BMTTD bilan istiqboldagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi
Joriy yilning 12-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi (BMTTD)ning Yevropa va MDH bo‘yicha mintaqaviy byurosi direktori Ivana Jivkovich boshchiligidagi BMTTD mas’ullaridan iborat delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda vazirlik tuzilma rahbarlari hamda BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va boshqa mutaxassislar ishtirok etdi.
Uchrashuvda BMTTD bilan hamkorlikning hozirgi holati va galdagi vazifalarga to‘xtalib o‘tildi. Xususan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish, kambag‘allikni qisqartirish hamda qishloq hududlarini rivojlantirish va “Tashabbusli budjet” loyihasi va uning odamlarni faollikka chorlashdagi ahamiyati, ijtimoiy himoya hamda atrof-muhitni muhofaza qilish borasida amalga oshirilayotgan masalalarga e’tibor qaratildi.
– O‘zbekiston biz uchun muhim strategik hamkor hisoblanadi va biz aynan mamlakatingiz bilan 30 yildan beri ishlayotganimiz bejiz emas. O‘zbekistonga tashrif doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumaniga bordik. Orol dengizi talafotlarini bartaraf etish bo‘yicha bir mamlakatning o‘zi yechim topishi ancha mushkul masala. Xalqaro tashkilotlardan yordam jalb qilish chorasini kengaytirish zarur. O‘z o‘rnida O‘zbekistonning yangi tahrirdagi Konstitutsiyasida ijtimoiy himoya hamda atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari alohida o‘rin olgani bizni xursand qildi. Hududlarda amalga oshirilayotgan islohotlar zamirida ushbu yo‘nalishlardagi vazifalarning amaldagi ijrosiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Albatta bu ishlar atrof-muhitni muhofaza qilishga oid hamkorligimizga hamohangdir, – dedi Ivana Jivkovich.

2023-06-13 | Экономика
12 июня текущего года министр экономики и финансов Республики Узбекистан Шерзод Кудбиев встретился с делегацией ПРООН во главе с директором регионального бюро по Европе и СНГ Иваной Живкович.
Во встрече приняли участие руководители структур министерства, а также постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска и другие специалисты.
На встрече было затронуто текущее состояние сотрудничества и дальнейшие задачи с ПРООН. В частности, было уделено внимание вопросам, касающимся достижения целей в области устойчивого развития (ЦУР), сокращения бедности, социальной защите и охране окружающей среды, а также развития сельских районов и важность активного участия граждан в проекте “Инициативный бюджет”.
– Узбекистан является для нас важным стратегическим партнером, мы работаем с вашей страной уже на протяжении 30 лет. В рамках визита в Узбекистан мы побывали в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан. Сложным вопросом является то, что одна страна не сможет самостоятельно найти решение по ликвидации последствий стихийных бедствий в Аральском море. Необходимо расширить помощь со стороны международных организаций. В свою очередь, нас порадовало, что в новой редакции Конституции Узбекистана особое место занимают вопросы социальной защиты и охраны окружающей среды. В ходе реформ, проводимых в регионах, мы наблюдаем фактическое выполнение задач в этих направлениях. Конечно, эта работа синхронизирована с нашим сотрудничеством в области охраны окружающей среды, – сказала Ивана Живкович.