari vaziri Tan Jenszyan bilan uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi qishloq xo‘jaligiga oid hamkorlik istiqbollari muhokama etildi.
Chunonchi, ilm-fan yo‘nalishida Xitoy Qishloq xo‘jaligi fanlar akademiyasi va O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligida bilimlar va innovatsiyalar milliy markazi resurslaridan foydalangan holda qishloq xo‘jaligi sohasidagi ilmiy loyihalarni moliyalashga qaratilgan ikki tomonlama dasturni ishlab chiqish taklif etildi. Bu yo‘nalishda sho‘rlangan va qurg‘oqchil yerlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishga alohida e’tibor berish maqsadga muvofiq ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrashuvda ta’lim sohasidagi hamkorlikka ham to‘xtab o‘tildi. Aziz Voitov ikki vazirlik shafeligida o‘zbekistonlik mutaxassislar uchun qishloq xo‘jaligi kurslarini muntazam tashkil etishni taklif etdi.
Xitoy kambag‘allikka qarshi kurashish borasida muvaffaqiyatli tajribaga ega. Qishloq xo‘jaligi kambag‘allikka qarshi kurashishda muhim o‘rin tutishi bois, Xitoyning bu boradagi tajribasini o‘rganish katta ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Vazir Xitoyning Yanlin Qishloq xo‘jaligida yuksak texnologiyalar namoyishi hududi bilan hamkorlikda Agroinnovatsiya parkini tashkil etish masalasiga to‘xtalar ekan, uni tashkil etishga oid memorandumni onlayn-formatda imzolab, park poydevorining ilk ramziy toshini qo‘yish marosimini sentyabrda o‘tkazishni taklif etdi.
Aziz Voitovning navbatdagi uchrashuvi Ozarbayjon Qishloq xo‘jaligi vaziri Majnun Mamedov bilan bo‘ldi. Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasidagi ikki tomonlama aloqalarning bugungi holatiga baho berildi, hamkorlik istiqbollari muhokama etildi.
Jumladan, agrosug‘urta va qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish borasida Ozarbayjon tajribasini o‘rganish, paxtachilikda o‘zbek seleksiyasiga mansub g‘o‘za navlarini Ozarbayjonda ommalashtirish, shuningdek ipakchilik va veterinariya sohalarida hamkorlikni yanada chuqurlashtirish borasida fikr almashildi.
Estoniya Qishloq xo‘jaligi vaziri Madis Kallas bilan o‘tkazilgan uchrashuvda ikki mamlakat qishloq xo‘jaligi sohalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish davr talabi ekanligi ta’kidlanib, ushbu uchrashuv istiqbolli aloqalar uchun tamal toshini qo‘yishiga umid bildirildi.
Ushbu hamkorlikning bosh yo‘nalishi sifatida agrota’lim sohasidagi hamkorlik tilga olindi. Jumladan, ikki mamlakat agrar universitetlari o‘rtasida o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining eksporti istiqbollari muhokama etildi, jumladan Boltiqbo‘yi mamlakatiga barra qovun, ko‘kat, shuningdek turshak va mayiz yetkazib berish imkoniyatlari yuqori baholandi.
Estoniyada organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga e’tibor kuchli ekani ma’lum. O‘zbekistonda ham keyingi yillarda Global GAP standartlariga javob beruvchi mahsulot yetishtirishga alohida e’tibor berilmoqda. Shularni hisobga olgan holda, ikki mamlakat vazirliklari o‘rtasida organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish bo‘yicha tajriba almashish dasturini tashkil etish taklifi o‘rtaga tashlandi.
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri xorijiy hamkasblari bilan uchrashuvlarda 7-8-sentyabrda Samarqandda FAO bilan hamkorlikda Oziq-ovqat xafsizligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘tkazilishini alohida ta’kidlab, ushbu mamlakatlar qishloq xo‘jaligi sohasi vakillarini konferensiyada faol qatnashishga taklif etdi.

Встречи и переговоры Министра сельского хозяйства в Риме
Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов провел ряд встреч и консультаций с коллегами из других стран в рамках 43-й конференции Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), проходящей в столице Италии.
В ходе встречи с министром сельского хозяйства и сельских дел КНР Тан Чжэньцзяном были обсуждены перспективы сотрудничества двух стран. В частности, в сфере научных исследований было предложено разработать двустороннюю программу, направленную на финансирование научных проектов в области сельского хозяйства за счет ресурсов Китайской академии сельскохозяйственных наук и Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве Узбекистана. В данном контексте было отмечено, что особое внимание целесообразно уделить выращиванию сельскохозяйственных культур на засоленных и засушливых землях.
Также в центре внимания было сотрудничество в сфере образования. Азиз Воитов предложил регулярно организовывать сельскохозяйственные курсы для узбекских специалистов под эгидой двух министерств.
Как известно, Китай имеет богатый опыт успешной борьбы с бедностью. Поскольку сельское хозяйство играет одну из определяющих ролей в этом процессе, было отмечено, что в этом отношении очень важно тщательно изучить опыт Поднебесной.
Министр, говоря об организации деятельности Агроинновационного парка совместно с Яньлиньской демонстрационной территорией высоких технологий в сельском хозяйстве Китая, предложил подписать меморандум о его создании в онлайн-формате и провести церемонию закладки первого символического камня в основание парка в сентябре этого года.
Следующая встреча Азиза Воитова состоялась с министром сельского хозяйства Азербайджана Маджнуном Мамедовым. В рамках консультаций была дана оценка текущему состоянию двусторонних отношений в сфере сельского хозяйства, а также обсуждены перспективы и приоритеты сотрудничества. В частности, состоялся обмен мнениями по изучению опыта Азербайджана в части цифровизации процесса агрострахования и сельского хозяйства, популяризации сортов хлопчатника узбекских селекционеров в хлопководстве Азербайджана, а также расширения сотрудничества в сферах шелководства и ветеринарии.
Во время диалога с министром сельского хозяйства Эстонии Мадисом Калласом было подчеркнуто, что установление партнёрских отношений в агропромышленном комплексе является одним из требований времени, и была выражена надежда на то, что данная встреча станет фундаментом для перспективных и взаимовыгодных контрактов. В качестве основного направления было обозначено сотрудничество в сфере агрообразования. В частности, обсуждался обмен преподавателями и студентами между аграрными университетами двух стран. Кроме того, были рассмотрены перспективы экспорта сельхозпродукции Узбекистана, в том числе возможность поставок в страны Балтии бахчевых, зелени, а также вишни и изюма. Известно, что в Эстонии большое внимание уделяется органическим сельскохозяйственным продуктам. В последние годы и в Узбекистане делается акцент на производстве продукции, соответствующей стандартам Global GAP. С учетом этого было предложено организовать между министерствами двух стран программу обмена опытом по выращиванию органической сельскохозяйственной продукции.
На встречах и переговорах с зарубежными коллегами министр сельского хозяйства Узбекистана напомнил, что 7-8 сентября в Самарканде в сотрудничестве с ФАО пройдет международная конференция по вопросам обеспечения продовольственной безопасности и призвал представителей аграрного сектора этих стран к активному участию в работе форума.