BMTTD bilan istiqboldagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi
Joriy yilning 12-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi (BMTTD)ning Yevropa va MDH bo‘yicha mintaqaviy byurosi direktori Ivana Jivkovich boshchiligidagi BMTTD mas’ullaridan iborat delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda vazirlik tuzilma rahbarlari hamda BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va boshqa mutaxassislar ishtirok etdi.
Uchrashuvda BMTTD bilan hamkorlikning hozirgi holati va galdagi vazifalarga to‘xtalib o‘tildi. Xususan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish, kambag‘allikni qisqartirish hamda qishloq hududlarini rivojlantirish va “Tashabbusli budjet” loyihasi va uning odamlarni faollikka chorlashdagi ahamiyati, ijtimoiy himoya hamda atrof-muhitni muhofaza qilish borasida amalga oshirilayotgan masalalarga e’tibor qaratildi.
– O‘zbekiston biz uchun muhim strategik hamkor hisoblanadi va biz aynan mamlakatingiz bilan 30 yildan beri ishlayotganimiz bejiz emas. O‘zbekistonga tashrif doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumaniga bordik. Orol dengizi talafotlarini bartaraf etish bo‘yicha bir mamlakatning o‘zi yechim topishi ancha mushkul masala. Xalqaro tashkilotlardan yordam jalb qilish chorasini kengaytirish zarur. O‘z o‘rnida O‘zbekistonning yangi tahrirdagi Konstitutsiyasida ijtimoiy himoya hamda atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari alohida o‘rin olgani bizni xursand qildi. Hududlarda amalga oshirilayotgan islohotlar zamirida ushbu yo‘nalishlardagi vazifalarning amaldagi ijrosiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Albatta bu ishlar atrof-muhitni muhofaza qilishga oid hamkorligimizga hamohangdir, – dedi Ivana Jivkovich.

22:30:14 (GMT+5)    18.04.2025
On June 12 this year, the Minister of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan Sherzod Kudbiev met with a UNDP delegation headed by the Director of the Regional Bureau for Europe and the CIS Ivana Živković.
The meeting was attended by heads of structures of the ministry, as well as UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska and other specialists.
The meeting touched upon the current state of cooperation and further tasks with UNDP. In particular, attention was paid to issues related to the achievement of the Sustainable Development Goals (SDGs), poverty reduction, social protection and environmental protection, as well as rural development and the importance of active participation of citizens in the Initiative Budget project.
- Uzbekistan is an important strategic partner for us, we have been working with your country for 30 years. As part of our visit to Uzbekistan, we visited the Muynak region of the Republic of Karakalpakstan. The difficult issue is that one country will not be able to independently find a solution to eliminate the consequences of natural disasters in the Aral Sea. It is necessary to expand assistance from international organizations. In turn, we were pleased that in the new version of the Constitution of Uzbekistan, issues of social protection and environmental protection occupy a special place. In the course of reforms carried out in the regions, we observe the actual fulfillment of tasks in these areas. Of course, this work is synchronized with our cooperation in the field of environmental protection,” Ivana Živković said.
The agenda discussed areas for further cooperation, as well as issues of assistance to the government in the reforms carried out by UNDP in Uzbekistan.
Following the meeting, the parties agreed to develop mutual cooperation and expand projects in the areas that were touched upon during the discussion.